Βαρυσήμαντες δηλώσεις...

Οχι εντάξη εγώ το πιστεύω. Απλά έχω μια απορία: το 1963 (δλδ πριν 61 χρόνια) στο "Μικροί κι μεγάλοι εν δράσει" πόσο ετών ήταν :thumbdown:
 
Εαν είναι 60, όπως δηλώνει, δλδ του 1964, τότε ήταν αγέννητη και ο ρόλος είναι από ΑΙ... Το 1970 πάντως στο "Μια Ελληνίδα στο Χαρέμι" ήταν 6 ετών... ;)
 
Υπέροχα όλα αυτά. Το καταπληκτικό είναι ότι το θεατρικό της ξεκίνημα έγινε το 1956, όταν έπαιξε μια έφηβη στην παράσταση Αριστοκρατικός δρόμος, με τον Χορν και τη Λαμπέτη. Το 1956!
 
Για να λυθούν οι απορίες όλων, αναζήτησα στο ψαχτήρι το λήμμα Μαρία Ιωαννίδου και στην wikipedia βρήκα το εξής:
Η Μαρία Ιωαννίδου (Αθήνα, 10 Απριλίου 1943) είναι Ελληνίδα ηθοποιός και χορεύτρια του θεάτρου, της τηλεόρασης και του κινηματογράφου.
Επομένως είναι 81 ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να λυθούν οι απορίες όλων, αναζήτησα στο ψαχτήρι το λήμμα Μαρία Ιωαννίδου και στην wikipedia βρήκα το εξής:
Η Μαρία Ιωαννίδου (Αθήνα, 10 Απριλίου 1943) είναι Ελληνίδα ηθοποιός και χορεύτρια του θεάτρου, της τηλεόρασης και του κινηματογράφου.
Επομένως είναι 81 ετών.
Πάντως έχε υπόψιν ότι η ελληνική βικιπαίδεια είναι γενικά αναξιόπιστη όσον αφορά ηλικίες καλλιτεχνών... Κοινώς ο καθένας γράφει ότι θέλει χωρίς αποδείξεις.....
 
Γενικά οι stars αρέσκονται να κρύβουν χρόνια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πείθουν κιόλας γιατί τους διαψεύδει η ίδια η καριέρα τους...πχ κι η Βουγιουκλάκη έλεγε ότι μπήκε στο Εθνικό 16 ετών...ποιος την πίστευε;;; Ας έχουν την ψευδαίσθηση κι αυτοί ότι μας ξεγελάνε (αν κι νομίζω ότι οι περισσότεροι τα λένε μάλλον για να γίνεται ντόρος κι όχι γιατί μας θεωρούν ηλίθιους). Κι ειδικά στη σημερινή εποχή, όπου στο "Mάθε που ψηφίζεις" είναι όλα τα προσωπικά δεδομένα φάτσα φόρα στη δημοσιότητα, δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα. Πόσοι κι πόσοι σημερινοί επώνυμοι δηλώνουν ηλικίες κι άμα τους ψάξεις στο "Μάθε που ψηφίζεις" είναι τουλάχιστον 3-4 χρόνια μεγαλύτεροι...
 
Γενικά οι stars αρέσκονται να κρύβουν χρόνια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πείθουν κιόλας γιατί τους διαψεύδει η ίδια η καριέρα τους...πχ κι η Βουγιουκλάκη έλεγε ότι μπήκε στο Εθνικό 16 ετών...ποιος την πίστευε;;; Ας έχουν την ψευδαίσθηση κι αυτοί ότι μας ξεγελάνε (αν κι νομίζω ότι οι περισσότεροι τα λένε μάλλον για να γίνεται ντόρος κι όχι γιατί μας θεωρούν ηλίθιους). Κι ειδικά στη σημερινή εποχή, όπου στο "Mάθε που ψηφίζεις" είναι όλα τα προσωπικά δεδομένα φάτσα φόρα στη δημοσιότητα, δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα. Πόσοι κι πόσοι σημερινοί επώνυμοι δηλώνουν ηλικίες κι άμα τους ψάξεις στο "Μάθε που ψηφίζεις" είναι τουλάχιστον 3-4 χρόνια μεγαλύτεροι...
Δε βαριέσαι…όπως αισθάνεται ο καθένας
 
Πάντως έχε υπόψιν ότι η ελληνική βικιπαίδεια είναι γενικά αναξιόπιστη όσον αφορά ηλικίες καλλιτεχνών... Κοινώς ο καθένας γράφει ότι θέλει χωρίς αποδείξεις.....
Α! στο wikipedia μπαίνουν κι οι ίδιοι κι αλλάζουν τις ηλικίες τους. Χωρίς να αναφέρω ονόματα, έχω ακούσει σε τηλεοπτικές συνεντεύξεις 2 επώνυμους που έχουν πει ότι έχουν κάνει "διορθώσεις" στα λήμματα τους γιατί τους εμφάνιζε (δήθεν) μεγαλύτερους :whistle:
 
Θα αφήσω για λιγο τις βαρυσήμαντες δηλωσεις των σταρ...
Συνηθως, με την εναρξη της νεας σχολικης χρονιας, διαφορα περιοδικά ειχαν αφιερωματα στην εκπαιδευση παρεχοντας συμβουλες για επιλογή ιδιωτικών σχολείων/ιδιωτικών σχολών αλλά και για θέματα οπως επιλογή τσαντας, επιλογή γραφειου, το διαβασμα στο σπιτι, οργάνωση χρονου, επιλογή εξωσχολικών δραστηριοτήτων...
Τέτοια θεματα ηταν (και ειναι) τα αγαπημενα μου.

IMG_2867.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα