Βασίλισσα Αμαλία (1975 ΕΙΡΤ)

atanasio είπε:
Οι τρεις καλές ηθοποιοί κουβέντιαζαν με τις ώρες με την Αμαλία-Αλίκη σε φλύαρες και αργές σκηνές, οι οποίες μάλλον ήταν "γεμίσματα" και δεν προωθούσαν καθόλου τη δράση.
Πολύ ενδιαφέρουσα η μαρτυρία σου , το είχα φανταστεί ότι θα ήταν κάπως έτσι...αυτό συνέβαινε εξάλλου στα περισσότερα σήριαλ της περιόδου εκείνης.

Θα είχε ενδιαφέρον οι αυτόπτες να μας πουν κι άλλες λεπτομέρειες...πχ αν ήταν πλούσια παραγωγή ή όχι,ανυπήρχαν πολλές ή λίγες εξωτερικές λήψεις, αν ο Όθων παρουσιαζόταν ως ανίκανος όπως έχω ακούσει κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραιο το αφιερωμα σου οντως!! Σε δημοσιεύματα του 1974 αναφέρεται ο Νίκος Γαλανός ως υποψήφιος "Όθωνας".
 
695.jpg
695.jpg
 
Κοιταξα στο γιουτουμπ αλλα δεν εχει αυτο το βιντεακι που ειδα εδω και κανα χρονο στην τιβι (ισως απο καμια μηχανη του χρονου) με ενα αποσπασμα της βασιλισσας Αμαλιας που δειχνει ακριβως αυτο που λετε : την Αλικη να κοιτα τον φακο, στην οθονη να φαινεται σχεδον μονο αυτη και γυρω γυρω να της μιλανε καποιοι αλλοι (γυναικες μαλλον) αλλα δεν πολυφαινονται. Κατι πολιτικα ζητηματα νομιζω σχολιαζαν με εντονη την ανησυχια της βασιλισσας.

Ενα λεπτο αν κρατησε, αλλα μου φανηκε πολυ βαρετο. Αν κυλουσε ετσι ολη η σειρα..
 

Ο "Δίκαιος" Θάνος Λειβαδίτης επισκέπτεται τη "Βασίλισσα Αμαλία" Αλίκη Βουγιουκλάκη στα πλατώ των γυρισμάτων...


 


963.jpg
963.jpg
 
Τόσο οι "Δίκαιοι" με τον Θάνο Λειβαδίτη όσο και η "Βασίλισσα Αμαλία" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη ήταν παραγωγές της εταιρείας "ΔΥΑΣ TV", στοιχείο που δικαιολογεί την φωτογραφία του ποστ 68.
 
tonytony είπε:
Ο "Δίκαιος" Θάνος Λειβαδίτης επισκέπτεται τη "Βασίλισσα Αμαλία" Αλίκη Βουγιουκλάκη στα πλατώ των γυρισμάτων...
Κα-τα-πλη-κτι-κή φωτογραφία!! Μπράβο tonytony!!
 
Μπράβο Tony καταπληκτική φωτογραφία. Δεν έχω δεί ωραιότερη. Αν μπορείς στείλε μου την καθαρή σε μήνυμα στο fb.
 
501.jpg


16.jpg


48.jpg


73.jpg


[edit] pathfinder dead link images [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί, αλλά ούτε η Βουγιουκλάκη δεν κράτησε αντίγραφα των επεισοδίων; Έχει αναφερθεί κατά καιρούς πως στο αρχείο της είχε μπομπίνες με φιλμ από ταινίες της (στην πρώτη έκθεση που έγινε στο Γκάζι με κοστούμια της γύρω στο 2005-2006 υπήρχαν στα εκθέματα σενάρια με σημειώσεις της και μία μπομπίνα από την ταινία Το Ξύλο Βγήκε από τον Παράδεισο).
 
agnus-dei είπε:
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί, αλλά ούτε η Βουγιουκλάκη δεν κράτησε αντίγραφα των επεισοδίων; Έχει αναφερθεί κατά καιρούς πως στο αρχείο της είχε μπομπίνες με φιλμ από ταινίες της (στην πρώτη έκθεση που έγινε στο Γκάζι με κοστούμια της γύρω στο 2005-2006 υπήρχαν στα εκθέματα σενάρια με σημειώσεις της και μία μπομπίνα από την ταινία Το Ξύλο Βγήκε από τον Παράδεισο).
Είναι μάλλον απίθανο να κράτησε η Αλίκη Βουγιουκλάκη αντίγραφο, αφού το 1975 το βίντεο δεν υπήρχε για ιδιωτική χρήση. Φαντάζομαι ότι αν υπήρχε κάτι από τη σειρά, με κάποιον τρόπο θα είχε γίνει γνωστό.
 
Πάντως ολόιδιες ήταν Αλίκη κι Αμαλία
1600467083434.png

(θα μπορούσε βέβαια να πει κι η Αλίκη, τι φταίει αυτή αν η Αμαλία δεν προσπάθησε να της μοιάσει περισσότερο?)
 
Πίσω
Μπλουζα