Βεγγαλικά

Γενικα οι συνεργασιες του Βεγγου με τον Κατσουριδη και τον Λαζαριδη τοσο στο σινεμα οσο και στην τηλεοραση δεν τον οφελησαν. Εχτισε ενα στερεοτυπο και οι επαναληψεις και οι υπερβολες ηταν πολλες.

Ας συγκρινουμε τον "εγχρωμο" Βεγγο με τον παλιοτερο πχ στο "Θα σε κανω Βασιλισσα" που τον σκηνοθετει ο μεγας Σακελαριος...αβυσσαλεα η ποιοτικη διαφορα.
 
Η Ραδιοτηλεόραση από αυτήν την Πέμπτη 12 Μαίου θα δίνει σε dvd τα επεισόδια της σειράς Βεγγαλικά.

Τυχαίο;
 
Retrospectiva είπε:
Η Ραδιοτηλεόραση από αυτήν την Πέμπτη 12 Μαίου θα δίνει σε dvd τα επεισόδια της σειράς Βεγγαλικά.Τυχαίο;
Ευχαριστούμε για την πληροφορία.

Καθόλου τυχαίο αν και αυτή τη σειρά την έχει ξαναδώσει, αν δεν απατώμαι! Θα μπορούσε να κάνει κάποια άλλη προσφορά!
 
Πιστεύω πως απλά λόγω θανάτου του Θανάση Βέγγου γίνεται αυτό...
 
Retrospectiva είπε:
Η Ραδιοτηλεόραση από αυτήν την Πέμπτη 12 Μαίου θα δίνει σε dvd τα επεισόδια της σειράς Βεγγαλικά.Τυχαίο;
Μη μου πεις ότι θα κόψει το "Θέατρο της Δευτέρας"...
 
Mandrake είπε:
Μη μου πεις ότι θα κόψει το "Θέατρο της Δευτέρας"...
Δεν νομίζω οτι θα κοπεί το θέατρο της Δευτέρας. Πάντως το καλύτερο θα ήταν να δίνεται παράλληλα, και το θεατρικό και κάποια σειρά. Δεν ξέρω όμως αν κάτι τέτοιο θα τους σενέφερε οικονομικά!
 
Mandrake είπε:
Μη μου πεις ότι θα κόψει το "Θέατρο της Δευτέρας"...
Όχι δε θα κοπεί το Θέατρο της Δευτέρας, θα δίδεται κανονικά μαζί με τα Βεγγαλικά.
 
Μα ακόμα και όταν η Ραδιοτηλεόραση έδινε σειρές τακτικά, παράλληλα μοιράζονταν και ραδιοφωνικά θέατρα θυμάμαι.Οπότε δεν τίθεται θέμα διαμοιρασμού "διπλών" παραγωγών! :)
 
Δεν έδινε πάντα ραδιοφωνικές θεατρικές παραστάσεις! Στις αρχές έδινε αθλητικά ντοκουμέντα από το αρχείο της, αν θυμάστε, και μάλιστα σε DVD κι αυτά! Βέβαια η τιμή της δεν πρέπει να ήταν 2.5 ευρώ το τεύχος αλλά περισσότερο (δε θυμάμαι ακριβώς και έχω στο άλλο σπίτι τα τηλεπεριοδικά). Τα audio CDs τα ξεκίνησε αργότερα! Αν δίνονται μαζί είναι βλακεία πάντως... Γιατί ξεστοκάροντας δεν δίνουν την δυνατότητα σε όσους ΣΗΜΕΡΑ θέλουν να παραγγείλουν την σειρά, να την βρουν, παρά την διοχετεύουν διπλή σε πολλούς που ήδη την έχουν. Η παράλληλη κυκλοφορία θα ήταν καλύτερη, πιστεύω.
 
Έχω δει κάποια επεισόδια της σειράς ''Βεγγαλικά''...Ωραία σειρά, πλάκα έχει...Μου άρεσαν περισσότερο τα παιδάκια που έπαιζαν: η Φιλίτσα, ο Σπίθας και ένα άλλο κοριτσάκι, δεν θυμάμαι το όνομά του...
 
Μη με συγχυζετε. Πετσοκομμενοι τιτλοι τελους ηταν διασπαρτοι στα επεισοδια και δεν μπορω να καταγραψω τους ηθοποιους. Τωρα θα μου τα δινουν ξανα; Γκρρρρρρ....Μην κοψουν κανενα απο αυτα που ηδη δινουν.....γιατι α!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Μη με συγχυζετε. Πετσοκομμενοι τιτλοι τελους ηταν διασπαρτοι στα επεισοδια και δεν μπορω να καταγραψω τους ηθοποιους. Τωρα θα μου τα δινουν ξανα; Γκρρρρρρ....Μην κοψουν κανενα απο αυτα που ηδη δινουν.....γιατι α!
Ναι εσένα θα φοβηθούν Πανούκο!! :p
 
BETTY BOOP είπε:
Έχω δει κάποια επεισόδια της σειράς ''Βεγγαλικά''...Ωραία σειρά, πλάκα έχει...Μου άρεσαν περισσότερο τα παιδάκια που έπαιζαν: η Φιλίτσα, ο Σπίθας και ένα άλλο κοριτσάκι, δεν θυμάμαι το όνομά του...
Σωσώ λεγόταν η μικρή...
 
Ήταν μια πόλη κάποτε.... και μουσική λατέρνας. Αυτά από τους τίτλους τέλους και το σκηνικό με τον γερανό.
 
Τη σειρά για κάποιο λόγο δεν την έβλεπα τότε και θυμήθηκα να πάρω σήμερα για πρώτη φορά τη Ραδιοτηλεόραση (εντός των ημερών θα παραγγείλω και τα δύο τεύχη που έχασα με τα υπόλοιπα DVD).

Ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα να δω μέχρι το τέλος τα 2 επεισόδια του DVD. Και ακόμα περισσότερο δυσκολεύτηκα να γελάσω. Η σειρά έχει πιο πολύ "μουσειακή" αξία, παρά ουσιαστική, μια και η όποια σάτιρα αφορούσε την εποχή κατά την οποία προβλήθηκε και δεν φαίνεται να άντεξε στον χρόνο.

Όσο για τα σχόλια που προηγήθηκαν για τη συμμετοχή του Βέγγου σε πολιτικοποιημένες ταινίες κ.λπ., θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε ότι αν δεν υπήρχαν αυτές, η θέση του Βέγγου στο καλλιτεχνικό πάνθεον δεν θα ήταν αυτή που είναι σήμερα. Ναι μεν ήταν ήδη σταρ από τα '60s, αλλά κι αυτές οι ταινίες είναι αναπόσπαστο κομμάτι του χαρακτήρα που δημιούργησε. Και ειδικά το "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση" είναι έπος.
 
Matsablokos είπε:
Ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα να δω μέχρι το τέλος τα 2 επεισόδια του DVD. Και ακόμα περισσότερο δυσκολεύτηκα να γελάσω. Η σειρά έχει πιο πολύ "μουσειακή" αξία, παρά ουσιαστική, μια και η όποια σάτιρα αφορούσε την εποχή κατά την οποία προβλήθηκε και δεν φαίνεται να άντεξε στον χρόνο.
Eτσι είναι ,και μένα αν και μου αρέσει η εποχη, το θεαμα είναι πολύ ξεπερασμένο.Ολο αυτό το σούρεαλ στην Ελλάδα του σήμερα δεν ...περνάει! Και αν συνιπολογίσεις το οτι (σχεδον) σε κάθε επισοδειο ο Βέγγος επαναλαμβάνετε γίνετε κουραστικό.

Μια που το θυμίθυκα 2 gyest συμμετοχές μου άρεσαν πάρα πολύ στη σειρά ,του Τζ. Βαβούρα και του Κώστα Τσάκωνα.
 
Η αλήθεια είναι πως έχω κάποια επεισόδια [όχι όλα] λόγω της ''Ραδιοτηλεόρασης'' που την αγοράζω όμως για τα θεατρικά της. Δεν τα έχω δει ακόμα, αλλά απ'ότι βλέπω δεν χάνω και τίποτα. :p
 
Ήταν πολυαναμενόμενη σειρά λόγω του Βέγγου, αλλά όταν έφτασε να βγει τελικά στον αέρα, μάλλον απογοήτευσε με τον υπερβολικό σουρεαλισμό, αλλά και τις πάμπολλες επαναλήψεις πλάνων μεταξύ των επεισοδίων. Ο Λαζαρίδης χρησιμοποίησε ένα μοντέλο Βέγγου ήδη παλιό και φθαρμένο, ενώ ο Θανάσης μπορούσε - όπως και το έδειξε - να κάνει και άλλα σπουδαία πράγματα στην ύστερη περίοδό του.

(PS : φθαρμένο εννοώ όχι στην πρώτη του, ασπρόμαυρη έκδοση, που βλέπεται και σήμερα ευχάριστα, αλλά στην επανέκδοση, με το Βέγγο σε έγχρωμο πλάνο, γερασμένο, με μαλλιά χαίτη και αξύριστο - κάπου σου χτυπούσε ανάποδα όλο αυτό).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα