Βεγγαλικά

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.731
Βεγγαλικά (1988-89), ΕΤ1


Πρεμιέρα: Δευτέρα 10/10/1988



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Βεγγαλικά

Σε αντιθεση με πολλους ρετρομανιαξ δεν υπηρξα ποτε φαν του ελληνικου κινηματογραφου. Μοναδικη εξαιρεση ηταν ο ενας και μοναδικος Βεγγος. Για τους Ελληνες ο Βεγγος υπηρξε ο μεσοαστος, ο survivor, ο ανθρωπακος που τρεχει, ο Καραγκιόζης. Για μένα όμως είχε φτιάξει ταινίες τοσο σουρεαλιστικές τόσο 'αγνά γελοίες', τοσο καρτουνιστικες που ηταν απιστευτα μπροστα απο την εποχη του.

Ο Θανάσης Βέγγος βραβευτηκε φετος 2 φορες για την προσφορα του. Ηταν ευκαιρια να θυμηθω τη μοναδικη τηλεοπτικη σειρα την οποια αν δεν κανω λαθος εγραφε και σκηνοθετουσε ο ιδιος και που παρακολουθουσα ανελλιπως καθε δευτερα.

Τα Βεγγαλικα, αρχικα ειχαν σκοπο να σατιρισουν την Αθηνα και γενικα την αστικη ζωη... με βασικο ηρωα το Θανάση Θανασούλα, που απαρτιζει την ατομικη επιχειρηση 'Γραφειον διαφημισης δημοσιοτητας και ερευνας "Ο Τελάλης"'. Τι είναι αυτό και με τι ασχολείται μή με ρωτήσετε!!! Το σπίτι του είναι υπόγειο, παράξενα διακοσμημένο, γεμάτο καρτουνίστικες ταμπέλες (σε ενα τραπεζι εχει κατι γλαστρες και μια ταμπελα που λέει 'ΚΗΠΟΣ' :D ), αντι για έξοδο έχει ένα παλιομοδίτικο ασανσέρ. ΠΟυ και που τον επισκέπεται ο Ενοχλητικός (Μιχάλης Μουστάκας) που πήγαινε σε άλλο όροφο. Σε μια φάση νευριάζει, φοραει ενα γαντι του μποξ (το ειχε προχειρο φανταζομαι) και τον αρχιζει στις φαπες!!!

Δουλέυει και σα δάσκαλος στα παιδιά της αδελφής του των οποίων ο πατέρας (Βαγγέλης) έχει εξαφανιστεί, για να μη αναφέρουμε οτι έχει αναλάβει και την ανεύρεσή του. Έχει και ενα αδελφό γραφικό, ο οποίος περιφέρεται με ένα μπαστούνι και κουδούνια, αλλα έιναι και ο αφηγητής της σειράς.

Θυμάστε το τέλος του επεισοδίου; έδειχνε πάντα το ίδιο σκετσάκι. :xm: Χτυπάει ο Θανάσης στο δρόμο, μπαινει στο νοσοκομείο, βγαινει με γυψο, και καθως κοιτάζει την ακτινογραφια ξαναχτυπαει κοκ. Στο τέλος πέφτει απο το πουθενά ο αδελφός του και φωνάζει 'Μααανουου-χου-λαααα'. Στο τέλος είναι ο αδελφός του και μας λεει 'Φιλε τελεθεατή, είδες σκηνες απο τη ζωη του, τη ζωη σου, τη ζωή μας. Θες να δεις κι αλλες; Ελα μαζι μας!'

Ρισπεκτ στο Βεγγο :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τότε ήμουν 10 μηνών γι'αυτό δεν τη θυμάμαι
 
Ιστορίες καθημερινής αντάρας και ο παπαγάλος να κράζει, στους τίτλους έναρξης.

Πατώντας μία μπανανόφλουδα, στο τέλος γλιστρά , τη δεύτερη φορά από πτώση γλάστρας στο κεφάλι του ξανά μέσα στο νοσοκομείο και μετά πέφτει ο ένας Βέγγος πάνω στον άλλο! Πολύ πλάκα.

Στους τίτλους τέλους (καρα-ρετρό) έγραφε: Ήταν μια πόλη κάποτε...
 
Η σειρα ηταν 100% Βεγγος. Διαπνεοταν απο ολο αυτο το σουρεαλ στυλ το οποιο ειχε υιοθετησει. Για να πω την αληθεια αν και σιγουρα ιδιαιτερο, το εβρισκα βαρυφορτωμενο και αυτο το ειδος της πικρης κωμωδιας δεν ηταν και το καλυτερο μου οταν ημουν μικρος, εν αντιθεση με τους πιο αναλαφρους ρολους του στο κλασσικο ελληνικο σινεμα. Παντως συμφωνω πως ο ανθρωπος ηταν πολλα χρονια μπροστα οχι μονο για τα ελληνικα αλλα και παγκοσμια δεδομενα. Τι ''τρελλες σφαιρες'' και ''Ακρως τρελλο και απορρητο'', Θου Βου και πασης Ελλαδος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω Στακοβιε :)

Φαινεται απιστευτο, αλλα αυτη η μεγααααααλη εισαγωγη με τις σουρεαλιστικες σκηνες, παιζοταν σε κάθε επεισόδιο. Τρομακτικό το πόσο άλλαξαν οι ρυθμοί της ζωής.

Σημερα αυτος ο ρυθμος θα ηταν εντελώς "αντιτηλεοπτικός" μιας και ο τηλεθεατης θα "αλλαζε καναλι"
 
Χαρακτηριστικό δείγμα της έγχρωμης περιόδου του Βέγγου. Δεν την προτιμώ σε καμιά περίπτωση. Θεωρώ οτι (λιγότερο στα Βεγγαλικά, περισσότερο στις ταινίες στα 70s) μπλέκοντας με σκηνοθέτες όπως ο Λαζαρίδης, ο Βέγγος μπήκε στο τριπάκι των πολιτικοποιημένων ταινιών της εποχής. Λες και αν δεν "έβγαζε κοινωνικοπολιτκό δίδαγμα" το έργο δεν γινόταν...

Παρακολουθώντας τες (αν και υπάρχουν και εκεί σκόρπιες κορυφαίες σκηνές) με πιάνει μια μαυρίλα και μια κατάθλιψη απίστευτη. Γενικά στην πλειοψηφία των τότε ταινιών ο Έλληνας παρουσιάζεται κακομοίρης, να τον κατατρέχουν όλοι, να ζει μες την χαβούζα και τη βρώμα.

Για να μην παρεξηγηθώ θεωρώ τον Βέγγο τον μέγιστο Έλληνα ηθοποιό και είναι αγαπημένος.

Πάντως τα Βεγγαλικά αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δει κάποιος τις γειτονιές της Αθήνας 20 και πλέον χρόνια πριν.
 
Stormwatch είπε:
Πάντως τα Βεγγαλικά αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δει κάποιος τις γειτονιές της Αθήνας 20 και πλέον χρόνια πριν.

Kαι οχι μόνο. Το περιβάλλον της Αθήνας τότε είταν πιο ''βρόμικο'' αφου δεν ειπιρχαν καταλυτικά αυτοκινητα στους δρόμους.Η Αθηναική πραγματικότιτα των 1980s οπως την προσεγγίζει ο Βέγγος.Κατα τι γνώμη μου ειταν πολύ σωστη η σατηρα του.
 
Stormwatch συμφωνω μαζι σου :) νομιζω ομως οτι ειναι η συγκεκριμενη περιοδος που ηρωοποίησε το Βεγγο.

Αν δεν υπήρχε, ο Βεγγος θα ειχε πολυ διαφορετικη θεση στο πανθεον μας.
 
Φίλε Rakeesh, θεωρώ οτι ο Βέγγος είχε ήδη μπεί στο πάνθεον απο τη δεκαετία του 60.

Μπορεί οι ταινίες να μην ήταν "κουλτουριάρικες" αλλά ο Βέγγος μπήκε στη συνείδηση του Έλληνα σαν "ο καλός μας άνθρωπος" από τότε. Ο "Παπατρέχας", ο "Αγαθοκλής" μας...
 
Παρακολουθησα περιπου τα μισα επισοδεια της σειρας (τα εχώ κατεβάσει ολα ,βεβέως)

Το συμπέρασμα ειναι οτι θα διαφονησω με τον tsalk ως προς τη χρονολογία των γυρυσματων της σειράς. Η Αθήνα και γενικά τα τοποια δεν θυμύζουν 1983 ,αλλα πραγματι 1988. Σχεδον σε κάθε επισοδειο δειχνει κεντρικους δρομους της Αθήνας και βέβεα εκατοντάδες αυτοκήνιτα της εποχής ,είδα πολλα μοντέλα απο το 1985 και 1986.

Επήσεις οι ηθοποιοι (οι guest) δεν φενονται να ναι για 1983, ειναι λιγακι πιο γερασμένοι. Κλασσικό δειγμα ο Νοτις Πιτσίλος ,οταν αρχισε να ασπρίζει το μουσι του ειταν καπου στο 1987. Αυτα τα συμπεράσματα δεν τα βγάζω τυχεα, απο τις εκατοντάδες βιντεοτενιες που έχω δει, μπορω να διαπιστωσω τη χρονολογια(απο τους ηθοποιούς και γενικά τις καταστασεις).

Η κατασταση του Βέγγου λιγο παραπλανει για μια 10ετια τουλαχιστον ειταν ακριβώς ίδιος.

Επήσεις ακουγετε στι σειρα το ''Μπανακι μανακι'' που ολοι ξερουμε οτι ειναι τραγουδι του 1986
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
video80 είπε:
Το συμπέρασμα ειναι οτι θα διαφονησω με τον tsalk ως προς τη χρονολογία των γυρυσματων της σειράς. Η Αθήνα και γενικά τα τοποια δεν θυμύζουν 1983 ,αλλα πραγματι 1988. Σχεδον σε κάθε επισοδειο δειχνει κεντρικους δρομους της Αθήνας και βέβεα εκατοντάδες αυτοκήνιτα της εποχής ,είδα πολλα μοντέλα απο το 1985 και 1986...
video80, πιθανόν τα επεισόδια που είδες ή τα αποσπάσματα από τα εξωτερικά γυρίσματα να είναι από το 1986 και έπειτα, πάντως είναι γεγονός ότι η σειρά ξεκίνησε να γυρίζεται για λογαριασμό της ΕΡΤ το 1983-1984 με σκοπό να ξεκινήσει να προβάλλεται τον Φεβρουάριο του 1984. Τελικά προβλήθηκε το 1988, έπειτα από απανωτές αναβολές πολλών ετών. Η σειρά δηλαδή ολοκληρώθηκε για προβολή το 1988, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι από τα γυρίσματα 5 (!!) ετών δεν έμεινε τελικά τίποτα στην τελική κόπια της τηλεοπτικής σειράς...
 
bernard.c είπε:
video80, πιθανόν τα επεισόδια που είδες ή τα αποσπάσματα από τα εξωτερικά γυρίσματα να είναι από το 1986 και έπειτα, πάντως είναι γεγονός ότι η σειρά ξεκίνησε να γυρίζεται για λογαριασμό της ΕΡΤ το 1983-1984 με σκοπό να ξεκινήσει να προβάλλεται τον Φεβρουάριο του 1984. Τελικά προβλήθηκε το 1988, έπειτα από απανωτές αναβολές πολλών ετών. Η σειρά δηλαδή ολοκληρώθηκε για προβολή το 1988, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι από τα γυρίσματα 5 (!!) ετών δεν έμεινε τελικά τίποτα στην τελική κόπια της τηλεοπτικής σειράς...
Δεν ξέρω τι να πώ. Πρεπει να...ξεσκονίσω όλα τα επεισοδεια για να έχω ολοκληρομένη αποψη.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει πλανα απο 1983 με 84, ειναι του 1988.

Αλλο 1 στοιχειο η εμφάνιση του Τσακωνα (αλλά και τις Βερας Γκουμα) ως guest ,ο Τσακωνας απο τις αρχές του 1987 μεχρι και το 1990 ,ειχε αλάξει το look του ,οι περισοτεροι θα το ξέρετε(απο τις βιντεοτενιες κυριως) μεχρι το 86 ειχε φαλακρα με μακρι μαλλι στις ακρες, ενω απο το 87 και μετα εκοψε το μαλλι κοντο, και αφησε ελαφρυ μουστακακι.Ετσι εμφανιζετε και στα ''Βεγγαλικα''.

Το πιο πιθανο να κοψανε τα γυρισματα των προιγουμενων ετων και να κρατησαν αυτα του 1987 και 1988.
 
video80 είπε:
Δεν ξέρω τι να πώ. Πρεπει να...ξεσκονίσω όλα τα επεισοδεια για να έχω ολοκληρομένη αποψη.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει πλανα απο 1983 με 84, ειναι του 1988.Αλλο 1 στοιχειο η εμφάνιση του Τσακωνα (αλλά και τις Βερας Γκουμα) ως guest ,ο Τσακωνας απο τις αρχές του 1987 μεχρι και το 1990 ,ειχε αλάξει το look του ,οι περισοτεροι θα το ξέρετε(απο τις βιντεοτενιες κυριως) μεχρι το 86 ειχε φαλακρα με μακρι μαλλι στις ακρες, ενω απο το 87 και μετα εκοψε το μαλλι κοντο, και αφησε ελαφρυ μουστακακι.Ετσι εμφανιζετε και στα ''Βεγγαλικα''.

Το πιο πιθανο να κοψανε τα γυρισματα των προιγουμενων ετων και να κρατησαν αυτα του 1987 και 1988.
Δεν αποκλείεται. Μου φαίνεται απίστευτο πάντως το γεγονός ότι μια σειρά 13 επεισοδίων χρειάστηκε σχεδόν 5 (!!) χρόνια για να παραδοθεί στην ΕΡΤ!! ΕΛΕΟΣ!!
 
Θεϊκή σειρά!!! Η "Ραδιοτηλεόραση" 'εδωσε όλα τα επεισόδια σε DVD πριν χρόνια.
 
Ειδα και τα 13 επισοδεια. Παιδια δεν ξέρω εαν το χετε καταλάβει αλλά ο Βέγγος συνεχός επαναλαμβάνετε! Κακό αυτο.

Τελος παντον σαν πεδι με ειχε συγκινισει η σειρα τοτε που πεζοτανε , σημερα δεν μου λεει κατι ,μόνο η νοσταλγια και τιποτε αλλο.Και το γεγονος οτι τα ...ανιψια του Βεγγου στη σειρα ειναι πανο κατω στιν ιλικια οσων γενιθηκαν απο το 1975-1980.

Το 1988 εγω δεν ζουσα στην Αθηνα αλλα επαρχια, η σειρα αναφέρετε συνεχώς στα προβληματα της Αθήνας του 1987-88, οπου εγω τα βλεπα εκ του μακροθεν!

Παρολα τα μεγαλα προβληματα της Αθηνας , ολοι εμεις που ζουσαμε στην επαρχια τοτε δεν βλεπαμε την ωρα να παμε!Είχε και τα καλα της η προτεύουσα.

Θυμαμε οτι οποτε επεστεφα πισω στο χωριο μου, με ρωτουσαν φιλοι και γνωστοι τι εντιποσεις ειχα,και τι ειδα απο την Αθηνα.
 
Οντως, η μιση σατιρα της σειρας ειχε να κανει με την κατασταση της Αθηνας :) απ' οσο θυμαμαι απο γελοιογραφιες και επιθεωρησεις της εποχης, η μολυνση, το νεφος, η κινηση κλπ ηταν συχνο θεμα στη σατιρα του 80.

Υποθετω οτι τα προηγουμενα χρονια (τελη δεκαετιας του 70 ισως) εγινε καποιο "μπαμ" αστυφιλιας με αποτελεσμα η πολη αποτομα να παρει μια μορφη που δεν ειχε πριν... και η κοινη γνωμη να ασχολειται με αυτο το φαινομενο σαν κατι το πρωτοφανες (καποιος 40αρης ας με διορθωσει)

Δεν ξερω αν σημερα ειναι καλυτερα απο τοτε, η αν απλα το συνηθησαμε :p

Οσο για τις επαναληψεις το Βεγγου θα πω οτι εκεινη την εποχη ειχαμε διαφορετικη αισθηση του χρονου και της επαναληψης, τόσο λογω αισθητικης της εποχης όσο και λογω ηλικιας. Συγκεκριμενα τα παιδια αγαπουν να βλεπουν κατι να επαναλαμβανεται (γι' αυτο και αν θυμαστε καποιες παιδικες σειρες ειχαν το ιδιο φορματ σε καθε επεισοδιο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Οσο για τις επαναληψεις το Βεγγου θα πω οτι εκεινη την εποχη ειχαμε διαφορετικη αισθηση του χρονου και της επαναληψης, τόσο λογω αισθητικης της εποχης όσο και λογω ηλικιας. Συγκεκριμενα τα παιδια αγαπουν να βλεπουν κατι να επαναλαμβανεται (γι' αυτο και αν θυμαστε καποιες παιδικες σειρες ειχαν το ιδιο φορματ σε καθε επεισοδιο)

Συμφονώ. Τα παιδια δεν πολυκαταλαβένουν τις επαναλήψεις. Πόσο μαλλον τότε οπου η σειρα προβαλλόταν εβδομαδιαιος. Ενώ εγω ειδα ολα τα επησοδεια μεσα σε 3 μερες!

Anyway ,ειταν μια μονοδιαστατη σειρα ,κατι που για μενα δεν την καθυστά cult!
 
Πίσω
Μπλουζα