Βιβλία εκμάθησης γαλλικων

Εγώ την μοναδική λέξη που ξέρω στα γαλλικά είναι το "ουί", κι αν αλλάξεις τον τόνο γίνεται αγρινιώτικη (ούι)! :p
Εντωμετξύ, δεν καταλαβαίνω! Στο δικό μου σχολεία, γιατί δεν κάναμε ποτέ γαλλικά? (μόνο κάτι αγγλικά επιπέδου elementary) Τα διδάσκανε σε συγκεκριμένες χρονίες και περιοχές?
Εμείς οι αγρινιωται έχουμε την γαλλική αξαντ πως να το κάνουμε;
 
ρώτησα τον καθηγητή μου πώς λένε στα γαλλικά, τον σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι, L' assasin fou furieux avec la tronçonneuse!
τον Μεσιέ Μακρόν τον έχω αγκαζάρει εγώ στην συνοικία μου la sainte Trinité παρακαλώ πολύ. À Iraklion s'il vous plait.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, αλλά θα είναι της μόδας και τον επόμενο μήνα, μη μαθαίνουμε άδικα μπανάλ γλώσσα? Τι γνώμη έχουν επ' αυτού οι influencers?
Όπως φαίνεται τα γαλλικά θα είναι στην μόδα και αυτόν τον μήνα και μάλιστα άνευ διδασκάλου να πας να μαθεις :D
 
κανενα δεν εχω ξαναδει
αμαν παναια μ,τι ωραια εξωφυλλα εχουν τα περισσοτερα;
ζε σοτι ποσιμπλ ντε νοστρανταμ
 
Άκουσαν καλά τα πρεσβυωπικά μου (*) αυτιά? Είπε κάτι που θα μεταφραζόταν αν ήταν αγγλικό σε ας πούμε "Φεγγαρόλουστη"?

(*) Διότι φοράν γυαλιά πρεσβυωπίας
 
Γαλλικά στο γυμνάσιο αλλά δεν το είχα πάρει πολύ ζεστά το θέμα ..Μέχρι τη στιγμή που μου χάρισαν καμμιά 10αριά τεύχη Αστερίξ στα γαλλικά και μάλιστα με σκληρό εξώφυλλο , μάλλον παλιές εκδόσεις .Ε, έπεσα με τα μούτρα .. Αυτό ηταν το κίνητρο που χρειαζόμουν.. :)
 
Άκουσαν καλά τα πρεσβυωπικά μου (*) αυτιά? Είπε κάτι που θα μεταφραζόταν αν ήταν αγγλικό σε ας πούμε "Φεγγαρόλουστη"?

(*) Διότι φοράν γυαλιά πρεσβυωπίας
Eιδες λοιπόν πόσες σχολές γαλλικών υπάρχουν και το βίντεο ρετρο
 
Πίσω
Μπλουζα