Βιντεοκλάμπ της Περιοχής σας

Ωραιο το ποστ σου Fulci. Απλά πως ξεκίνησαν να κλείνουν από το 92 και μετά; Θυμάμαι στην Αθήνα τα βιντεοκλίπ ήταν ακμαία μέχρι την έλευση του adsl. Ειδικά την περίοδο που Αναφέρεις από το 1991 έως το 2000, θυμάμαι γινόταν χαμός στο βίντεο κλάμπ της γειτονιάς μου. Κάποια στιγμή γύρω στο 95 ίσως και λίγο πιο πριν ξεκίνησαν περιοδικά και εφημερίδες να δίνουν ταινίες σε βιντεοκασέτες Ενώ μετά το 2000 κυριαρχήσει το DVD για μια πενταετία και τα παιχνίδια PlayStation Xbox. Αλλά και πάλι οι τίτλοι που έδιναν οι εφημερίδες δεν ήταν ταινίες πρώτης γραμμής εκτός λίγων εξαιρέσεων. Θυμάμαι «τα νέα» που έδιναν Ταινίες Κάθε βδομάδα με ένα μικρό επιπλέον κόστος ενώ θυμάμαι ότι είχα πάρει τις ταινίες του μπάτμαν από κάποια τέτοια προσφορά σε περιοδικό. Ίσως ήταν το Αθηνόραμα...
 
Θυμάμαι έως το 2004-5 είχαν ζωή όσο δεν υπήρχε η dsl. Έχουν περάσει και τόσα χρόνια που θυμάμαι αμυδρά κάποια πράγματα, θυμάμαι ένα βίντεο κλαμπ στο χωριο-κωμοπολη που εμενα το οποίο ξεκίνησε κάπου στο 1987 με βιντεοκασέτες και ένα amstrad 6128 πράσινο να κρατάει την database. Αυτός ο Amstrad υπήρχε εκεί για πολλά χρόνια, τουλάχιστον μέχρι το 1997-98. Μετά στην εποχή του ps2 έβαλε μέσα κάποιες παιχνιδομηχανές ps2, gamecube που έπαιζες με χρονοχρεωση. Μόλις ήρθε η dsl και τα torrents μετά από λίγο έκλεισε.

Μια άλλη ιστορία που θυμάμαι είναι έχω νοικιάσει το splinter cell για ps2 από βίντεο κλαμπ στο Ηράκλειο που πηγαινοερχομουν εκείνη την εποχή ήμουν σχολή, φεύγω και λέω στο σπίτι γυρίστε το παιχνίδι, ναι οκ μου λένε, μετά από λίγο καιρό ένα 2μηνο με παίρνουν τηλ από το μαγαζί μου λένε το παιχνίδι, τους λέω το έχω γυρίσει. Να μην τα πολυλογω το παιχνίδι άφαντο, τηλέφωνα αυτοί κάθε λίγο, με τα πολλά μετά από μερικούς μήνες το ανακάλυψα το παιχνίδι στο Πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου στο χωριό lol. Ακόμα είναι στο σπίτι στο χωριό και εκείνη την εποχή έκανε 60€ αυτό το παιχνίδι και ήταν και από τα καλά του ps2.
 
Ωραιο το ποστ σου Fulci. Απλά πως ξεκίνησαν να κλείνουν από το 92 και μετά; Θυμάμαι στην Αθήνα τα βιντεοκλίπ ήταν ακμαία μέχρι την έλευση του adsl. Ειδικά την περίοδο που Αναφέρεις από το 1991 έως το 2000, θυμάμαι γινόταν χαμός στο βίντεο κλάμπ της γειτονιάς μου. Κάποια στιγμή γύρω στο 95 ίσως και λίγο πιο πριν ξεκίνησαν περιοδικά και εφημερίδες να δίνουν ταινίες σε βιντεοκασέτες Ενώ μετά το 2000 κυριαρχήσει το DVD για μια πενταετία και τα παιχνίδια PlayStation Xbox. Αλλά και πάλι οι τίτλοι που έδιναν οι εφημερίδες δεν ήταν ταινίες πρώτης γραμμής εκτός λίγων εξαιρέσεων. Θυμάμαι «τα νέα» που έδιναν Ταινίες Κάθε βδομάδα με ένα μικρό επιπλέον κόστος ενώ θυμάμαι ότι είχα πάρει τις ταινίες του μπάτμαν από κάποια τέτοια προσφορά σε περιοδικό. Ίσως ήταν το Αθηνόραμα...
Απλό είναι φίλε μου..Όπως σου έγραψα,μέχρι το 1990 είχαμε φτάσει να ΄χουμε 7 βίντεοκλαμπ! Άλλα μικρότερα,άλλα μεγαλύτερα!..Μία κωμόπολη των 6000 κατοίκων δεν μπόρεσε όμως να τα συντηρήσει και τα 7. Λογικό αποτέλεσμα ήταν,να αρχίσουν να κλείνουν κάποια!Μέσα σε ένα χρόνο πρέπει να είχαν κλείσει 2-3 . Έγραψα ήδη πως κάποια ήταν μικρά,"τρύπες" όπως λέμε.Μαγαζιά των 40-45 τ.μ. Ούτως ή άλλως, οι ιδιοκτήτες αυτών των κλαμπ είχαν άλλες δουλειές και απλά είχαν ανοίξει και βίντεοκλαμπ για να έχουν μάλλον ένα δεύτερο εισόδημα!..Δεν ασχολούνταν και τόσο πολύ.Γι αυτό και έκλεισαν γρήγορα (αυτό πρέπει να ήταν το '92..και πολύ έγραψα)!
Είμαστε περίπου τώρα στο 1992.Από τα υπόλοιπα 4 που είχαν μείνει (αν θυμάμαι καλά), αυτό που είχε την περισσότερη δουλειά ήταν αυτό που έγραψα πως χρέωνε το νοίκι των νέων ταινιών με 500 δρχ (αυτή ήταν η τιμή του το '86-87).Το όνομα του ήταν "Snoopy"..Το πιο ακριβό ήταν σε σχέση με όλους τους άλλους!Αλλά,έφερνε συνέχεια καινούριες ταινίες,δεν έμενε στο μαγαζί του μόνο με τις παλιές του.Ο ανταγωνισμός πλέον, ήταν κατά των άλλων,που και στάσιμοι έμεναν στο θέμα ανανέωσης ταινιών και έδειχναν πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς του.
Το βίντεοκλαμπ που ήταν το πρώτο από όλα στο χωριό μου,αυτό που ανέφερα πως πήγαινα παιδάκι και κοιτούσα τα εξώφυλλα,αν και είχε πάρα πολλές βιντεοκασέτες,μετά το '90 δεν έφερνε καινούριες!Όχι πολλές δηλαδή..3-4 κάθε μήνα για να καταλάβεις.Είχε πια περάσει και η μόδα των ελληνικών βιντεοταινιών,οπότε έμενε και σχετικά στάσιμος!..Φυσιολογικό ήταν κάποια στιγμή να κλείσει.
Εγώ έφυγα τον Ιούλιο του '93 και παρουσιάστηκα Τρίπολη σμηνίτης,μετά πήρα μετάθεση στο Τατόι, και τον Οκτώβριο του '93 ήρθα Θεσσαλονίκη.Και επειδή είχα σχεδόν καθημερινά εξόδους,ερχόμουν τακτικά στο χωριό.Θυμάμαι δηλαδή, αρχές του '94, να ψάχνω να νοικιάσω τον "Φυγά" με τον Χάρισον Φορντ και να το πάω στην μονάδα να το δούμε με άλλους "μάχιμους"..Και δεν θυμάμαι να πηγαίνω σε κάποιο άλλο
βίντεοκλαμπ. Είχε μείνει μόνο το Snoopy.Και αν κάνω λάθος για το 1994, τότε είμαι σίγουρος για το 1995 πως ήταν το μοναδικό!.Από το '95 και μετά, είχαμε πια μόνο ένα βίντεοκλαμπ στο χωριό..Ακόμα και η κίνηση αυτού του βίντεοκλαμπ,αν και χωρίς ανταγωνισμό,είχε πέσει αρκετά.
Θυμάμαι δηλαδή, την περίοδο '97-98, να μην "τραβάει" πολύ η βιντεοκασέτα!Ήμουν τακτικός πελάτης,έβλεπα τι γινόταν.Άρχισε να βάζει δειλά-δειλά και κάποια παιχνίδια playstation τότε..Εκείνες τις χρονιές άλλωστε ήταν που άρχισαν κάποιοι να αγοράζουν playstation 1 (να "αυγατίζουν" δηλαδή οι κάτοχοι με την κονσόλα).Και εγώ τέλη του '98 πήρα..Με τα παιχνίδια λοιπόν,με κάποια είδη δώρων που είχε βάλει στο μαγαζί και λίγο με τις βιντεοκασέτες,κρατήθηκε άνετα το μαγαζί μέχρι την έκρηξη των DVD,που ξεκίνησε από το 2000 και μετά.Τότε ξαναγύρισε ο κόσμος στο βίντεοκλαμπ,με αποτέλεσμα να ανοίξουν ξανά κάποιοι (τη συνέχεια,την έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο)!
Γιατί σταμάτησε η "κίνηση στα βίντεικλαμπ" εδώ στο χωριό τη δεκαετία του '90 και έκλειναν?..
Έπαιξε ρόλο ότι σταμάτησαν οι "ελληνικές βιντεοταινίες"..Δεν υπήρχε αυτός ο "κατακλυσμός" που γινόταν από το '84 και μετά! Με το τσουβάλι τις γυρνούσαν..Επίσης, άρχισαν να υπάρχουν πολλά ιδιωτικά κανάλια!..Πλέον, το τηλεκοντρόλ των tv που είχαμε σπίτι,δεν ήταν διακοσμητικό.Είχε "κανονική" αξία..Και όταν έχεις να διαλέξεις σε σειρές,ταινίες (όχι καινούριες βέβαια,αλλά δεν επηρέαζε τον μέσο οικογενειάρχη),τότε μια βόλτα στο βίντεοκλαμπ δεν ήταν και απαραίτητη!Πρόσθεσε και ότι ήρθε μια καινούρια "μόδα" (τα πολυσινεμά) το '97!Πήγαινες,έτρωγες,έπινες καφέ παραδίπλα ή ποτό,έβλεπες και την ταινία σου!Θυμάσαι τι γινόταν όταν πρωτοάνοιξαν?Χαμός.Νέκρωσαν τα σινεμά μες στο κέντρο της πόλης (στη Θεσσαλονίκη αναφέρομαι).Όλα τους,ή σχεδόν όλα..Φεύγαμε από το χωριό για ταινία στη Θεσσαλονίκη και δεν μπαίναμε Θεσσαλονίκη!Περιφερειακό, 6-7 χιλιόμετρα πιο έξω και τσουπ στο πολυσινεμά,με εστιατόρια και καφετέριες δίπλα του!
Ιδιωτικά κανάλια,πολυσινεμάδες, και τo βίντεοκλαμπ στο χωριό ήταν ήδη στην "εντατική" !..Μέχρι που ήρθε το DVD..
 
Έκλειναν γιατί:
Περασε η μόδα των ελληνικών βιντεοταινιών της δεκαετίας του 80 και δεύτερον άνοιξαν τα ιδιωτικά κανάλια που παίζανε ταινίες κάθε λίγο. Πριν με την ΕΡΤ έπρεπε να νοικιάσεις βιντεοκασέτα για να δεις έργο η να πας σινεμά.
 
Έκλειναν γιατί:
Περασε η μόδα των ελληνικών βιντεοταινιών της δεκαετίας του 80 και δεύτερον άνοιξαν τα ιδιωτικά κανάλια που παίζανε ταινίες κάθε λίγο. Πριν με την ΕΡΤ έπρεπε να νοικιάσεις βιντεοκασέτα για να δεις έργο η να πας σινεμά.
Ακριβώς φίλε μου..Το 'γραψα και ΄γω στο σχόλιο..Βάλε και ότι τα 7(!) βίντεοκλαμπ ήταν υπερβολικά για ένα χωριό.Το φυσιολογικό ήταν να μείνουν 1 άντε βαριά 2 μαγαζιά σε μια κωμόπολη τη δεκεατία του '90..
Τώρα,για Αθήνα,μάλλον λόγω πληθυσμού,ίσως να ΄ταν διαφορετικά τα πράγματα και γινόταν χαμός ΚΑΙ στη δεκαετία του '90 όπως έγραψε ο φίλος foutix.
 
Χτες περασα απο Ζωγραφου και εκει που ειχε μεταστεγαστει το θρυλικο Video Inn, τωρα ειδα στοκατζιδικο ρουχων.

Εχω κανει πολλες αναφορες στο συγκεκριμενο μαγαζι στο φορουμ.
Ξεκινησε το 1983.
Εγω ημουν πελατης ως παιδι στο καταστημα της Μιχαλακοπουλου (με τις δυο αδερφες πιστολια)
Αλλαξε η ιδιοκτησια.
Μετα μεταφερθηκαν Ζωγραφου.
Τα τελευταια χρονια μεταφερθηκαν σε ενα πολυ μικροτερο καταστημα (το οποιο δεν επισκεφτηκα ποτε διοτι εχω φυγει χρονια απο εκεινη τη γειτονια)

Αλλο ενα VideClub rip...
 
Άλλη ιστορία άσχετη, στο λυκόφως λίγο πριν κλείσουν. Στο χωριό που εμένα είχε ένα τοπικό κανάλι-πειρατεία στην τιβι που έπαιζε ταινιαρες όπως Μάτριξ, πολλά του Σβαρτζενέγκερ κλπ ταυτόχρονα μόλις έβγαιναν σε dvd φυσικά χωρίς καμία άδεια. Ο πειρατής μάλιστα είχε και πολύ διαφήμιση από τοπικές επιχειρήσεις lol.
Ο τελευταίος βιντεοκλαμπας που είχε μείνει ανοιχτός έριξε καρφωτη στο ΣΔΟΕ και τον έκλεισαν τότε, πρέπει να έφαγε και βαρβατο πρόστιμο το πειρατικό κανάλι.
 
Χτες περασα απο Ζωγραφου και εκει που ειχε μεταστεγαστει το θρυλικο Video Inn, τωρα ειδα στοκατζιδικο ρουχων.

Εχω κανει πολλες αναφορες στο συγκεκριμενο μαγαζι στο φορουμ.
Ξεκινησε το 1983.
Εγω ημουν πελατης ως παιδι στο καταστημα της Μιχαλακοπουλου (με τις δυο αδερφες πιστολια)
Αλλαξε η ιδιοκτησια.
Μετα μεταφερθηκαν Ζωγραφου.
Τα τελευταια χρονια μεταφερθηκαν σε ενα πολυ μικροτερο καταστημα (το οποιο δεν επισκεφτηκα ποτε διοτι εχω φυγει χρονια απο εκεινη τη γειτονια)

Αλλο ενα VideClub rip...
Έτσι είναι φίλε μου.Άλλαξαν οι εποχές.Πλέον το βιντεοκλαμπ, μπορείς να το 'χεις μες στο σπίτι σου..Και δεν εννοώ τα "πειρατικά" και τα παράνομα downloads..Τα συνδρομητικά πια,έχουν αντικαταστήσει το βίντεοκλαμπ τις γειτονιάς σου.Αν έχουν και on demand λειτουργία,ακόμα καλύτερα για κάποιον που θα το δει όποτε θέλει αυτός.Πρόσθεσε λίγο και τις κυριακάτικες εφημερίδες παλαιότερα που ήταν γεμάτες με dvd,σκέψου και τα ελεύθερα κανάλια που παίζουν κάποιες φορές και ταινίες 1 ή 1,5 χρόνο μετά την προβολή τους στο κινηματογράφο (έχει γίνει και δεν το πίστευα,πώς ένα ελεύθερο κανάλι είχε τόσο "φρέσκια" ταινία)..Φυσιολογικό είναι να πάρει το βίντεοκλαμπ το "δρόμο του"..
Θυμάμαι τον εαυτό μου,να κάθεται έξω από βίντεοκλαμπ,στα 10 μου,να χαζεύω την βιτρίνα του που είχε σε stand καμιά 30 ταινίες/κουτιά!..Και δεν είχα βίντεο..Έμπαινα και μέσα..Και έβλεπα όλα τα ράφια..Όλα τα είδη (εκτός από τα adults φυσικά,που ούτε ήξερα τότε ότι υπήρχαν).
Έχω πάει,φίλε μου,μετά το σχολείο μεσημέρι Παρασκευής, και έχω νοικιάσει 10(!) ταινίες..Ναι..10 !!!
Άλλες εποχές, περασμένες εποχές..

Άλλη ιστορία άσχετη, στο λυκόφως λίγο πριν κλείσουν. Στο χωριό που εμένα είχε ένα τοπικό κανάλι-πειρατεία στην τιβι που έπαιζε ταινιαρες όπως Μάτριξ, πολλά του Σβαρτζενέγκερ κλπ ταυτόχρονα μόλις έβγαιναν σε dvd φυσικά χωρίς καμία άδεια. Ο πειρατής μάλιστα είχε και πολύ διαφήμιση από τοπικές επιχειρήσεις lol.
Ο τελευταίος βιντεοκλαμπας που είχε μείνει ανοιχτός έριξε καρφωτη στο ΣΔΟΕ και τον έκλεισαν τότε, πρέπει να έφαγε και βαρβατο πρόστιμο το πειρατικό κανάλι.
Απορώ, πώς περίμεναν τον βιντεοκλαμπά για την καταγγελία.. Μικροκάναλο σε ελεύθερη tv και να δείχνει βιντεοκασέτες?..Από το ραδιοτηλεοπτικό άμεσα θα έπρεπε να κινηθούν για τα περαιτέρω!..ή από την αρμόδια αρχή τέλος πάντων που είναι υπεύθυνη για τέτοιου είδους παρανομίες..Και αυτοί περίμεναν τον βιντεκλαμπά να κάνει την καταγγελία?..Παράξενο,που δεν τον πήραν χαμπάρι.
 
Τα στραβά μάτια κάνανε όλοι. Δεν χάνανε τίποτα εκτός από αυτόν που τον κάρφωσε.
 
Πανό κάπου μου Είχε ξεφύγει το θέμα για το video club video in στου ζωγράφου. Αφού έφυγε από την Παπάγου πήγες σε άλλο μέρος στου ζωγράφου; Είχα την εντύπωση ότι απλά έκλεισε. Και όπως θυμάμαι από την Παπάγου πρέπει να ‘χει φύγει αρκετά χρόνια. Χρειάστηκε μια φορά να μου κάνει μια μετατροπή από βιντεοκασέτα στο αμερικανικό σύστημα στο ευρωπαϊκό και από κει σε DVD περίπου το 2005 και ήταν το μοναδικό βίντεο κλαμπ που μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλειά σε μια μεγάλη ακτίνα. Εννοείται και σε ένα λογικό κόστος.
 
Ειχε παει πιο χαμηλα, σε ενα μικρο γωνιακο μαγαζι πλεον και πουλουσε και λαμπες LED.
Δεν το ειχα επισκεφθει να δω αν εφερνε ακομα φρεσκο πραγμα.

Ασχετη παρενθεση. Ακομα θυμαμαι τον κωδικο που ειχα απο το 84-85 στο VideoInn των Αμπελοκηπων...

Αλλο ενα που μου ετυχε εχτες. Στη γειτονια μου υπαρχει ενα Videoclub αρκετα ενημερωμενο και με πολυετη παρουσια
Πηγα μετα απο μηνες να τσιμπησω κανα ταινιακι και ειδα στην Α Προβολη να εχει 2 μεγαλα ραφια DVD ενω στα BluRay ειχε 12 ταινιες.
Μου εκανε εντυπωση διοτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειχε πολυ BluRay...
 
Πανο, θυμάσαι πότε έκλεισε οριστικά το video inn? @Aardvark αριστερα στα fm?
 
Πρεπει να εγινε το τελευταιο μηνα διοτι περναω αρκετα συχνα απο εκει.
Θα τσεκαρω ΜΗΠΩΣ ειναι καποια μεταστεγαση ξανα αλλα δεν το νομιζω.
 
Λολ I guess ήμουν ο 902ος εγγεγραμμένος πελάτης τους.
 
Οκτώβριο με Νοέμβριο πρέπει να έκλεισε το Video Inn...
 
Ναι συνήθως τα videoclub είχαν ένα απλό σειριακό σύστημα αρίθμησης. Επίσης πρέπει να ήταν και από τα πρώτα καταστήματα με λύσεις μηχανοργάνωσης. Θα έχει ενδιαφέρον αν κάποιος ξέρει κάτι γι αυτά να μας ενημερώσει
 
Η μία ήταν "Τα χιόνια του Κιλιμάντζαρο (1952)",με τον Γρέγκορυ Πεκ (πρέπει να είναι και η ταινία που βλέπουν στο σινεμά ο Λογοθετίδης και οι άλλοι στο "ο Ζηλιαρόγατος", αν και την αναφέρουν σαν "ο εραστής έρχεται").
Άσχετο με το thread, αλλά παιδιά πρέπει να διορθώσω κάτι που έγραψα..Επειδή πρόσφατα είδα ξανά το "Χιόνια στο Κιλιμάντζαρο",που έπαιξε σε ένα κανάλι τοπικής εμβέλειας αργά τη νύχτα,τελικά δεν είναι η ταινία που βλέπουν οι πρωταγωνιστές στο "ο Ζηλιαρόγατος"..Θυμόμουν τη σκηνή-σαφάρι που βλέπουν ότι ο Πεκ και ένας άλλος πηδούν από το τζιπ και πυροβολούν προς τα θηράματα τους.Στο "Κιλιμάντζαρο" δεν υπάρχει τέτοια σκηνή.Αν και υπάρχει σαφάρι,αλλά όχι η συγκεκριμένη.Οπότε "έψαξα" σήμερα να δω από ποια ταινία είναι και να το διορθώσω.
Η ταινία λοιπόν που βλέπουν στο σινεμά ο Λογοθετίδης και οι άλλοι είναι το "The Macomber affair" (1947) και όχι το "Τα χιόνια του Κιλιμάντζαρο (1952)..Αυτά λοιπόν προς αποκατάσταση της αλήθειας και συγγνώμη για τη λάθος πρώτη αναφορά μου!
 
Έχω δει πρόσφατα video club στην Αρτέμιδα και στην Ιπποκράτους, λειτουργούν ακόμα.

Το video club στην Αρτέμιδα έκλεισε, είδα όμως άλλα που λειτουργούν στα Μελίσσια, στο Χαλάνδρι και στην Παλλήνη.
 
Θυμάμαι στην περιοχή μου (βόρεια προάστια) ότι είχαμε videoblue και μετά έγινε seven που έκλεισε πέρσι
 
Πίσω
Μπλουζα