Βοήθεια! Πώς θα αναγνωρίσει το PC μου τις δισκέτες απο ST?

έχουμε άλλο thread που το ξεχάσατε για τέτοια θέματα εεεεεεεεεεεεεεεε! :p
 
ωωωω ρε μανα μου, τετοια να διαβάζω!!!! δηλαδή, εν κατακλειδι, μπορώ με τα προγραμματα και τις οδηγίες του DINO και Krhtikos, να βάζω τα roms (.st κτλ) σε δισκέττα και να τα έχω backup στον ST κανονικά; μιλαμε για Back-up φυσικά :D για να μην το "πάρει" καποιος με κακό μάτι....

Ευχαριστώ πολύ τον φίλο Amstrad1981 για το άνοιγμα τέτοιου thread!
 
Τα αρχεία .ST .MSA ΔΕΝ είναι Roms. Είναι πιστά αντίγραφα δισκέτας σε αρχείο.

Με τα παραπάνω προγράμματα κάνεις και τα δύο. Και τα διαβάζεις σε αρχείο απο τη δισκέτα και τα ξαναγράφεις απο αρχείο , πίσω στη δισκέτα.
 
:D αρα περναω τα .ST ή .MSA απλα σε δισκέττα και ειμαι έτοιμος?
 
μπλιαχ...και αταρι και ζέστη και υγρασία!

Είναι δυνατόν να μην ανέβει μετά το επίπεδο δυσφορίας; :p
 
τστστστστ σπυυυυροοοο ειχα την εντυπωση ότι τωρα τελευταία ψαχνεις STFM ή κάνω λάθος......? :p :p:p
 
Σπυρίδων , την Amiga σου και σε άλλη παραλία ... :p

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 
κύριοι αφού σας άρεσε αυτό με το επίπεδο δυσφορίας γιατί με αποπαίρνετε; :)

Φίλε ndial είναι το μόνο κομμάτι της χρυσής εποχής των υπολογιστών που δεν έχω στη συλλογή μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ξέρω βρε. το κανεις για να συμπληρώσεις την συλλογή.

εγώ τελικά περιμενω....STE ..... δεν βρηκα STFM (ή μάλλον τον πήρες εσύ....)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν έχω πάρει κάτι...έτσι και αλλιώς δεν βιάζομαι...όποτε έρθει! Αν δεν πέσει η θερμοκρασία εγώ δεν θ' ασχοληθώ!
 
Έστω ότι τα...

*Κατέβασεαυτό (Floppy Image & File Transfer)

*FdInstall

*Floimg95

...δεν τα βρίσκεις…(υπάρχουν ακόμα? ) έχεις το *.msa rom, το μετατρέπεις σε *.st (αυτό δεν είναι το σωστό φορμάτ? )πως το μεταφέρεις σε δισκέτα 720 όταν είναι περισσότερα τα kb του αρχείου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έστω ότι τα...



Κατέβασε αυτό (Floppy Image & File Transfer)

FdInstall

Floimg95



δεν τα βρίσκεις...(υπάρχουν ακόμά ;) , έχεις το *.msa rom, το μετατρέπεις σε *.st (αυτό δεν είναι το σωστό φορμάτ ;) ...πως το μεταφέρεις σε δισκέτα 720 όταν είναι περισσότερα τα kb του αρχείου;
 
Έστω ότι τα...



Κατέβασε αυτό (Floppy Image & File Transfer)

FdInstall

Floimg95



...δεν τα βρίσκεις...(υπάρχουν ακόμα?), έχεις το *.msa rom, το μετατρέπεις σε *.st (αυτό δεν είναι το σωστό φορμάτ?)...πως το μεταφέρεις σε δισκέτα 720 όταν είναι περισσότερα τα kb του αρχείου?
 
πωπω....με τόσα απανωτά ίδια ποστ καταλαβαίνω ότι η κατοχή st οδηγεί σε απόγνωση :Π
 
[edit by D@re] μεταφορά από post: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27634




Επισης εχω ξεχασει πως να γραφω δισκετες αταρι σε πισι, οποτε δεν μπορω και να το γραψω για να το παιξω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mike, δες εδώ.

Το floimg το είχα χρησιμοποιήσει και εγώ γύρω στο 2007 για εγγραφή ST images και δούλεψε μιά χαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα μπήκα στο λινκ και θυμήθηκα άλλες εποχές πειράγματος με τους αταράδες...είχαμε πλάκα

:)

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα