Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

+1 αναφορα στη Rita Hayworth

στην ταινια "γκολ στον ερωτα" ο Νικος Ριζος λεει στην εικονιζομενη "εγω θα σε κανω Ριτα Χέιγουορθ της Ελλαδος"

gkol.JPG
 
+ 1 αναφορα στο Βασιλη Αυλωνιτη

στην ταινια "κουραστηκα να σ αποκτησω" ο Τασος Γιαννοπουλος ως κονφερανσιε ενος κεντρου διασκεδασης μιμειται το Βασιλη Αυλωνιτη,λεει: "και τωρα κυριες μου και κυριοι θα σας κρατησω συντροφια μιμουμενος δημοφιλεις πρωταγωνιστας και αρχιζω με τον ογκολιθο της κωμικας,το Βασιλη Αυλωνιτη.Θα μου επιτρεψετε να παρω τη σχετικη φορα ε; "πω πω,πω πω πω πω πω ξανα πω πω πω πω.. φατε φατε χλαπ ριξτε μεσα σας πω πω,φατε..φαε συζυγος Μαρικα που σε πηρα διχως προικα και καταλαβα τη γλυκα.Φατε φατε εξυπνοι κι ατσιδες της ζωης αεριτζηδες,φατε πω πω πω,φατε ινες μεγιστανες φατε ταλαρα νταρντανες.Φατε,φαε εφορα κι εμενα φατα μου ουλα ενα ενα,φαε το μετρητο,το σακακι,το παλτο.Φαε το εσωβρακο μου ε φαε και τον απαυτο μου""
 
+1 αναφορα στους Αλεν Ντελον και Μαρτσελο Μαστρογιαννι

στην ταινια "σκοτωσα για το παιδι μου" ο Γιωργος Καμπανελλης εχει εναν ψευτικο διαλογο με το Σταυρο Παραβα για να προσεγγισει την "κορη" της Ελενης Χατζηαργυρη

ΣΠ:"Γιωργο,τι κανεις βρε ψυχη;μερες εχεις να φανεις..πού ησουνα;πού χαθηκες";

ΓΚ:"Ελειπα,ημουν στη Ρωμη"

ΣΠ:"Απεφασισες επιτελους να κανεις τη δουλεια";

ΓΚ:"α, συνανταμε ακομα ορισμενες δυσκολιες.. βλεπεις ο Αλεν Ντελον εχει ακριβο κασε,πιστευω πως θα βρεθει μια λυση τωρα μαλιστα που ο Μαρτσελο Μαστρογιαννι υπεγραψε το σχετικο προσυμφωνο"

ΣΠ:"θαυμασια τοτε.. και ποτε αρχιζετε";

ΓΚ:"δεν ξερω,θα δουμε..μας λειπει βλεπεις ακομα η βασικη πρωταγωνιστρια:πρεπει να ειναι μια κοπελα οχι πολυ ψηλη,να δειχνει γυρω στα 20 της χρονια και προπαντως να εχει δυο μεγαλα και ωραια χρυσα ματια"

ΣΠ:"και γιατι ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ";

ΓΚ:"μα για να πηγαινει με τον τιτλο της ταινιας "το κοριτσι με τα χρυσα ματια"

ΣΠ:"ελα μωρε,θα βρεθει κι αυτη..τοσες γυναικες κυκλοφορουν στο θεατρο"

ΓΚ:"απ τις υπαρχουσες πρωταγωνιστριες δεν κανει καμμια γι αυτο εχω ξαμοληθει οξω και ψαχνω στους δρομους και στα κεντρα"

ΣΠ:"καταλαβαινω την τυχη της μολις τη γνωρισεις..μια αγνωστη πρωταγωνιστρια στο πλευρο του Μαρτσελο Μαστρογιαννι και του Αλεν Ντελον..α,Λιζα μου με συγχωρεις ειχα να δω το φιλο μου καμποσο καιρο και κοντεψα να σε ξεχασω.Λιζα να σου συστησω τον κυριο Καράλη" κλπ κλπ..
 
+1 ακομη αναφορα στο Μαρτσελο Μαστρογιαννι

στην ταινια "ροδα τσαντα και κοπανα" λεει καποια στιγμη η εικονιζομενη " εγω οταν εβρεξα για πρωτη φορα σεξουαλικα την κυλοτα μου σκεφτομουν το Μαρτσελο Μαστρογιαννι να τρωει μαρμελαδα"

3.JPG

κι ο Στηβ Ντουζος της λεει "γλυκα,τρωω κι εγω μαρμελαδα..εισαι να τη βρουμε ετσι με κυδωνι";

κι αυτη απαντα "ειπα για το Μαστρογιαννι χοντρε,δεν ειπα για τον μπουλντοζα το Μπαντ Σπενσερ"

Ο Γιαννης Γκιωνακης ρωταει το Σταματη Γαρδελη "ποια ειναι τα κυριοτερα προϊοντα που εξαγει η Ιαπωνια" και η απαντηση που παιρνει ειναι "η Ιαπωνια εξαγει μηχανες χιλιαρες,kawasaki,σκουτερακια,yamahες,μαγνητοφωνα και το Μπρους Λη" !!
 
+1 ακομη αναφορα στους Κλαουντια Καρντιναλε και Αλεν Ντελον

στην ταινια "αγρια νειατα" ο Στηβ Ντουζος λεει στο Γιαννη Ζαβραδινο "η παρεα εκανε ρεφενε,εριξε προκαταβολη και σου κονομησε μια μεταχειρισμενη κουκλα και οταν λεμε κουκλα εννοουμε την Κλαουντια Καρντιναλε επανω σε καρουλια"

Η Τονια Βυθουλκα βλεπει τον "αδερφο" της ΓΖ και λεει "hello Νταστιν Χοφμαν",αργοτερα του λεει "ελα τωρα να χορεψουμε μιστερ Ντε Νιρο" κι αμεσως μετα "κυριε Ντελον ,με προσβαλετε"
 
αλλη μια αναφορα στη Σοφια Λορεν

στην ταινια "μαυρο + ασπρο" ακουγεται απ το ραδιοφωνο: "αποφασισε να εγκαταλειψει καθε καλλιτεχνικη δραστηριοτητα προκειμενου να αφοσιωθει στα δυο παιδια της που απεκτησε απο τον Καρλο Ποντι,συμφωνα με τις ιδιες πληροφοριες η Ναπολιτανα γοησσα φερεται δηλωσασα "πρεπει να πω αντιο στον κινηματογραφο γιατι η τεχνη και η οικογενεια ειναι δυο πραγματα που δυσκολα συμβιβαζονται",με αλλα λογια η Σοφια Λορεν προτιμα αντι να παιζει στον κινηματογραφο να παιζει με τα παιδια της κι αυτο προφανως αποδεικνυει οτι η Λορεν διαθετει αρκετη σοφια"
 
απο μια ακομη αναφορα στους ηθοποιους Μαρλον Μπραντο και Μπριζιτ Μπαρντο

στην ταινια "ολοι θα ζησουμε" ο Τασος Γιαννοπουλος λεει "κι οταν λες ενα ανθρωπακι που χρησιμοποιει στη δουλεια του μηχανακι τοτε τι πρεπει να πεις για μερικους μερικους που δουλευουν μηχανες και θησαυριζουν; ε βεβαια αυτες δε λεγονται μηχανες αλλα μπιζνες κι αυτοι δε λεγονται παλιανθρωποι αλλα κυριοι μεγαλοσχημοι ή νονοι,δηλαδη Μαρλον Μπραντο"

Ο ΤΓ λεει στο Μακη Δεμιρη "Ζαφιρη τα μαλλια πώς να τα κανω;να τα κανω κοτσο ή αλα Μπριζιτ Μπαρντο;να βαλω και ποστις";
 
+1 ακομα αναφορα στον Αλεν Ντελον

στην ταινια "ο χαζομπαμπας" ο εικονιζομενος 2.JPGλεει στο Νικο Δαδινοπουλο "εσυ εισαι ομορφος ρε,τι το θελες και μου κρυβοσουν τοσο καιρο πισω απο ενα μουσι;κοιτα ομορφιες,σαν τον Αλεν Ντελον ειναι,στην ομορφια κοντευει να φαει κι εμενα"
 
στη βιντεοταινια "ο πρωταθλητης" η Τζενη Ζαχαροπουλου λεει στο "συζυγο" της Θαναση Βεγγο "μου θυμιζεις το Μικυ Ρουρκ στις "εννιαμιση εβδομαδες" που ειδα στο βιντεο"

κι εκεινος της απαντα "κι εσυ τι διαφορα εχεις απ την Κιμ Μπασινγκερ που μας κανει την αφρατη γκομενα; μωρε γραφτηνε κι αυτηνε στο χιονι"
 
Να πω για την ταινια η αδελφη μου θέλει ξύλο, οπου λεει ο Γκιωνακης στην τσακπινογαργαλιαρα αδελφη με τα τρελα ονειρα που εχει κανει ένα δοκιμαστικο για σινεμα με εσώρουχα και την εχουν βάλει στην εφημερίδα μισογυμνη, γιατι το εκανε και τον ντροπιαζει. Οποτε αυτή απαντα πως όλες το κανουν, πανε και βγαζουν φωτο με μαγιο να δουμε αναλογιες οι σκηνοθετες με και ετσι ξεκίνησε και η Μπαρντο. Ναι αλλα η Μπαρντο της λεει αυτος είναι Μπαρντο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Ναι αλλα η Μπαρντο της λεει αυτος είναι Μπαρντο...
Και η Μπαρντο ειχε και τις πλατες του σκηνοθετη συζυγου της, Ροζε Βαντιμ, που ηταν αποφασισμενος να την κανει βεντετα.
 
bambinella 100 είπε:
Και η Μπαρντο ειχε και τις πλατες του σκηνοθετη συζυγου της, Ροζε Βαντιμ, που ηταν αποφασισμενος να την κανει βεντετα.
σωστο, την ερωτευτηκε παραφορα ενώ οι γονεις της δεν ηθελαν να ακουσουν τιποτα γι'αυτον, αν και προερχότανε από αστική, πλουσια οικογένεια η μπριζιτ και με το ταλέντο και την ομορφιά της κάτι θα γινότανε, δεν μπορει

α, στο τρελεκόριτσο ακούγεται ένα τραγουδι για την Μονροε
 
+1 ακομη αναφορα στους ηθοποιους Στηβ Μακουην και Ελιζαμπεθ Τέιλορ

στην ταινια "ερωτας διχως συνορα" η Λια Μαλτα συζητα με τη Γκιζελα Νταλι και της λεει "απο τοτε που ημουν σχολειο μ αρεσει πολυ ο κινηματογραφος,ξερω απ εξω ολους τους ηθοποιους,τι ταινιες εχουν παιξει,τη ζωη τους.Οταν ημουνα μικρη ηθελα να γινω ηθοποιος αλλα ο πατερας μου δε μ αφησε..Αυτος ο ψηλος ο ξανθος πώς τον λενε..ο Στηβ Μακουην,δεν ειναι πολυ ωραιος; δεν εχω χασει καμμια του ταινια εγω τον βρισκω καταπληκτικο,εσας σας αρεσει; Επισης λατρευω τη Λιζ,μ αρεσει παρα πολυ,εσας σας αρεσει; δεν ειναι περιφημη";
 
+ 1 ακομη αναφορα στη Μπριζιτ Μπαρντο

στην ταινια "Μιραντα,αγαπη μου" ο Κωστας Πιτσιος λεει στον εικονιζομενο mira.JPG : "Παντως σε πληροφορω πως σε λιγες μερες καταφτανει με το ελικοπτερο της..ποιος παρακαλω; η Μπριζιτ Μπαρντο " !

Αργοτερα καποιοι φιλοι τους ενω χορευουν αναρωτιουνται που βρισκεται ο Κωστας Πιτσιος και καποιοι λενε "Θα ψαχνει για τη Μπριζιτ του" ,"Μου ειπε το πρωι πως της τηλεφωνησε και θα ερχοταν σημερα το βραδυ", "τον τυχερακια,ακου θα τραβαει το σκυλακι της Μπαρντο"..
 
+1 αναφορα στη Γκρετα Γκαρμπο

στην ταινια "νυχτοπερπατηματα" ο Μιμης Φωτοπουλος (διαβαζοντας ενα κειμενο στο ραδιοφωνο) "λεει" στην "Ελενιτσα" οταν του ανακοινωνει οτι θελει να γινει ηθοποιος"Μπραβο ρε Ελενιτσα,αυτα περιμενα απο σενα ρε Ελενιτσα;να μου εξελιχθεις στα καλα καθουμενα σε Γκρετα Γαρμπο";

Λιγο αργοτερα ενας "αστυνομικος" μετα απο εναν πυροβολισμο πλησιαζει τον Αρτεμη Ματσα που υποτιθεται οτι εχει γυρισμα και του λεει "ο Αρτεμης ο Ματσας!ο κακος του ελληνικου κινηματογραφου,κυριε Ματσα ειμαι θαυμαστης σας μου δινετε ενα αυτογραφο";

ΑΜ: "ευχαριστως αλλα οχι τωρα,αργοτερα..τωρα εχω δουλεια"

"αστυνομικος" : "ταινια γυριζετε";

ΑΜ "ναι,γυριζω μια νεα ελληνικη ταινια που εχει τιτλο "ο τρομερος κακος φονιας της παρθενας της Τρουμπας".Τη γυριζω στην Τρουμπα την ταινια γιατι ξερετε η Τρουμπα ειναι πολυ της μοδας τωρα τελευταια στις ελληνικες ταινιες"

"αστυνομικος" : "παλι τον κακο θα κανετε... "

ΑΜ : "ε τι να κανουμε";

"αστυνομικος" : "μα εσεις ειστε τοσο καλος,πώς καταφερνετε και κανετε τον κακο στον κινηματογραφο";

ΑΜ " βλεπετε,καλλιο να βγει το ματι σου παρα τ ονομα σου..Θελετε να παρακολουθησετε γυρισμα"

"αστυνομικος" : "οχι,ξερετε σας την εφερα κυριε Ματσα γιατι κι εγω γυριζω ταινια στο διπλανο συνεργειο"
 
+1 αναφορα στη Σοφια Λορεν

στην ταινια "εξοδος κινδυνου" ο Τασος Ψωμοπουλος λεει στην Ολγα Καρλατου : "μανουλι εισαι για περιπετεια";

ΟΚ: "αν ριξεις 4 χηνες"

ΤΨ: "4 χηνες;και ποια θαρρεις πως εισαι ρε γκομενα; η Σοφια Λορεν";
 
+ 1 ακομη αναφορα στον Αλεν Ντελον

στη βιντεοταινια "πώς τη βρισκουν οι χοντροι" / "ο λαχειοπωλης" ο Νικος Ρεντιφης την ωρα που καθρεφτιζεται λεει "καλα πειραζει που ειμαι και πολυ γοης να πουμε; ετσι και με δουν στο δρομο... ο Αλεν Ντελον τελειωσε,αυτοκτονησε.. Με λιγη φαντασια εχω ξεπερασει καθε προσδοκια σε ομορφια"
 
+ 1 ακομη αναφορα στον Αλεν Ντελον

στη βιντεοταινια " ο νονος" ο Νικος Τσουκας καθρεφτιζεται και λεει "ωραιος ειμαι.. ματι: φλογοβολο,μαλλι:μαλλινο,χειλη : Αλεν Ντελον.. τιποτα,της αρεσα παιδι μου.Μολις με ειδε επεσε κατω,κατακουτελα της την εδωσα"
 
+1 αναφορα στον Αντονυ Κουην

στη βιντεοταινια "η χρυσοδακτυλη" η χαρτοπαιχτρα Μαρω Κοντου λεει "μεγαλη δοκιμασια σου λεω,ξερεις τι ειναι να ανοιγεις την τηλεοραση να βλεπεις το "χαρτοπαιχτη" με τον Αντονυ Κουην κι εσυ να εισαι καθισμενη στην πολυθρονα";
 
+1 αναφορα στον Μαρλον Μπραντο

στη βιντεοταινια "παθος και ερωτας" ο Νικος Ζιαγκος λεει στο Σπυρο Μεριανο "συγγνωμη που γελαω αλλα μου θυμιζεις τον Μαρλον Μπραντο σε μια ταινια που εκανε καμακι σε μια γκομενα αλλα ειχε ξεχασει να φορεσει το παντελονι του"
 
Πίσω
Μπλουζα