Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

tzias57 είπε:
Στην ταινία Αχ αυτή η γυναίκα μου ο Γιάννης Μιχαλόπουλος λέει στην Αλίκη Βουγιουκλάκη "Είσαι ολόφτιστη η Ουρσουλα Αντρες και εμένα μου αρέσει η Ουρσουλα Αντρες"
Και εκείνη του απαντά: "Νομίζω Χάρη πως δεν αφήνετε τον κοσμο να εργαστεί. Εμένα με λέτε Ούρσουλα Αντρες. Εκείνη (την προηγουμενη υπηρέτρια) πως τη λεγατε; Τζίνα Λολομπρίτζιτα;;"
 
+ 1 ακομη αναφορα στη Μπριζιτ Μπαρντο

στην ταινια "Καπετανιος για κλαματα" ο Κωστας Χατζηχρηστος μολις βλεπει το φορεμα που αγορασε ο Γιωργος Καμπανελλης για την υποψηφια νυφη και αναλαμβανει να το παραδωσει (ειδε φωτογραφια της και ηταν μεγαλη σε ηλικια και ασχημη) λεει:" πω πω,κριμα το φουστανι..αυτο επρεπε να το φορεσει η Μπριτσιτ Μπαρντο"

Αργοτερα οταν ο ΚΧ βρισκεται στο κεντρο που τραγουδαει η Μαγια Μελαγια(δεν ειναι αυτη η υποψηφια),της δειχνει το φορεμα κι εκεινη θελει να το δοκιμασει και μολις το φοραει ακολουθει ο διαλογος:

ΜΜ:"τι ωραιο που ειναι!σ αρεσει";

ΚΧ:"αν μ αρεσει..θαυμα εισαι"!!

ΜΜ:"μου παει";

ΚΧ:"σε παει και σε φερνει,ακου λεει.. ωραια,τετοια εσυ πρεπει να τα φορας μονο και η Μπριτσιτ Μπαρντο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "Η ζαβολιαρα"(1971) αναφερονται ξανα τα ονοματα των ηθοποιων: Τσαρλι Τσαπλιν,Ριτσαρντ Μπαρτον και Ελιζαμπεθ Τέιλορ

διαλογος αναμεσα στο Διονυση Παπαγιαννοπουλο και την Καιτη Παπανικα:

ΔΠ:"εδωσα μεγαλυτερη σημασια στο χρημα παρα στη συντροφο της ζωης αλλα ποτε δεν ειναι αργα"

ΚΠ:"ε,μεχρι τα 80 εχετε καιρο,ο Τσαρλι Τσαπλιν πιο εξυπνος ειναι";

διαλογος αναμεσα στον Περικλη Χριστοφοριδη και τον εικονιζομενο:

z00.JPG

εικονιζομενος:"Με συγχωρεις χρυσο μου,μηπως ειδες πουθενα τον Ριτσαρντ";

ΠΧ:"Τον ποιον";

εικονιζομενος:"Τον Ριτσαρντ Μπαρντον"

ΠΧ:"Καλα κι εσυ ποιος εισαι που τον ζητας";

εικονιζομενος:"Η Ελιζαμπεθ"

ΠΧ:"Η Ελιζαμπεθ;ποια Ελιζαμπεθ";

εικονιζομενος:"Η Ελιζαμπεθ Τέιλορ"!! :rofl:
 
+1 ακομη αναφορα στη Gina Lollobrigita

στην ταινια "Τωρα που φευγω απ τη ζωη" ο περιπτερας Nικητας Πλατης λεει στην Κια Μποζου:"Αντε Λολομπριτζιτα του Καρπενησιου παρ τον "ερωτα" * σου και στριβε"

*αναφερεται στο περιοδικο "μεγαλος ερωτας",συμφωνα με την Κια Μποζου,δεν ξερω αν υπηρχε στ αληθεια τετοιο περιοδικο
 
στην ταινια "θα τα καψω τα λεφτα μου" γινονται ξανα αναφορες στους ηθοποιους: Μπιζιτ Μπαρντο,Ελιζαμπεθ Τέιλορ,Ριτσαρντ Μπαρτον

διαλογος αναμεσα στο Σταυρο Φαρμακη και το Σωτηρη Μουστακα:

ΣΜ:"Σε καθε ανθρωπο παιδακι μου,υπαρχουν ορμονες αρσενικες και θηλυκες"

ΣΦ:"ναι,κατι εχω διαβασει σχετικα"

ΣΜ:"λοιπον ακου να δεις,οταν οι αρσενικες νικησουν τις θηλυκες τοτε θα μπορω κι εγω να κανω παιδια,αυτη τη θεραπεια εχω κανει στην Αμερικη"

ΣΦ:"θεραπεια το λες εσυ αυτο;επρεπε να βλεπες τον εαυτο σου οταν κατεβαινες απ το αεροπλανο,σαν να ησουν η Μπριτζιτ Μπαρντο

ΣΜ:"μπορει σε λιγο να με δεις και Ελιζαμπεθ Τέιλορ,αυτη τη στιγμη ομως ειμαι ο Ριτσαρντ Μπαρτον,οι ενεσεις που εχω κανει σ ενα μηνα θα ξεκαθαρισουν την κατασταση"

ΣΦ:"δηλαδη υπαρχει φοβος να σε δουνε και ντεμουαζιε" (τι ειναι αυτο; μπορει να ειναι ονομα Γαλλιδας ηθοποιου) ;

ΣΜ:"Μπορει,οποτε θα γεννησω εγω το παιδι που θα δοξαζει το ενδοξο ονομα των Καραπανεων"
 
+1 ακομη αναφορα στη ΒΒ

Στην ταινια το νυφοπαζαρο καποιος απ τους πρωταγωνιστες αναρωτιεται ποια κοπελα ετυχε στο Βαγγελη Βουλγαριδη κι αυτος του απαντα "Η Μπριζιτ Μπαρντο! εδω που τα λεμε Κυριος οιδε"
 
+ 1 αναφορα στη Μπριζιτ Μπαρντο

στην ταινια "ο μεθυστακας του λιμανιου" ο Αλεκος Τζανετακος λεει στον Παντελη Ζερβο που ειναι μεθυσμενος :"κοριτσι ειναι καπετανιο,ανοιξε παρτιδες με αντρα.Με τι ηθελες ν' ανοιξει δηλαδη; με τη Μπριτς Μπαρντο";
 
+1 αναφορες στους ηθοποιους Γιουλ Μπρινερ,Μαρτσελλο Μαστρογιαννι και Θαναση Βεγγο

Στην ταινια "ενας χιππυς με τσαρουχια" ο Τασος Γιαννοπουλος λεει στο Διονυση Παπαγιαννοπουλο οτι του θυμιζει το Γιουλ Μπρινερ

Πολυ αργοτερα μια ηθοποιος λεει στον Τασο Γιαννοπουλο οτι μοιαζει με το Μαρτσελλο Μαστρογιαννι

Οταν ο Γιαννης Μαλουχος του ανακοινωνει οτι κερδισαν στο ΠΡΟ ΠΟ ο ΤΓ του λεει :"παψε γιατι θα τρελαθω σαν το Βεγγο"
 
στην ταινια "Υβ Υβ,ο Μανωλιος παιζει μπαλα" εχουμε ξανα απο μια αναφορα στους ηθοποιους: Αλικη Βουγιουκλακη και Νικο Ριζο ενω για πρωτη φορα (μεχρι στιγμης) αναφερεται και το ονομα του Νικου Κουρκουλου,συγκεκριμενα:

διαλογος Σταυρου Ξενιδη και Γιωργου Παπαζηση

ΣΞ:αμα πιστεψουμε στη νικη μας μπορουμε να τους κερδισουμε,δεν εχεις ακουστα που λενε για το Δαβιδ και το Γολιαθ;

ΓΠ:ε κατι εχω ακουσει

ΣΞ:ο Γολιαθ ηταν ενας γιγαντας μεχρι εκει πανω και ο Δαβιδ εφτανε δεν εφτανε το μπόι του Ριζου

ΣΞ στην προεδρινα της ομαδας Πυραυλος: Ο εξω αριστερα θελει να πεισετε τη Βουγιουκλακη να παει στο παρτυ που δινει για τα γενεθλια του

Μια απ τις θαυμαστριες του Μανωλιου ζηταει μια φωτογραφια του για να τη βαλει το βραδυ στο δωματιο της κι αυτος της απαντα : ε μωρε και τι ειμαι;ο Κουρκουλος ειμαι να με βγαλεις φωτογραφιες;

μια αλλη θαυμαστρια: και τι εχει ο Κουρκουλος καλυτερο απο σενα;
 
+ 1 ακομη αναφορα στη Λολομπριτζιτα και τη Σοφια Λορεν

στην ταινια "το χρημα ηταν βρωμικο" ο Γιαννης Αργυρης,οταν η "γυναικα" του Δεσποινα Στυλιανοπουλου τον ρωτα: "περασες καλα χωρις εμενα"; , απαντα:" και ρωτας;καθε βραδυ ημουν με αλλη:προχτες με τη Λολομπριγκιτα, χτες με τη Σοφια Λορεν"
 
αλλη μια αναφορα στον ηθοποιο Γιουλ Μπρινερ

στην ταινια "ορκιζομαι ειμαι αθωα" η Σονια Δημου λεει στην εικονιζομενη (η Ντινα Μαρκοπουλου ειναι) ;

x.JPG

"εσυ πηγαινε μεσα τωρα και θα ρθω μετα να σου βγαλω το μαλλι τριχα τριχα,θα σε κανω Γκιουλ Μπρουνερ,ενταξει";
 
+ 1 αναφορα στη Σοφια Λορεν

στην ταινια "επιχειρησις ορμα χοντρε" ο Γιαννης Φερμης λεει σε μια πελατισσα10.JPG:

"θα σας βγαλω μια (φωτογραφια) που θα τη ζηλευε και η Σοφια Λορεν"
 
+ 1 αναφορα στους ηθοποιους : Γιουλ Μπρινερ,Αλικη Βουγιουκλακη,Ριτσαρντ Μπαρτον,Μπριζιτ Μπαρντο,Αλεν Ντελον,Τζινα Λολομπριτζιτα

για 1η φορα αναφερονται οι ηθοποιοι: Ρομυ Σνάιντερ και Σίρλει Τεμπλ

στην ταινια "η περιπτερου" η Γεωργια Βασιλειαδου παριστανει καποια στιγμη το μεντιουμ και αρχιζει να μαλωνει με μια αλλη "συναδελφο" της που θελει να την ξεμπροστιασει

iper.JPG

τοτε ο Νικητας Πλατης λεει:"ωχ βλεπω να πιανεστε και να μη σας μενει τριχα στο κεφαλι..Γιουλ Μπρινες (ρ) θα γινετε"

Οι 2 "μεντιουμ" παριστανουν τις προξενητρες,ρωτανε το Βασιλη Μαλουχο γιατι δε θελει να παντρευτει μια κοπελα κι εκεινος λεει οτι εχει ενα σημαδι απ τη φωτια,τοτε η ΓΒ του λεει:"καλε εκεινο το πραματακι το τοσο δα;το σημαδακι στο μαγουλακι της; καλε εκεινο το χει κι η Βουγιουκλακη,αυτο ειναι σκερτσο"

πηγαινουν στον εικονιζομενο που ειναι πλαστικος χειρουργος και θελουν να του ζητησουν να χειρουργησει δωρεαν την κοπελα για να μην αποκαλυψουν τις απιστιες του.Η ΓΒ του λεει:" τι θες δηλαδη να μας παραστησεις;τι θες γιατρουδακι μου; να μας παρατησεις τον Μπαρδον που εχει γινει πλεϊμπόις και γυριζει με την καθεμια λολο";Επισης του ζητουν να επιστρεψει στη γυναικα του

ipe.JPG

Η παραπανω εικονιζομενη "μεντιουμ" του λεει:"κι οσο γι αυτη την εγχωρια Μπριτζιτ Μπαρντο να της δωσεις να καταλαβει οτι τελειωσαν ολα μεταξυ σας,τερμα".

Αμεσως μετα και η ΓΒ του λεει:"οσο για τη Μπριτζιτ Μπαρντο μη νοιαζεσαι,εκει παω τωρα.. μωρ θα στην κανονισω εγω μια χαρα"

ipeript.JPG (στην εικονιζομενη αναφερεται η ΓΒ)

Η Αθηνα Μερτυρη πηγαινει στα "μεντιουμ" και λεει:"θελω κατι πολυ απλο,να μ αγαπησει ο Αλεν Ντελον"

ΓΒ:"τι ειπες";

ΑΜ:"Ο Αλεν Ντελον,ειμαι του τυπου του...Ρομυ Σνάιντερ,η μικρουλα Σισσυ"

sissi.jpg

η 2η "μεντιουμ" της απαντα:"μαλλον η Σίρλεϋ Τεμπλ"

shirley temple.jpg

η ΓΒ λεει τοτε :"α ταμπλας να σου ρθει.. αμα εισαι εσυ η Σνάιντερ τοτε εγω πρεπει να ειμαι η Λολομπριτζιτα "
 
katerinak είπε:
πηγαινουν στον εικονιζομενο που ειναι πλαστικος χειρουργος και θελουν να του ζητησουν να χειρουργησει δωρεαν την κοπελα για να μην αποκαλυψουν τις απιστιες του.Η ΓΒ του λεει:" τι θες δηλαδη να μας παραστησεις;τι θες γιατρουδακι μου; να μας παρατησεις τον Μπαρδον που εχει γινει πλεϊμπόις και γυριζει με την καθεμια λολο";Επισης του ζητουν να επιστρεψει στη γυναικα του

Προβολή συνημμένου 109912
Είναι ο Νίκος Γαροφάλλου
 
katerinak είπε:
στην ταινια "η περιπτερου" η Γεωργια Βασιλειαδου παριστανει καποια στιγμη το μεντιουμ και αρχιζει να μαλωνει με μια αλλη "συναδελφο" της που θελει να την ξεμπροστιασει

Προβολή συνημμένου 109911
Εχω την αισθηση οτι μπορει να είναι η Μπέτυ Μοσχονά (ειδα το ονομα της στους τίτλους)
 
Ειναι σιγουρα η Μπετυ Μοσχονα.
 
ευχαριστω κοριτσια,δεν ειχα προσεξει οτι αναφερεται το ονομα της στους τιτλους μαζι με τη φωτογραφια της

16.JPG

η ξανθια ειναι η Μαρουσκα Διαμαντοπουλου

Προβολή συνημμένου 110001

ipeript.JPG
 
+1 αναφορα στους ηθοποιους: Μπελμοντο,Μπριζιτ Μπαρντο και Αλεν Ντελον

για 1η φορα (στο παρον θεμα) αναφερεται το ονομα της ηθοποιου Κατριν Ντενεβ

στην ταινια "Η Σμυρνια":

διαλογος αναμεσα στις Γεωργια Βασιλειαδου και Αλεκα Στρατηγου

ΑΣ:"Ερχεται ο βαφτισιμιος μου απο την Κυπρο και ηρθα να σε παρω να παμε μαζι στο αεροδρομιο να τον υποδεχτουμε,ετσι για μπουγιο"

ΓΒ:"Μπα,δε μου λες Ζανετ,λευτερος ειναι ο βαφτισιμιος σου";

ΑΣ:"Λευτερος,σταρ του κινηματογραφου,ενας αντρακλας μεχρι κει πανω,ολοφτυστος ο Μπελμοντο"

ΓΒ:"Αστο Ζανετ μου,πηγαινε να τον υποδεχτεις μοναχη σου γιατι εγω εχω και μουσαφιραιους..οσο για νυφη μη γνοιαζεσαι καθολου,του χω ετοιμη του κουτιου: Μπριτζιτι Μπαρντο"

Η ΓΒ πηγαινει την Αθηνα Μερτυρη στο ινστιτουτο καλλονης του Τακη Μηλιαδη για "γενικο ρεκτιφιε" και στο τελος εκεινος της λεει "Εμενα θα μου την αφησετε εδω λιγες μερες και θα σας την παραδωσω σταρ: Κατριν Ντενεβ"

catherine-deneuve.jpg

11.JPGο εικονιζομενος ειναι ο υποψηφιος γαμπρος για την ΑΜ που μολις τη βλεπει λεει οτι δε θελει να την παντρευτει και η Αννα Καλουτα του λεει "Στο κατω κατω της γραφης δεν εισαι κι εσυ ο Αλεν Ντελον"
 
+ 1 αναφορα ακομη στον Ομαρ Σαριφ

στην ταινια "στα συνορα της προδοσιας" ο Στεφανος Στρατηγος δειχνει μια φωτογραφια στη Βερα Κρουσκα και της λεει:" Μιρελλα να σου συστησω το λοχαγο Στηβ Χαρλοου,βεβαια δεν ειναι πολυ ομορφος αλλά εσυ θα τον κανεις να πιστεψει πως κρατας στην αγκαλια σου τον Ομαρ Σαριφ"
 
Πίσω
Μπλουζα