Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

Συνεχιζουμε..

Ελληνιδες ηθοποιοι

Φυσικα η εθνικη μας σταρ Αλικη Βουγιουκλακη "σαρωσε" στις αναφορες του ονοματος της στις ελληνικες ταινιες αφηνοντας πολλα χιλιομετρα πισω ολες τις υπολοιπες ηθοποιους

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Ακολουθουν οι ηθοποιοι που τα ονοματα τους αναφερθηκαν 2 φορες:

Τζενη Καρεζη

attachment.php


Μαρω Κοντου

attachment.php


Αννα Φονσου

attachment.php


Μια και μοναδικη(μεχρι στιγμης) αναφορα εγινε στις:

Γκιζελα Νταλι

attachment.php


Ρικα Διαλυνα

attachment.php


Ζωη Λασκαρη

attachment.php


Μελινα Μερκουρη

attachment.php


Μαρθα Βουρτση

attachment.php


Αννα Συνοδινου

attachment.php


Κατινα Παξινου

attachment.php


Ελλη Λαμπετη

attachment.php


Ρενα Βλαχοπουλου

attachment.php


Μαριαννα Κουρακου

attachment.php



Γεωργια Βασιλειαδου


attachment.php


θα ακολουθησει συντομα και η λιστα με τους Ελληνες ηθοποιους
 
Και...τελειωνουμε με τη λιστα

Ελληνες ηθοποιοι

Ο ηθοποιος που αναφερθηκε στις περισσοτερες ελληνικες ταινιες του παροντος θρεντ ειναι ο "καλος μας ανθρωπος"

Θανασης Βεγγος

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


Ακολουθουν οι:

Λαμπρος Κωνστανταρας

attachment.php


Κωστας Χατζηχρηστος

attachment.php


Νικος Ξανθοπουλος

attachment.php


Νικος Ριζος

attachment.php


Ντινος Ηλιοπουλος

attachment.php


Αντρεας Μπαρκουλης

attachment.php


Αλκης Γιαννακας

attachment.php


Βασιλης Αυλωνιτης

attachment.php


Γιαννης Βογιατζης

attachment.php


Γιαννης Γκιωνακης

attachment.php


Απο δω και κατω τα ονοματα των ηθοποιων αναφερθηκαν μονο μια φορα:

Αλεκος Αλεξανδρακης

attachment.php


Στεφανος Στρατηγος

attachment.php


Μανος Κατρακης

attachment.php


Αλεξης Μινωτης

attachment.php


Νικος Σταυριδης

attachment.php


Αντρεας Ντουζος

attachment.php


Γιωργος Κωνσταντινου

attachment.php


Γιωργος Οικονομιδης

attachment.php


Λαυρεντης Διανελλος

attachment.php


Νασος Κεδρακας

attachment.php


Σταυρος Ξενιδης

attachment.php



Δημητρης Νικολαΐδης


attachment.php


Αλεκος Τζανετακος

attachment.php


Φραγκισκος Μανελλης

attachment.php


Αντωνης Παπαδοπουλος

attachment.php


Γιαννης Μπουρνελης

attachment.php


Πετρος Χοϊδας

attachment.php
δεν ειμαι σιγουρη αν εδω εννοει καποιον ηθοποιο,στην ερωτηση που εκανα κανεις δεν απαντησε..Βρηκα μονο αυτη τη φωτογραφια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχει νόημα να πω ότι η δουλειά που κάνεις είναι εξαιρετική! :)

Θέλω όμως να σταθώ στη φωτογραφία του Αλέκου Αλεξανδράκη που έβαλες.... Εντάξει, από τις λίγες φορές που με έχει μαγνητίσει έτσι ένας άντρας....
 
σ ευχαριστω πολυ Μαριανα:[

ειναι οντως πολυ γοητευτικος ο Αλεκος Αλεξανδρακης σ αυτη τη φωτογραφια

+1 αναφορα στη Γκρετα Γκαρμπο

Στην ταινια "Η δασκαλα με τα ξανθα μαλλια" οταν ολοι περιμενουν στο σταθμο για να υποδεχτουν τη νεα δασκαλα,ο προεδρος του χωριου(Παντελης Ζερβος) λεει(08:10) :"ποιος ξερει τι καλουπι θα μας στειλουν..καμμια γρια ζαρωμενη" κι ο χωροφυλακας του λεει "Αμ τι ηθελες να μας στειλουν;τη Γκρετα Γκαρμπο";

1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
+ 1 ακομη αναφορα για τον Ομαρ Σαριφ

Στην ταινια "Η προεδρινα" οταν ο Γιωργος Παπαζησης μεταμφιεζεται σε Κογκολεζο προσθετει(για λιγο) και μουστακι και ρωταει τη Δεσποινα Στυλιανοπουλου:"δε μου λες;σ αρεσει ο μυσταξ"; εκεινη του απαντα:"πολυ ωραιος,ιδιος ο Ομαρ Σαριφ"

p.JPG
 
+1 ακομη αναφορα στην Ανιτα Εκμπεργκ

η Χλοη Λιασκου αναφερει το ονομα της στην ταινια "Κατι να καιει" στα 01:10:35 λεπτα
 
+1 ακομη αναφορα στον Vittorio Gassman


τον αναφερει ο Τασος Γιαννοπουλος στην ταινια "Μπουζανκα αλα ελληνικα"
 
Στην ταινια "Ψυχη και σαρκα" η Jessica Dublin λεει στη Deborah Reed: "δηλαδη δε σου αρεσε;ω δε νομιζω πως εχεις δικιο..εμενα μου αρεσε παρα πολυ!τουλαχιστον οσοι με ειδαν μου ειπαν οτι ειμαι ιδια η Grace Kelly"o_Oo_O

psixi.JPG

attachment.php


Grace_Kelly_021.jpg
 
+1 ακομη αναφορα στις ηθοποιους Μπε Μπε και Σοφια Λορεν

Ο Νικος Ριζος στην ταινια "Ο κουκλος",μεταμφιεσμενος σε "θεια" λεει : "Κουκλα ειμαι,τη Μπριζιτ Μπαρντο την εχω κανει σκονη"

kouk.JPG

Αργοτερα λεει:"Καλε τι γοητεια ειναι αυτη;τη Σοφια Λορεν την εκανα σκονη"

15.JPG

koukl0.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Ο καουμπόυ του Μεταξουργειου" γινονται αναφορες απ τον Τασο Γιαννοπουλο στους ηθοποιους:

Μαρλον Μπραντο

Σοφια Λορεν

Τζινα Λολομπριτζιτα

Κωστα Χατζηχρηστο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
+1 ακομη αναφορα στη Γκρετα Γκαρμπο

Η Μαρια Βασιλειου αναφερει το ονομα της ηθοποιου στην ταινια "τα παιδια των λουλουδιων"
 
Στην ταινια "οι φτωχοδιαβολοι" γινεται αλλη μια αναφορα στον ηθοποιο Anthony Quinn

επισης αναφερεται για πρωτη (μεχρι στιγμης) φορα το ονομα του ηθοποιου Dean Martin

Dean-Martin.jpg
 
RIO είπε:
.... Επίσης σε μια ταινία με την Φόνσου ( δεν θυμάμαι τίτλο) μιλάνε για όμορφες ηθοποιούς και κάποιος αναφέρει το όνομα της Φόνσου, οπότε η ίδια απαντάει " σιγά την κρύα"...
Μια ανάλογη σκηνή θυμάμαι στην ταινία "Το αγόρι που αγαπώ" όπου η Αννα Φόνσου υποδύεται μια μαθήτρια, ερωτευμένη με ενα γοη πρωταγωνιστή. Τον γόη έπαιζε ο Ανδρέας Μπάρκουλης.

Ενα γειτονόπουλο, ερωτευμένος μαζί της, ζηλευει τον ερωτα της για τον πρωταγωνιστή και της λεει.

- Αυτός έχει γυναίκες κούκλες, εσύ δεν είσαι σαν αυτές που παίζουν στο σινέμα μαζί του, αυτές εχουν λούσα, ειναι αλλοιώτικες...Ειδες τη Ρίτα Φωκά τι κόματος ειναι; Αμ! η Φόνσου;

και απαντά εκείνη:

- Α! τη σαχλή..
 
RIO είπε:
Στην ταινία η ταξιτζού ο "γόης" Νίκος Ρίζος, διαβάζει σε έναν σημειωματάριο, τα μικρά ονόματα από διάφορες ηθοποιούς ( Μάρω, Αλίκη κλπ)...

katerinak είπε:
Στην ταινια "η ταξιτζου" αναφερονται τα ονοματα των Ελληνων ηθοποιων Αλκης Γιαννακας,Ρικα Διαλυνα και Αντωνης Παπαδοπουλος οι οποιοι συμμετεχουν κιολας στην ταινια με τα αληθινα τους ονοματεπωνυμαΑπο ξενους ηθοποιους γινεται αναφορα στους:

Μαρλον Μπραντο

Ριτσαρντ Μπαρτον

Λιζ Τέιλορ (η Δεσποινα Στυλιανοπουλου τη λεει "Λιζ Τέιλερ" )

Μπριζιτ Μπαρντο (η Δεσποινα τη λεει "Μπριζιτ Μπαρντου" )

εχει 4 αδερφακια και το καθενα το αποκαλει με αυτα τα ονοματα ξενων ηθοποιων

Ο Αναστασης (Νικος Ριζος) αναφερει την Κλαουντια Καρντιναλε θελοντας να κοροϊδεψει τη Δεσποινα,λεει "παιδια, καντε σιλανς μιλαει η Κλαουντια Καρντιναλε"

O Αναστασης οταν πηγαινει στο σπιτι της Ρικας λεει "πω πω ,τι ειναι εδω περα;Χολιγουντ σωστο,νομιζω οτι ειμαι ο Τονι Κερτις"

ΥΓ: τελικα σ αυτη την ταινια γινονται οι περισσοτερες αναφορες τοσο σε Ελληνες οσο και σε ξενους ηθοποιους
-...Αλίκη...(εννοεί τη Βουγιουκλακη)

- Ποια Αλίκη ρε?????

- Πιο σιγά ρε μην μας ακούσει ο Δημήτρης (ο Παπαμιχαήλ) και έχουμε ιστορίες...

Και σε μια άλλη σκηνή η Δεσποινα Στυλιανοπούλου λεει στον Νίκο Ρίζο:

- Χθες που περπάταγες τη Σοφία Λόρεν, μια τρίχα απο την μαλλούρα της βούλωσε το σωληνάκι της βενζίνας σου..

- Εσυ το ανακαλυψες Δεσποινα?

- Οχι ο Ρότζερ Μουρ απο το καναλι 11..

RIO είπε:
.... Επίσης σε μια ταινία με την Φόνσου ( δεν θυμάμαι τίτλο) μιλάνε για όμορφες ηθοποιούς και κάποιος αναφέρει το όνομα της Φόνσου, οπότε η ίδια απαντάει " σιγά την κρύα"...
Νομίζω οτι είναι "Το αγόρι που αγαπώ" με την Αννα Φονσου και τον Ανδρέα Μπάρκουλη

Επίσης:

Στην ταινία "Η Αγάπη μας" ο Αγκόπ (Φίλιος Φιλιππίδης) κανει γκεστ υποδυόμενος τον εαυτό του, ενώ σε προηγουμενη σκηνή η Αλίκη Βουγιουκλάκη ρωτάει τον Γιώργο Παπαζήση που βρίσκεται το σινεμά του Παπαζήση

Στην ταινια "Στουρνάρα 288" η Σοφία Βέμπο σε διπλο ρόλο, υποδύεται μια ηλικιωμένη αρτίστα ονόματι Τζένη Μπλανς αλλα και τον εαυτό της ως Σοφία Βέμπο.

Ακολουθεί ο διάλογος αναμεσα τους:

- Επιτρεψτε να σας συγχαρω κυρία Βέμπο τραγουδίσατε θαυμάσια, μου θυμίσατε παλίες αξέχαστες μέρες

- Σας ευχαριστώ πολυ κυρία Μπλάνς, αυτά τα λόγια ειναι η πιο συγκινητική στιγμή της καριερας μου

Στην ταινία "Ο ζηλιαρόγατος" η Ιλια Λιβυκού, ο Βασίλης Λογοθετίδης, ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, η Καίτη Λαμπροπούλου, και ο Βαγγέλης Πρωτόπαππας πηγαινουν στο σινεμά και βλέπουν την ταινία "Ο εραστής ερχεται" όπου και ακολουθεί ο διάλογος:

- Αυτός ο μαντραχαλέας ειναι ο εραστής που έρχεται;

- Ναι ο Γκρέγκορι Πεκ

- Στασου βρε Γρηγόρη! παντρεμένη γυναίκα και τη σφίγγεις έτσι!

- Σουτ κυριε! παρακολουθουμε!

- Σουτ εσύ! παρακολουθείς ή κάνεις μπανιστίρι???

Στην ταινία "Οικογένεια Χωραφά" ακούγονται τα ονοματα των Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ απο ένα πλανόδιο οργανοπαίχτη, ο οποίος παίζει ντέφι για να χορεύει μια αρκούδα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Για ενα ταγαρι δολαρια" γινεται αναφορα απ τον Τασο Γιαννοπουλο στους ηθοποιους

Jane Fonda

jane-fonda.jpg

Franco Nero

Franco Nero.jpg


Giuliano Gemma
(τον αναφερει ως "Montgomery Wood")

giuliano gemma.jpg
 
+1 αναφορα στον Ριτσαρντ Μπαρτον

στην ταινια "Ο διαιτητης" ο Νικος Σταυριδης οταν φιλιεται με τη Λαουρα λεει " που εισαι κυρα Κλημεντινη μου να δεις τον Ριτσαρντ Μπαρτον"
 
στην ταινια "Ο κοσμος τρελαθηκε" γινονται αναφορες στις ηθοποιους :Γκρετα Γκαρμπο,Αβα Γκαρντνερ(1η φορα ακουμε αναφορα στο ονομα της στο παρον θρεντ),Σοφια Λορεν,Ουρσουλα Αντρες και Μπριζιτ Μπαρντο

Ο Γιωργος Μιχαλακοπουλος λεει στη Λιλιαν Μηνιατη:

"Δεσποινις Καιτη εισαστε η γυναικα των ονειρων μου,το πλασμα που εψαχνα να βρω στη φαντασια μου.Ενα πλασμα σαν και σας τοσο μοιραιο,

κατι που να εχει απ το μυστηριο μιας Γκρετα Γκαρμπο

το μαγνητισμο μιας Αβα Γκαρντνερ

αβα.jpg

τη σαγηνη μιας Σοφια Λορεν

το σεξ μιας Ουρσουλα Αντρες

Προς το τελος της ταινιας ο Γιωργος Μιχαλακοπουλος λεει πανω κατω τα ιδια και στη Μαρια Μπονελου:

"Βρεθηκατε στο δρομο της ζωης μου οπως ενα αστρο που πεφτει μεσα στη νυχτα και μας φερνει προς την αυγη.Εισαστε η ιδανικη γυναικα της ζωης μου,ενα πλασμα σαν και σας,κατι που να εχει απ το μυστηριο μιας Γκρετα Γκαρμπο

το μαγνητισμο μιας Αβα Γκαρντνερ,τη σαγηνη μιας Σοφια Λορεν,το σεξ μιας Ουρσουλα Αντρες "

κι εκεινη τη στιγμη τους κανει τσακωτους η Λιλιαν Μηνιατη και λεει:"Ξεχασες τη Μπριζιτ Μπαρντο,κατι εχει κι αυτη.."
 
+1 αναφορα στην Ελιζαμπεθ Τέιλορ

Στην ταινια "Ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος" ο ραφτης* οταν συστηνεται στο Θαναση του λεει: "Τέιλορ"

ΘΒ: " Η Λιζ Τέιλορ που λεμε";

ραφτης: "δεν καταλαβατε,ειμαι ο ραφτης"

* πώς λεγεται ο εικονιζομενος ηθοποιος;

vegteilor.JPG
 
+1 ακομη αναφορα στις ηθοποιους Ursula Andress και Marilyn Monroe

Στην ταινια "Ερωτιαρης του γλυκου νερου" η Τιτικα Στασινοπουλου σε μια σκηνη με τον Γιωργο Παπαζηση αναφερει τα ονομα των ηθοποιων

Rachel Welch

raquel welch.jpg

Ursula Andress και Marilyn Monroe
 
ατην ταινια "Εξυπνοι και κορόιδα" απ τον εικονιζομενο που παριστανει τον κινηματογραφιστη (ενω εχει το ρολο του κουρεα) για να πλησιαζει τις κοπελες ελπιζοντας οτι θα κατακτησει καποια απ αυτες,

exipkinimatografist.JPG

γινονται αναφορες στις ηθοποιους:

Martine Carol

Martine-Carol-in-The-Stowaway.jpg

Brigitte Bardot (ακομη μια αναφορα)

Αννα Φονσου (ακομη μια αναφορα)

Pascale Petit

pascale petit.jpg

Elizabeth Taylor (ακομη μια αναφορα)

Grace Kelly (ακομη μια αναφορα)
 
Πίσω
Μπλουζα