Βόρειοι και Νότιοι (North and South)

papakis3

RetroN00b
Joined
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
0
Βόρειοι και Νότιοι (North and South, 1985, 86 & 94), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: Δευτέρα 13/10/1986


Αυτή την σειρά νομίζω οτι πολλοί την θυμούνται αλλα κανένας δεν την έχει αναφέρει....... :cool:

ΥΓ: Καλώς σας βρήκα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Patrick Sweazy στις πρώτες του επιτυχίες.

Εγώ λάτρευα τον κακό David Caradine (Κung Fu)
 
Πράγματι, είναι από τις αξιομνημόνευτες σειρές.Welcome papakis3!!! :thumbup:
 
Μήπως είναι αυτή είναι η σειρά στην οποία ένας εκ των ηρώων είχε ένα κομμάτι βέλους στην πλάτη του για πολύ καιρο (διότι δε μπορούσε να το βγάλει με τα πρωτόγονα ιατρικά μέσα της εποχής) και κάποτε του το αφαίρεσε ένας τύπος δίχως αναισθητικό, με αποτέλεσμα από το σφίξιμο των δοντιών του (από τον πόνο) να του ξεριζωθούν μερικά δόντια; Μου έχει αφήσει τραύμα αυτή η σκηνή!

Ή μήπως ήτανε στη σειρά How the West Was Won που έχει αναφερθεί στο φόρουμ εδώ?
 
Τα κουστούμια ήταν καταπληκτικά,όπως και ο James Read τρομερός στο ρόλο του.Εγώ πάντως ήμουν με τους νικητές. ;)
 
TheSouthWillRiseAgain.jpg
 
χμ.. θυμάμαι πως η Βιρτζίνια γούσταρε τους μαύρους..
 
Εκεινη που θυμαμαι -για την κακια της- ειναι η Αshton, η αδερφη του Οrry. James Read- υπεροχος :clap:
 
Domniki είπε:
Εκεινη που θυμαμαι -για την κακια της- ειναι η Αshton, η αδερφη του Οrry. James Read- υπεροχος :clap:
Συμφωνώ απόλυτα Domniki μαζί σου ο James Read ήταν και είναι αψογος. :thumbup: :thumbup:
 
Η εικόνα που μου έχει μείνει ήταν ο στολισμός του Χριστουγεννιάτικου δέντρου! (στα τελευταία επεισόδια...

Ένα τέτοιο θέλω να φτιάξω αλλά... δεν μου βγαίνει...

Είχε ακουστεί πως γυρίστηκε και δεύτερο μέρος στο οποίο ανατρέπονταν όλοι οι μεγάλοι έρωτες. Αληθεύει;;;;
 
Όταν πρωτοείδα τη σειρά -πολλά πολλά χρόνια πριν- με είχε εντυπωσιάσει η Jean Simmons, η οποία υποδυόταν τη μητέρα του Patrick Swayze. Γοητευτικότατο πρόσωπο, συγκλονιστική ερμηνεία. Μου έχει μείνει αξέχαστη.
 
Κρίμα που δεν είχαν βγάλει και σετ με Νότιους !
 
mastoras είπε:
Μήπως είναι αυτή είναι η σειρά στην οποία ένας εκ των ηρώων είχε ένα κομμάτι βέλους στην πλάτη του για πολύ καιρο (διότι δε μπορούσε να το βγάλει με τα πρωτόγονα ιατρικά μέσα της εποχής) και κάποτε του το αφαίρεσε ένας τύπος δίχως αναισθητικό, με αποτέλεσμα από το σφίξιμο των δοντιών του (από τον πόνο) να του ξεριζωθούν μερικά δόντια; Μου έχει αφήσει τραύμα αυτή η σκηνή!
Ή μήπως ήτανε στη σειρά How the West Was Won που έχει αναφερθεί στο φόρουμ εδώ?
Αναφέρεσαι σε άλλη σειρά - ίσως στη σειρά How the West Was Won

Juanita είπε:
Είχε ακουστεί πως γυρίστηκε και δεύτερο μέρος στο οποίο ανατρέπονταν όλοι οι μεγάλοι έρωτες. Αληθεύει;;;;
Τα 2 πρώτα μέρη γυρίστηκαν με διαφορά ενός έτους: 1985 και 1986.

Είναι το 3ο μέρος στο οποίο αναφέρεσαι, το οποίο γυρίστηκε το 1994 και στο οποίο όντως υπάρχουν κάποιες ανατροπές - ο Patrick Swayze δεν παίζει και η υπόθεση είναι (ας μου επιτραπεί) "γελοία" και απίστευτα βαρετή.

Το 3ο μέρος έκανα το λάθος και το ξανα-παρακολούθησα πριν κάποιες μέρες και το μετάνοιωσα για 2η φορά - σε ό,τι με αφορά, η υπέροχη αυτή σειρά τελείωσε με το τέλος του 2ου μέρους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Leslie Ann Dawn ήταν τότε στα νιάτα της και πανέμορφη !! :D

Το ίδιο και η Ashton αλλά και η Virginia !!

Υπέφερα όταν ο κακός σύζυγος χτυπούσε την Leslie Ann Dawn.Επίσης οι σκηνές των μαχών ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς όπως και η ιστορική έρευνα που είχε προηγηθεί των γυρισμάτων.

Θυμάμαι πολύ καλά την σκηνή στην οποία ο Swayzee και η Leslie Ann Dawn συναντήθηκαν στο ερειπωμένο εκκλησάκι μετά τον ξυλοδαρμό της δεύτερης από τον κακό σύζυγο ...
 
Πίσω
Μπλουζα