* Β' Γυμνασίου

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.235
Αττικοι ρητορες

12413.jpg

Οικιακη οικονομια

12412.jpg

Ιστορια ρωμαϊκη και βυζαντινη

12411.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:rofl: :rofl: :rofl: ΧΑΧΑΧΑ Τι είναι αυτό το βατραχοαποτέτοιο;;;; :rofl: :rofl: :rofl: Αληθινό μάθημα;

1η-2α Γυμνασίου ήμουν στο Βέλγιο κι έτσι δεν γνωρίζω...
 
alkis21 είπε:
:rofl: :rofl: :rofl: ΧΑΧΑΧΑ Τι είναι αυτό το βατραχοαποτέτοιο;;;; :rofl: :rofl: :rofl: Αληθινό μάθημα;
1η-2α Γυμνασίου ήμουν στο Βέλγιο κι έτσι δεν γνωρίζω...
Αλκη ειναι μια πολυ καλη αρχαια ιστορια επιστημονικης φαντασιας :D Με την πρωτη ευκαιρια, αν το βρεις το βιβλιο, διαβασε την
 
:eek: Μου κάνεις πλάκα;
 
Τι λες τώρα! Εγώ νόμιζα ότι θα ήταν σαν αυτό που βλέπουμε στις Αμερικάνικες ταινίες, που κάνουν ανατομία στα βατραχάκια... Αρχαία ιστορία επιστημονικής φαντασίας; Πρέπει να το βρω οπωσδήποτε!
 
Β' Γυμνασίου

Χθες,γυρνώντας από ένα περίπατο,ενώ περνούσα δίπλα από ένα μισάνοιχτο κάδο ανακύκλωσης πήρε το μάτι μου τη λέξη "φυσική".περίεργος γι'αυτό που παρατήρησα,άνοιξα το κάδο και μέσα ανακάλυψα δύο σακούλες με παλιά σχολικά βιβλία! εννοείται πως τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη! αποφάσισα λοιπόν να τα σκανάρω και τώρα θα σας παρουσιάσω τα ευρήματά μου :D .

δευτέρα γυμνασίου

21540.jpg21542.jpg21541.jpg21543.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οικιακή Οικονομία Β' Γυμνασίου

Τι μου θυμίσατε σήμερα...

Με κάνατε να γυρίσω στο πατρικό μου και να ψάξω τα παλιά σχολικά... Διότι αύριο φεύγω από Ελλάδα και επιστρέφω στη βάση μου...

Τελικά βρήκα μόνο μια Οικιακή Οικονομία της Β΄Γυμνασίου, έτος έκδοσης 1983, συγγραφέας Αριάδνη Γαρδελέα, η οποία πάντως δεν έχει καμιά σχέση με αυτή που ανέβασε ο Rygar πιο πάνω.

Είναι μια εκτύπωση της κακιάς ώρας, σαν πρόχειρο πανεπιστημιακό σύγγραμμα της δεκαετίας του '60. Το περιεχόμενο αφορά σχεδόν αποκλειστικά τη διατροφή και δεν είναι κακό.

Καθώς δεν μπορώ να ανεβάσω το αρχείο pdf στο φόρουμ, το ανέβασα στο rapidshare. Ιδού το σχετικό link:

http://rapidshare.com/files/412358975/OikiakiOikonomia1983.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βιβλίο της Οικιακής Οικονομίας ήταν το αγαπημένο μου!...
 
Ανθρωπολογία κάναμε στην Α γυμνασίου μαζί με Βοτανική-Ζωολογία...

Στην Β γυμνασίου κάναμε Οικιακή Οικονομία που είχε δύο βιβλία με το παραπάνω εξώφυλλο (για α και β εξάμηνο)...Τα αγαπημένα μου μαθήματα!
 
BETTY BOOP είπε:
Ανθρωπολογία κάναμε στην Α γυμνασίου μαζί με Βοτανική-Ζωολογία...
Ποιά χρονιά η ανθρωπολογία διδάσκονταν στην Α' γυμνασίου?

Πάντως εγώ από το συγκεκριμένο μάθημα θυμάμαι τις πρωτες 50 σελίδες. Τόσες κάναμε όλο και όλο την χρονιά εκείνη με τις τόσες καταλήψεις που είχε....
 
BETTY BOOP είπε:
Το βιβλίο της Οικιακής Οικονομίας ήταν το αγαπημένο μου!...
Μάλιστα είχε δύο τεύχη για Α και Β εξάμηνο, κάτι που μου είχε προκαλέσει απορία τι είναι εξάμηνο...
 
Kambia είπε:
Ποιά χρονιά η ανθρωπολογία διδάσκονταν στην Α' γυμνασίου? Πάντως εγώ από το συγκεκριμένο μάθημα θυμάμαι τις πρωτες 50 σελίδες. Τόσες κάναμε όλο και όλο την χρονιά εκείνη με τις τόσες καταλήψεις που είχε....
κι εγω Α γυμνασιου εκανα ανθρωπολογια

το 97-98 περιπου
 
BETTY BOOP είπε:
Ανθρωπολογία κάναμε στην Α γυμνασίου μαζί με Βοτανική-Ζωολογία...Στην Β γυμνασίου κάναμε Οικιακή Οικονομία που είχε δύο βιβλία με το παραπάνω εξώφυλλο (για α και β εξάμηνο)...Τα αγαπημένα μου μαθήματα!
Μάλιστα είχα την απορία τι είναι εξάμηνο...
 
Από το σχολικό έτος 1992-1993 η Ανθρωπολογία διδασκόταν στη Α' Γυμνασίου αντί της Β'. Παρακάτω το βιβλίο της αδελφής μου με το "λάθος" στα πλάγια.

XAEE8.jpg


sgcaO.jpg
 
Ας θυμηθούμε και το βιβλίο των μαθηματικών

48008.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kambia είπε:
Ποιά χρονιά η ανθρωπολογία διδάσκονταν στην Α' γυμνασίου? Πάντως εγώ από το συγκεκριμένο μάθημα θυμάμαι τις πρωτες 50 σελίδες. Τόσες κάναμε όλο και όλο την χρονιά εκείνη με τις τόσες καταλήψεις που είχε....
Την δική μου εποχή η ανθρωπολογία διδασκόταν στην Β' Γυμνασίου (πήγα Β' Γυμνασίου το 1990-1). Το εξώφυλλο το θυμάμαι το ίδιο.

Οικιακή οικονομία υπήρχε σε όλες τις τάξεις του γυμνασίου αλλα μιας και δεν ήταν και το τοπ μαθημα από πλευράς σπουδαιότητας δεν πρεπει να ήταν σπάνιο το φαινόμενο να μην υπάρχει στο σχολείο καθηγητής διαθέσιμος και κατα συνέπεια να μην διδάσκεται. Εμείς την είχαμε διαδαχτει στην Α' και τη Γ' Γυμνασίου ενώ όχι στη Β' (αν και μας είχαν μοιράσει βιβλίο). Η καθηγήτρια και τις 2 φορές ήταν η ίδια και δίδασκε το μάθημα και σε άλλο σχολειο άλλου χωριου της περιοχής.
 
Πίσω
Μπλουζα