Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

Η Τσιλιγιαννη έμοιαζε απίστευτα με τη Στεφανιδου. Μια εποχή τις μπερδευα, μετά βέβαια η Τσιλιγιαννη χάθηκε δεν ξέρω που, κι η Στεφανιδου είναι πια αδύνατον να μπερδευτεί με κάποια άλλη... φυσικά ο γάμος δεν μακροημέρευσε...
Το πικροχολο και ας μου επιτραπεί κατινιστικο σχόλιο για το χωρισμό της Τσιλιγιαννη τρομερή μικροπρέπεια

Δηλαδή συγνωμη.. Γαρμπή και Δημητρίου ειναι γλυκοσυμπεθερες;;; πρώτη φορά το βλέπω.. στέριωσε άραγε αυτός ο γάμος;
 
Πώς ακριβώς τον στόλισαν τα 100 εκατομμύρια? Είχαν κρεμάσει για διακόσμηση χιλιάρικα με μανταλάκια? Είχαν πεντοχίλιαρα για πετσετάκια? Ο νεοπλουτισμός και η κακογουστιά σε όλο τους το μεγαλείο (αναφέρομαι στους τίτλους του περιοδικού και τη νοοτροπία που δείχνουν, όχι στον γάμο και τους πρωταγωνιστές του για τα οποία δεν ξέρω τίποτε)
 
Πρόσφορο έδαφος για κοινωνική κριτική.

1. Ο κος. Βαλτινός είχε παντρευτεί κι αυτός την κα. Σταθακοπούλου, ώστε να λέει στον γαμπρό ότι τα πέρασε κι αυτός αυτά? Όσο για τη στραβή πόζα της νύφης στη φωτό, μοιάζει σαν να χώθηκε τελευταία στιγμή (μην παρεξηγήσουμε τη στάση των δύο ανδρών). Δεν την ενθουσίαζε και τόσο η κατάσταση, αν κρίνουμε από το ψεύτικο χαμόγελο - διαφήμιση οδοντόκρεμας.

2. Love Story με Happy End. Με τα φτωχικά αγγλικά μου μεταφράζω και καταλαβαίνω ότι βλέπουμε εδώ το τέλος (ευτυχισμένο μεν, αλλά πάντως τέλος) μιας ερωτικής ιστορίας (γιατί το έγραψαν αγγλικά δεν ξέρω). Άρα τέρμα ο έρωτας? Τον σκότωσε ο γάμος? Από την άλλη μέρα προσγείωση στην πραγματικότητα...

3. Οι τρεις κυρίες (3 Μοίρες? 3 Ερινύες?) δεν μοιάζουν να χαίρονται τόσο. Το χαμόγελο της Βούρτση είναι πιο ψεύτικο κι από της νύφης, η Χ"αργύρη είναι μουτρωμένη, κι η Γρηγοριάδου χαμογελάει μεν κανονικά, αλλά δείχνει απορροφημένη από εκείνο το μαύρο πολυπλόκαμο ζωύφιο στον αγκώνα της Βούρτση.

4. Νταλίκα ήταν η κα. Σταθακοπούλου και πήγε στο γάμο της τρακαρισμένη? Ένα φαναρτζίδικο δεν βρέθηκε να τη σουλουπώσει λίγο?

5. ΟΛΟ το ελληνικό θέατρο κολυμπούσε στη θάλασσα από λευκά και ροζ τριαντάφυλλα? Δεν έλειπε κανένας?
 
Πρώτη γυναικα του Χορν ήταν η Ρίτα Φιλίππου την οποια παντρευτηκε στην Κατοχή όταν ήταν (εκείνος) σε ηλικία 21 ετών κι οπως ο ίδιος ελεγε: "Τη Ρίτα την απατούσα ασύστολα, αλλά δεν την ένοιαζε γιατι δεν ζήλευε. Ενω η Λαμπέτη με ζήλευε αφόρητα! Χώρισα τη Ρίτα όταν έσμιξα με την Λαμπέτη".


Ο πρώτος γαμος του Δ.Χορν με την Ρίτα Φιλιππου
xorn-454557.jpg
Πηγή: iefimerida

Αν κι ο Χορν είχε παντρευτεί 2 φορές (Ρίτα Φίλιππου & Αννα Γουλανδρή) συνήθιζε να λέει: "οι 3 γυναίκες μου".
Οταν κάποτε του ειχε πει ενας δημοσιογράφος: "μα έχετε παντρευτεί 2 φορές, όχι 3", εκείνος απάντησε: "δεν έχει σημασία, κι η Λαμπέτη γυναίκα μου ήταν, 7 χρόνια έζησα μαζί της".
 
Ναι, και που προλαβαν και παντρευτηκαν προτου μπει το δισεκτο το '96 το γλιτωσαν το διαζυγιο.
Αμ, δε στηριζονται οι γαμοι στο αν ο Φεβρουαριος θα εχει 28 μερες η 29!
 
Πρώτη γυναικα του Χορν ήταν η Ρίτα Φιλίππου την οποια παντρευτηκε στην Κατοχή όταν ήταν (εκείνος) σε ηλικία 21 ετών κι οπως ο ίδιος ελεγε: "Τη Ρίτα την απατούσα ασύστολα, αλλά δεν την ένοιαζε γιατι δεν ζήλευε. Ενω η Λαμπέτη με ζήλευε αφόρητα! Χώρισα τη Ρίτα όταν έσμιξα με την Λαμπέτη".


Ο πρώτος γαμος του Δ.Χορν με την Ρίτα Φιλιππου
Προβολή συνημμένου 215465
Πηγή: iefimerida

Αν κι ο Χορν είχε παντρευτεί 2 φορές (Ρίτα Φίλιππου & Αννα Γουλανδρή) συνήθιζε να λέει: "οι 3 γυναίκες μου".
Οταν κάποτε του ειχε πει ενας δημοσιογράφος: "μα έχετε παντρευτεί 2 φορές, όχι 3", εκείνος απάντησε: "δεν έχει σημασία, κι η Λαμπέτη γυναίκα μου ήταν, 7 χρόνια έζησα μαζί της".
ο Χορν εν τω μεταξυ έλεγε ό,τι μετά τη μοναξιά ο γάμος ήταν το χειρότερο πράγμα χαχαχα
 
Σας μοιάζουν τα πρόσωπα του ζευγους να λάμπουν από ευτυχία?

Πάντως ο τριχοχέρης κουμπάρος είχε πολύ στυλ - δείτε πώς κρατάει τα στέφανα.
 
Ο γαμος θυμιζε οντως παλια ελληνικη ταινια: Η λιμνη των στεναγμων, Ο κατατρεγμενος, Επιστροφη απο το μετωπο.
 
δεύτερος γάμος για την Άννα Γουλανδρή, δεύτερος (?) και για τον Δημήτρη Χορν. Αναγνωρίζει κανείς την κουμπάρα;


Προβολή συνημμένου 215456


Προβολή συνημμένου 215457


Προβολή συνημμένου 215458
Μου κάνει εντύπωση που ο γάμος του Δ. Χορν με την Άννα Γουλανδρή φαίνεται πολύ απλός και λιτός. Ούτε πολλοί καλεσμένοι, ούτε μεγάλη η εκκλησία. Είχε δηλώσει ότι η Γουλανδρή ήταν η πιο σημαντική γυναίκα της ζωής του.
 
Αν κι ο Χορν είχε παντρευτεί 2 φορές (Ρίτα Φίλιππου & Αννα Γουλανδρή) συνήθιζε να λέει: "οι 3 γυναίκες μου".
Οταν κάποτε του ειχε πει ενας δημοσιογράφος: "μα έχετε παντρευτεί 2 φορές, όχι 3", εκείνος απάντησε: "δεν έχει σημασία, κι η Λαμπέτη γυναίκα μου ήταν, 7 χρόνια έζησα μαζί της".
Ίσως εννοούσε αυτό όταν έλεγε σε δημοσιογράφο το 1960 ότι δεν ξέρει αν θα παντρευτεί τρίτη φορά

* τη συνέντευξη του εκείνη τη σχολιασαμε στο θέμα με τα σκάνδαλα
 
Μου κάνει εντύπωση που ο γάμος του Δ. Χορν με την Άννα Γουλανδρή φαίνεται πολύ απλός και λιτός. Ούτε πολλοί καλεσμένοι, ούτε μεγάλη η εκκλησία. Είχε δηλώσει ότι η Γουλανδρή ήταν η πιο σημαντική γυναίκα της ζωής του.
μα ακριβως για αυτο. γιατι σου κανει εντυπωση.
 
Ίσως εννοούσε αυτό όταν έλεγε σε δημοσιογράφο το 1960 ότι δεν ξέρει αν θα παντρευτεί τρίτη φορά

* τη συνέντευξη του εκείνη τη σχολιασαμε στο θέμα με τα σκάνδαλα
σε βιβλιο εχω διαβασει οτι οταν ηταν στο εξωτερικο πριν χωρισει με τη Φιλίππου ( νεα υορκη και λονδινο) ειχε πολλα φλερτ και σε μια περιπτωση μαλιστα μια απο την αμερικη πιστεψε οτι θα την παντρευτει ( ισως την ειχε κανει κι αυτος να το πιστεψει) και ηταν ετοιμη να παρατησει οικογενεια και δουλεια εκει για να ερθει μαζι του ελλαδα. Ο Χορν δεν ηξερε πως να γλιτωσει και τελικα την παρατησε τελευταια στιγμη χαχαχα να κι αλλος ενας παραλιγο γαμος.
 
@vasia85 να υποθέσω ότι είσαι η παλιά φίλη του φόρουμ Βασιλεία;

( Εχω και κληρονομικό χάρισμα όπως σας έχω ξαναπεί :' )
 
Πίσω
Μπλουζα