Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

Πάντως το νυφικό της είναι όμορφο. (Αν εξαιρέσεις τα δεκαπέντε κιλά τούλι του "πέπλου".)
Δεν περίμενα η Βουγιούκλω να χει νυφικό σε λιτή γραμμή.
 
Πάντως το νυφικό της είναι όμορφο. (Αν εξαιρέσεις τα δεκαπέντε κιλά τούλι του "πέπλου".)
Δεν περίμενα η Βουγιούκλω να χει νυφικό σε λιτή γραμμή.
Του λιτου ηταν παντα. Οπως ακριβως η Σαπουντζακη και ο Φλωρινιωτης. Αλλα ειστε κακοι.
 
Σχετικά με τον γάμο της κυρίας Μηλιαρέση και του κυρίου Λαζαραάκη, η δεύτερη απορία απαντάει στην πρώτη: Οι σωματοφύλακες ήταν για να εμποδίσουν τους φωτογράφους και άλλους ανεπιθύμητους. Μπορεί να μην ήταν κλειστός ο γάμος, αλλά αυτό δεν θα πει ότι ήταν μπάτε σκύλοι αλέστε. Το ζευγάρι ήθελε να έχει τον έλεγχο του ποιος θα παρευρίσκεται. Δικαίωμά τους και καλά έκαναν.
 
Σχετικά με τον γάμο της κυρίας Μηλιαρέση και του κυρίου Λαζαραάκη, η δεύτερη απορία απαντάει στην πρώτη: Οι σωματοφύλακες ήταν για να εμποδίσουν τους φωτογράφους και άλλους ανεπιθύμητους. Μπορεί να μην ήταν κλειστός ο γάμος, αλλά αυτό δεν θα πει ότι ήταν μπάτε σκύλοι αλέστε. Το ζευγάρι ήθελε να έχει τον έλεγχο του ποιος θα παρευρίσκεται. Δικαίωμά τους και καλά έκαναν.
Πολυ σωστα. Και σε τελικη αναλυση, αμα δεν ειχε σωματοφυλακες η Μηλιαρεση, ποιος θα ειχε; Ο Τζων Κενεντυ;
 
Η Μηλιαρέση είναι "γλυκιά οικοδέσποινα" (sic), ο Λαζαράκης γιατί δεν είναι γλυκός/σέξι/δαιμόνιος/καπιτάλας/σοσιαλιστής/άσχετος/ζάπλουτος/ζάφτωχος/ή ό,τι άλλο επιχειρηματίας; Ψυχή δεν έχει;
 
Λαζαραάκης, νεαρέ μου. Δεν ξέρεις να διαβάζεις?

Ο κύριος είναι επιχειρηματίας. Αυτό αρκεί.

Ίσως βέβαια θα έπρεπε να μας πληροφορήσουν για το μέγεθος των προσόντων του (πορτοφόλι, καταθέσεις, επενδύσεις). Όπως έλεγε και ένα τραγούδι που νομίζω το είχε πει η Μάγια Μελάγια το 1978 περίπου (όταν ξαναεμφανίστηκε στο προσκήνιο) και το οποίο το άκουσα 2-3 φορές σε διαφημιστική εκπομπή της εταιρείας της και έκτοτε χάθηκε και δεν το ξέρει ούτε το Γκουγκλ γι' αυτό θυμάμαι μόνο λίγους από τους στίχοι κι αυτούς μόνο κατά προσέγγιση, "Τρία τρία τρία τρία τρία, μόνο τρία είναι [αυτά που την κάνουν να βλέπει] τον άντρα με λατρεία" κι αργότερα μας διευκρίνιζε ότι είναι το πορτοφόλι του και άλλα δύο παρόμοια.
 
Συγγνώμη κύριε Λαζαράκη, ποιος είστε στο κάτω-κάτω;
 
Άλλη μια γλυκιά νύφη κι ένας σκέτος επαγγελματίας ας πούμε.
 
Πολύγαμος ήταν ο Χαλκιάς και πήγε εκεί συν γυναιξί και τέκνοις?

Ορίστε που γκρινιάζεις, κύριε gordon. Η νύφη δεν ήταν γλυκιά, ήταν γοητευτικότατη. Τη γλυκα ο συντάκτης τη μοίρασε μεταξύ Μαρίας Τζομπανάκη (δεν την ξέρω κι ούτε με νοιάζει να τη μάθω) και γιου από πρώτο γάμο.
 
Θα ησυχάσω μόνο όταν δω ξινιόλα ή άσχημη νύφη. Μέχρι τότε θα γκρινιάζω. Είναι στο αίμα μου η γκρίνια.
 
Απο το κείμενο ως τη λεζάντα τα 4 έγιναν 3.
 
Έγραψα ένα σχόλιο γι'αυτόν και το διέγραψα λίγο αφού το ανέβασα, γιατί εκφράστηκα πολύ ελεύθερα.
Διάβασα κι άκουσα πρόσφατα γι'αυτόν και δεν είχα ιδέα. Έφαγα τρελή φρίκη μ'αυτά που έμαθα. Ο τύπος είχε σοβαρά θέματα, μέγιστος μ...ς και ό,τι και να πρόσφερε στον πολιτισμό, το ακύρωσε και το χειρότερο είναι ότι δεν μετάνιωσε ποτέ. Τα "δεν εννόησα" είναι τρίχες. δικαιολογίες της έδρας.
 
Μετα απο τεσσερα παιδια που ειναι ετοιμα να πανε φανταροι, θυμηθηκαν και να παντρευτουν.
 
Όχι τέσσερα παιδιά, τρία. Δίκιο είχε η λεζάντα, εγώ ξέχασα ότι το τέταρτο δεν ήταν παιδί αλλά κόρη, με το συμπάθειο. Την τιμή της οποίας υπεράσπισε, σύμφωνα με το θολωμένο του μυαλό, που δεν είχε πρόβλημα όταν ο ίδιος για χρόνια αδιαφορούσε (με τα αντριλικίστικα κριτήριά του) για την τιμή της συντρόφου του που την είχε αστεφάνωτη. Άσε μην αρχίσω γιατί μετά θα πρέπει να μιμηθώ τον gordon και να τα σβήσω.
 
Πίσω
Μπλουζα