Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

1956. Ο γαμος του Αλεκου Αλεξανδρακη με την Αλικη Γεωργουλη.

Προβολή συνημμένου 252177
 
1667686439565.png
Σμαρούλα Γιούλη - Βαγγέλης Λειβαδάς
Από το https://www.pontosnews.gr/674257/sa...-allou/smaroyla-gioyli-san-simera-deyteraios/
διαβάζουμε:
"Το ζευγάρι παντρεύτηκε στην εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης στη λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας και κουμπάροι τους ήταν οι αξέχαστοι ηθοποιοί και φίλοι τους Μίμης Φωτόπουλος και Ντίνος Ηλιόπουλος. «Ευτυχώς που παντρεύτηκες αυτήν τη γυναίκα γιατί μόνο αυτή θα σταθεί όρθια και σίγουρα δίπλα σου», έλεγε στον Βαγγέλη Λιβαδά ο Μίμης Φωτόπουλος."
Σημείωση: Ο Ιερός Ναός Αγίας Αικατερίνης - Μετόχιον Ιεράς Μονής Όρους Σινά, βρίσκεται στην οδό Δορυλαίου αρ. 26 και όχι στην Λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας.
1667687295869.png
 
Σημείωση: Ο Ιερός Ναός Αγίας Αικατερίνης - Μετόχιον Ιεράς Μονής Όρους Σινά, βρίσκεται στην οδό Δορυλαίου αρ. 26
!!! Τη Δορυλαίου την ανεβοκατέβαινα κάθε μέρα πηγαίνοντας σχολείο (10ο Αρρένων). Ποτέ δεν είχα προσέξει το εκκλησίδιο. Βέβαια η είσοδος με τις επιγραφές είναι καινούρια, αλλά δεν θα είχα προσέξει την τρούπα? Και καλά, στο ανέβασμα περνούσα πάντα βιαστικά να προλάβω να φτάσω στην πόρτα πριν βαρέσει η κουδούνα και την κλείσουν, αλλά στο κατέβασμα?
 
Ο γαμπρός φοράει λευκό κοστούμι??? (έχω κόλλημα με τα λευκά το ξέρω)
 
Ο γαμπρός φοράει λευκό κοστούμι??? (έχω κόλλημα με τα λευκά το ξέρω)
Ναι, οπως και ολοι οι αλλοι αντρες στη φωτογραφια γιατι ο γαμος εγινε καλοκαιρι.
Ηταν πολυ της μοδας το λευκο σμοκιν στους αντρες τα καλοκαιρια του '50. Αφηναν στην ακρη τα μαυρα και φορουσαν λευκα σηματοδοτωντας το τελος του χειμωνα.
 
Ο γαμπρός φοράει λευκό κοστούμι??? (έχω κόλλημα με τα λευκά το ξέρω)
Ο αδερφός μου ως στρατιωτικός φορούσε άσπρο κοστούμι στρατιωτικό στο γάμο του. Βέβαια όντως έγινε καλοκαίρι (το τί ιδρώτα έριξαν κι οι δυο τους...) οπότε μπορεί να έπαιξε ρόλο κι αυτό. Αν παντρευόταν χειμώνα, δεν ξέρω τι θα φορούσε.
 
Αν δεν έχεις περπατήσει με τα άσπρα ναυτικά από την είσοδο του Ναυστάθμου μέχρι τον κοιτώνα ενώ από πάνω σου πετούσαν σμήνη γλάρων ή/και περιστεριών (*) που είχαν φάει ληγμένα σκουλήκια και έπασχαν από ακατάσχετη διάρροια δεν ξέρεις τι θα πει τρόμος. Ευτυχώς δεν ξέρανε σημάδι και τη γλύτωσα αλλά δεν το πίστευα όταν έφτασα σε ασφαλές μέρος.

(*) Δεν είχα ούτε την ώρα ούτε τη διάθεση για να προσπαθήσω να ταυτοποιήσω τα υπεριπτάμενα UFO.
 
Ναι, οπως και ολοι οι αλλοι αντρες στη φωτογραφια γιατι ο γαμος εγινε καλοκαιρι.
Ηταν πολυ της μοδας το λευκο σμοκιν στους αντρες τα καλοκαιρια του '50. Αφηναν στην ακρη τα μαυρα και φορουσαν λευκα σηματοδοτωντας το τελος του χειμωνα.
Ωραία μόδα! Δυστυχώς δεν υπάρχει πια. Θυμάμαι ότι ο Ηλιόπουλος συνήθιζε να φοράει λευκά κοστούμια και στις ταινίες.
 
Ωραία μόδα! Δυστυχώς δεν υπάρχει πια. Θυμάμαι ότι ο Ηλιόπουλος συνήθιζε να φοράει λευκά κοστούμια και στις ταινίες.
Υπεροχη μοδα, οπως και ολη του '50 και μεχρι το '65. Μετα στραβωσαν πολυ τα πραγματα, τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.
Και μαλιστα, αυτα τα λευκα σακακια τις περισσοτερες φορες συνδυαζονταν οχι με λευκο, αλλα με μαυρο παντελονι.
Τι κομψο ντυσιμο, Θεε μου! ❤️
 
Ομπρέλλα ήταν αυτό? Ώσπου να κατέβω χαμηλά στη φωτογραφία και να δω τη λεζάντα νόμιζα ότι ήταν το μαγικό ραβδί της νεράιδας-που-βγήκε-από-κάποιο-παραμύθι και της το κράταγε ένας βοηθός. Αλλά τί να πρωτοπροστατεύσει μια ομπρέλλα όταν η νυφική φούστα κάλυπτε δυο στρέμματα? Τέντα με τέσσερις βαστάζους χρειαζόταν.
 
Προβολή συνημμένου 252649
Σμαρούλα Γιούλη - Βαγγέλης Λειβαδάς
Από το https://www.pontosnews.gr/674257/sa...-allou/smaroyla-gioyli-san-simera-deyteraios/
διαβάζουμε:
"Το ζευγάρι παντρεύτηκε στην εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης στη λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας και κουμπάροι τους ήταν οι αξέχαστοι ηθοποιοί και φίλοι τους Μίμης Φωτόπουλος και Ντίνος Ηλιόπουλος. «Ευτυχώς που παντρεύτηκες αυτήν τη γυναίκα γιατί μόνο αυτή θα σταθεί όρθια και σίγουρα δίπλα σου», έλεγε στον Βαγγέλη Λιβαδά ο Μίμης Φωτόπουλος."
Σημείωση: Ο Ιερός Ναός Αγίας Αικατερίνης - Μετόχιον Ιεράς Μονής Όρους Σινά, βρίσκεται στην οδό Δορυλαίου αρ. 26 και όχι στην Λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας.
Προβολή συνημμένου 252650
Κ' αυτός ο γάμος κράτησε μέχρι το τέλος της ζωής τους.
Διαβάστε στο παρακάτω link:
 
Η κόρη παντρεύτηκε το Μητροπάνο, ο γιος τη Χριστιάνα... άνετα φαντάζομαι τον υπουργό σαν άλλο Λάμπρο Κωνσταντάρα να αναφωνεί "Για σταθείτε ρε παιδιά, Κολούμπια θα το κάνουμε εδώ μέσα;"
 
Το φιλί των άχρηστων "εισαγωγικών"

Την έπνιξε τη γυναίκα για να της δώσει το "Φιλί της Ζωής"?
 
Δεν ήξερα ότι στο μυστήριο ο έτσι παίρνει αγκαλιά την έτσι.
 
Πίσω
Μπλουζα