Γεια από την μακρινή Αυστραλία

Paladin

RetroWannaBe
Joined
26 Mαϊ 2014
Μηνύματα
58
Αντιδράσεις
9
Γεια σας, έφυγα από την Ελλάδα 9 χρόνων, στα μεςη των 80, όταν οι γονείς μου μετανάστευσαν στην Αυστραλία. Τελευταία φορά που έιχα γυρίσει ήταν το 89 και το 2008 μετά από εικοςι χρόνια. Δεν θύμαμε και πολλά πράγματα που ήμουν μικρός αλλά αυτό το σίτε μου έχει θυμίσει διάφορα που είχα ξεχαση.

Χαρικα όταν σας βρήκα ψάχνοντας για πληροφορίες για το σόου κόκκινοι γίγαντες, άσπρη νάνοι. Με ενδιαφερον έχω διαβάσει πολλά τηρεαδς.

Και συγνώμη για τα ελληνικά μου, δυστυχώς σπάνια τα μιλαο και τα έχω ξεχαση.
 
Καλώς ήλθες Paladin και καλή διαμονή στο φόρουμ.... :)
 
Καλώς μας ήρθες, και καλή διαμονή στην παρέα μας
 
Καλώς όρισες φίλε! Καλό ταξίδι στον κόσμο του retromaniax :) .
 
Kαλως ηρθες φιλε και καλη διαμονη σε ευχομαι εδω μεσα.Τοσα χρονια μακρια εχεις πολλα να θυμηθεις απο το retromaniax.
 
Καλωσηρθες!
 
Καλη αρχη και καλο διαβασμα....

Ευκαιρια να βελτιωσεις τα Ελληνικα σου...

Understand? :D :D:D
 
Καλωσήρθες, Paladin !!

Η άφιξή σου μου έφερε στο μυαλό αγαπημένες σειρές των 80s, όπως η "Μυστική Κοιλάδα" και το

. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Καλωσήρθες, Paladin !!
Η άφιξή σου μου έφερε στο μυαλό αγαπημένες σειρές των 80s, όπως η "Μυστική Κοιλάδα" και το "Ξίφος της Τιμής". :)
Και μενα το ιδιο αλλα αντι για καποια σειρα με εφερε στο μυαλο τους Paladin απο τα Final Fantasy.
 
metalcandyman είπε:
Και μενα το ιδιο αλλα αντι για καποια σειρα με εφερε στο μυαλο τους Paladin απο τα Final Fantasy.
Χαχα !! Ωραίος. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς όρισες κι από μένα!

Μπράβο για τη χρήση των Ελληνικών! Σε τιμά το γεγονός ότι δεν τα ξέχασες και προσπαθείς να γράψεις, παρά τα χρόνια που πέρασαν!

Λίγη υπομονή με τους νεο-ιδιωματισμούς, λίγο τη βοήθεια του ορθογράφου και θα είσαι μια χαρά! ;)

Happy posting! :)
 
Kαλως ηλθες!!!Μια χαρα ειναι τα Ελληνικα σου....εδω αλλοι που ειναι χρονια στην Ελλαδα κανουν πολυ μεγαλυτερα λαθη απο τα δικα σου...
 
Οπως εγω πχ χαχαχαχαχαχαχα :p
 
Καλως ηρθες και απο μενα,μια ερωτηση στην δεκαετια του 80-αρχες 90 στην Αυστραλια αληθευει οτι παιζοντουσαν στην Αυστραλιανη τηλεοραση σειρες της κρατικης μας σε καναλι για τους ελληνοφωνους και που σημερα εδω δεν διασωζεται τιποτα απο αυτες.


Θυμασαι κατι απο αυτο.
 
Aardvark είπε:
Καλως ηρθες και απο μενα,μια ερωτηση στην δεκαετια του 80-αρχες 90 στην Αυστραλια αληθευει οτι παιζοντουσαν στην Αυστραλιανη τηλεοραση σειρες της κρατικης μας σε καναλι για τους ελληνοφωνους και που σημερα εδω δεν διασωζεται τιποτα απο αυτες.
Θυμασαι κατι απο αυτο.
Eίπα να μην κάνω εγώ αυτή την ερώτηση (αρχικά τουλάχιστον) αλλά με πρόλαβε ο Αρντυ.

Είναι σημαντική η οποιαδήποτε πληροφορία πάνω σ αυτό το θέμα
 
Καλως ορισες στην ρετροπαρεα μας φιλτατε! :)

Ευχομαι καλες αναμνησεις και πολλα ρετροποσταρισματα! ;)

Οσο για τα ελληνικα σου....μην πανικοβαλεσαι,μια χαρα ειναι! :thumbup:
 
Σας ευχαριστώ για την θερμή καλωσορίσει. Μικρός ζούσαμε στην Καστέλλα, Πειραιά.

Το όνομα έρχεται από το παιχνίδι dungeons and dragons που έπεζα παλιά. Δεν ξέρω τη περάσει είχε στην Ελλάδα αλλά αρχές 90 ο αδελφός μου όταν είχε παει για διακοπές, βρίκε πολλά βιβλία dungeons and dragons σε κατάστημα στο Πειραιά και μου τα έφερε πίσω στην Αυστραλία. Ο παππούς εκεί νόμιζε ότι ήταν σατανικα!

Για την ερωτηση απο πάνω, αυτή την εποχή είχαμε μόνο 5 κανάλια. Δεν Θύμαμε ειδικές σειρές από την Ελλάδα να παίζουν εδώ. Ούτε υπήρχε αποκλειστικά κανάλι για ελληνοφωνους. Υπήρχε ένα κρατικό κανάλι (SBS) που έδειχνε κάπου κάπου ελληνικές ταινίες και καμία σειρά. Το κανάλι αυτό έδειχνε ταινίες και σειρές από πολλές γλώσσες και χώρες που είχαν κοινότητες εδώ. Μόνο μια σειρά ελληνική είχα δει ποτέ, και το όνομα μου ξέφευγη. Ήταν βασισμένη μάλλον στις αρχές 1910-1920 περίοδο Βενιζέλου αλλά δεν με ενδιέφερε το θέμα πολλή.

Εχετε άλλες πληροφορίες καθόλου;
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
 
Καλωσόρισες κι από μένα, ένα τραγουδάκι να θυμηθούμε τα παλιά:)

Men at work-down under

 
Σόρρυ άργησα λιγάκι αλλά η τούρτα για το κέρασμα ήταν μεγαλούτσικη :D

Kαλώς ήρθες και από μένα Paladin

dungeons-and-dragons-wedding-cake.jpg

πηγή
 
Πίσω
Μπλουζα