Γενιά Παιχνιδομηχανών με τα Καλύτερα Games?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Ας ψηφισουμε ποια γενια παιχνιδομηχανων προσεφερε συνολικα τα καλυτερα παιχνιδια.

Καλο θα ηταν να γινει και μια συζητηση.

Καλο θα ειναι να πουμε ο καθενας δυο λογια για καθε γενια.
 
Κατα τη δικη μου αποψη μια κονσολα 4ης γενιας οπως το super nintendo προσεφερε συνολικα τα καλυτερα παιχνιδια. Μεγαλο βαθος σε πολλους τιτλους στο gameplay και αξιοπρεπη γραφικα.
 
Δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με την 4η γεννιά μιας και με πέτυχε σε μια αρκετά ανέμελη φάση της ζωής μου γενικότερα όπου όλα ήταν πιο ανάλαφρα και αυτό συνέβαλε στη διασκέδαση γενικότερα... Ψηφίζω την 4η λοιπόν αν και θα ήθελα να ψηφίσω κι άλλες... :)
 
7η hands down για μένα.

Και πριν έπαιζα, τώρα το παρακάνω ειδικά με τις κονσόλες.

Και αν είναι να ξεσκαρτάρουμε, 360 OΚ απλά, Wii να πάει στον αγύριστο, shovelware και άγιος ο Θεός, PS3 η καλύτερη κονσόλα που βγήκε ποτέ.
 
Με εξαίρεση το πολυαγαπημένο μου Vectrex (2ης γενιάς) νομίζω ότι πραγματικά η επανάσταση και η υλοποίηση του concept : "arcade@home" έγινε με την 4η γενιά. Η ψήφος μου λοιπόν στο 4 !
 
4η γενιά γιατί πολύ απλά εκεί μάθαμε τι σημαίνει gaming..και πολλά από τα arcades της εποχής μεταφερθήκανε αυτούσια εκεί ...οπότε 4η δαγκωτό...
 
Ήμουν μεταξύ 4ης και 5ης. Επέλεξα τελικά 4η λόγω περισσότερων ευχάριστων gaming αναμνήσεων.

Nομίζω ότι θα κερδίσει τελικά εύκολα η 4η γενιά.
 
5η γενιά με μικρή διαφορά απο την 4η.

Η καθιέρωση του 3D! Δημιουργία παιχνιδιών διαμάντια που βγαίνουν sequels ακόμα και σήμερα. Αξιόλογα arcade ports στις home consoles, ειδικά απο την SEGA ενώ οι πρώτοι ψίθυροι για online gaming έίχαν ήδη αρχίσει να ακούγονται!

Γενιά που καθόρισε το μέλλον αρκετώ εταιρειών!
 
4η γενιά και απο εμένα λόγω ηλικίας (όλα τα παιχνίδια έμοιαζαν μαγικά τότε) και διότι οι κονσόλες είχαν περισσότερους και ποιοτικότερους exclusive τίτλους σε σύγκριση με άλλες γενιές.
 
5η γενιά για μένα. Εκεί έγινε η μετάβαση στο 3d gaming.
 
Εγω ψηφησα την 1η γενια γιατι κατα την αποψη μου ηταν η εποχη που επαιξα τα πιο πολλα παιχνιδια

καθως οι κονσολες τις πρωτης γενειας ηταν και οι πρωτες που βγηκαν στην ιστορια του home TV gaming αλλα

και η ηλικια μου συνεπεσε με την ακμη αυτων των ρετρο κονσολων, ετσι μπορω να πω οτι ειχα χορτασει πληθωρα παιχνιδιων

οπου οχι μονο ηταν ωραια αλλα και προαγγελοι των επομενων παιχνιδιων για τις αλλες κονσολες!
 
ημουν αναμεσα στην 4η και 5η γενια τελικα ψηφισα το 2ο καθως ειναι η γενια που εχω ασχοληθει περισοτερο και εξακολουθω να ασχολουμαι ακομα nintendo 64 και gameboy color ειναι αγαπες μεγαλες
 
Καλό θα ήταν να αναγράφονταν και ποιες είναι αυτές οι γενιές καθώς , απ'όσο ξέρω , πλέον στην κατηγοριοποίηση του φόρουμ δεν αναγράφονται και πάλι καλά δηλαδή που είπαν κάποιοι ποιά ήταν η 4η γενιά για να τη ψηφίσω και εγώ .
 
iliekater είπε:
Καλό θα ήταν να αναγράφονταν και ποιες είναι αυτές οι γενιές καθώς , απ'όσο ξέρω , πλέον στην κατηγοριοποίηση του φόρουμ δεν αναγράφονται και πάλι καλά δηλαδή που είπαν κάποιοι ποιά ήταν η 4η γενιά για να τη ψηφίσω και εγώ .

Ο Wally στο πρωτο μνμ του εχει βαλει link που αναφερει ολες τις γενιες.

Εκει αναφερει για την καθε μια ξεχωριστα τις κονσολες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κι εγω 4η γενια αν και επαιζα και παλιοτερα παιχνιδια και εχω και πιο προσφατα.αλλα θεωρω το SNES κορυφαιο

ευτυχως παιζει τελεια ακομα
 
Αν και η 3η και 4η γενιά με μεγαλώσαν, επέλεξα την 5η. Τα περισσότερα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ανήκουν σε αυτήν την γενιά. Ηταν και η χρυσή εποχή της Rare με το Ν64 αλλά και τα πιο δυνατά games που έβγαλε η Nintendo ήταν τότε. Ακόμα και το αγαπημένο μου game στο PC (Dungeon Keeper) κυκλοφόρησε κατα την διάρκεια της 5ης γενιάς.
 
Η επαφή με το Metal Gear Solid στο Playstation, ήταν κάτι το ανεπανάληπτο! Το παιχνίδι που δημιούργησε ολόκληρη σχολή!

Ομοίως με τα Resident Evil και Silent Hill! Τι να πρωτοθυμηθώ!!!

Η πέμπτη γενιά, ήταν η γενιά, χάρη στην οποία επέστρεψα στο gaming για τα καλά... Και αυτή ψηφίζω!
 
DINO , παρολίγο να με κάνεις να θέλω να αλλάξω τη ψήφο μου !

Να είσαι καλά Wally , μου έδωσες πολύ πράμα να διαβάσω !
 
Amigovios είπε:
4η γενιά γιατί πολύ απλά εκεί μάθαμε τι σημαίνει gaming..και πολλά από τα arcades της εποχής μεταφερθήκανε αυτούσια εκεί ...οπότε 4η δαγκωτό...
Συμφωνώ απόλυτα με τον Amigovio.
 
Πίσω
Μπλουζα