Γιάννης Μαρής: Βιβλιογραφία

"Το μεγάλο παιχνίδι" πολώ ωραίο και εποχής 1898 κάπου εκεί..Σκληρό παιχνίδι, φανταστικό.. ανετα και στο σινεμά μπορούσε να γυριστεί. "Ίλιγγος" πάρα πολυ καλό! Γενικά έχω διαβάσει πάνω από 30 βιβλία του Μαρή.. κάποια μοίαζει στην αρχή ότι είναι ίδια ή ότι επαναλαμβάνεται αλλά μετά έχει τελείως διαφορετική πλοκή
 
Την σειρα οι ιστοριες του αστυνομου μπεκα οχι μονο την θεωρω απο της καλυτερες της ελληνικης τηλεορασης αλλα την λατρευω και την εχω δει ενα σωρο φορες.Παρολα αυτα ομως με εχει κανει ενα μεγαλο κακο και αυτο ειναι πως δεν μπορω με τιποτα να διαβασω τα βιβλια του μαρη που σχετιζονται με τα επεισοδια της σειρας και αυτο το εχω γενικοτερα οχι μονο μαυτη την σειρα.Δηλαδη να διαβασω πρωτα ενα βιβλιο και μετα να δω την σειρα/ταινια που ειναι βασισμενη σε αυτο δεν εχω προβλημα αλλα να γινει το αντιθετο δεν μπορω με τιποτα.

Γιαυτο λοιπον θελω την βοηθεια σας οποιος εχει την ορεξη φυσικα να το κανει και να ποσταρει τα βιβλια του μαρη που δεν σχετιζονται με τα επεισοδια της σειρας ωστε να ψαξω και να αγορασω αυτα τα βιβλια για να τα διαβασω και να τα απολαυσω αν και καποια λιγα τα εχω διαβασει κυριως σε ebooks.Ο λογος που ζηταω την βοηθεια σας ειναι γιατι δεν γνωριζω τα παντα οσον αφορα τον μαρη και εδω μεσα στο forum υπαρχουν μελη που γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο μενα για τον μαρη τα βιβλια του κλπ.
Να πάρεις τον 13 επιβάτη Μπιλυ πολύ καλό από τις εκδόσεις Άγρα ! Θα σου αρέσει και μάντεψε έχει και Μπεκα μέσα. Ειναι καινουριο, αποκλείεται να το δες σε επεισόδιο .Ξανά διαβάζω το έγκλημα στα παρασκήνια αυτόν τον καιρο και το απολαμβάνω πάλι. Το έχω συστήσει και σε κάποιους φίλους είμαι περίεργη να δω αν θα τους κερδίσει ο Μαρης( γι αυτό και εγώ το ξανά διαβάζω) , έχω αγωνία θα τους βάλω να δουν και την ταινία.
Ή κακία και αταλαντη αρτιστα Ροζα Βαργη και ή περίεργη δολοφονία της με κλειστά παράθυρα και κλειδωμένη πόρτα από μέσα. Οι πολλοί εραστές , οι πολλοί ένοχοι και το παρελθόν της στην κατοχή ότι πρέπει για μία νέα ταινία που σίγουρα δεν θα φτάσει σε ποιότητα την παλιά. Θα ήταν όμως ένα καλό φιλμ νουάρ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200217_203620.png
    IMG_20200217_203620.png
    977,3 KB · Προβολές: 1
Αυτή ή μακάβρια υποθεση με τις χρυσές λίρες σήμερα μου θύμισε Μαρη παρά πολύ , όπου μιλά εκτενεστατα για αυτό στα βιβλία του, θαμμένος θησαυρός από την γερμανική κατοχή και ψάξιμο . Αλλά νόμιζα πως αυτά γινόντουσαν 50/ 60 χρόνια πριν. Μαρη πρότεινα σε μία λογοτεχνική λέσχη στην πόλη μου το έγκλημα στα παρασκήνια να το διαβάσουμε και να το σχολιασουμε, δυστυχώς παιδιά Δεν άρεσε, εγώ έλεγα θα ξετρελαθουν αλλά δυστυχως διόλου δεν άρεσε.
 
Λοιπόν...

σήμερα είδα την εφημερίδα και το βιβλίο και τελικά θα είναι η κλασική Αυγουστιάτικη σειρά αστυνομικής λογοτεχνίας που θα ολοκληρωθεί σε 6 συνολικά βιβλία.

τα υπόλοιπα θα είναι (με τη σειρά που τα αναφέρει το βήμα):

Ο δολοφόνος φορούσε σμόκιν

Έγκλημα στο Κολωνάκι

Έγκλημα στα παρασκήνια

Υπόθεση εκβιασμού

Το καλοκαίρι του φόβου

Εγώ έχω διαβάσει από αυτά μόνο το Έγκλημα στο Κολωνάκι τα υπόλοιπα αξίζουν? (πέρα από το έγκλημα στα παρασκήνια που το βλέπω στην προτεινόμενη βιβλιογραφία :p )

Το εξώφυλλο είναι κατά πολύ καλύτερο από τα αντίστοιχα της προηγούμενης έκδωσης της ίδιας εφημερίδας όμως το χαρτί είναι εντελώς χαρτι εφημερίδας :(

παρόλο που το θέμα του χαρτιού είναι σοβαρό λέω να τα παρω αυτά που μου λείπουν
Καλημέρα....μετακατοχικός αστυνομικού περιεχομένου , από τους πρώτους και καλυτερους οδηγούς αστυνομικών .....
 
Nεο βιβλίο του Γιαννη Μαρη κυκλοφορεί από την Άγρα " σονάτα υπό το σεληνόφως". Δεν νομίζω να είχε βγει ποτέ από τις παλιές εκδόσεις.
 
Την σειρα οι ιστοριες του αστυνομου μπεκα οχι μονο την θεωρω απο της καλυτερες της ελληνικης τηλεορασης αλλα την λατρευω και την εχω δει ενα σωρο φορες.Παρολα αυτα ομως με εχει κανει ενα μεγαλο κακο και αυτο ειναι πως δεν μπορω με τιποτα να διαβασω τα βιβλια του μαρη που σχετιζονται με τα επεισοδια της σειρας και αυτο το εχω γενικοτερα οχι μονο μαυτη την σειρα.Δηλαδη να διαβασω πρωτα ενα βιβλιο και μετα να δω την σειρα/ταινια που ειναι βασισμενη σε αυτο δεν εχω προβλημα αλλα να γινει το αντιθετο δεν μπορω με τιποτα.

Γιαυτο λοιπον θελω την βοηθεια σας οποιος εχει την ορεξη φυσικα να το κανει και να ποσταρει τα βιβλια του μαρη που δεν σχετιζονται με τα επεισοδια της σειρας ωστε να ψαξω και να αγορασω αυτα τα βιβλια για να τα διαβασω και να τα απολαυσω αν και καποια λιγα τα εχω διαβασει κυριως σε ebooks.Ο λογος που ζηταω την βοηθεια σας ειναι γιατι δεν γνωριζω τα παντα οσον αφορα τον μαρη και εδω μεσα στο forum υπαρχουν μελη που γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο μενα για τον μαρη τα βιβλια του κλπ.
Μπιλυ ή "γυναίκα από το πουθενά "στις ιστορίες με τον αστυνομο Μπεκα δεν πρέπει να είναι διασκευή από βιβλίο του Μαρη. Τελικά είχες δίκιο για καλοκαιράκι είναι ότι πρέπει ή σειρά αυτή, μερικά επεισόδια είναι εξαιρετικά και ας μην είναι ρετρο δηλ.διαδραματιζονται στην σύγχρονη εποχη. Βρηκες βιβλία του Μαρη τι έγινε; Θες βοήθεια; Γιατί από βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή ιδέα δεν έχω.
 
12/12
Αστυνομε, τι τιμη να κανετε τα κουιζ μας!
 
Πίσω
Μπλουζα