Γιάννης Πάριος

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
45
Παιδιά τα λόγια είναι περιττά!!!



τι να λέμε...Η μητέρα μου, μου έβαζε Πάριο για να με κοιμίζει όταν ήμουν παιδάκι...υπάρχουν κάποια τραγούδια που σε κάνουν να ανατριχιάζεις από συγκίνηση και ζεστασιά..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas να'ξερες μόνο τι αναμνήσεις μου ξύπνησες τώρα...Θυμάμαι να ταξιδεύουμε με τους γονείς μου και να ακούμε την κασέτα του Πάριου ξανά και ξανά.Εκείνη την εποχή ο Πάριος είχε τραγουδήσει τα πιο όμορφα ερωτικά τραγούδια...Από τα πρώτα cd που αποκτήσαμε όταν πήραμε cd player ήταν και το παρακάτω (επιλογή της μαμάς):

15006.jpg
15006.jpg

Περιεχόμενα:

1. ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

2. ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ

3. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

4. ΣΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

5. Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ

6. ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ

7. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ

8. ΑΠΟΨΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΗΣΙ

9. ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΣΥ

10. ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ

11. Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

12. ΑΥΡΙΟ

Αυτό το τραγούδι ήταν από τα αγαπημένα του πατερούλη μου.Το αφιερώνω στην μνήμη του...Ένα γράμμα... :icon_cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!!

Candy..με συγκινησες πολύ..

ακριβώς τις ιδιες αναμνησεις έχω και εγω και πολλά άλλα παιδιά..κασσέτες του Πάριου ξανά και ξανά στο αυτοκίνητο. Όποιος δεν τον έχει δει ζωντάνα (και την Μαρινέλα βέβαια) έχει χάσει εμπειρία ζωής...Σπάνιο μέταλλο και απίστευτα ερωτικά τραγούδια.
 
Η πιο ερωτική και διαχρονική φωνή της Ελληνικής Μουσικής σκηνής. :worship: :worship: :worship: :worship:

:) :) :) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

bi bi..απο που κατάγεσαι? σε πανυγήρια τα χόρευες? :)
 
Πολύ Πάριο και εγώ παιδιά, ακούγανε οι δικοί μου και εγώ μαζί.

Είναι πολλά τα τραγούδια που έχει τραγουδήσει μοναδικά ο Πάριος.

Ξεχωρίζω ένα, το 'Δεν θα χωρίσουμε ποτέ' που μου αρέσει πολύ.
 
Βέβαια έχει τραγουδήσει και ψιλοσάχλες.. Θυμάστε το "μ' αφού σου λέω δεν τη βρίσκω με την ντίσκο" ;
 
νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι το λέει ο Τέρης Χρυσός αυτό.
 
κατάρα κι ανάθεμα!! θα ορκιζόμουν πως ήτανε Πάριος..!! τέλος πάντων, ας παραδεχτούμε πως είχε σαχλά εξώφυλλα :D

Δ.
 
candy είπε:
thamonas να'ξερες μόνο τι αναμνήσεις μου ξύπνησες τώρα...Θυμάμαι να ταξιδεύουμε με τους γονείς μου και να ακούμε την κασέτα του Πάριου ξανά και ξανά.Εκείνη την εποχή ο Πάριος είχε τραγουδήσει τα πιο όμορφα ερωτικά τραγούδια...Από τα πρώτα cd που αποκτήσαμε όταν πήραμε cd player ήταν και το παρακάτω (επιλογή της μαμάς):
15006.jpg


Περιεχόμενα:

1. ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

2. ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ

3. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

4. ΣΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

5. Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ

6. ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ

7. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ

8. ΑΠΟΨΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΗΣΙ

9. ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΣΥ

10. ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ

11. Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

12. ΑΥΡΙΟ

Αυτό το τραγούδι ήταν από τα αγαπημένα του πατερούλη μου.Το αφιερώνω στην μνήμη του...Ένα γράμμα... :icon_cry:
Εκπληκτικός δίσκος candy!

Εγώ το είχα σε κασσέτα, και θυμάμαι που πηγαίναμε οικογενεικώς και ξενυχτάγαμε στη θάλασσα, (στο κρυονέρι), ψαρεύοντας και ανάβαμε φωτιά που έκαιγε όλο το βράδυ, ακούγοντας τα συγκεκριμένα τραγούδια....

Από αυτά, ξεχωρίζω :

ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ - ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ - ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ...

Νά'σαι καλά...
 
το "Ποτέ ποτέ ποτέ" ντουετάκι..
 
Είναι τόσο όμορφο να βλέπεις τι επίδραση έχει η μουσική στις ζωές των ανθρώπων.Μια φωνή που μας συντρόφευε στα παιδικά μας χρόνια,στάθηκε η αφορμή για να θυμηθούμε κοινές αναμνήσεις με τις οικογένειές μας.Γι'αυτό και μόνο ο Πάριος είναι μοναδικός στο είδος του,γιατί τα τραγούδια του αποπνέουν τον ρομαντισμό της εποχής εκείνης...
 
Συμφωνώ φίλε jaguar-man για τη μοναδική φωνή του Στέλιου, αλλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τον Γιάννη Πάριο, διότι πολύ απλά, οι δύο αυτοί τραγουδιστές, ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες. Ο Πάριος τραγουδάει κυρίως ερωτικά τραγούδια, ενώ ο Στέλιος ήταν περισσότερο λαϊκός τραγουδιστής.

Ο Στέλιος Καζαντζίδης, μπορεί να συγκριθεί με τον Στράτο Διονυσίου ή με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση...
 
DINO είπε:
Συμφωνώ φίλε jaguar-man για τη μοναδική φωνή του Στέλιου, αλλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τον Γιάννη Πάριο, διότι πολύ απλά, οι δύο αυτοί τραγουδιστές, ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες. Ο Πάριος τραγουδάει κυρίως ερωτικά τραγούδια, ενώ ο Στέλιος ήταν περισσότερο λαϊκός τραγουδιστής.Ο Στέλιος Καζαντζίδης, μπορεί να συγκριθεί με τον Στράτο Διονυσίου ή με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση...
Εχεις δικιο φιλε μου, αναφερομουν στο τομεα της φωνης του Στελιου που δεν συγκρινεται με καμια και κανεναν :)
 
Σε μικρη αποσταση ακολουθει ο Αγγελοπουλος IMHO

Oσο για τον Παριο,αποτελω μεοψηφια μιας και τον σιχαινομαι? :D
 
Μάλλον σε εσάς δεν έπαιζε οικογενειακώς η κασέτα... :D
 
Wally είπε:
Oσο για τον Παριο,αποτελω μεοψηφια μιας και τον σιχαινομαι? :D
κοίτα, ούτε 'γω θ' αγόραζα ποτέ δίσκο του.. όμως πράγματι εκείνα τα τραγούδια παίζανε πολύ τότε, ήταν το ψιλοστάνταρ άκουσμα της μέσης ελληνική οικογένειας.. Ωραίο ήτανε εκείνο που τραγουδούσε με τον γιο του:

Να ʽχε χρώμα η μοναξιά

στο χαρτί να ζωγραφίσω

να την κάνω θαλασσιά

και αγέρα πελαγίσο

Να της βάλω και πανιά

για ταξίδι τελευταίο

λιμανάκι στο Αιγαίο

η δική μου η αγκαλιά

Πιο καλή η μοναξιά

από σένα που δεν φτάνω

μια σε βρίσκω μια σε χάνω

πιο καλή η μοναξιά

Να ʽταν πέτρα η μοναξιά

σκαλοπάτι να τʼ ανέβεις

να χαθείς στη λησμονιά

για να μη σε δω που φεύγεις

Και να γίνεσαι καπνός

σαν τσιγάρο που τελειώνει

τώρα πια θα είσαι μόνη

και θα είμαι μοναχός

Δημήτρης :user:
 
Πίσω
Μπλουζα