Γιάννης Πάριος

Παρακαλώ!

Να υποθέσω πως ήτανε τεστ;
 
thamonas είπε:
Παιδιά τα λόγια είναι περιττά!!!


σχετικοάσχετο με το θέμα

ποιά ταινία είναι αυτή με το Ντε Νίρο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "15 minutes" ειναι Ηρα...
 
manos426f είπε:
Δεν ειναι κι απο τις καλυτερες ταινιες του παντως...
(Παιζει και η Kim Cattrall ομως...!! :D :D )

χμμ και μόνο που... "προσπάθησε" να μιλήσει ελληνικά, κέρδισε την εκτίμησή μου! (χώρια που με συγκινεί ο τρόπος που της τα λέει...) :)

Έχω περιέργεια να την δω!! Kαι θα το κάνω το συντομότερο δυνατό

;)
 
"Καιρός να κάνω κάτι πια σωστό

Να στείλω ένα γράμμα και σε μένα

Να πω στον εαυτό μου Σ'αγαπώ

Μα ξεχασα οδό και αριθμό"

Από τους ωραιότερους στίχους που έχω ακούσει ποτέ, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και ο τρόπος που τους ερμηνεύει.
 
"Τώρα που φεύγεις από μένα και σε χάνω

ένα σου λέω, μην αλλάξεις ουρανό,

σημάδια άφηνε στα σύννεφα επάνω,

γιατί δεν πρέπει να χαθούμε εμείς οι δυό"

Α, ρε Πάριε......
 
Κάπου έχω ακόμη μιά κασσέτα με γνωστά νησιώτικα τραγούδια του Πάριου. Γενικά δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα η μουσική του όμως τα συγκεκριμένα μου άρεσαν να τα ακούω στα διαλλείματα ανάμεσα με iron maiden και metallica. Μην απορείτε πως γίνεται αυτός ο συνδιασμός. Κάπου το είχα γράψει ξανά νομίζω. Ανοιχτά μυαλά, ανοιχτά αυτιά.
 
Σωστότατος!!! :thumbup:

Τα έχω τα νησιώτικα του Πάριου σε βινύλιο... Απλά καταπληκτικά!
 
manos426f είπε:
Δεν ειναι κι απο τις καλυτερες ταινιες του παντως...
(Παιζει και η Kim Cattrall ομως...!! :D :D )

την είδα ψες ! Ψαρωτικότατη!! Πεθαίνει ο ήρωας!! :animeek:

(η 2η ταινία που έχω δει να συμβαίνει αυτό)

και στο θέμα μας τώρα... "ή μηχανικός θα γίνω, ή στην άμμο θ απομείνω" Αυτός είναι νταλκάς!! :)
 
candy είπε:
thamonas να'ξερες μόνο τι αναμνήσεις μου ξύπνησες τώρα...Θυμάμαι να ταξιδεύουμε με τους γονείς μου και να ακούμε την κασέτα του Πάριου ξανά και ξανά.Εκείνη την εποχή ο Πάριος είχε τραγουδήσει τα πιο όμορφα ερωτικά τραγούδια...Από τα πρώτα cd που αποκτήσαμε όταν πήραμε cd player ήταν και το παρακάτω (επιλογή της μαμάς):
15006.jpg


Περιεχόμενα:

1. ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

2. ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ

3. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

4. ΣΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

5. Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ

6. ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ

7. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ

8. ΑΠΟΨΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΗΣΙ

9. ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΣΥ

10. ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ

11. Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ

12. ΑΥΡΙΟ

Αυτό το τραγούδι ήταν από τα αγαπημένα του πατερούλη μου.Το αφιερώνω στην μνήμη του...Ένα γράμμα... :icon_cry:
dddhhh:):nervous::nervous:
 
Έναν μεταφραστή παρακαλώ... :help:
 
Ρε jhonpap,διαφωνω με το τελευταιο,κατι πηγες να πεις στην αρχη,αλλα το χαλασες..............................

Ημαρτον ρε φιλε,τραβα καπου αλλου να παιξεις....
 
Δεν ήμασταν ιδιαίτερα fans του Πάριου στην οικογένειά μου αλλα το δίσκο αυτο τον έχω σε βινύλιο. Θυμαμαι το είσαι Θεός μου άρεσε αρκετά
 
:bow: ....δεν εχω μεγαλυτερο απ' τον Πάριο.

Απο το ''σαν τα πουλια σκορπίσαμε '' καπου στο 1970 εως και το ''χωρις εσενα δεν υπαρχω'΄΄ του 2008, όλα αγαπημενα και πολυακουσμενα...βεβαια οι δισκοι απο το 1984 και πριν, ακουστηκαν αναδρομικά εκ των υστερων.

Μεγαλυτερη αναμνηση βεβαια εκεινης της εποχης, τοτε που τα καλοκαιρια εκαναν ακομα βόλτες στην πλατεια της πολης μου καθε Κυριακη, και απ' τα ζαχαροπλαστεια και τα τσιπουραδικα ακουγονταν το ''εισαι θεος'' και το σιγοτραγουδουσαμε ενω προσπαθουσαμε να ανεβουμε στα αγαλματα.
 
Εμένα μου άρεσε στα πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυ παλιά του. Σχεδόν τον ίδιο καιρό που ξεκίνησε και ο άντρας της ζωής μου... (Σιγά μη δεν έγραφα κάτι... :D )

Ο ξάδερφός μου ήταν μεγάλος του φαν και κάθε φορά που μάζευε τα μικρότερα να πάμε παραλία ακούγαμε το "Να λοιπόν γιατί σ΄αγάπησα"

το "Ελεγα να σου στείλω ένα γράμμα"... καθόλη τη διαδρομή. Μάλλον πλύση εγκεφάλου μας είχε κάνει...

Τον Πάριο και τη Γλυκερία τους έχω συνδυάσει και με όμορφα Πάσχα στα μέσα του '80 όπου μεταξύ κοκορετσιού και κρασιού ρίχναμε και πέντε χορούς με νησιώτικα και πεντοχίλιαρα...
 
Juanita είπε:
Τον Πάριο και τη Γλυκερία τους έχω συνδυάσει και με όμορφα Πάσχα στα μέσα του '80 όπου μεταξύ κοκορετσιού και κρασιού ρίχναμε και πέντε χορούς με νησιώτικα και πεντοχίλιαρα...
Ετσι!!! Κι εμενα μου αρεσε στα πολυ παλια του, αλλα οχι τα αγαπησιαρικα... στη νησιωτικη φαση!!!

Θα παρω μια ψαροβαρκα, το μωρο μου

Νταρινταρι νταρινταρι... στο γυαλο πετουν οι γλαροι!!

και να προσθεσω... Παναγια μου ενα παιδι, ομπι ομπι ομπιμπι
 
Πίσω
Μπλουζα