Γιατι οχι νεοι τιτλοι για PS1?

Rheinmetall

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2011
Μηνύματα
106
Αντιδράσεις
22
Mια απορία που έχω πάντα: Γιατί η Sony δεν συνεχίζει να βγάζει παιχνίδια PS1? Δηλαδή να συνεχίσει την κυκλοφορία 30-40 δημοφιλών τίτλων, και κανα δυο καινούργια, έτσι για ρετρο-κατάσταση. Νομιζω εκατομμύρια κόσμου θα ενδιαφερόνταν. Τί πρόβλημα θα υπήρχε αν συντηρούσε ένα μικρό τμήμα για αυτό το σκοπό, μήπως φοβάται ότι θα πέσει έξω, ή ότι ταχα ο κόσμος δεν θα παίρνει αρκετά PS3 και PS Vita?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποσά ps1 να υπάρχουν σε λειτουργία και πόσο κοσμο να ενδιαφέρει να παίζει σε ps1 ώστε να δικαιολογήσει την επένδυση;
 
Ενα απο εμενα παντως το χει :D
 
Oλοι εχουμε ενα ξεχασμενο. Αλλα δεν ξερω εαν αξιζει την επενδυση, η αντιγραφη πως θα αποφευχθει ?
 
Συμφωνω και ομοιως το θεωρω περιεργο!! Προσωπικα αν εβγαινε καμια μεγαλη κυκλοφορια με μερακι, δημοσιοτητα και ειχα PS1, θα το αγοραζα.

Αλλωστε ποιοι ειναι οι κυριοι αγοραστες original τιτλων? Οι μαμαδομπαμπαδοπαπουδογιαγιαδες και οι hardcore.

Εχουμε λοιπον ενα συστημα που εχει εμπορικα κλεισει αλλα υπαρχουν εκατομυρια κομματια του σε σπιτια. Γονεις και παπουδια δεν παιζει να ενδιαφερθουν αλλα οι χαρντκοριλες θα αγκαλιασουν απο loyalty και αναμνησεις τον οποιο τιτλο.

Φυσικα επαναλαμβανω να μιλαμε για κατι αξιοπρεπες και οχι αρπακτες.
 
Shock είπε:
Ποσά ps1 να υπάρχουν σε λειτουργία
Με βάση τις πωλήσεις που έχει κάνει, σίγουρα πάρα πολλά!

και πόσο κοσμο να ενδιαφέρει να παίζει σε ps1 ώστε να δικαιολογήσει την επένδυση;
Εδώ σίγουρα λιγότερο...

Θα μου άρεσε πάντως να δω ένα επετειακό RESI ή ένα επετειακό Parasite Eve, στο PS1...
 
Εγω οχι απλα το εχω αλλα ειναι μονημα στην τηλεοραση.πριν λιγο καιρο τερματισα ξανα το final fantasy IX το Dragon warrior VII και το Lunar eternal blue complete.Γενικα παιζω πολυ ps1.Οταν ξεκλεβω χρονο απο τα αγαπημενα μου Arcades στο mame βεβαια :D
 
και εντάξει,ας πούμε ότι η ανάπτυξη νέων παιχνιδιών δεν συμφέρει,θα μπορούσαν όμως να επανεκδόσουν κάποια παιχνίδια που αφού πρόκειται για cd τα έξοδα δεν θα είναι πολλά,για σκεφτείτε τι χαμός θα γίνει αν επανεκδοθούν παιχνίδια όπως το castlevania sotn ...
 
Κανένας χαμός, στην καλύτερη περίπτωση μερικές χιλιάδες. Ξεχνάτε το κακό/καλό του internet. Φέρνει κοντά κοινότητες με κοινά ενδιαφέροντα και τις κάνει στους "ενδοκοινοτικούς" να φαίνονται πολύ πιο πολυπληθείς από ότι στην πραγματικότητα είναι. Για να πάρουμε ένα μέτρο, πόσα homebrew ps1 games βγαίνουν μέσα σε ένα χρόνο, και ποιες οι πωλήσεις τους;
 
ChrisTOS είπε:
Κανένας χαμός, στην καλύτερη περίπτωση μερικές χιλιάδες. Ξεχνάτε το κακό/καλό του internet. Φέρνει κοντά κοινότητες με κοινά ενδιαφέροντα και τις κάνει στους "ενδοκοινοτικούς" να φαίνονται πολύ πιο πολυπληθείς από ότι στην πραγματικότητα είναι. Για να πάρουμε ένα μέτρο, πόσα homebrew ps1 games βγαίνουν μέσα σε ένα χρόνο, και ποιες οι πωλήσεις τους;
όταν λέω χαμός αυτές τις λίγες χιλιάδες λέω,θα τους φανεί άσχημο όμως τα χρήματα που θα βγάλουν αν το κάθε αντίτυπο το πουλάνε 15-30 ευρώ (και πώληση μέσω των δικών τους sites ώστε να μην υπάρχουν απώλειες κερδών) ;
 
Πάντως η sony έχει απελευθερώσει τα royalities για την εκδοσή τίτλων στο 1 αλλα επειδή υπήρξε mainstreem σύστημα oi hardcore το απαξιώνουν,κακώς βέβαια.Για αυτό βγαίνουν τίτλοι στο saturn- που ο προγραμματισμός είναι πακέτο σε σχέση με το psx που είναι απλός.
 
Μην ξεχνάμε ότι όλα τα PS3 παίζουν παιχνίδια PS1...
 
Oι νεκραναστασεις των videogames γινονται μονο μεσω emulators...
 
Chahn είπε:
Oι νεκραναστασεις των videogames γινονται μονο μεσω emulators...
τότε δεν θα έπρεπε να υπήρχαν οι νέες κυκλοφορίες (οι οποίες στις περισσότερες περιπτώσεις κυκλοφορούν και στο αυθεντικό format) στο atari 2600,5200,7800,lynx , vectrex , colecovision , zx spectrum , commodore 64 ...κ.α... και από πιο σύγχρονα neo-geo,dreamcast :p .

μάλλον ισχύει αυτό που είπε ο Α1200,δεν είναι αρκετά ενδιαφέρον σύστημα (για διάφορους λόγους) για τους προγραμματιστές...
 
krem13 είπε:
τότε δεν θα έπρεπε να υπήρχαν οι νέες κυκλοφορίες (οι οποίες στις περισσότερες περιπτώσεις κυκλοφορούν και στο αυθεντικό format) στο atari 2600,5200,7800,lynx , vectrex , colecovision , zx spectrum , commodore 64 ...κ.α... και από πιο σύγχρονα neo-geo,dreamcast :p .
μάλλον ισχύει αυτό που είπε ο Α1200,δεν είναι αρκετά ενδιαφέρον σύστημα (για διάφορους λόγους) για τους προγραμματιστές...
Βλεπεις εσυ απο ολα αυτα που αναφερες και εχουν βγει σε κανονικο φορματ,να εχουν τοσο καλες πωλησεις?Μερικοι χομπιστες ειναι που τα βγαζουν αυτα για να κανουν το κεφι τους και οσα αρπαξουν.

Μη παρασυρεστε κατα τη γνωμη μου,η καθε κονσολα/μηχανημα οτι ειχε να δωσει το εδωσε,γιατι ψαχνετε για νεα ζομπι?
 
Chahn είπε:
Βλεπεις εσυ απο ολα αυτα που αναφερες και εχουν βγει σε κανονικο φορματ,να εχουν τοσο καλες πωλησεις?Μερικοι χομπιστες ειναι που τα βγαζουν αυτα για να κανουν το κεφι τους και οσα αρπαξουν.Μη παρασυρεστε κατα τη γνωμη μου,η καθε κονσολα/μηχανημα οτι ειχε να δωσει το εδωσε,γιατι ψαχνετε για νεα ζομπι?
γιατί όμως όλα αυτά να έχουν νέες ευκαιρίες και το Playstation να μην έχει; εντάξει,ας αποκλείσουμε τη sony (που,ας μην έχουμε αυταπάτες,δεν πρόκειται να ασχοληθεί ξανά,αν και η επανακυκλοφορία κάποιων τίτλων με μεγάλη ζήτηση θα απέφερε κάποια κέρδη...) ,οι χομπίστες όμως;
 
krem13 είπε:
γιατί όμως όλα αυτά να έχουν νέες ευκαιρίες και το Playstation να μην έχει; εντάξει,ας αποκλείσουμε τη sony (που,ας μην έχουμε αυταπάτες,δεν πρόκειται να ασχοληθεί ξανά,αν και η επανακυκλοφορία κάποιων τίτλων με μεγάλη ζήτηση θα απέφερε κάποια κέρδη...) ,οι χομπίστες όμως;
Kαλη ερωτηση...
 
Η μόνη εξήγηση που δίνω εγώ είναι ότι το psx είχε μερικές χιλιάδες τίτλους ενώ οι υπόλοιπες κονσόλες μερικές εκατοντάδες. Έτσι ένα καινούριο παιχνίδι για την jaguar π.χ. ή το dreamcast θα κάνει αίσθηση. Για το psx πάλι καμιά.
 
Πίσω
Μπλουζα