Γιο-Γιο

lamah

Banned
Joined
4 Φεβ 2007
Μηνύματα
434
Αντιδράσεις
6
Αραγε ποσοι απο ΄μας δεν θυμουνται και δεν ειχαν παιξει Γιο-Γιο,αυτο το απολυτο ρετροπαιχνιδι που μας ειχε κρατησει ατελειωτες ωρες διασκεδασης μαθαινοντας καθε μερα καινουργια κολπα.Για ΄μενα ειναι απο τα παιχνιδια που εχει μεινει για παντα στο παιδικο μου μυαλο και που εχει γραψει την δικη του ιστορια στο ΄80.Μακαρι να ειχα τωρα ενα και να γυριζε και παλι η μοδα σ' αυτο.
 
Απίστευτο παιχνίδι..Θυμάμαι διάφορα μοντέλα..Τα κλασικά Fanta Coca cola και μερικά που είχαν μπαταρίες μέσα και με την περιστροφή άναβαν...Κρίμα που δεν έχω κρατήσει κανένα....
 
Εγώ είχα ένα "7up" :biglaugh:. Ημιδιαφανές και στο εσωτερικό του είχε φελλό(το σημείο που έδενε το σχοινάκι). Κάποιοι φίλοι μου το θεωρούσανε "από τα καλά" , αλλά να σας πώ την αλήθεια δεν ξέρω, γιατί.

Πάντως έφαγα γερό κόλλημα και για ένα καλοκαίρι, όπου και αν πήγαινα, το είχα στο χέρι μου.

Βρήκα και ένα e-shop σχετικό! :) YoYo από 3$ μέχρι 400$ :confused:

Κάποια από αυτά είναι σκέτη τρέλα.:biglaugh:

....έχει και videάκια με YoYo junkies.
 
Και εγώ είχα γιο-γιό 7-UP με τον Fido-Dido.

Μάλιστα αν θυμάμι καλά, ένα φεγγάρι στα καπάκια της 7-UP,

είχε σχέδια με τον fido-dido να κάνει κολπάκια με το γιο-γιό.
 
Φυσικα κ'εγω ειχα γιο-γιο, ενα "Sprite". Το σημειο που εδενε το σκηνακι ηταν ξυλινο, με το σκηνακι να εχει μια μικρη θηλια στο τελος. Θυμαμαι οτι στο σχολειο καναμε διαγωνισμο για κολπα, και καποιο συμμαθητες ειχαν αυτα τα γιο-γιο που αναβαν (ειδικα θυμαμαι της Coca-Cola). Η μανα μου ειχε φρικαρει, γιατι κ'εγω και η αδερφη μου κυκλοφορουσαμε στο σπιτι παιζοντας γιο-γιο...κατακαημενοι γονεις, τι τραβηξαν κ'αυτοι!
 
Χαχα εγω ειχα Coca-Cola και εκανα το "Αναποδο",την"Κουνια" και αλλα καταπληκτικα κολπα :nervous:

Παντως τα Sprite ηταν πιο ομορφα διοτι αν θυμαμαι καλα ο εξωτερικος δακτυλιος ηταν διαφανης και πρασινος (αγκρρρ το ειχε ο αδερφος μου αλλα του το πατησε αυτοκινητο :D )
 
Γιο-γιο!Καποτε στο σπιτι κυκλοφορουσαν αρκετα...θυμαμαι οταν εσπαγαν στην μεση προσπαθουσα να τα κολλησω αλλα ματαια...αυτα που δεν συμπαθησα ηταν αυτα με τα φωτακια...

τωρα το μονο που υπαρχει ειναι ενα γιο-γιο μικροτερου μεγεθους (3 εκ.διαμετρο) που ηταν μεσα σε ενα σοκολατενιο πασχαλινο αυγο!!!αν και μικρο μια χαρα παιζεις!!

παραθετω την φωτο

[edit] dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dim είπε:
Γιο-γιο!Καποτε στο σπιτι κυκλοφορουσαν αρκετα...θυμαμαι οταν εσπαγαν στην μεση προσπαθουσα να τα κολλησω αλλα ματαια...αυτα που δεν συμπαθησα ηταν αυτα με τα φωτακια...
τωρα το μονο που υπαρχει ειναι ενα γιο-γιο μικροτερου μεγεθους (3 εκ.διαμετρο) που ηταν μεσα σε ενα σοκολατενιο πασχαλινο αυγο!!!αν και μικρο μια χαρα παιζεις!!

παραθετω την φωτο
Απιστευτο!

Πρεπει να ψαξω μπας και εχει απομεινει κανενα γιο-γιο στο παταρι μου! Δεν νομιζω να θυμαμαι πως να κανω τα παλια κολπακια :(
 
Μπραβο dim για την φωτο αν εχει και κανενας αλλος κρατησει τα παλια γιο-γιο και τα εχει ας ανεβασει φωτο λιαν συντομος LOL
 
Αυτό της Coca cola πρέπει να ήταν σχετικά σπάνιο! Αν θυμάμαι καλά με Fanta την έβγαζα! :)
 
Που το θυμηθήκατε βρε θηρία το γιο-γιο.Το είχα ξεχάσει τελείως,πω!πω! αμυδρά το θυμάμαι, να είσαι καλά που το έφερες στο προσκήνιο Johnk10. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Σ'ευχαριστω bi-bi και καλο χειμωνα
 
johnk10 είπε:
Σ'ευχαριστω bi-bi και καλο χειμωνα
:nono: :nono: :nono: Όχι ρε Γιάννη καλό χειμώνα,ας ξεκινήσουμε με καλό φθινόπωρο...και σε κανα δυο μήνες λέμε καλό χειμώνα :) :)
 
εχεις δικιο παρασυρθηκα LOL
 
Το δανείζομαι από το thread 80's εικόνες για να το ποστάρω εδώ. ;)

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαλεξτε

Βρηκα στο internet μια θολη φωτο ενος απο τα γιο-γιο που ειχα

[edit] Dead pic [edit]

και αλλη μια (αν και δεν εγραφε αυτα τα Rusell μπλα μπλα μπλα)

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy και Wally απιστευτες φωτο +1000
 
γινετε πρωταθλητες στο γιο-γιο!

αυτη η διαφημιση ειναι απο ενα μπλεκ της δεκατειας του 80.

το συγκεκριμενο γιο γιο το ειχα παρει δωρο απο συσκευασια της coka cola...

μεγαλοοο κολημα!!!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό ήταν το πρώτο μου γιο-γιο!

Βασικά είχε γίνει τρελλή μόδα, τότε, με τα γιο-γιο της Coca Cola, της Sprite και της Fanta...
 
Και εμενα ηταν το πρωτο μου γιογιο!!

Ειχα της κοκα κολα και σπραιτ.
 
Πίσω
Μπλουζα