Γκαρσόν, μια πάστα !

PT8 είπε:
χαχα, εγώ ακόμα παίρνω για το σπίτι και πολλές φορές κάθομαι εκεί. Το άλλο απόλυτο καλοκαιρινό must ήταν η βόλτες με τα ποδήλατα στην Άρεως κ ψητό καλαμπόκι.
Τώρα, για τους νεότερους υπάρχει το Duzen Donats με το καλύτερο donat στην Ελλάδα..

...βόλτες με ποδήλατο νοικιασμένο από αυτό το ετοιμόρροπο κτίριο που είχε και συγκρουόμενα! (θυμάμαι καλά?) και στην δίπλα αίθουσα αυτά τα αυτοκινητάκια που ανέβαινες και με κέρμα άρχιζε μουσική και αυτά γυρνούσαν γύρω γύρω ή μπρος - πίσω. Σε αύτη την αίθουσα υπήρχαν κάτι τεράστια λούτρινα αρκούδια που έμειναν εκεί μέχρι και πριν λίγα χρόνια που το γκρέμισαν....
 
Penny είπε:
...βόλτες με ποδήλατο νοικιασμένο από αυτό το ετοιμόρροπο κτίριο που είχε και συγκρουόμενα! (θυμάμαι καλά?) και στην δίπλα αίθουσα αυτά τα αυτοκινητάκια που ανέβαινες και με κέρμα άρχιζε μουσική και αυτά γυρνούσαν γύρω γύρω ή μπρος - πίσω. Σε αύτη την αίθουσα υπήρχαν κάτι τεράστια λούτρινα αρκούδια που έμειναν εκεί μέχρι και πριν λίγα χρόνια που το γκρέμισαν....
Ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις είναι!

Αν δε κάνω λάθος, ο λόγος που σταμάτησαν να νοικιάζουν τα ποδήλατα είναι ότι δημιουργούσαν φασαρία!

Ένα σήμα κατατεθέν της Τρίπολης έπαψε για αυτό το λόγο! Η αλήθεια είναι ότι ήταν άπειρα (τα ποδήλατα) αλλά μάλλον προτιμούν τα μηχανάκια και τις Mercede επάνω στα πεζοδρόμια από τα ποδήλατα με τα παιδιά.

Ps: Στο Chalet πηγαίνατε για μακαρονάδα?

Στο Άστρος για μπάνιο? :cool:
 
PT8 είπε:
Ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις είναι!
Αν δε κάνω λάθος, ο λόγος που σταμάτησαν να νοικιάζουν τα ποδήλατα είναι ότι δημιουργούσαν φασαρία!

Ένα σήμα κατατεθέν της Τρίπολης έπαψε για αυτό το λόγο! Η αλήθεια είναι ότι ήταν άπειρα (τα ποδήλατα) αλλά μάλλον προτιμούν τα μηχανάκια και τις Mercede επάνω στα πεζοδρόμια από τα ποδήλατα με τα παιδιά.

Ps: Στο Chalet πηγαίνατε για μακαρονάδα?

Στο Άστρος για μπάνιο? :cool:
στο Chalet για μακαρονάδα (φούρνου) και πίτσα special ( τεράστια με 12 κομμάτια παρακαλώ), φυσικά στο Αστρος για μπάνιο, και επίσης, κάτι εντελώς ρετρό που μου ήρθε στο μυαλό μόλις τώρα!

Πλατανίτης ---> ζαχαροπλαστείο στην πλατεια Αγίου Βασιλείου! Δεν ξέρω αν έχεις περάσει πρόσφατα απέξω! έχει ακόμα μέσα, πέρα από τα γλύκά εννοείται, κούκλες από τα 80's στα πάνω ράφια γύρω - γύρω! ( :wait2: δεν πρέπει να έχει ανακαινιστεί ποτε....)
 
.... Park Chalet, όταν ήμουν φαντάρος το '92!!!

Αυστηρά πίτσα και μακαρονάδα!!!

Τι μου θυμίσατε...
 
:wait2: γενικά το όνομα είναι γνωστό-κοινό, (υπάρχει και sυper market στο χωριό Ρίζες ή Στάδιο, δε θυμάμαι, με αυτό το όνομα). Τώρα για ζαχαροπλαστείο δε πολυ-θυμάμαι. Θα το κοιτάξω όταν ξαναπεράσω.

Πλην του Σαλε, είναι και το άλλο στη πλατεία, παμπάλαιο αλλά ανακαινισμένο, με βάφλα και παγωτό - ξέχασα το όνομά του, και φυσικά το παραδοσιακό Menalon - Hotel το οποίο είναι πανάκριβο αλλά έχει κρατήσει κάτι από την παλιά 50s διακόσμηση με τα λευκά μάρμαρα, τα τραπεζάκια, κ.α. Χμ, νομίζω ότι ξέφυγα λίγο από το θέμα.
 
Penny είπε:
Δεν ξέρω αν έχεις περάσει πρόσφατα απέξω! έχει ακόμα μέσα, πέρα από τα γλύκά εννοείται, κούκλες από τα 80's στα πάνω ράφια γύρω - γύρω! ( :wait2: δεν πρέπει να έχει ανακαινιστεί ποτε....)
Παλια τα ζαχαροπλαστεια ειχαν αυτες τις χαρακτηριστικες κουκλες, δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα τους :wait2: Αλλα ειναι τρομερα ρετρο...εχω χροοοοοονια να δω τετοιες.
 
Dragon_K. είπε:
Η πιο αγαπημένη πάστα με διαφορά. Κρίμα που δεν τη βρίσκω συχνά πλέον.
Άλλη "all time classic", η πάστα "ποντικάκι" :D :D
Καλά το τι μου θύμησες μ΄αυτήν την πάστα-ποντικάκι δεν λέγεται! Ήταν απ'τις πολύ πρώτες συζητήσεις που είχα με την"νέα" τότε διπλανή μου στη Β΄Γυμνασίου που δεν με πίστευε πως υπήρχαν! Θα την πάρω τηλέφωνο αύριο να επικαλεστώ την μαρτυρία σου!! :bow:

Επίσης δηλώνω κι εγώ φαν του πλαστικοποιημένου κερασιού (δεν ήταν πλαστικό, απλά έτσι γίνεται άμα μείνει έξω απ'το σιρόπι) αλλά και των συνοικιακών ζαχαροπλαστείων που φτιάχναν πραγματικά γλυκά και όχι τις πλαστικούρες και τα απαίσια βούτυρα που πάνε να μας σερβίρουν τώρα πια. Πιο τυχεροί είναι οι της επαρχίας μου φαίνεται γιατί εκεί τα υλικά είναι καλύτερα. Στην Αθήνα η πτώση ξεκίνησε ήδη απ το τέλος των 80ς και έχει φτάσει σε τρελούς πάτους αυτά τα χρόνια...
 
Στην Πεύκη υπάρχει ένα ζαχαροπλαστείο που τις φτιάχνει ακόμη, όποτε μπορείς να προσκομίσεις και αποδεικτικά στοιχεία. :D
 
Την πάστα ποντικάκι την έχουν σχεδόν όλα τα ζαχαροπλαστεία σήμερα.
 
Η καλύτερή μου ήταν ένα τεράστιο "Σου καραμελέ" σε ένα πασίγνωστο ζαχαροπλαστείο της Χίου στα τέλη του '80. ::)

Το Σου ήταν τεράστιο (ή εγώ ήθελα να το βλέπω έτσι) με μπόλικη κρουσταλλωμένη καραμέλα πάνω, αφράτη ζύμη σου και παραγεμισμένο με φρέσκια κρεμ πατισερί.

Γιάμι γιάμι :dribble: :dribble: :dribble:

Πηγαίναμε κάθε απόγευμα με τον πατέρα μου και χτυπούσα ένα (ο πατέρας μου προτιμούσε αμυγδάλου ) πριν την κλασσική βόλτα στην προκυμαία.

Χρόνια αργότερα βρήκα και στη γειτονιά μου αλλά δε συγκρινόταν...

(όπως δε συγκρίνεται σε νοστιμιά ο,τιδήποτε χιώτικο :sure: )
 
Αυγουστάκης, ή το άλλο πίσω από τα λεωφορεία ?
 
Δεν το πιστευω ρε παιδια! Κ'εσυ, Shock, απο τη Χιο εισαι ??? Μα το φορουμ δεν πρεπει να λεγεται grm, αλλα Xrm (Xios retromaniacs)
 
domniki είπε:
Δεν το πιστευω ρε παιδια! Κ'εσυ, Shock, απο τη Χιο εισαι ??? Μα το φορουμ δεν πρεπει να λεγεται grm, αλλα Xrm (Xios retromaniacs)

Είμαστε πολλοί :sure:

Αλλά δεν πάμε ανά δύο :D
 
Δε με έχεις δει τώρα τελευταία, έχω πάρει τόσα κιλά που φαίνομαι διπλός :)

Άλλοι τα χάνουν το καλοκαίρι, εγώ τα μάζευα... :cry:
 
Shock είπε:
Δε με έχεις δει τώρα τελευταία, έχω πάρει τόσα κιλά που φαίνομαι διπλός :) Άλλοι τα χάνουν το καλοκαίρι, εγώ τα μάζευα... :cry:
Μην ανησυχείς... Το ίδιο ισχύει και από εδώ μεριά....

(Κάνει καλή δουλειά ο Αυγουστάκης :D )
 
Δεν ξερω ρε παιδια γιατι ολα αυτα ειναι ρετρο... ζαχαροπλαστειο διπλα στο σπιτι μου ακομα υπαρχει παντως (ζηλεψτε!!!!) :Ρ
 
@ Rakeesh

Αν έχει ακόμα εκείνα τα ορθογώνια σιδερένια τραπεζάκια που έκλειναν και είχαν κι ένα σίδερο κάτω για να βάζεις τα πόδια να μου πεις που είναι. Θέλω να το φωτογραφίσω :)
 
Στα καφενεία και στα ζαχαροπλαστεία θυμήθηκα πως μπορούσες να παραγγείλεις ένα λουκούμι. Το έφερναν στο πιατάκι του ελληνικού καφέ με μία οδοντογλυφίδα καρφωμένη στο λουκούμι και συνοδευόταν από ένα παγωμένο ποτήρι νερό.
 
...εξ ου κ η ρετρο φραση"το λουκουμι στον κυριο" ενδεικτικη ειρωνικης επιβραβευσης.. :)
 
Πίσω
Μπλουζα