Γκαρσόν, μια πάστα !

Δεν τα πρόλαβα,αλλά έχω δει σε παλιές ελληνικές ταινίες...κυρίως στο "Το Ξύλο Βγήκε Απ'Τον Παράδεισο" με το προφιτερόλ του Γιώργου Κωνσταντίνου!Αλλά και στη σειρά "Εγκλήματα" όταν η Φλώρα θυμόταν πως γνωρίστηκε με τον Αχιλλέα (υποτίθεται ότι ήταν αρχές δεκαετίας 80 και έτρωγαν πάστες σε ζαχαροπλαστείο)

Πάντως και σε εκδρομές σε διάφορες περιοχές,έχω πετύχει σε καφετέριες να φέρνουν και γλυκά καταίφι ή μπακλαβά (με παγωτό το συνοδεύουν),γαλακτομπούρεκο κλπ!Και όλα αυτά τα τελευταία 6-7 χρόνια περίπου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δυστυχώς στη ρόδο δε μπορούμε να μιλήσουμε για ρετρό καταστάσεις απ΄τη στιγμή που υπάρχει Ο Τούρκος που φτιάχνει το ίδιο καλά τα ίδια καλά πράγματα ... εμένα αν κάτι μου λείπει είναι Η Μπουγάτσα απ' τη σωκράτους στην παλιά πόλη που ήταν διαφορετική από κάθε άλλη, να' ναι καλά ο Μπακλαβατζής που την έφτιαχνε (όνομα + πράμα)! ένα πράγμα που εξαφανίστηκε στη ρόδο είναι τα περ-μαρ που έφτιαχναν στο Λίνδος (το ζαχαροπλαστείο), κάτι σαν κλειστές πάστες με επικάλυψη σοκολάτας και γέμιση κρέμας (κόλαση)

αλλά βέβαια, από τότε που ανέλαβε ο Κούκος τον μαθητο/φοιτητόκοσμο και μάθαμε στις μηλόπιτες με παγωτό και στις σοκολατόπιτες ... όλα τα παραπάνω παίζει να'ναι ρετρό! μαζί με' μένα που 20 χρόνια τώρα δεν είχα πατήσει κι ας μένω στον ίδιο δρόμο !!!

πάντως παιδιά, μεταξύ μας, χαρίζω όλες τις πάστες για ένα καρπάθικο ''πουγγί'' :)
 
Ο Τουρκος = Στανη;; :)
 
ναι ναι #)

και ο μπακλαβατζης (το επωνυμο του !!!) τουρκος ειναι βεβαια ;)

τυχαιο? δε νομιζω!
 
Ξεχάσατε να αναφέρετε το ποντικάκι, το παιδικό alternative της σοκολατίνας.
 
Όντας γιός ζαχαροπλάστη πέρασα τα παιδικά μου χρόνια σε λουκουματζίδικο και ζαχαροπλαστείο, τα καλοκαίρια ειδικά που μπορούσα να βοηθήσω και εγώ.

Στην αρχή στο λουκουματζίδικο εκτελούσα χρέη σερβιτόρου (χα:Ρ) και τα πουρμπουάρ έπεφταν ράϊτ θρου (από τα 6 μου ήξερα να περνάω και τον δρόμο (αμέ, αμέ!:Ρ)) μετά πήρα προαγωγή (σικ) και πήγα στο ζαχαροπλαστείο, εκεί ήταν καλύτερα, δροσία χωρίς τρέξιμο κλπ.. Δυστυχώς δεν είχαμε τραπεζάκια έξω (Κρίμα) αλλά μιλάμε για πολλά γλυκά..

Επίσης επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα, άλλο γλυκό η σεράνο και άλλο η σοκολατίνα :)

Όσο για τα "πλαστικά" κερασάκια, υπήρχαν μερικοί μάγκες επιχειρηματίες που έβαζαν στην εποχή των κερασιών την γυναίκα του να κάνει γλυκό του κεράσι κουταλιού (περίπου) για τα γλυκά.. Πολύ uber μιλάμε.

Επίσης εδώ Ηράκλειο υπήρχε ένα ζαχαροπλαστείο με τραπεζάκια έξω, πολύ μαστ στην τότε παρέα με τα μηχανάκια, εξοχή, φραπέ και πάστα! :)
 
Παστα!! Το αγαπημενο μου γλυκο.

Οταν μπαινω σε ζαχαροπλαστειο, ειναι το πρωτο που κοιταω, κι αν μου φανουν και φρεσκες, ενδιδω παντα στον πειρασμο.

Αντιθετα με τους πιο πολλους ομως, το κερασακι δεν το τρωω ποτε γιατι δεν μου αρεσει καθολου. Αν ειναι φρεσκια φραουλα ομως, τοτε το πραγμα αλλαζει.

Με ενοχλει που τα τελευταια χρονια οταν λεμε "παστα" εννοουμε τα ζυμαρικα. Ολη μου τη ζωη κατι αλλο ηξερα εγω για παστα: To θεσπεσιο γκυκο, και μονο! Γιατι μου το αλλαζουν τωρα?

Δεν ξερω αν εχει συμβει και σε αλλα μελη του φορουμ, αλλα οταν ζηταω σερανο απο τον ζαχαροπλαστη, συνηθως με κοιταει σαν να του μιλησα κινεζικα. Φαινεται απιστευτο? Κι ομως μου συνεβη τρεις - τεσσερις φορες τον τελευταιο χρονο σε ισαριθμα ζαχαροπλαστεια. Μου κανει φοβερη εντυπωση! Ειναι δυνατον οι σημερινοι ζαχαροπλαστες να μην ξερουν τι ειναι η σερανο?

Σε λιγο δε θα ξερουν και τι ειναι παστα, και συμφωνα με αυτο που προανεφερα, θα μας παραπεμπουν σε καμμια πιτσαρια για μακαροναδα!
 
πάντως δε στο συνιστώ αυτό με τη φρέσκια φράουλα πάνω στα (αγοραστά) γλυκά - είχα διαβάσει από γνωστό ζαχαροπλάστη (του στυλ παρλιάρου αλλά δε θυμάμαι τώρα ποιον) ότι ΔΕΝ τις πλένουν ΠΟΤΕ τις φράουλες γιατί αλλιώς μαραίνονται αμέσως πάνω στο γλυκό.
 
Clemence είπε:
Πάντως δε στο συνιστώ αυτό με τη φρέσκια φράουλα πάνω στα (αγοραστά) γλυκά - είχα διαβάσει από γνωστό ζαχαροπλάστη (του στυλ παρλιάρου αλλά δε θυμάμαι τώρα ποιον) ότι ΔΕΝ τις πλένουν ΠΟΤΕ τις φράουλες γιατί αλλιώς μαραίνονται αμέσως πάνω στο γλυκό.
Ε, τοτε εχω φαει πολλες απλυτες φραουλες στη ζωη μου!!! #) #) #)

Αντε να δουμε τωρα πως θα αντεξω με τις επομενες....
 
Επίσης να καταδικάσουμε το μέγεθος του πιάτου στα σημερινά γλυκά.

Τη σήμερον ημέρα, παραγγέλνεις γλυκό και σου φέρνουν ένα πιάτο πελώριο, σα δίσκο εκκλησίας με ένα γλυκάκι σαν μικρό κουτσουλιά.

Ενώ παλιά σου φέρνανε την πάστα σε μικροσκοπικό (μεταλλικό) πιατάκι, τόσο μικρό, που έπεφτε η τρούφα απ'έξω !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Επίσης να καταδικάσουμε το μέγεθος του πιάτου στ ασημερινά γλυκά.Τη σήμερον ημέρα, παραγγέλνεις γλυκό και σου φέρνουν ένα πιάτο πελώριο, σα δίσκο εκκλησίας με ένα γλυκάκι σαν μικρό κουτσουλιά.

Ενώ παλιά σου φέρνανε την πάστα σε μικροσκοπικό (μεταλλικό) πιατάκι, τόσο μικρό, που έπεφτε η τρούφα απ'έξω !
Και μαζί με αυτό φιλάρα,να καταδικάσουμε όλοι μαζί και την αλητεία που διαδραματίζεται σε κάποια ζαχαροπλαστεία της Αθήνας.

Λίαν προσφάτως,σε....high class (θα ξεράσω..!) περιοχή της Αθήνας,πήγα με παρέα,μετά από ένα γάμο και πριν το τραπέζι που θα επακολουθούσε,σε γνωστό ζαχαροπλαστείο,για να φάμε από μια παστούλα ο καθένας.Η πάστα αυτή καθ' αυτή ήταν πραγματικά μια κουτσουλιά,ένα δείγμα πάστας,αλλά η τιμή δεν ήταν καθόλου...συμβολική αντίστοιχα!

6.50 ευρώ παρακαλώ για μια πάστα που με μικρό κουταλάκι ειλικρινά δε χρειαζόσουν πάνω από 4 κινήσεις-κουταλιές για να την καταναλώσεις! :eek:

Απίστευτα κατάσταση!Φυσικά δε παρέλειψα να αφήσω και μια φωτογραφία μου φεύγοντας,διότι από κοντά δε πρόκειται να με ξαναδούν.Αυτή τη φορά δεν ήξερα,την πάτησα,πλέον όμως ξέρω! :p
 
manos426f είπε:
Και μαζί με αυτό φιλάρα,να καταδικάσουμε όλοι μαζί και την αλητεία που διαδραματίζεται σε κάποια ζαχαροπλαστεία της Αθήνας.
Λίαν προσφάτως,σε....high class (θα ξεράσω..!) περιοχή της Αθήνας,πήγα με παρέα,μετά από ένα γάμο και πριν το τραπέζι που θα επακολουθούσε,σε γνωστό ζαχαροπλαστείο,για να φάμε από μια παστούλα ο καθένας.Η πάστα αυτή καθ' αυτή ήταν πραγματικά μια κουτσουλιά,ένα δείγμα πάστας,αλλά η τιμή δεν ήταν καθόλου...συμβολική αντίστοιχα!

6.50 ευρώ παρακαλώ για μια πάστα που με μικρό κουταλάκι ειλικρινά δε χρειαζόσουν πάνω από 4 κινήσεις-κουταλιές για να την καταναλώσεις! :eek:

Απίστευτα κατάσταση!Φυσικά δε παρέλειψα να αφήσω και μια φωτογραφία μου φεύγοντας,διότι από κοντά δε πρόκειται να με ξαναδούν.Αυτή τη φορά δεν ήξερα,την πάτησα,πλέον όμως ξέρω! :p
To oνομα του φαρμακειου αρχιζει απο Ζ?
 
Δεν νομιζω. Αυτο απο "Ζ" εχει τις παστες απο 8 και πανω. Εκτος να ελεω ΔΝΤ...
 
Wally είπε:
Δεν νομιζω. Αυτο απο "Ζ" εχει τις παστες απο 8 και πανω. Εκτος να ελεω ΔΝΤ...
Kαι δεν παω στο σουβλατζιδικο να τουμπανιασω στα πιτογυρα και τις μπυρες..

πες οτι το τζατζικι ειναι σαντυγι :p
 
Μπορείς να το τονίσεις τζατζικί!!!
 
joe είπε:
To oνομα του φαρμακειου αρχιζει απο Ζ?

Clemence είπε:
και γω το ζ σκεφτηκα!τυχαιο?

Wally είπε:
Δεν νομιζω. Αυτο απο "Ζ" εχει τις παστες απο 8 και πανω. Εκτος να ελεω ΔΝΤ...
To όνομα μάλλον δεν έχει ιδιαίτερη σημασία παιδιά,αλλά μια και ρωτήσατε,αρχίζει από "Α".... ;)
 
εγω ακομα και τωρα οταν παμε με τις μηχανες εκδρομες σταματαμε στα ισθμια στην κορινθο και καθομαστε διπλα στη Βυθιζομενη γεφυρα της περιοχης και τρωω μια παστουλα με θεα την θαλασσα.
 
Διαβάζοντας με το δέοντα σεβασμό το συγκεκριμένο θέμα, έχω να συμπληρώσω τα εξής:

Σεράνο είναι ελάχιστα τα ζαχαροπλαστεία που φτιάχνουν πια. Σε ερώτησή μου (όχι μόνο στη γειτονιά μου αλλά και πιο μακριά, η απάντηση ήταν περίπου η ίδια: δεν φεύγει πια / δεν τη ζητάνε). Αν σας ενδιαφέρει όμως υπάρχει ωραιότατη σεράνο στο γνωστό ζαχαροπλαστείο στην Πλατεία Μαβίλη.

Νουγκατίνα (αρκετοί τη λένε και "αμυγδάλου" έχω όμως μία ένσταση που δεν είναι της παρούσης) απαντάται ωραιοτάτη στο ζαχαροπλαστείο επί της Συγγρού (μετά τους Στύλους του Ολυμπίου Διός, ρεύμα προς παραλία) στο δεξί μας χέρι.

Πάστα Υπερπαραγωγή που δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμη: "Ρόκι" ήτοι σοκολατίνα με δύο μπάλες παγωτό επάνω σε τσίγκινο πιατάκι στο πασίγνωστο χαρούμενο ζαχαροπλαστείο επί της Πατησίων (τριφήψιο νούμερο).

Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Πίσω
Μπλουζα