Γκρινιάρης

ariakblue

RetroN00b
Joined
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
2
Εταιρεία: Remoundo


Παιχνίδι: Super Γκρινιάρης


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/571

Με αφορμή την αναφορά του ΑΑ+ στο επιτραπέζιο του pac-man, θυμήθηκα το άλλο κλασικό, τον γκρινιάρη. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια εποχή (μάλλον '84-'85) που η ΔΕΗ έκανε συχνά διακοπές, να παίζω με την αδελφή μου και την μαμά μου υπό το φως των κεριών. Τρελό γέλιο!! Ιδίως όταν έφτανες στο τέλος κι έπρεπε να ξαναγυρίσεις στην αφετηρία! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αθάνατο παιχνίδι, όπως και το φιδάκι!!! :thumbup:
 
candy είπε:
Αθάνατο παιχνίδι, όπως και το φιδάκι!!! :thumbup:
αυτα τα 2 πηγαιναν πακετο.

το κακο ηταν ομως πως αν κανενας συγγενης ηθελε να σου παρει κανα δωρο για να μην ερθει στο σπιτι με αδεια χερια σου επαιρνε εναν Γκρινιαρη με αποτελεσμα ολοι να χουμε απο 5-6 στο σπιτι μας...
 
Το φιδακι με τις σκαλες και τα ανεβοκατεβασματα τα θυμαμαι ,αυτο που αδυνατω να θυμηθω ειναι πως παιζαμε το γκρινιαρη και επισης αν ξερει κανεις τον τιτλο του παιχνιδιου στα αγγλικα για να το googlaro.INFO: To φιδακι λεγεται snakes and hazzards και εδω ειναι το ROM για τον 6128. ftp://ftp.nvg.ntnu.no/pub/cpc/games/misc/compendi.zip
compendiumti6.png
 
AARDVARK είπε:
αυτο που αδυνατω να θυμηθω ειναι πως παιζαμε το γκρινιαρη και επισης αν ξερει κανεις τον τιτλο του παιχνιδιου στα αγγλικα για να το googlaro.
Το παιχνιδάκι λέγεται ludo και παίζεται ως εξής:

έχεις τέσσερα πιόνια του ιδίου χρώματος, τα οποία πρέπει να καταφέρεις να μαζέψεις στο κέντρο του σταυρού (στο χρώμα που αντιστοιχεί στο πιόνι σου), αφού πρώτα κάνεις ολόκληρο το γύρο (κινείσαι πάνω στα άσπρα τετραγωνάκια της φωτογραφίας περιμετρικά του σταυρού μέχρι να φτάσεις στο τέλος της χρωματισμένης περιοχής) .Για να το καταφέρεις αυτό, πρέπει πρώτα να φέρεις στο ζάρι εξι για να τα βγάλεις από το κυκλάκι που τα έχεις αρχικά συγκεντρωμένα και να προσέξεις μην σε προλάβει κάποιο από τα πιόνια του αντιπάλου, διαφορετικά επιστρέφεις στη βάση και περιμένεις ξανά 6άρες για να βγεις.Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι!!! :D

2359.jpg
 
THANKS CANDY και για το flashback και για τη φωτο ,με το που την ειδα θυμηθηκα :thumbup:
 
απίθανα εθιστικό παιχνίδι...

όσο ανιαρό κι αν φαίνεται παίξτε το... θα κολλήσετε...
 
Έχω περάσει καλοκαίρια με την αδερφή μου και τα ξαδέρφια μου να παίζουμε γκρινιάρη με τις ώρες! Και μάλιστα να παίζουν όλοι οι άλλοι κι εγώ να προσπαθώ να φέρω έξι για να ξεκινήσω!!! :D
 
Αυτοσχέδιος, μαγνητικός travel γκρινιάρης... για να γκρινιάζεις παντού..

[edit]dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και άντε, το φιδάκι πες παλεύεται.. ο γκρινιάρης είναι πραγματικά από τα παιχνίδια που αντιπαθώ.. ο ένας κάθεται μέσα επειδή δεν του κάθεται το εξάρι κι ο άλλος παίζει και διασκεδάζει μόνος του.. δεν ξέρω..
 
Νομίζω οτι γκρινιάζεις! LOL... αυτο είναι το νόημα...
 
Δεν ξέρω, εγώ πάντως γκρινιάζω σ'όλα τα παιχνίδια που χάνω... Προσπαθώ να το ελλατώσω πάντως :p
 
Αυτή την Κυριακή η Ελευθεροτυπία προσφέρει ένα μαγνητικό επιτραπέζιο παιχνίδι, ιδανικό για την παραλία ονοματι Γκρινιάρη . :happyjump:
 
Έχω φιδάκι και γκρινιάρη σε ένα ταμπλό διπλής όψεως με τα ίδια πιόνια!
 
Βρήκα και τον γκρινιάρη που είχα από τις αρχές της δεκαετίας του 1980. Μου αρέσουν οι μαίανδροι.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμᾶμαι νὰ παίζω γκρινιάρη μὲ τὸν ἀδερφό μου στὸ βαπόρι σὲ ἕνα ταξείδι γιὰ τὴ Νάξο! Δὲν ἦταν τὸ παιχνίδι μὲ τὴν σπουδαία δράση, ἀλλὰ ὄντως κολλοῦσες καὶ ἡ ὥρα περνοῦσε εὐχάριστα. Τότε βέβαια τὰ πλοῖα στὶς Κυκλάδες ἦταν διαφορετικὰ ἀπὸ τὰ σημερινὰ μπαούλα. Εἶχαν πολλὰ ἀνοικτὰ καταστρώματα, προσβάσεις σὲ πλῶρες καὶ πρύμνες κι ἔνιωθες τὸ κύμα κοντά σου, σὲ ἀντίθεση μὲ τὰ σημερινὰ ποὺ εἶναι πιὸ γρήγορα μέν, κλειστοφοβικά κι ἀπρόσωπα δε. Καμιὰ φορὰ τὰ ταξείδια ἀποκτοῦσαν παρατεταμένη διάρκεια (ἂς ποῦμε μὲ τὸ «Πάρος» ποὺ ἦταν ἀργὸ) κι ἂν οἱ γονέοι ἢ οἱ μπαρμπάδες μᾶς μπαστακώνανε στὰ σαλόνια ἢ σὲ καμιὰ καμπίνα, τὴ βγάζαμε (γιὰ λίγο, ποὺ νὰ σταθοῦμε σὲ ἡρεμία τὰ κατσίκια) μὲ κάνα ἐπιτραπέζιο «Δούρειος», μὲ φιδάκι ἢ γκρινιάρη.

Φίλε Στακόβιε τὸ κομμάτι ποὺ ἀνέβασες εἶναι κειμήλιο!
 
Α ρε καλοκαιρια με τον γκρινιαρη...στην αρχη ειναι λιγο βαρετος μεχρι να ερθει η πρωτη αναποδια...μετα κολλας...

Να ο δικος μου...μικρος..φαινεται απο το ζαρι..εχει παει σε πολλες παραλιες....

griniaris.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα