Γρηγορότερο Loading σε Spectrum

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
http://personal.auna.com/casariche/k7zx_2_en.zip

Αυτο το προγραμματακι μετατρεπει τα .tap, .tzx , .sna και .z80 files σε wav το οποιο οταν στειλουμε απο την καρτα ηχου μας στον Speccy φορτωνει με ταχυτητες απο 11 kbs εως 38 kbps.

Απο οτι λεει ο συγγραφεας σε πραγματικο Speccy να δοκιμασουμε ταχυτητες απο 19 εως 24.Δηλαδη σε 20 δευτερολεπτα θα εχουμε το παιχνιδι φορτωμενο!!!

More info

There are 6 diferentes methods but only Milks, Shavings and Ultra work properly on real Spectrum. (I have made my tests on a Spectrum+ and a +3.)
Not all .tap and .tzx files can be converted. Only the ones that fulfil the Spectrum standard load.

I hope you enjoy k7zx.

Some tips:

Select "Sample frequency" to the native frequency of your sound card. If you plan to make a CD with the generated wav files then choose 44100 hz and "16 bits stereo".

Adjust the volumem by loading .hex files. (.hex is type of file to code a SCREEN$ without attributes for testing porpouses ) They are simple SCREEN$ where you will *see* easily the tape loading error. (methods Milks and Ultra are very sensible to volumen adjustment).

Try diferentes methods to know which one you like the most. Each method has its adventages and disadventages
Kαλο φορτωμα...
 
κριμα που ο Speccy μου, παραμενει χαλασμενος...ειμαι μεγαλο τεμπελοσκυλο
 
Μπορώ να σου δώσω τον δικό μου μέχρι να σου περάσει το.... στερητικό σύνδρομο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
 
Thanx!!!! αλλα δεν με βλεπω να δραστηριοποιουμε αν μου δανεισεις το Speccy σου..

εχω αγορασει τα ανταλακτικα..μενει να παρω την αποφαση (και να χωσω και τον Gtsamour :D )
 
No prob mate, θα το χαρώ πολύ αν καταφέρω να στο φτιάξω
 
re paidia poso paei enas +2 h enas +3

yparxei kalodio pou sindei ton ZX me pc mporeis na bazeis ta games apo to pc emulator ston mikro ZX?

ere glentia
 
re paidia poso paei enas +2 h enas +3

yparxei kalodio pou sindei ton ZX me pc mporeis na bazeis ta games apo to pc emulator ston mikro ZX?

ere glentia
 
+2,+3 ξεχασε τον για τετοια κολπα μιας και δεν εχει εισοδους κασετοφωνου

Για το αλλο που λες υπαρχει το http://8bit.yarek.pl/interface/zx.divide/ που θα βγει σε παραγωγη σε λιγο καιρο.Θα κοτσαρεις επανω IDE ή CF που θα εχεις γεμισει paixnidia...
 
Άσε Wally πρέπει να αγοράσω επειγόντως μεμβράνες και για τα δύο μου Spectrum.Δεν ανάβει και ο ένας γιατί κάτι έπαθε.....Άστα!
 
Περιεργη ιωση κυκλοφορει στους Spectrumακους τελευταια.....Μαλλον πρεπει να εμβολιασω προληπτικα τον δικο μου....
 
Wally είπε:
+2,+3 ξεχασε τον για τετοια κολπα μιας και δεν εχει εισοδους κασετοφωνου
Μαζί με τα 6 χαλασμένα spectrum που είχα πάρει από το emarket, ο τύπος μου έδωσε δώρο και ένα χαλασμένο +2. Το συγκεκριμένο ήταν modified από τον πρώην ιδιοκτήτη του, και διέθετε βύσμα (στο πλάϊ αριστερά) για φόρτωμα από εξωτερικό κασσετόφωνο (γι'αυτό είχα μπερδεφτεί τότε που με ρώταγες wally και σου είχα πεί ότι έχουν βύσμα τα +2).

Δέν μπόρεσα να δώ που ακριβώς πάνε τα 2 καλώδια του βύσματος, γιατί μπαίνανε κάπου κάτω από το ενσωματωμένο κασσετόφωνο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ γίνεται και δεν νομίζω να είναι και δύσκολο.
 
kalo auto

pantos tha htane oraio na exo ena zx me skliro kai na paizo games
 
Μπορείς απλά θα ου κοστίσει περίπου 60 λίρες (DivIDE) και ένα σκληρό δίσκο.
 
Spectrumαδες του GRM με εχετε απογοητευσει :D

Λογω του γεγονοτος οτι εχω καψει το δικο μου Spectrumακι,επρεπε να δοκιμασετε το κολπο με το γρηγορο MP3 φορτωμα και να μας ενημερωσετε για τα αποτελεσματα... :headbangdude:
 
Νεα εκδοση τησ εφαρμογης

Μιας και ερχεται Πασχα θα το δοκιμασω και θα σας πω χρονους και αποτελεσματα
 
Μολις φορτωσα απο το ipod shuffle μου το Pyjamarama σε 51 δευτερολεπτα!!

Δοκιμασα την πιο αργη ταχυτητα μιας και το κακομοιρο το ipod δεν εχει αρκετη ισχυ στην εξοδο.

Maximum ειναι 12 sec.

Πιστευω μεσω xbox-amplifier-speccy να το καταφερω

user7pic6831210752083.jpg
 
Η οθόνη τι δείχνει κατα τη διάρκεια του φορτώματος?
 
Αναλογα με την ταχυτητα εχει διαφορα "παχη" γραμμων και χρωματα.

πχ στα 9000 ειναι ασπρομαυρα,στα 13200 κιτρινομωβ κτλ

Θα σου στειλω μια ,να δοκιμασεις αργοτερα ;)
 
Δηλαδή τι γίνεται για πες.

Μετατρέπεις το TZX σε wav, μετα το τροποποιείς με το πρόγραμμα, μετά το γράφεις σε cd και τέλος το φορτώνεις?

Έτρεξα το πρόγραμμα αλλά χάθηκα λίγο στις ρυθμισεις.
 
Πίσω
Μπλουζα