Γρηγορότερο Loading σε Spectrum

Παρε ενα .tap (εχει και καποια μεσα-btw με τα tap θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα)

Ανοιγεις το προγραμμα,επιλεγεις το tap και διαλεγεις μια μεθοδο και την ταχυτητα. (και μαλλον τικαρεις το final tone)

Το κακο ειναι οτι ο συγγραφεας δεν εχει ενα readme για να δουμε τι ειναι η καθε μεθοδος.

Θελει πειραματισμο ποια ταιριαζει στο καθε Spectrumακι ;)

Σου φτιαχνει ενα wav στα 48000.

Eγω επειδη εχω ipod shuffle που δεν παιζει .wav το κανω Mono mp3 160kbps

Mια ερωτηση,ποση ωρα κανει το 1541 να φορτωσει game? :D
 
Αφού τα TZX είναι πιο πλήρες format και έχει και tzx μέσα.

Τι είναι το final tone? τι κάνει?

Γιατί 48000? το cd είναι μέχρι 44000

Γιατί δεν συνδέεις το spectrum κατευθείαν στο pc να φορτώνεις?

Είδα ότι το πρόγραμμα μπορεί να κάνει Play κατευθείαν.

Καλά αν φορτώνει στα 38800 baud (6 δευτερόλεπτα) θα πάθω την πλάκα μου.

Ενα περίεργο πράμα, το δικό σου που το έφτιαξα, φορτώνει άνετα σε χαμηλό volume του discman μου.

To 1541 σίγουρα πάνω από 6 sec.
 
*Το tzx ειναι πιο πληρες φορματ αλλα μαλλον το προγραμμα δεν ειναι πολυ ωριμο στο χειρισμο τoυς.Το προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι σε καποια tzx δεν εβγαζε ολο το wav αλλα γυρω στα 7 sec...Μην με ρωτας γιατι...δεν εχω ιδεα

*Eπισης δεν ξερω τι ειναι το final tone απλα υπεθεσα οτι δεν "κοβει" αμεσως τη κυματομορφη

*48000 διοτι δεν το κοβω audiocd.Γιατι να εχω σε ενα CD 12 παιχνιδια ενω μπορω να εχω 1500 mp3 mono 160 48000hz??

*Γουσταρω τη φαση που φορτωνω απο ipod.Φρικαρω με τις καλουμπες-καλωδια :D

*Το discman εχει σιγουρα δυνατοτερο σημα απο το ipodακι μου ;)

*Aν δεν τα καταφερεις θα σου στειλω κατι στο mail σου αργοτερα...
 
Καταλαβαίνεις ότι σε ένα CD θα χωράνε τώρα καμια 50αρια παιχνίδια?

Δεν πιστεύω να καεί κανένα ULA με αυτόν τον τρόπο? Δεν το πουσάρει κάπως?

Ήθελα να πώ ότι άλλα spectrum που έχω θέλουν δυνατότερο σήμα ένω το επισκευασμένο δικό σου φορτώνει άνετα και με χαμηλό.
 
gtsamour αν τα κάνεις mp3 τότε σε ένα cd χωράς γύρω στα 200 χαλαρά!
 
Ναι αλλά δεν έχω mp3 player. Μιλαω για 50αρια σε audio cd.
 
Πολλες απαντησεις για την εν λογω εφαρμογη εδω
 
Μιας και χρησιμοποιω Ipod Shuffle το οποιο δεν εχει δυνατο σημα :( ποσταρω τις ρυθμισεις που βρηκα πιο σιγουρες

Κατεβαζουμε την εφαρμογη

http://personal.auna.com/casariche/k7zx/k7zx3.htm

Διαλεγουμε το/α .z80 game/s που θελουμε και επιλεγουμε

44100,Final Tone,Spectrum original,8820 (ή 11025) και παταμε Convert

Το παραχθεν .wav δεν μπορω να το αναπαραγω μεσω Ipod Shuffle οποτε το μετατρεπω σε .mp3,mono,160kbps,ConstantBitRate με οποιαδηποτε εφαρμογη (εγω προτιμω να εχει LAME encoder)

Aποτελεσμα?

Με μια αδυναμη πηγη,να φορτωνετε παιχνιδια σε μισο περιπου λεπτακι

Αν εχετε δυνατη πηγη (πχ καρτα ηχου) τοτε πατε καρφωτα για

44100,Final Tone,Shavings Delta,12600
 
Ενδιαφέρον, στείλε ρε Πάνο κανένα mp3 να δοκιμάσω... έχεις κανένα έτοιμο σε 12600? Το μόνο mp3 player που έχω είναι το gp2x, φορτώνει και από wav.
 
Τελικά την βρήκε την άκρη ο Wally είχα δοκιμάσει και εγώ παλαιότερα αλλά δεν τα είχα καταφέρει!!!! :thumbup:
 
Απλα ειστε και οι δυο τεμπελακηδες!!! :D

Θα σας στειλω το βραδυ Mp3 να δοκιμασετε
 
Ναι ναι ναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :headbangdude: :happyjump:
 
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?Έχω έναν spectrum +3 προσπαθώ με αυτό το πρόγραμμα να περάσω παιχνίδια με τις ρυθμίσεις που αναφέρθηκαν αλλά τίποτα δεν δουλεύει.

Βασικά ακούστε τι έκανα:Έβαλα ένα καλώδιο και συνέδεσα την έξοδο της κάρτας ήχου του pc που πάει στα ηχεία με την είσοδο tape sound του spectrum αλλά τίποτα δεν γίνεται.Δεν φορτώνεται τίποτα.

Ξεκινά δείχνει την οθόνη να αλλάζει χρώματα αλλα κάτι πάει στραβά.Είτε με tape errors είτε με το να κάνει reset κτλ.

Κάνω κάτι λάθος?
 
Προφανώς η ένταση εξόδου της κάρτας ήχου είναι ή πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή. Παίξε με την ένταση.
 
Βασικά την έχω στο τέρμα από το volume control.Νόμιζα ότι θέλει να έχει δυνατό volume.Έκανα λάθος?
 
Αν είναι πολύ δυνατά ο ήχος παραμορφώνεται, Μέτρια ένταση προς το δυνατό. Κάνε δοκιμές, επίσης καθόλου μπάσα, equalizer effects κλπ.
 
Οχι ουτε δυνατα,ουτε χαμηλα :D

Σε φωτισα ε?

Βασικα παιξε με την ενταση ενω φορτωνει ο loader (οι κυανες-κοκκινες γραμμες)

Εμπειρικη μου παρατηρηση ειναι οτι πρεπει να ειναι ισοπαχες και να ανεβαινουν προς τα επανω και ισα-ισα να τα ακους απο το μεγαφωνακι του χωρις μπασα-τρεμπλα.

Θα το καταφερεις ευκολα διοτι ο Spectrum δεν ειναι πολυ "επιλεκτικος"

Τα παραπανω προφανως ειναι για Sinclair..στα "μπαστερδεμενα" δεν ξερω αν ισχυουν...

Αν εχεις Ipod μπορω να σου στειλω ενα mp3...
 
FIXED:)Έπρεπε να κατεβάσω το wave balance slider της κάρτας ήχου.Το κατέβασα ενα προς τα κάτω και όλα τα παιχνίδια φορτώνουνε σωστά!
 
Καλό το πρόγραμμα Wally αλλά δυστυχώς χρειάζεται να έχεις δυνατή ένταση στο mp3 player σου..Το δικό μου δεν το παλεύει...Θα δοκιμάσω από αύριο το Pocket pc μου μπας και κάνουμε δουλειά!
 
στα ποσα δευτερολεπτα περιπου φορτωνεις? (η μαλλον καλυτερα στα ποσα b.p.s)
 
Πίσω
Μπλουζα