Γρηγόριος Ξενόπουλος-μυθιστορήματα, διηγήματα και θεατρικά

Παιδια, εμενα μου αρεσε πολυ το Απανεμα βραδια. Γραμμενο με μεγαλη ευαισθησια.
 
Έτσι είπαν και τα παιδιά στο φεις, εγώ το πήρα ηδη
 
Tzelaso , τι λες για την Λαουρα, ήταν υπεύθυνη για την τόση δυστυχία της; Ή συγχωρείται από το νεαρό της ηλικίας της. Εννοώ για το παιδί που αυτοκτονεί και το μετέπειτα έγκλημα της; Πολύ κακοπαιδο ο Φρεντο, άσχημος χαρακτηρας και του έδινε αέρα.
Και γω το έβαλα τώρα στα βιβλιωαρωματα στο φεις να μου πουν τα παιδιά τι πρέπει να κάνω.

Κοίτα, η Λάουρα είναι ένα όμορφο κορίτσι, νεαρό, από καλή οικογένεια, προστατευμένο από τους δικούς της, κακομαθημένο με την καλή έννοια και δεν έχει ποτέ στεναχωρηθεί για τίποτα. Περνάει ανέμελα τον καιρό της και δεν έχει καν αίσθηση του τι θα κάνει ο Γώγος όταν του αρνείται τον έρωτά της. Δεν περνάει καν από το μυαλό της ότι ο νεαρός θα αυτοκτονήσει. Γι' αυτό και μετά τρελαίνεται από την στεναχώρια της. Αλλά ο Φρέντος είναι άλλο θέμα. Αποδεικνύεται απαίσιος χαρακτήρας. Παίζει την ξαδέλφη του όπως θέλει γιατί εκείνην τον εμπστεύεται, και μόλις την κατακτά αρχίζει να την βαριέται, άρα δεν την αγαπάει. Είναι ένα καπρίτσιο του, ένα βίτσιο. Και όχι μόνο τη βαριέται, αλλά την πέφτει και στην παντρεμένη Κλάρα Δεγράση σε σημείο που την ξελογιάζει. Αυτό κι αν είναι απαίσιο που κάνει. Γιατί έχει πλήρη συναίσθηση της γοητείας τους, ξέρει ότι αρέσει στην Κλάρα και ότι ο άντρας της δε συγκρίνεται μαζί του. Ο Ξενόπουλος δίνει την τραγική λύση της δολοφονίας του Φρέντου για να έρθει με κάποιο τρόπο η κάθαρση. Ο Φρέντος με τις μηχανορραφίες του ήταν έμμεσα η αιτία που αυτοκτονεί ο Γώγος με πιστόλι και η Λάουρα τον πυροβολεί με το πιστόλι που της είχε χαρίσει. Τα λόγια της Λάουρας στο τέλος "Δεν ήθελα να σκοτώσω κανένα, κι όμως σκότωσα τρεις" εννοώντας τον πατέρα της, τον Γώγο και τον Φρέντο, είναι η σκληρή και πικρή συνειδητοποίηση ότι τα λάθη πληρώνονται, ακόμα κι αν δεν έχεις κακή πρόθεση. Όσο πιο μεγάλο το λάθος, τόσο πιο βαρύ το τίμημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tzelaso καλύτερα δεν θα μπορούσες να το θέσεις για την Λαουρα. Έτσι ακριβώς είναι.
 
Μαργαρίτα στεφα σήμερα και εννοείται θα το πάρω!
 
Θα συμφωνήσω με τη Bambi. Το έχω διαβάσει. Βαρετό μέχρι χασμουρητού. Πάμε γι' άλλα. :)
 
Αύριο ή ριάλ έχει την φωτεινή , πρέπει να ναι από τα πιο σπάνια του Ξενοπουλου δεν το χω ακούσει ξανά.
 
Μήπως είναι ο Κόκκινος Βράχος? Το ρωτάω γιατί Φωτεινή Σάντρη είναι το όνομα της ηρωίδας.
 
Μήπως είναι ο Κόκκινος Βράχος? Το ρωτάω γιατί Φωτεινή Σάντρη είναι το όνομα της ηρωίδας.
Oχι Τζελασο είναι σκέτο " φωτεινή " καμιά σχέση με τον κόκκινο βραχο, καμιά τελείως άλλη υπόθεση.
 
Α, είναι τελείως διαφορετικό. Ωραία! Το καπαρώσαμε αυτό! Ευχαριστώ Αριάδνη... :)
 
Καλημέρα στα κορίτσια! Την πήραμε και τη "Λίζα"! Τώρα τελειώνω το "Ο γιος μου κι η κόρη μου"! Πολύ προχωρημένο για την εποχή του.

Είδα ότι την επόμενη εβδομάδα έχει το "Ζήλεια χωρίς αγάπη". Δεν το έχω διαβάσει αλλά είμαι σίγουρη ότι το έχω κληρονομήσει από την θεία μου στην Ζάκυνθο. Το έψαχνα χθες και δεν το βρήκα στο σπίτι. Ίσως να είναι στο νησί γιατί έχω πολλά βιβλία εκεί. Και εκεί που έψαχνα, ανακάλυψα ότι έχω το "Φάντασμα"! Δεν θυμόμουν καθόλου ότι το είχα φέρει κι αυτό. Θα το διαβάσω αμέσως μετά.
 
Καλημέρα στα κορίτσια! Την πήραμε και τη "Λίζα"! Τώρα τελειώνω το "Ο γιος μου κι η κόρη μου"! Πολύ προχωρημένο για την εποχή του.

Είδα ότι την επόμενη εβδομάδα έχει το "Ζήλεια χωρίς αγάπη". Δεν το έχω διαβάσει αλλά είμαι σίγουρη ότι το έχω κληρονομήσει από την θεία μου στην Ζάκυνθο. Το έψαχνα χθες και δεν το βρήκα στο σπίτι. Ίσως να είναι στο νησί γιατί έχω πολλά βιβλία εκεί. Και εκεί που έψαχνα, ανακάλυψα ότι έχω το "Φάντασμα"! Δεν θυμόμουν καθόλου ότι το είχα φέρει κι αυτό. Θα το διαβάσω αμέσως μετά.
A είσαι ζακινθινια Τζελασο ; Συμπατριώτισσα του Ξενοπουλου; Γι αυτό λοιπόν τόση αγάπη!
 
A είσαι ζακινθινια Τζελασο ; Συμπατριώτισσα του Ξενοπουλου; Γι αυτό λοιπόν τόση αγάπη!
Όχι, δεν είμαι Ζακυνθινιά Αριάδνη! Είμαι Σκοπελίτισσα! Αλλά η μαμά μου βρήκε άντρα Σκοπελίτη και η θεία μου (η αδελφή της) βρήκε άντρα Ζακυνθινό! :) Έτσι, πάντα είχα μια ιδιαίτερη αδυναμία στη Ζάκυνθο! Έχω κάνει υπέροχα Πάσχα εκεί στο σπίτι των θείων μου (και τριήμερα)! Περνούσαμε υπέροχα μαζί τους! Από την θεία μου γνώρισα τον Ξενόπουλο (και πολλά άλλα δηλαδή).
 
Πίσω
Μπλουζα