Γρηγόριος Ξενόπουλος-μυθιστορήματα, διηγήματα και θεατρικά

Λοιπόν, πήρα τις "Τρεις αδελφές" Αριάδνη. Κρίμα να μη μένουμε κοντά, θα στο έδινα μετά την ανάγνωση. :)
 
Τζελασο και μπαμπι, ή αφροδιτη είχε γίνει σειρά με τον Πολίτη και την Νορα! Το ξερατε; Πρέπει να ήταν πολύ καλό! Αύριο ή τριμορφη γυναίκα αλλά την εχω διαβάσει οπότε δεν την αγοραζω
 
Τζελασο και μπαμπι, ή αφροδιτη είχε γίνει σειρά με τον Πολίτη και την Νορα! Το ξερατε; Πρέπει να ήταν πολύ καλό! Αύριο ή τριμορφη γυναίκα αλλά την εχω διαβάσει οπότε δεν την αγοραζω
Σοβαρολογεις; Και βεβαια το ξερω. Η μητερα μου εβλεπε τη σειρα στην πρωτη προβολη της και τη χαζευα κι εγω, αλλα ημουν παιδακι και δεν την πολυκαταλαβαινα. Οταν προβληθηκε σε επαναληψη τη δεκαετια του '80 τοτε παρακολουθησα τη σειρα κανονικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σοβαρολογεις; Και βεβαια το ξερω. Η μητερα μου εβλεπε τη σειρα στην πρωτη προβολη της και τη χαζευα κι εγω, αλλα ημουν παιδακι και δεν την πολυκαταλαβαινα. Οταν προβληθηκε σε επαναληψη τη δεκατια του '80 τοτε παρακολουθησα τη σειρα κανονικα.
Μπαμπι ποια έκανε την καλή και τιμία γυναίκα που έσωσε τον Θρασο; Αχ ζηλεύω με την καλή έννοια. Πως ερμήνευσε την Αφροδιτη ή νορα;
 
Μπαμπι ποια έκανε την καλή και τιμία γυναίκα που έσωσε τον Θρασο; Αχ ζηλεύω με την καλή έννοια. Πως ερμήνευσε την Αφροδιτη ή νορα;
Συγγνωμη, αλλα δεν τη θυμαμαι καθολου. Δεν θυμαμαι καν πως υπηρξε καλη και τιμια γυναικα.
Μονο την ατιμη την Αφροδιτη θυμαμαι και η Νορα ηταν εξαιρετικη στον ρολο και πολυ τσαχπινα. :)
 
Εγώ την σειρά την έχω δει στην ΕΡΤ, αλλά δε νομίζω ότι ήταν η πρώτη της προβολή. Αφού τη θυμάμαι! Δεν μπορεί να ήμουν τόσο μικρή και να θυμάμαι σκηνές. Μάλλον κάποια στιγμή έγινε κάποια επανάληψη και την είδα. Είμαι 90% σίγουρη ότι η Μαίρη Βιδάλη έκανε την Αγνή που παντρεύτηκε τελικά το Θράσο και τον έσωσε.

Την "Τρίμορφη γυναίκα" την έχω διαβάσει κι εγώ. Θυμάμαι και το όνομα της ηρωίδας. Νίτσα! Ένα φρεσκάρισμα πρέπει να της κάνω γιατί το έχω διαβάσει πριν χρόνια. Μόλις τελείωσα τις "Τρεις αδελφές", στη μέση της ανάγνωσης συνειδητοποίησα ότι το έχω ξαναδιαβάσει. Δεν θυμόμουν τις ιστορίες των δύο αδελφών αλλά της τρίτης της Λίζας, μου ήρθε αμέσως στο μυαλό. Δεν το έχω στο σπίτι και εικάζω ότι το έχω διαβάσει στο σπίτι της θείας μου παλιά, στην Ζάκυνθο.
 
Έχει αποσπάσματα κορίτσια μου, δείτε τα
Το ξερουμε....Παιδι του Ρετρομανιαξ ειναι ο γραφων, ο Τασος Κριτσιωλης, και στο σαϊτ του εχει κανει υπεροχα αφιερωματα για ενα σωρο παλιες σειρες.
 
Εγώ την σειρά την έχω δει στην ΕΡΤ, αλλά δε νομίζω ότι ήταν η πρώτη της προβολή. Αφού τη θυμάμαι! Δεν μπορεί να ήμουν τόσο μικρή και να θυμάμαι σκηνές. Μάλλον κάποια στιγμή έγινε κάποια επανάληψη και την είδα. Είμαι 90% σίγουρη ότι η Μαίρη Βιδάλη έκανε την Αγνή που παντρεύτηκε τελικά το Θράσο και τον έσωσε.

Την "Τρίμορφη γυναίκα" την έχω διαβάσει κι εγώ. Θυμάμαι και το όνομα της ηρωίδας. Νίτσα! Ένα φρεσκάρισμα πρέπει να της κάνω γιατί το έχω διαβάσει πριν χρόνια. Μόλις τελείωσα τις "Τρεις αδελφές", στη μέση της ανάγνωσης συνειδητοποίησα ότι το έχω ξαναδιαβάσει. Δεν θυμόμουν τις ιστορίες των δύο αδελφών αλλά της τρίτης της Λίζας, μου ήρθε αμέσως στο μυαλό. Δεν το έχω στο σπίτι και εικάζω ότι το έχω διαβάσει στο σπίτι της θείας μου παλιά, στην Ζάκυνθο.
Nαι ή καλή γυναίκα είναι ή Βιδαλη! Υπάρχουν πολλές γυναίκες σαν την Αφροδιτη ( με την ομορφιά και την σεξουαλικότητα τους , κυρίως αυτο, παιρνουν λεφτά απο άνδρες)διαχρονικό το θέμα γι αυτό και το βιβλίο το αγαπούσε ο Ξενοπουλος
 
Τζελα το ανάμεσα σε τρεις γυναίκες το έχεις; Θα το πάρεις σήμερα;
 
Τζελα το ανάμεσα σε τρεις γυναίκες το έχεις; Θα το πάρεις σήμερα;
Καλημέρα Αριάδνη. Ναι, το είδα ότι έχει το "Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες" αλλά το έχω στα άπαντά του. Το έχω διαβάσει. Να ξέρεις ότι υπάρχει το σήριαλ με τον Πρέκα στο Youtube. Oι τρεις γυναίκες είναι η Άννα Αδριανού (η νεαρή που ερωτεύεται), η Αθηνά Ζαφόλια (η γυναίκα του) και η Ασπασία Τζιτζικάκη κάνει τον μοιραίο ρόλο της Δώρας Φεγγάρη.
 
Καλέ δεν το ξερά , τώρα το βλέπω το σήριαλ πω πω είμαι συγκινημένη ο πρώτος μου Ξενοπουλος
 
Σήμερα ή λαουρα πρέπει να είναι πολύ καλό , από τα καλά του, μου άρεσε με το παλιο εξώφυλλο των εκδόσεων.
 
Ε, καλά τώρα, η Λάουρα. Από τα πολύ ωραία του. Εμείς οι παλιότεροι έχουμε και την μακρινή, αχνή ανάμνηση του περιβόητου σήριαλ. Μη νομίζεις δηλαδή. Κάποιες εικόνες πολύ αχνές. Ήμουν πολύ μικρή και δεν το είδα ποτέ σε επανάληψη.
 
Ε, καλά τώρα, η Λάουρα. Από τα πολύ ωραία του. Εμείς οι παλιότεροι έχουμε και την μακρινή, αχνή ανάμνηση του περιβόητου σήριαλ. Μη νομίζεις δηλαδή. Κάποιες εικόνες πολύ αχνές. Ήμουν πολύ μικρή και δεν το είδα ποτέ σε επανάληψη.
Ετσι ακριβως. Ειναι εξαιρετικο το εργο. Αλλα δυστυχως δεν προβληθηκε ποτε σε επαναληψη.
 
Το αγόρασα ! Εννοείται και το συζητάμε αυτήν την στιγμή σε ομάδα στο φεις!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210404_105132.jpg
    IMG_20210404_105132.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 1
Ή λαουρα δεν παίζεται , το διάβασα σε χρόνο ρεκόρ, από τα πολύ καλά του, χρειάζεται ανάλυση ολόκληρη. Σήμερα "τα απανεμα βράδια" δεν το χω ακούσει ξανά.
 
Α, κι εγώ δεν το έχω ακούσει. Να το πάρω άραγε? Θα το σκεφτώ.
 
Tzelaso , τι λες για την Λαουρα, ήταν υπεύθυνη για την τόση δυστυχία της; Ή συγχωρείται από το νεαρό της ηλικίας της. Εννοώ για το παιδί που αυτοκτονεί και το μετέπειτα έγκλημα της; Πολύ κακοπαιδο ο Φρεντο, άσχημος χαρακτηρας και του έδινε αέρα.
Και γω το έβαλα τώρα στα βιβλιωαρωματα στο φεις να μου πουν τα παιδιά τι πρέπει να κάνω.
 
Πίσω
Μπλουζα