Γόητες του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.385
Αντιδράσεις
16.114
Ποιόν θεωρειται τον ομορφότερο άνδρα του ελληνικού κινηματογράφου ;) που έκαψε τις περισσότερες, γυναικείες καρδιές στις δεαετίες 50' και 60'και έκοψε τα περισσότερα εισητήρια :p !

για μένα ο Ανδρέας Μπάρκουλης( κορίτσια ο Μπάρκουλης) :flower: , ειδικά στην 'μουσίτσα', στις 'διακοπές στην αιγινα' και στην 'Χριστίνα' ήταν πολύ καλός! καλα στην Χριστίνα, ηταν μοναδικός..το ζευγάρι με την Τζενη! ειδικά όταν της τραγουδά..

μ' άρεσε και ο Αντρεας Ντούζος στις ' Φουσκοθαλασσιές' ως ναυτικός, ο ερωτοχτυπημένος Αυγουστής που σεβεται τον καπετάνιο Νικολή και χορευει τα βραδια στα μαγαζακια του λιμανιού..αλλα και σαν πλουσιος στο 'οταν λειπει η γατα'..

αλλα και ο ηθοποιος που παιζει τον Λουκί στο 'ποντικάκι' αν και δεν τον ξερω, τον θυμαμαι από τοτε! αλλα και ο Βαγγελης, στον 'Φανουρη και το σοι του', τελειος..χαρης στην μπαμπινελλα εμαθα το ονομα του..πολύ καλός..

:cool: αλλοι ζεν-πρεμιε, ο Αλεξανδρακης εκανε πάταγο στην εποχη του, δεν μπορουσε καν να κοιμηθει σε εξωτερικά γυρίσματα από τις θαυμάστριες που τον κυνηγούσαν..ειδικα στο κλωτσοσκούφι, ηταν καταπληκτικός..και ο Νικος ο Γαλανός αλλα και ο Κουρκουλος, καρδιοκατακτητες της εποχής! ο Πολιτης επίσης και ο Φαιδων Γεωργίτσης που ειχε φοβερη γοητεια στους 'γοργόνες και μάγκες', ως τεμπελης γιος του Παπαγιανόπουλου! μην ξεχνάμε και τον Παπαμηχαήλ! αν ξεχνω και άλλους..

παιδιά αν ξερετε άγνωστους θα ηταν ακόμη καλύτερα, όπως τον ωραιο νεαρό που επαιζε στην 'ορφανή στους 5 δρόμους' και οποιον άλλο που εκανε αισθηση σε θεατρο και κινηματογράφο! Τελικά ποιον θα ονομάζαμε ζεν-πρεμιέ..
 
Ο ηθοποιος στο ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ειναι ο Γιωργος Λευτεριωτης

Για την ΟΡΦΑΝΗ ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ μαλλον λες τον Χρήστο Νέγκα
 
Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.

Εγώ θα προσθέσω όμως και το Γιάννη Φέρτη! Γούστα είναι αυτά :p
 
Ο οποιος Γιωργος Λευτεριωτης επαιξε ξανα με την Αλικη, 7 χρονια μετα το Ποντικακι, στο φιλμ Η Λιζα και η αλλη, του 1961.

Μου αρεσε ο Κωστας Καρρας στις πρωτες ταινιες του, της δεκαετιας του '60, οταν ακομα δεν ειχε μακρυ μαλλι - πραγμα που δεν αντεχω στους αντρες. Εγω τον αποκαλλω Ελληνα Ζαν - Λουι Τρεντινιαν, γιατι του βρισκω μεγαλη ομοιοτητα με το Γαλλο ηθοποιο, οσον αφορα εκεινη την εποχη.

Ενας αλλος που μου αρεσε τρομερα ομως, ειναι ο Βαγγελης Σειληνος. Εκτος απο το παρουσιαστικο του με γοητευε και η φωνη του οταν μιλαγε.

Ο Νικος Δαδινοπουλος φανταζε παντα υπεροχος στα ματια μου, το ιδιο και ο Χρηστος Νομικος.

Επειδη πιστευω οτι ο γοητευτικος αντρας θα παραμεινει γοητευτικος ως τα γεραματα του, εβρισκα ακαταμαχητο τον Αγγελο Μαυροπουλο, πατερα της Γκελης.

Μαλλον δεν υπαρχει γυναικα που να μην της αρεσε ο Κουρκουλος, αρα γιατι εγω να αποτελω εξαιρεση?

Αυτος που ποτε δεν καταλαβα γιατι εθεωρειτο ζεν πρεμιε, ηταν ο Κωστας Κακκαβας, που μου θυμιζε μπεμπη, παρα αντρα.
 
Mερικοί από τους προαναφερθέντες σε ημίγυμνη έκδοση

96561376kd1.jpg
53822313pv1.jpg
1960gr3.jpg
90050722rk0.jpg
24747090kc0.jpg
60739512sp1.jpg
scan093.jpg
1959le5.jpg
 
Ο γυναικειος πληθυσμος του retromaniax σε ευχαριστει εκ βαθους καρδιας, johnalepou! ( Προσωπικα θα ηθελα κι αλλες του Σειληνου!)

Ξεχασα να αναφερω τον Σπυρο Φωκα, που μου εκοψε την ανασα στην ταινια Νταμα Σπαθι.

Επισης αλλος μεγαλος γοης ηταν ο Μιχαλης Νικολινακος. Φοβερος αντρας!

Τον Νικο Ξανθοπουλο βρισκω πολυ ερωτικο επισης, αν και ειναι εντελως διαφορετικου στιλ, απο τους προηγουμενους.
 
sunset89 είπε:
Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.δεν ειχα ιδεα, οντως ωραιο παιδί, κριμα..

και τον ξανθο γοη Αλέξη Κομνηνο τον ξεχασαμε!
 
Μαλλον τον Λακη Κομνηνο θα λες, αλλα εμενα δεν μου ερεσε ποτε ιδιαιτερα. Δε λεω, ωραιος αντρας, αλλα πολυ κρυος.
 
αριαδνη είπε:
Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.δεν ειχα ιδεα, οντως ωραιο παιδί, κριμα..

!
Ναι, χάθηκε πολύ πρόωρα. Πνίγηκε εδώ στην Αττική. Είχε γευματίσει και μπήκε στη θάλασσα κ έπαθε ανακοπή! Κάτω στο νησί τον τίμησαν, ονομάζοντας το θερινό δημοτικό σινεμά "Χρίστος Νέγκας".

Λίγο ακόμα και θα καταντήσω η μοιρολοΐστρα του φόρουμ. 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο Κακκαβας μου αρεσε απέπνεε μια σιγουρια σαν ανδρας και στους ρόλους του :cool: , ξερουμε όνομα απο εναν άλλο που επαιζε στο 'δολωμα' μαζί με την Αλίκη και στο τελος καταλήγει μαζί του ! αχ, ειναι ο Δαδινοπουλος, ναι!

τωρα θυμηθηκα και τον ηθοποιο που επαιζε με την Τζενη στο 'η νυφη το σκασε' τον φαντάρο..

johnalepou σ' ευχαριστουμε για τις φωτο και τις πληροφοριες!!

τον Νεγκα τον εχω δει και σε αλλες ταινιες αλλα θα ξαναδω το βιογραφικό του, ατυχια απο το τιποτα να χασει την ζωή του! ευτυχως που η Ζακυνθος τον τιμησε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκης Γιαννακάς και Νίκος Βερλέκης...
 
Στο Δολωμα ειναι ο Βαγγελης Βουλγαριδης και στο Η Νυφη το' σκασε, ο Παρις Αλεξαντερ, ο οποιος υποδυεται τον συζυγο που προσπαθει να τρελλανει τη γυναικα του Βιβετα Τσιουνη, στην ταινια Αμφιβολιες, σε σεναριο Γιαννη Μαρη.
 
Αριάδνη διάβασα για την προτίμησή του στον Βουλγαράκη του "Δολώματος" και τον Πάρις Αλεξάντερ των μετέπειτα πολεμικών επών (η Βambinella έδωσε τα ονόματα) και μου ήρθε να αναφωνήσω "βοήθεια γειτόνοι" :nono:

Ο Βουλγαράκης ήταν για μένα ό,τι πιο ξενέρωτο έδωσε ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Αλεξάντερ τρελή αμερικανόφατσα που δεν μου άρεσε καθόλου.

Εντάξει, εγώ θα πρωτοτυπήσω. :p

Εκτός συναγωνισμού σε όλες τις ταινίες και σε όλες τις εποχές

Νίκος Κούρκουλος :worship:

ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ

Ωραίοι άντρες αρκεί να μην παίζανε και πολύ ;) ο Φωκάς και ο Νικολινάκος. Μου αρέσει να τους βλέπω, δεν μου αρέσει τόσο να τους ακούω. Εξαίρεση κάνω για τον πρώτο σε μια σπονδυλωτή ταινία με θέμα τον κυπριακό αγώνα που παίζει έναν αγωνιστή που περνάει μια νύχτα με μια δόκιμη μοναχή που έχουν στείλει να τον ειδοποιήσει για κάτι (μου έβγαζε ερωτισμό αυτό το ζευγάρι, μη βαράτε) και για τον δεύτερο στον "Άγνωστο του τρένου" με τη Συνοδινού.

Και ... παίρνω ασπίδα και κράνος και προφυλάσσομαι ...

Εμένα μου αρέσει ο Λάκης Κομνηνός #) . Ε ναι λοιπόν! Τολμώ να το πω :cool:

Υπάρχει μια πολεμική ταινία από αυτές που γυρίζανε στη δικτατορία με τη σέσουλα, το "η χαραυγή της νίκης", όπου ο ξανθός Λάκης παίζει τον καπετάνιο και αρχοντόπουλο Λευτέρη Σήφακα που ανταγωνίζεται τον αξιωματικό Δαδινόπουλο (στην πραγματικότητα αδελφό του) για την καρδιά της Μιράντας Κουνελάκη. Εγώ σ' αυτή την ταινία λιώνω :heartcloud: Κι έχω να την δω και χρόνια.

Το παίξιμό του είναι υπερβολικό σε σημείο άστα να πάνε αλλά εμένα κάτι μου κάνει. Ιδίως σε δύο σκηνές. Μία που έχει πάει στα βουνά να τον βρει ο Δαδινόπουλος για να γίνει μέρος της ομάδας και τον διώχνει με την φοβερή ατάκα "άκουσες γιε του ζήτουλα και τώρα του προδότη;" και μια που η Μπέττυ Αρβανίτη (αρχοντοπούλα αντάρτισα και απελπίδα ερωτευμένη μαζί του) τον απειλεί με όπλο κι εκείνος πλησιάζει, της αρπάζει το όπλο, την φιλάει, την αφήνει λίγο "δεν ξέρω πού πατώ και πού βρίσκομαι" :heartcloud: και μετά της λέει "επικίνδυνο παιχνίδι στα χέρια σου αυτό".

Θα περιοριστώ στους παραπάνω γιατί είναι αυτοί που μου βγάζουν με το "καλημέρα σας" την επιθυμία να πάω χωρίς πολλά - πολλά να μου δείξουν τη συλλογή γραμματοσήμων τους #) .

Αν έπρεπε να περάσω πρώτα και ένα διάστημα (λίγων ωρών, μη φανταστείτε :p ) στο σαλόνι, προσθέτω στη λίστα τον Δημήτρη Χορν και τον Γιώργο Παππά.
 
Χαχα ετσι που παει θα το καταντησετε ακαταλληλο το θεμα... Για τον Βερλεκη και τον Γιαννακα που επεσημανε ο DINO βλεπω οι δεσποινιδες δεν διαρρυγνηουν τα ιματια τους... Τον Πρεκα τον ειπε καμια ή οχι LOL...
 
Κι όμως αγαπητέ μου, ακόμα κι ο Πρέκας έχει μια θέση στον ήλιο.

Ή, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, στη μπανιέρα.

Της Ελένης Προκοπίου.

Στο "οι κυρίες της αυλής".

Όταν ορμάει με τα κατσαβίδια να της διορθώσει τη βλάβη.

Κι αυτή είναι με το κομπιναιζόν.

Και καταλήγουν, εχμχμχμ, ολίγον βρεγμένοι #)

Εκεί κάτι γίνεται και με τον Πρέκα.
 
retrofan είπε:
Αριάδνη διάβασα για την προτίμησή του στον Βουλγαράκη του "Δολώματος" και τον Πάρις Αλεξάντερ των μετέπειτα πολεμικών επών (η Βambinella έδωσε τα ονόματα) και μου ήρθε να αναφωνήσω "βοήθεια γειτόνοι" :nono:
Ο Βουλγαράκης ήταν για μένα ό,τι πιο ξενέρωτο έδωσε ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Αλεξάντερ τρελή αμερικανόφατσα που δεν μου άρεσε καθόλου.

Εντάξει, εγώ θα πρωτοτυπήσω. :p

Εκτός συναγωνισμού σε όλες τις ταινίες και σε όλες τις εποχές

Νίκος Κούρκουλος :worship:



ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ



Ωραίοι άντρες αρκεί να μην παίζανε και πολύ ;) ο Φωκάς και ο Νικολινάκος. Μου αρέσει να τους βλέπω, δεν μου αρέσει τόσο να τους ακούω. Εξαίρεση κάνω για τον πρώτο σε μια σπονδυλωτή ταινία με θέμα τον κυπριακό αγώνα που παίζει έναν αγωνιστή που περνάει μια νύχτα με μια δόκιμη μοναχή που έχουν στείλει να τον ειδοποιήσει για κάτι (μου έβγαζε ερωτισμό αυτό το ζευγάρι, μη βαράτε) και για τον δεύτερο στον "Άγνωστο του τρένου" με τη Συνοδινού.

καλη μου ρετροφαν εμεις οι δυο δεν θα τσακωθούμε για ηθοποιο-ζεν πρεμιε με τίποτα! ο Κουρκουλος και ο Φωκάς δεν μου άρεσαν :wait2:

ουτε και οι αλλοι δυο που αναφερθηκες στον Αλεξαντερ και στον Βουλγαρακη!

Για μένα παιδιοθεν ο ωραιοτερος άνδρας του παλιου σινεμα ήταν ο Μπάρκουλης, στον έρωτα στους αμμόλοφους θα πεισθείς απο τα κοντινά του που ειναι ελαφρώς αξύριστος! είχε μια παιδικότητα στο βλέμμα του και στην εκφρασή του που δεν εβλεπα σε αλλους!

Τωρα οσον αφορά σαν Δημήτρη στην Χριστινα τον λάτρεψα.

Μετά ασυζητητι Αντρέας Ντούζος σαν Αυγουστής, θαλασσοδερμένος και ερωτοχτυπημένος αλλα και σαν πλουσιος νέος που ξενυκταει στο παραθυρι της αγαπημενης του ξανθιας και της τραγουδαει στο' οταν η γατα'! #)

και αυτος πολυ εκφραστικος!

Τελευταιος ο Δημητριεφ που τον βρισκω και σαν Δημητριου σαν Βαγγελης-απομηχανης , θεος :flower: για την Κατινα!

ενας από τους τρεις!
 
Ισως να μην εχω δουλεια σε αυτο το thread :p αλλα παντα πιστευα οτι ο Χορν με τον τροπο του εβγαζε κατι πολυ θετικο στο αλλο φυλο.
 
Αριάδνη μου, ό,τι θέλεις. Μπάρκουλης και Ντούζος; Μπάρκουλης και Ντούζος :) . Δεν χαλάω χατήρια.

Μόλις έγινα ευτυχισμένη! Ψάχνοντας στο αρχείο της ερτ ανακάλυψα ότι μια σειρά που είχε σημαδέψει τα εφηβικά μου χρόνια, "η αναγέννηση ενός έθνους", προστέθηκε στη συλλογή τους :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

Τρέχω να ξενυχτήσω ελπίζοντας αυτή τουλάχιστον ν' αντέξει στο πέρασμα του χρόνου και στο σημερινό γούστο μου.

Ευχαριστώ κύριοι της ΕΡΤ :gdance:
 
Βουλγαριδη τον λενε. Καποιον αλλον ξερω ως Βουλγαρακη.

Ενταξει, ουδεις εξ ημων αλαθητος και συνεχιζω παραθετοντας μια φωτογραφια του Ακαταμαχητου Αγγελου Μαυροπουλου, πατερα της Γκελης. Ο αντρας που με τη γοητεια του απεδειξε οτι τα χρονια δεν παιζουν κανεναν απολυτως ρολο.
34036.jpg
 
retrofan είπε:
Κι όμως αγαπητέ μου, ακόμα κι ο Πρέκας έχει μια θέση στον ήλιο.Ή, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, στη μπανιέρα.
Τώρα που το είπες αυτό με την μπανιέρα θυμήθηκα την ταινία ΝΥΧΤΕΣ ΣΤΟ ΜΙΡΑΜΑΡΕ οπου ο Πρέκας επιδιδεται σε κολυμβητικες επιδειξεις,δεν περιμενα να ειναι τοσο φετες στα νιατα του,νομιζω ηταν πρωταθλητης κολυμβησης ή κατι τετοιο...
 
Πίσω
Μπλουζα