* Γ' Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.379
Η Γλωσσα μου

12302.jpg12326.jpg

Εμεις και ο κοσμος

12312.jpg

ΤΑ μαθηματικα μου

12324.jpg12325.jpg

Αναγνωστικο

12358.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ἀγαπητὴ Κάμπια ἔτσι καὶ ἀνεβάσεις τὸ ἐξώφυλλο τῆς Μυθολογίας τῆς Γ' Δημοτικοῦ μοῦ ἔφτιαξες τὴ μέρα γιὰ νὰ μὴ σοῦ πῶ καὶ τὸ μήνα πού 'ρχεται!

Φανταστικὸ βιβλίο μὲ καταπληκτικὲς ζωγραφιὲς καὶ στὸ ἐξώφυλλο πρέπει νὰ εἶχε κάποιον ἀρχαῖο Ἕλληνα ποὺ νὰ κρατοῦσε, ἂν δὲν κάνω λάθος, μιὰ ἄρπα!
 
Ετσι ακριβως

Η επομενη εκδοση της Μυθολογιας ηταν με εντυπωσιακη εικονογραφηση του Σπυρου Ορνερακη
 
To έχω αυτό το βιβλίο κάπου (εκτός και αν το μπερδεύω με κάποιο αναγνωστικό :xm: ).

Θα ψάξω το Σ/Κο και άμα το βρω θα το ανεβάσω... :)
 
Εῖσαι καὶ ἡ πρώτη!
 
[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι αυτο το βιβλιο, δεν ηταν αυτο που διδαχθηκαμε εμεις, αλλα πρεπει να ηταν ή το επομενο η το πιο επομενο.

Σημ. : κατι απο το εσωτερικο του, θα ηταν ευκολο να ανεβει?
 
Εγώ θυμάμαι (περ. 1984) ένα βιβλίο Ιστορίας της Γεωργίας Ταρσούλη για την Γ΄ Δημοτικού. Θαρρώ πως είχε στο εξώφυλλο μια τριήρη και ίσως το φόντο να ήταν άσπρο.
 
Εγώ πάλι το θυμάμαι γκρι 8)
 
ασπρο ηταν το φοντο, και μια.. προς το πορτοκαλι ζωγραφια.

Τωρα.. τριηρης ηταν, καποιος που επαιζε αρπα ηταν.. δεν θυμαμαι καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To αναγνωστικό της γ' δημοτικού όπως και της δ' δημοτικού έχει ως πυρήνα μια παρέα παιδιών σε κάποια τάξη.

Θυμάμαι καθαρά κάποιους χαρακτήρες (από το μακρυνό '83-'84) :

O Σώτος, ο Σταύρος, η Μυρτώ...

Παραθέτω φράσεις από το αναγνωστικό αυτό που υπάρχουν στα υφάδια της μνήμης μου (από τότε !!!).

Θυμάμαι ότι σε ένα κεφάλαιο η Μυρτώ φεύγει στο εξωτερικό για να συναντήσει τους γονείς της. Να τι γράφει κάπου εκεί :

" 'Μυρτώ Καλλιμάνη'

Αν ήμουν εγώ θα έγραφα σε ένα χαρτί 'Είναι ένα κλαράκι. Προσέξτε μην σπάσει'. "

Ο Σώτος ζητά εξηγήσεις γιατί οι γονείς της Μυρτώς μετανάστευσαν.

Του απαντούν (δεν θυμαμαι ποιός) κάπως έτσι

"- Αν σου πω ότι....(κενό μνήμης).....θα το καταλάβεις ;

- Όχι είπα με ειλικρίνεια. Χρειάζομαι λόγια περισσότερα για να το καταλάβω."

Θυμάμαι σε άλλο κεφάλαιο όπου ο Σώτος μιλά για την κυρία Μπόνη, την δασκάλα του πιάνου :

"Tα δάχτυλά της χορεύουν στ' ασπρόμαυρα πλήκτρα σαν πεταλούδες..."

Θυμάμαι ότι κάπου είχαν βάψει ένα αυτοκίνητο σαράβαλο και έπαιζαν τους οδηγούς : "Πού παμε τώρα ; τώρα πάμε για ψώνια..."

Κορυφαίο κεφάλαιο ήταν με τον Μαθιό από το χωριό που απέτρεψε την σύγκρουση των δύο τραίνων :

"Άρχισα να ροβολάω την πλάγια και να φωνάζω 'Σταματήστεεε' και να σφυρίζω μ' όλη μου την δύναμη.

Αλλά βλέπετε κύριε τα τραίνα δεν είναι γίδια να μ' ακούσουν..."

Και το κεφάλαιο με τα καλαντα ήταν ενδιαφέρον.

Ο Σώτος και ο Σταύρος (με επιφύλαξη) ήθελαν να μαζέψουν χρήματα για να έρθει ο Μαθιός στην Αθήνα.

Ξεκινούν τα κάλαντα στο τρόλεϋ και κάποια στιγμή ψιθυρίζει ο Σώτος "Ποιό αρχοντικό σας, αφού οι άνθρωποι βρίσκονται στο τρόλεϋ..."

Ο Σώτος πήγε και στο φεγγάρι να τα πει : "Εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουν 'μας τα 'παν άλλοι..."

Τελικά τα παιδιά κουράστηκαν. "Με τα λεφτά που μαζέψαμε ο Μαθιός φτάνει ως τα περίχωρα της Αθήνας. Ας περπατήσει τον υπόλοιπο δρόμο..." λέει ο Σώτος...

Θυμάμαι ότι είχε και ένα κεφάλαιο για το σπίτι όπως το ονειρευόταν ο Σώτος...

Έχω να δω το αναγνωστικό από την χρονιά '83-'84 αλλά τα παραπάνω είναι εντυπωμένα στο μυαλό μου μαζί με πολλά άλλα.

Όποιος το έχει παρακαλείται να επιβεβαιώσει τα παραπάνω φραστικά αποσπάσματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akis1977 είπε:

Φίλε Ἄκη δὲν βρίσκω λόγια νὰ σ' εὐχαριστήσω! Ποιὸς ξέρει ἂν ἀνατυπωθοῦν ποτὲ αὐτὰ τὰ καταπληκτικὰ βιβλία… Ἂν βλέπαμε καὶ καμιὰ σελιδούλα νὰ φᾶμε κἅνα μεζεδάκι…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
Φίλε Ἄκη δὲν βρίσκω λόγια νὰ σ' εὐχαριστήσω! Ποιὸς ξέρει ἂν ἀνατυπωθοῦν ποτὲ αὐτὰ τὰ καταπληκτικὰ βιβλία… Ἂν βλέπαμε καὶ καμιὰ σελιδούλα νὰ φᾶμε κἅνα μεζεδάκι…
Δεν χαλάμε χατήρι ;) :D
24534.jpg24535.jpg24533.jpg

Αυτές είναι από το πρώτο κεφάλαιο με θέμα τη Θεογονία και το δεύτερο με τους άθλους του Ηρακλή.

Θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα από τα υπόλοιπα κεφάλαια. Υπομονή μέχρι να σκαναριστούν

Υγ. Ευχαριστώ πολύ την φίλη της Λορενας που μου δάνεισε το βιβλίο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
No κομεντ ,just respect.

O Hρακλης στην κουνια του. :cry:
 
Αξιοσημειωτο ειναι τα πολλα επιθετα, που χρησιμοποιει το εν λογω βιβλιο, και που τα προσεξα τωρα :

πχ πως ξεχωριζει τον Ιφικλη απο τον Ηρακλη : το ενα ηταν κλαψιάρικο και δειλο, το αλλο γερο και θαραλλεο.

Ο τολμηρος τιτατας παραπανω

ενω περναει στο "αθορυβο" σχεδον καποια αλλα, πχ πως γεννηθηκε η Αφροδιτη.

Στα υπολοιπα που θα ανεβουν, καποια βγαζουν ματι
 
Πω πω, λάτρευα και το Εμείς και ο Κόσμος (δεν θυμάμαι αν στο Δημοτικό ήταν ίδιο με την Μελέτη Περιβάλλοντος) και την Γλώσσα μου, και την Ιστορία και το Ανθολόγιο! Υπέροχα βιβλία, πόσο λυπάμαι που δεν τα κράτησα. :(
 
akis1977 είπε:

Ἂν καὶ μὲ μεγάλη καθυστέρηση, φίλοι Ἄκη καὶ Κάμπια σᾶς ὑπερευχαριστῶ! Ἦταν ἕνα ἀπὸ τὰ ἀγαπημένα μου βιβλία. Φανταστικὴ εἰκονογράφηση καὶ ὡραῖο, στρωτὸ κείμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα