* Γ' Δημοτικού

domniki είπε:
Την δασκάλα τους την έλεγαν Αλόη και η τάξη τους ήταν κήπος γιατί πολλά κορίτσια είχαν ονόματα λουλουδιών: Μαργαρίτα, Βιολέτα, Χρυσάνθη, Μυρτώ. Οι φίλοι του Σώτου ήταν ο Σταύρος, ο Στάθης και ο Σπύρος και το κλαράκι που το έλεγαν Μυρτώ ήταν η καινούρια συμμαθήτρια που γονείς της έφυγαν μεταναστες στην Γερμανία και αυτή αναγκάστηκε να μετακομίσει στις θείες της στην Αθήνα και να χασει τον ουρανό του χωριού της. :D
Γιατί νομίζω ότι αυτές οι ιστορίες ήταν πιο ωραίες από τα κείμενα που είχε η "Γλώσσα μου" ?
Και βέβαια ήταν πιό ωραίες από την "Γλώσσα μου" γιατί ήταν η παράλληλη ιστορία παιδιών σαν κι εμάς. Κάθε μέρα που πηγαίναμε σχολείο μαθαίναμε και μια νέα εμπειρία από τη ζωή αυτών των παιδιών-παρόμοια με τις δικές μας εμπειρίες, και αυτό μας άγγιζε. Ενώ η "Γλώσσα μου" είχε ανεξάρτητα και ξεκάρφωτα κείμενα, βέβαια παιδαγωγικά μπορεί να ήταν πιό σωστό ως μέθοδος αλλά για μας ήταν κάπως απογοητευτικό...

Btw την δασκάλα Αλόη τη θυμήθηκα!!! :)
 
Τα αναγνωστικά της τρίτης δημοτικού καταλήγω πώς ήταν τα αγαπημένα μου...(μαζί με το τέταρτο τεύχος της δευτέρας, το πρώτο της τετάρτης και φυσικά τα ιστορικά της πρώτης!) Ειδικά στο τρίτο και τέταρτο τεύχος μου άρεσε τοοοσο πολύ η εικονογράφηση...Ερώτηση:το πρώτο τεύχος άρχιζε μ'ενα ξανθό αγοράκι που υποτίθεται ότι ξεκίναγε τη σχολική χρονιά;Θυμάμαι καλά ή έχω μαστουρώσει με την αιθαλομίχλη και τη σκόνη της σαχάρας και φαντασιώνομαι πράγματα; :p
 
[edit]ζήτηση copyrighted υλικού [/edit]

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.

ΤΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΓΑΜΕ ΤΟΤΕ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γραφε με μικρα γραμματα φιλε μου, τα κεφαλαια δηλωνουν "εντονη φωνη" και ειναι ενοχλητικα.
 
Αριθμητικη και προβληματα -Γ΄ ταξη - 1953

Βιβλιο του πατερα μου. Οπως βλεπετε δεν τους δινανε βιβλια αλλα τα αγοραζανε.

Και ο ενας το εδινε στον αλλο, πολλες φορες διαβαζανε και μαζι.

img586.jpg

img582.jpg

img583.jpg
 
Ήταν όμως σίγουρα σχολικά βιβλία ή βοηθήματα? Δεν ξέρω βέβαια τι γινόταν το 1953, αλλά λίγα χρόνια αργότερα, το 1960 που πήγε η αδερφή μου σχολείο, τα βιβλία τα παίρνανε δωρεάν τα παιδιά. Αλλά εκτός από τα σχολικά βιβλία υπήρχαν και βοηθήματα που δεν τα απαιτούσε, ούτε καν τα συνιστούσε το σχολείο. Τα αγόραζαν οι γονείς για έξτρα μελέτη. Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα για τα περίφημα "εκθεσάρια" ας πούμε, που είναι κλασσικό παράδειγμα τέτοιων βοηθημάτων για το δημοτικό.

Αυτές οι φωτογραφίες έχουν και έξτρα ρετροενδιαφέρον. Προσέξτε τη διεύθυνση του εκδοτικού οίκου: Οδός Τσώρτσιλ. Πρόκειται βέβαια για την Οδό Σταδίου, που τότε είχε ξαναβαφτιστεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Αλλά εκτός από τα σχολικά βιβλία υπήρχαν και βοηθήματα που δεν τα απαιτούσε, ούτε καν τα συνιστούσε το σχολείο. Τα αγόραζαν οι γονείς για έξτρα μελέτη. Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα για τα περίφημα "εκθεσάρια" ας πούμε, που είναι κλασσικό παράδειγμα τέτοιων βοηθημάτων για το δημοτικό.
Απ' ό,τι βλέπω, η βιομηχανία των "λυσσάριων" καλά κρατούσε από τότε!

Τώρα που πες εκθεσάρια elephada, μου θύμισες μια μινι-εγκυκλοπαίδεια (3-4 τόμοι νομίζω είναι) με εκθέσεις. Κάπου την έχουμε καταχωνιασμένη στο σπίτι.
 
Ωραία πράγματα. Το εμείς κι ο κόσμος ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα.
 
Χάζευα τις σελίδες στο retromaniax σχετικά με τα παλιά σχολικά βιβλία. Ότι δεν συγκινήθηκα δεν μπορώ να το πω, αν κ το σχολείο δεν το συμπάθησα ποτέ ιδιαίτερα. Μήπως κάποιος απο σας έχει τα εμείς κ ο κόσμος κ τα ερευνώ το φυσικό κόσμο σαρωμένα; Ή αν υπάρχουν πουθενα. Ήταν τα μόνα βιβλία/μαθήματα που μ'άρεσαν. Κ αν υπάρχουν κ τα υπόλοιπα, ακόμα καλύτερα. Έτσι να κάνω τις ασκήσεις ΟΛΕΣ σωστά, να πάρω το αίμα μου πίσω.
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα τα πέντε πρώτα βιβλία της πρώτης σελίδας του thread. Από τη Γλώσσα μου άρεσαν τα κείμενα και από τη Μελέτη Περιβάλλοντος οι εικόνες!
Είναι εφικτό να καταχωρηθούν μερικές σελίδες από τα δύο πρώτα τεύχη της Γλώσσας (στο εξώφυλλο ένα τρενάκι), της Μελέτης Περιβάλλοντος, της Ιστορίας (είχα ένα βιβλίο γκρι με δύο ανθρώπους στο εξώφυλλο) και των Θρησκευτικών (ήταν άσπρο και έγραφε με ροζ γράμματα ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ);

(μάλλον ζητώ πολλά...)

 


 
Το εξώφυλλο με το τρενάκι του βιβλίου της Γλώσσας ήταν το αγαπημένο μου από όλα τα βιβλία του Δημοτικού, μου άρεσε πολύ η εικονογράφηση και τα ζωηρά χρώματα. Θυμάμαι ακόμα κάποιες χαριτωμένες ιστορίες από αυτό, όπως αυτήν με τη γυναίκα που αποφάσισε να γράψει ένα βιβλίο, αλλά επειδή δεν είχε έμπνευση άρχισε να ξύνει συνέχεια μολύβια. Στο τέλος της ιστορίας μας λέει ότι μπορεί να μην έγραψε τίποτα, αλλά έγινε η πρωταθλήτρια του ξυσίματος των μολυβιών! Μία άλλη ιστορία έλεγε για τα στάδια της μέθης, και υποστήριζε ότι αν πιείς λίγο, έρχεσαι απλά σε ευθυμία και κελαηδάς σαν πουλί, αν πιείς παραπάνω γίνεσαι θυμωμένος σαν λιοντάρι, και αν πιείς ακόμα πιο πολύ χάνεις κάθε τσίπα και γίνεσαι ανόητος σαν γάϊδαρος.

Από την Ιστορία θυμάμαι να μιλάμε για πρωτόγονους ανθρώπους κι έπειτα αρχαίους πολιτισμούς, ήταν η πρώτη επαφή μας με την Ιστορία στο Δημοτικό. Η Μελέτη Περιβάλλοντος θυμάμαι ότι με είχε δυσκολέψει πολύ στην τρίτη τάξη, γιατί διδαχτήκαμε αναλυτικά τα μέρη ενός φυτού, τη φωτοσύνθεση, καθώς και μάθαμε να λέμε με το όνομά τους και να ξεχωρίζουμε την κοιλάδα, την πεδιάδα κτλ, ενώ στη θάλασσα τον όρμο κτλ. Μου είχαν φανεί πολύ δύσκολα όλα αυτά για να τα μάθεις απέξω. Από τα Θρησκευτικά θυμάμαι κάτι κείμενα για ένα αγοράκι που αποκτάει έναν αδερφό και μέσα από τις εμπειρίες του μας περιγράφει αναλυτικά και το πώς γίνεται μία βάφτιση (νομίζω ότι το αγόρι το έλεγαν Αντώνη και το μωρό Γιάννη). Ωραία θα ήταν να βλέπαμε τίποτα σελίδες από μέσα.
 
perlastar είπε:
Το εξώφυλλο με το τρενάκι του βιβλίου της Γλώσσας ήταν το αγαπημένο μου από όλα τα βιβλία του Δημοτικού, μου άρεσε πολύ η εικονογράφηση και τα ζωηρά χρώματα. Θυμάμαι ακόμα κάποιες χαριτωμένες ιστορίες από αυτό, όπως αυτήν με τη γυναίκα που αποφάσισε να γράψει ένα βιβλίο, αλλά επειδή δεν είχε έμπνευση άρχισε να ξύνει συνέχεια μολύβια. Στο τέλος της ιστορίας μας λέει ότι μπορεί να μην έγραψε τίποτα, αλλά έγινε η πρωταθλήτρια του ξυσίματος των μολυβιών! Μία άλλη ιστορία έλεγε για τα στάδια της μέθης, και υποστήριζε ότι αν πιείς λίγο, έρχεσαι απλά σε ευθυμία και κελαηδάς σαν πουλί, αν πιείς παραπάνω γίνεσαι θυμωμένος σαν λιοντάρι, και αν πιείς ακόμα πιο πολύ χάνεις κάθε τσίπα και γίνεσαι ανόητος σαν γάϊδαρος. Από την Ιστορία θυμάμαι να μιλάμε για πρωτόγονους ανθρώπους κι έπειτα αρχαίους πολιτισμούς, ήταν η πρώτη επαφή μας με την Ιστορία στο Δημοτικό. Η Μελέτη Περιβάλλοντος θυμάμαι ότι με είχε δυσκολέψει πολύ στην τρίτη τάξη, γιατί διδαχτήκαμε αναλυτικά τα μέρη ενός φυτού, τη φωτοσύνθεση, καθώς και μάθαμε να λέμε με το όνομά τους και να ξεχωρίζουμε την κοιλάδα, την πεδιάδα κτλ, ενώ στη θάλασσα τον όρμο κτλ. Μου είχαν φανεί πολύ δύσκολα όλα αυτά για να τα μάθεις απέξω. Από τα Θρησκευτικά θυμάμαι κάτι κείμενα για ένα αγοράκι που αποκτάει έναν αδερφό και μέσα από τις εμπειρίες του μας περιγράφει αναλυτικά και το πώς γίνεται μία βάφτιση (νομίζω ότι το αγόρι το έλεγαν Αντώνη και το μωρό Γιάννη). Ωραία θα ήταν να βλέπαμε τίποτα σελίδες από μέσα.
στα Θρησκευτικά είχα ένα άσπρο βιβλίο, με ροζ γράμματα έγραφε ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, αναφερόταν στη δημιουργία του κόσμου, τον Αδαμ και την Εύα, το προπατορικό αμάρτημα, την κιβωτό του Νώε...σαν παραμύθι ήταν...

Το βιβλίο που αναφέρεις για τα Θρησκευτικά νομίζω έχει τίτλο ''Η ζωή με το Χριστό''...
 
BETTY BOOP είπε:
στα Θρησκευτικά είχα ένα άσπρο βιβλίο, με ροζ γράμματα έγραφε ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, αναφερόταν στη δημιουργία του κόσμου, τον Αδαμ και την Εύα, το προπατορικό αμάρτημα, την κιβωτό του Νώε...σαν παραμύθι ήταν...
Το βιβλίο που αναφέρεις για τα Θρησκευτικά νομίζω έχει τίτλο ''Η ζωή με το Χριστό''...
Μπράβο, έτσι το έλεγαν. Αυτό με την Παλιά Διαθήκη το είχα δει πως ήταν, αλλά για λίγο δεν το πρόλαβα.
 
kambia θελω να ρωτησω κατι , αυτα τα βιβλια τα εχεις ακομα ;
 
malas είπε:
kambia θελω να ρωτησω κατι , αυτα τα βιβλια τα εχεις ακομα ;
Όχι, δεν τα έχω. Τα έδωσα πίσω στη δασκάλα που μου τα δάνεισε για τη φωτογράφηση.
 
παιδια . υπαρχει κανεις απο εδω που να εχει τα βιβλια στα χερια του ;;;;;;;;
 
Shakti είπε:
Πω πω, λάτρευα και το Εμείς και ο Κόσμος (δεν θυμάμαι αν στο Δημοτικό ήταν ίδιο με την Μελέτη Περιβάλλοντος) και την Γλώσσα μου, και την Ιστορία και το Ανθολόγιο! Υπέροχα βιβλία, πόσο λυπάμαι που δεν τα κράτησα. :(

Εμείς και ο Κόσμος = Μελέτη Περιβάλλοντος
 
θυμηθηκα οτι σε ενα τευχος της Γλωσσας της Γ' Ταξης (α' ή β' τευχος) υπηρχε ένα κειμενο με τιτλο ''Πώς βρηκαν την οδο Ευτερπης'' ή ''Οδος Ευτερπης'', (καπως ετσι...), στο κειμενο αυτο περιγραφοταν η προσπάθεια που εκανε ενα παιδι με τη μαμα του να βρουν την οδο Ευτερπης για να πάνε εκει...ειχαν ρωτησει πολλους ανθρωπους...

τελικα βρηκαν την οδο αυτη;

Θυμαστε το κειμενο αυτο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα