Δέκα Μικροί Μήτσοι (MEGA)

mhmerotategiatipino είπε:
Τηλεθεατής το είδα και στο mediaka νεα, νόμιζα αρχικα Τηλεραμα μετα τουν Ακαλυπτο που τελειωνει κι αυτο σιγα σιγα (επιτελους). Αρα μαλλον τελειωνει η Φινος Φιλμ για το περιοδικο. Για να δουμε τι θα κανει το 7 μερες τιβι γιατι δεν νομιζω να ορθοποδησει με ριζο. Φανταζεστε να αγορασει το αρχειο της ΕΡΤ; (Τρανταχτα γελια).
Η Φίνος Φιλμ θα συνεχιστεί στο περιοδικό τουλάχιστον μέχρι τέλος της χρονιάς (2009). Είναι πολλές οι ταινίες ακόμα...Αν είναι όντως Τηλεθεατής μάλλον θα κυκλοφορεί παράλληλα...
 
Το περιοδικό θα είναι το μεγαλύτερο σε κυκλοφορία στην Ελλάδα: ο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ.

Η προσφορά ξεκινάει από τις 22/5 και θα διατίθεται 1 DVD/επεισόδιο ανά βδομάδα σε τιμή 6,40? + 1,50? (για το περιοδικό) = 7,90?.

Τέλος: ΣΙΓΟΥΡΑ τα 7 εκ. δεν ισχύουν. #)
 
400e πάντως θα κοστίσει σίγουρα η συλλογή
 
Είναι πολλά τα λεφτά.....Άρη!!!!!
 
Bernard C ως προς τους Μήτσους του Λαζόπουλου είναι απαράδεκτο ο Τηλεθεατής να πετσοκόβει τα επεισόδια. Στον πρώτο κύκλο 1 επεισόδιο ήταν σε 3 ντιβιντί με αποσπάσματα από άλλο. 2-3 επεισόδια ήταν ανακατεμένα με άλλα. Τώρα στον 2ο κύκλο βάζει κάθε ντιβιντί και επεισόδιο. Πάλι καλά γιατί εγώ που καταγράφω αναλυτικά τους ηθοποιούς και τα γκεστς των σειρών μαντεύω τις εμφανίσεις (μα ο Νινιός σοτν πρώτο κυκλο-παρωδία Ταχτσή; θα πεθάνω). Τέσπα.

Να ρωτήσω το εξής: γιατί το ΜΕΓΚΑ ΚΟΣΜΟΣ και ο ΑΝΤΕΝΝΑ ΓΚΟΛΝΤ προβάλλουν ότι ζητάμε; (Άφρικα και Χήρος και χήρα αντίστοιχα). Θα μου πεις αυτός ειναι ο προγραμματισμός τους. ΟΚ αλλά δε βλέπουν τι νούμερα κάνουν (αν μετριούνται εκεί πέρα, δεν ξέρω) για να τα φέρουν και στην καθημάς;Θέλει λίγο μυαλό για να ακούσεις το σφυγμό του κοινού.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Bernard C ως προς τους Μήτσους του Λαζόπουλου είναι απαράδεκτο ο Τηλεθεατής να πετσοκόβει τα επεισόδια. Στον πρώτο κύκλο 1 επεισόδιο ήταν σε 3 ντιβιντί με αποσπάσματα από άλλο. 2-3 επεισόδια ήταν ανακατεμένα με άλλα. Τώρα στον 2ο κύκλο βάζει κάθε ντιβιντί και επεισόδιο. Πάλι καλά γιατί εγώ που καταγράφω αναλυτικά τους ηθοποιούς και τα γκεστς των σειρών μαντεύω τις εμφανίσεις (μα ο Νινιός σοτν πρώτο κυκλο-παρωδία Ταχτσή; θα πεθάνω).
Σοβαρα ειναι πετσοκομενα τα επεισοδια? Δεν το ειχα καταλαβει.
 
ChristosM είπε:
Σοβαρα ειναι πετσοκομενα τα επεισοδια? Δεν το ειχα καταλαβει.
Ούτε κι εγώ το είχα παρατηρήσει. Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες mhmerotategiatipino σε ποια DVDs/επεισόδια της σειράς αναφέρεσαι?
 
Αν έχετε πάρει τη σειρά από τον Τηλεθεατή κοιτάξτε στην πίσω πλευρά της κασετίνας τις ημερομηνίες προβολής των επεισοδίων. Γιατί έχουμε 2 ημερομηνίες ή ακόμη και 3 σε διαφορετικά επεισόδια-dvd;Από Δευτέρα θα δω το αρχείο μου και θα σας το αναφέρω.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Αν έχετε πάρει τη σειρά από τον Τηλεθεατή κοιτάξτε στην πίσω πλευρά της κασετίνας τις ημερομηνίες προβολής των επεισοδίων. Γιατί έχουμε 2 ημερομηνίες ή ακόμη και 3 σε διαφορετικά επεισόδια-dvd;Από Δευτέρα θα δω το αρχείο μου και θα σας το αναφέρω.
Μηπως οι δευτερες ημερομηνιες αφορουν την επαναληψη του επεισοδιου? Πολυ συχνα το mega επαναλαμβανε τα επεισοδια.
 
Λοιπόν επειδή παίρνω και εγώ τα dvd του τηλεθεατή, νομίζω πώς όντως κάποιες σκηνές είναι μονταρισμένες, καθώς σε κάποια σημεία είναι απότομη η μεταβίβαση από τη μιά σκηνή στην άλλη - ιδίως στα πρώτα dvd του πρώτου κύκλου -. Επίσης είμαι σχεδόν βέβαιος πώς μια σκηνή - ο οικογενειάρχης Μήτσος μιλάει με τη γυνάικα του (Ελένη Γερασιμίδου), την είχα δει ατόφια σε μια εκπομπή του Άλ τσαντίρι νιούζ στα τέλη Μαίου. Εκεί παρουσιάστηκε ολόκληρη(όπως προφανώς έπαιξε και τότε), ενώ στο 1ο dvd του 1ου κύκλου παρεμβάλλονταν διάφορες άλλες σκηνές. Επομένως πράγματι κάποια πράγματα μάλλον πρέπει να έχουν υποστεί μοντάζ. Ωστόσο νομίζω πώς η περίπτωση 1 επεισόδιο να πετσοκόβεται σε 3 dvd δεν ισχύει...Δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο τουλάχιστον. Οι διαφορετικές ημερομηνίες που δείχνει στο πίσω μέρος ίσως αναφέρονται στο γεγονός πώς η εκπομπή έπαιζε τη μια εβδομάδα και την επόμενη έδειχνε επανάληψη του ίδιου επεισοδίου, ώστε να παίζεται κάτι καινούργιο κάθε 2 εβδομάδες...Είναι και αυτό μια εξήγηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Σοβαρα ειναι πετσοκομενα τα επεισοδια? Δεν το ειχα καταλαβει.
Λοιπόν είδα τα εξής: τα 2 πρώτα ντιβιντί έχουν από 2 επεισόδια της σειράς. Το ντιβιντί 3 έχει τα επεισόδια 12/5 και 19/5, το 4 τα επεισόδια 19/5 & 26/5, το 5 τα επεισόδια 19/5 & 2/6. Τα τελευταία έχουν από 1 επεισόδιο. Αν δεν είναι πετσόκομμα αυτό δεν ξέρω κι εγώ τι είναι. 1 επεισόδιο σε 3 ντιβιντί;Γκουχ γκουχ. Ευτυχώς ο β΄ κύκλος το έσωσε (προς το παρόν έστω).
 
mhmerotategiatipino είπε:
Λοιπόν είδα τα εξής: τα 2 πρώτα ντιβιντί έχουν από 2 επεισόδια της σειράς. Το ντιβιντί 3 έχει τα επεισόδια 12/5 και 19/5, το 4 τα επεισόδια 19/5 & 26/5, το 5 τα επεισόδια 19/5 & 2/6. Τα τελευταία έχουν από 1 επεισόδιο. Αν δεν είναι πετσόκομμα αυτό δεν ξέρω κι εγώ τι είναι. 1 επεισόδιο σε 3 ντιβιντί;Γκουχ γκουχ. Ευτυχώς ο β΄ κύκλος το έσωσε (προς το παρόν έστω).
Ποιο ειναι αυτο το επεισοδιο που ειναι χωρισμενο σε 3 dvd, γιατι δεν το καταλαβα καλα?
 
ChristosM είπε:
Ποιο ειναι αυτο το επεισοδιο που ειναι χωρισμενο σε 3 dvd, γιατι δεν το καταλαβα καλα?
Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα του mhmerotategiatipino, το επεισόδιο το οποίο είχε προβληθεί σε Α' προβολή στις 19/5/92, το οποίο "έσπασε" στο 3ο, 4ο και 5ο DVD.

Εγώ τις ημερομηνίες που έχει στο πίσω μέρος του κάθε κουτιού της εκλαμβάνω διαφορετικά mhmerotategiatipino: Η ημερομηνία δηλώνει ποιες ημερομηνίες προβλήθηκε από το MEGA αυτούσιο το κάθε επεισόδιο. Στην περίπτωση που βλέπουμε πάνω από μία ημερομηνία στο κουτί για κάποια επεισόδια, αυτό συμβαίνει επειδή ο Λ. Λαζόπουλος δεν προλάβαινε να ετοιμάσει ένα νέο επεισόδιο κάθε εβδομάδα, με αποτέλεσμα αρκετά από αυτά (τα περισότερα θα έλεγα) να προβάλλονται 2 συνεχόμενες εβδομάδες σε επανάληψη. Αυτό το θυμάμαι να συμβαίνει άλλωστε το 1992, διότι θυμάμαι και την απογοήτευσή μου όταν είχε επανάληψη επεισοδίου κάθε φορά.

Τώρα το αν έχει πέσει "ψαλίδι" στα επεισόδια και στις σκηνές τους, αυτό μόνο κάποιος που έχει γράψει τα επεισόδια από την Α' προβολή τους μπορεί να το πιστοποιήσει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Εγώ τις ημερομηνίες που έχει στο πίσω μέρος του κάθε κουτιού της εκλαμβάνω διαφορετικά mhmerotategiatipino: Η ημερομηνία δηλώνει ποιες ημερομηνίες προβλήθηκε από το MEGA αυτούσιο το κάθε επεισόδιο. Στην περίπτωση που βλέπουμε πάνω από μία ημερομηνία στο κουτί για κάποια επεισόδια, αυτό συμβαίνει επειδή ο Λ. Λαζόπουλος δεν προλάβαινε να ετοιμάσει ένα νέο επεισόδιο κάθε εββομάδα, με αποτέλεσμα αρκετά από αυτά (τα περισότερα θα έλεγα) να προβάλλονται 2 συνεχόμενες εβδομάδες σε επανάληψη. Αυτό το θυμάμαι να συμβαίνει άλλωστε το 1992, διότι θυμάμαι και την απογοήτευσή μου όταν είχε επανάληψη επεισοδίου κάθε φορά.
Θα συμφωνησω με τον Bernard, ετσι τα ειχα σκεφτει κι εγω. Εξαλλου γιατι να δωσει τις ημερομηνιες ο Λαζοπουλος και να "καρφωθει" απο μονος του αν ίσχυε αυτο το περιεργο μονταζ? Μια δευτερη εκδοχη ειναι να ειναι λαθος οι ημερομηνιες, κατι που το βρισκω πολυ πιθανο μια και το εχουμε δει να συμβαινει συχνα και στο βιβλιο του Βαλουκου για τα σηριαλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γι΄αυτό και τα dvd είναι συνολικά 50 περίπου ενώ τα επεισόδια είναι γύρω στα 45!
 
Δηλαδή στις 19/5 προβλήθηκαν αυτούσια τρία επεισόδια;Χμ...Καλά τέσπα μην ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα μας. Δεν την σκέφτηκα αυτήν την οπτική. Για να δούμε στη συνέχεια.
 
Στο All Nighters της Παρασκευής 4/12 προβλήθηκε ένα ολόκληρο επεισόδιο, μα κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν ενιαίο! Είχαν ενώσει αποσπάσματα από τα guest της Αλεξίου, του Νινιού κτλ! Δεν το λέω με σιγουριά καθώς δεν αγοράζω τα Dvd για να ξέρω την ακριβή δομή των επεισοδίων.

Αλήθεια βρε παιδιά, μπορεί κάποιος που αγοράζει τα DVD και μπράβο του, να μας ενημερώσει σε ποιο επεισόδιο βρισκόμαστε;;; Για να υπολογίσουμε πόσα απομένουν ακόμη (μέχρι την πιθανή επόμενη προσφορά από τον Τηλεθεατή -ευελπιστούμε φθηνότερη). ;)
 
sunset89 είπε:
Στο All Nighters της Παρασκευής 4/12 προβλήθηκε ένα ολόκληρο επεισόδιο, μα κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν ενιαίο! Είχαν ενώσει αποσπάσματα από τα guest της Αλεξίου, του Νινιού κτλ! Δεν το λέω με σιγουριά καθώς δεν αγοράζω τα Dvd για να ξέρω την ακριβή δομή των επεισοδίων.
Έτσι είναι, όπως τα λες - δεν είδα το χθεσινό επεισόδιο που προβλήθηκε από το MEGA στα πλαίσια του "Friday All Nighters", αλλά μπορώ να διαβεβαιώσω (βάση των πληροφοριών που αναγράφονται στα DVDs) ότι το επεισόδιο με τον Γιώργο Νινιό είχε προβληθεί στις 12/5/1992, ενώ το επεισόδιο με την Χάρις Αλεξίου στις 22/2/1995, επομένως μιλάμε για 2 διαφορετικά επεισόδια.

sunset89 είπε:
Αλήθεια βρε παιδιά, μπορεί κάποιος που αγοράζει τα DVD και μπράβο του, να μας ενημερώσει σε ποιο επεισόδιο βρισκόμαστε;;; Για να υπολογίσουμε πόσα απομένουν ακόμη (μέχρι την πιθανή επόμενη προσφορά από τον Τηλεθεατή -ευελπιστούμε φθηνότερη). ;)
Χτες, Παρασκευή 4/12, ο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ διέθεσε το 29ο από τα 50 DVDs που έχει εξαγγείλει. Επομένως, "Οι Δέκα Μικροί Μήτσοι" αναμένονται να τελειώσουν από το περιοδικό την Παρασκευή 30 Απριλίου. Να δούμε τι θα επακολουθήσει...

Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ πιθανό να ξεκινήσει ο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ να διαθέτει κάποια τηλεοπτική σειρά μόλις ολοκληρωθεί η συλλογή της FINOS FILMS, η επόμενη κασετίνα της οποίας ολοκληρώνεται στις 15 Ιανουαρίου. Μακάρι ασφαλώς η διαίσθησή μου να βγει λανθασμένη και να συνεχίσουν με τις ταινίες της FINOS FILMS μέχρι (περίπου) τον Σεπτέμβριο του 2010 (προκειμένου να διατεθούν όλες)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν κάποιος έχει τα dvd θα ήθελα αν γίνεται να δει το 8ο dvd του 4ου κύκλου και να μου λύσει την εξής απορία,γιατί ενω προαναγγέλει το τραγούδι "Θυμάσαι" δεν το δείχνει μετά?Ενω δείχνει το videoclip της Χαρουλας για την "Πανσέληνο" αυτό το σημείο στο οποίο ειναι η Χαρούλα και τραγουδά το "Θυμάσαι" στον Καραμανλή(το έχει στο youtube κιολας!) στο dvd μου τουλάχιστον δεν είναι.Σε εσάς είναι?Κι αν ναι σε ποιό λεπτο?(οχι τπτ άλλο αλλα ειμαι κ τρελός fun της Χαρούλας!!)
 
Γεια σας παιδιά...Μήπως μπορείτε να μου πείτε από ποιό επεισόδιο και ποιού κύκλου είναι αυτο τ βιντεο?Πρέπει να είναι του 5 αλλά στα 5 πρώτα του πέμπτου κύκλου δεν έχω δει τη σκηνή της Μισέλ με τη μητέρα της..


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπορεί να μου πεί καποιος?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα