Δίσκοι Βινυλίου

electricchurch

RetroWannaBe
Joined
4 Mαϊ 2007
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
10
μπορειται να μου πειτε αν και ποσους δισκους βινυλιου εχετε στην κατοχη σας?και αν θυμασται τον πρωτο δισκο που αγορασατε?η δικη μου συλλογη αριθμει γυρω στα 700 lp τα οποια ακομα ακουω(τουλαχιστον ορισμενα απο αυτα)και ο πρωτος δισκος που αγορασα ηταν το summon the dead απο τους συμπολητες μου(μπραχαμι)flames
 
το πρώτο που έπεσε στα χέρια μου είναι αυτό

006.jpg


και η πρώτη αγορά

Accept Best of, greek edition plus two live songs
 
Γύρω στους 500 ,αλλά δεν μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα! :) Οι περισσότεροι είναι 80's metal διαμάντια....μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ και πάλι με τα δισκάκια μου! :icon_cry:

Αν δεν ήταν το κόλλημα με τα games θα είχα χιλιάδες!!:mad::mad:
 
400+ and still counting. Πρωτος δισκος μου μαααααλλον γιατι εχουν περασει και καποια χρονακια πρεπει να ηταν Queen - News of the world αλλα απο τοτε πολλα εχουν αλλαξει στα γουστα μου. Φυσικα πρωτοι δισκοι βινυλιου που επεσαν στα χερια μου ηταν αυτοι του πατερα μου και ο 1ος παιδικος μου Winnie the poooh :biglaugh::biglaugh::biglaugh: Απο τη μερια της αδερφης μου που ηταν μεγαλυτερη κατα 6 χρονια ηταν ενα δισκακι του Rick Astley κι ενα των Aha (Scoundrel Days).
 
Εγω είμαι φτωχός, αν έχω δέκα δίσκους ζήτημα είναι. :D

Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακές οι συλλογές σας παιδιά.
 
telonio είπε:
Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακές οι συλλογές σας παιδιά.
Τα βινυλιάκια είναι πανέμορφα!! Θα μπορουσα να πετάξω τα πάντα εκτός απο τα δισκάκια μου, τρελή αγάπη.:biglaugh:
 
telonio είπε:
Εγω είμαι φτωχός, αν έχω δέκα δίσκους ζήτημα είναι. :D
Το ίδιο και εγώ... καμιά εικοσαριά...

Το πρώτο πρέπει να ήταν η συλλογή του Cutty Sark (Follow Your Heart Music Collection)
 
Βινύλια...μια ζωή ολόκληρη. Έχω αρκετά. Η αλήθεια είναι οτι δεν τα μέτρησα ποτέ, σίγουρα όμως είναι πάνω από χίλια.

Την εποχή που βγήκε το Cd ήμουν στο τσακ να "σπρώξω" ότι είχα μαζέψει μέχρι τότε... Ο Θεός με φώτισε και δεν έκανα τη Μ***κια.

Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το Born in the Usa (Springsteen) μαζί μια μια συλλογή από hitακια της εποχής. Μετά το πράγμα "σκλήρυνε" αρκετά. :) :)

Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.
 
350 περίπου 33 rpm

200 περόπου 45 rpm

14 μόλις 78 rpm

Πρώτος δίσκος: Beatles - Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band
 
Λόγω ηλικιάς δεν έχω κανένα δίσκο στην κατοχή μου. Υπάρχουν στο σπίτι καμιά 30αριά δίσκοι του πατέρα μου.

Δυστυχώς είμαι παιδι του CD... :conf:

Dragon_K. είπε:
Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.
Συμφωνώ απολύτως. Αν και το ήξερα, πρόσφατα το επαλήθευσα. Έβαλα να ακούσω μετά από πολύ καιρό στο πικ-απ τo Deepest Purple. Ο ήχος δεν συγκρίνονταν με τα αντίστοιχα κομμάτια τα οποία είχα ακούσει σε CD (ή ακόμα χειρότερα σε MP3).
Και μια που μιλάμε για βινύλια, που θα μπορούσα να βρώ κάποια εδώ στο Ηράκλειο;:nervous:
 
350 περίπου 33 rpm200 περόπου 45 rpm

14 μόλις 78 rpm
Tι σημαίνουν 33,45,78 rpm και τι διαφορά έχουν?????????

Ο πατέρας μου είχε γύρω στα 30 βινύλια με Καζαντζίδη (Υπάρχω),Μπιθικώτση,Νταλάρα (50 Χρόνια Ρεμπέτικο) και άλλα ξένα και ελληνικά,τα οποία και έχει πετάξει μαζί με το πικάπ!!!!!!!!!!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Tι σημαίνουν 33,45,78 rpm και τι διαφορά έχουν?????????
Είναι οι λεγόμενες "στροφές" του δίσκου (rpm). Ανάλογα με τις στροφές που είχε γραφεί ο δίσκος, ρύθμιζες το πικάπ κατάλληλα και άκουγες το δίσκο. Υπήρχαν και δίσκοι 16 στροφών. Συνήθως τα μικρά δισκάκια παίζανε σε 45 στροφές (από εκεί και το όνομα τους: 45άρια) και χρησιμοποιούνταν συνήθως για singles.

thebest20 είπε:
Ο πατέρας μου είχε γύρω στα 30 βινύλια με Καζαντζίδη (Υπάρχω),Μπιθικώτση,Νταλάρα (50 Χρόνια Ρεμπέτικο) και άλλα ξένα και ελληνικά,τα οποία και έχει πετάξει μαζί με το πικάπ!!!!!!!!!!!!!!!
:eek::eek::eek:
 
Θυμάστε κάτι μικρά δισκάκια, συνήθως singles, τα "7-ιντσα" ;

Είχα το I WANT OUT, των HELLOWEEN σε τέτοιο.
 
Εγώ πάλι ήμουν παιδί της κασέτας, και δεν έχω κανένα βινύλιο!:eek:

exetlaios είπε:
Θυμάστε κάτι μικρά δισκάκια, συνήθως singles, τα "7-ιντσα" ;
Είχα το I WANT OUT, των HELLOWEEN σε τέτοιο.
Ο αδερφός ενός φίλου μου είναι μεταλάς μέχρι το κόκκαλο, και έχει στην κατοχή του πάρα πολλά 7ιντσα (νομίζω πως πρέπει να έχει και το 7ιντσο που είχες και εσύ κάποτε)
 
Δεν θυμαμαι ακριβως ποσα εχω αλλα ειναι σιγουρα πανω απο 300οι δισκοι.

Κλασικης μουσικης, χριστουγενιατικα, Τζαζ, ελληνικα λαϊκα, Blues, στουμφακια :animeek: και πολλα αλλα...

Το πρωτο που αγορασα ηταν το Διπλο Album των Queen Greatest Hits II.

Ειχα βρει 6000δρχ μπροστα στην Καμαρα και χωρις δευτερη σκεψη πηγα στο δισκαδικο που ειχε λιγο πιο κατω :)
 
Για τους μικρότερους

rpm σημαίνει rounds per minutes

33 rpm είναι οι κλασσικοί μεγάλοι δίσκοι που είχαμε μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90'. Γνωστά και ως 12ιντσα καθώς τόση είναι η διαμετρό τους.10-15 τραγούδια ανάλογα ο κάθε δίσκος.

45 rpm είναι τα αγαπημένα δισκάκια που στην Ελλάδα άρχισαν να σβήνουν αρχές με μέσα του 80'. Γνωστά και ως 7ιντσα λόγω διαμέτρου πάντα. 1 τραγούδι συνήθως σε κάθε πλευρά.

78 rpm. Οι δίσκοι του γραμμοφώνου. Άρχισαν να πεθαίνουν στις αρχές του δεκαετίας του 50. Οι πιο διαδεδομένοι ήταν οι 10ιντσοι, για τα τραγούδια, και οι 12ιντσοι για την κλασσική μουσική, καθώς μπορούσαν να παίξουν δύο λεπτά παραπάνω. Φυσικά, ένα τραγούδι στην κάθε πλευρά.

Για όλα τα παραπάνω φυσικά υπάρχουν και παραλλαγές. Οι βασικές αρχές όμως είναι αυτές.

Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα για τα 16 rpm και έχει καμία φωτογραφία ας βοηθήσει την κατάσταση γιατί έχω μεσάνυντα, παρότι έχω ένα πικάπ βαλίτζα αρχαίο που μπορεί να παίξει και τέτοιους.
 
Πίσω
Μπλουζα