Δίσκοι Βινυλίου

παρεπιπτόντως πρώτος δίσκος

Paul Mc Cartney - Pipes of Peace μου τον εκαναν δώρο το 1989...
 
έχω γύρω στους 150 δίσκους 33 στροφών και 10 45 στροφών, κυρίως Ελληνικούς από τη δεκαετία του 80 οι πιο πολλοί και αρχές του 90. Το πικαπ το πήραμε το 85 και ο πρώτος δισκος που αγόρασα ηταν το Κάτι Συμβαίνει της Άννας Βίσση. Εκτός απο πολλούς δίσκους της Άννας έχω και με τους Αλέξια, Βόσσου, Πάριο, Μαρινέλλα, Λέανδρος, Σακελλαρίου, Κωνσταντίνα, Γλυκερία, Μούσχουρη, Πωλίνα, Μαντώ κλπ.
 
από Κωνσταντίνα Ψάχνω το "Τραγούδια για την Κωνσταντίνα","Σε Ζητώ","Δυο Τριαντάφυλλα" & "Στον επόμενο τόνο"!!!!!!!!!!!!!!
 
Οι δίσκοι ανάλογα με τις στροφές είχαν και διαφορά στα τραγούδια?Έχω δει μικρά δισκάκια αλλά δεν ήξερα ότι παίρνουν μόνο 1 κομμάτι (αν δεν κάνω λάθος...),τότε οι υπόλοιποι τι παίρνουν,αυτοί που έπαιρναν 10-12 κομμάτια πόσων στροφών είναι?Υπάρχουν δίσκοι με παραπάνω από 14 κομμάτια που διαρκούν περισσότερο από μία ώρα?Πχ η Madonna που βγάζει τα τελευταία της cds σε δίσκους (συλλεκτικούς) είχε τύχει ένα cd 11 κομματιών 50 λεπτών να μπει σε 2 δίσκους με 3 κομμάτια σε κάθε πλευρά ο πρώτος,ενώ ο δεύτερος 3 στη 1+2 στην άλλη!!!!!!!!!!!50 λεπτά νόμιζα ότι τα χωρούσε ένας δίσκος!!!!!!!!!
 
Το πόσα τραγούδια χωράει ένας δίσκος είναι και θέμα πικνότητας των στροφών. Έχω δίσκο 33 στροφών με 22 τραγούδια και διάρκεια πολύ πάνω από μία ώρα και έχω και δίσκο 33 στροφών αραιογραμμένο με 6 τραγούδια. Των U2 πρέπει να είναι αν θυμάμαι καλά. Δεν υπάρχουν κανόνες ή ορισμοί στο τι μπορεί να χωρέσει ένα βινύλιο.
 
Στη δεκαετία του 90 γιατί έβγαζαν αποκλειστικά και μόνο 10 ή 12 τραγούδια στο δίσκο ενώ το cd μπορεί να είχε και 13?Πχ στης Βίσση το Ρε έχει 10 κομμάτια στο δίσκο και 13 στο cd (το cd περιέχει επιπλέον "Ελένη, "Αμήν" και το "Είμαι πολύ καλά" σε remix).Όπως επίσης η Μαντώ είχε κυκλοφορήσει το δίσκο "Ανήσυχο βλέμμα" το '95 και το cd είχε 13 κομμάτια ενώ ο δίσκος 12.Και γιατί όσα βινύλια βγάζουν ξένοι καλλιτέχνες βγαίνουν διπλά με 6 κομμάτια το καθένα (μικρής διάρκειας μέχρι 4 λεπτά κάθε κομμάτι)?
 
Πρώτος μου δίσκος lp το mirrols της sandra. To αγόρασα την ημέρα των γενεθλίων μου το 1986.

Έχω περίπου 250 δίσκους ξένους οι πιό πολύ από την δεκαετία του 80.
 
thebest20 είπε:
Στη δεκαετία του 90 γιατί έβγαζαν αποκλειστικά και μόνο 10 ή 12 τραγούδια στο δίσκο ενώ το cd μπορεί να είχε και 13?Πχ στης Βίσση το Ρε έχει 10 κομμάτια στο δίσκο και 13 στο cd (το cd περιέχει επιπλέον "Ελένη, "Αμήν" και το "Είμαι πολύ καλά" σε remix).
Για το ΡΕ θα σου πω σιγουρα πως και το cd και ο δίσκος 10 τραγουδια ειχαν οταν πρωτοκυκλοφορησαν, και στο λέω αυτό γιατι εχω το Cd της πρωτης κυκλοφοριας.

Στη δευτερη εκδοση του cd μπήκαν τα υπόλοιπα τρια τραγουδια, τα 2 απο το single (Αμην + Ελένη) και το ρεμιξ του Είμαι πολύ καλά.

Μαλλον ο δισκος δεν εκανε δευτερη εκδοση, εκτος κι αν τον εχει καποιος να μας πει.

Και για να μην ειμαι off topik...δεν εχω κανεναν δίσκο :precry:
 
Πρέπει να έχω πάνω από 1000 δίσκους, κυρίως heavy metal, hard rock και AOR.

Θυμάμαι ότι έως και το '95-'96, κάθε Σάββατο πρωί ήταν ιεροτελεστία για μένα 'να κατέβω στο κέντρο' ή στο μοναστηράκι για να αγοράσω κάποιο album από το Rock City ή τον Ζαχαρία. Το ίδιο απόγευμα, το έγραφα σε κασέτα για να μπορώ να το ακούω και στο walkman!
 
Καλησπέρα κι από εμένα. Θυμάμαι ακριβώς τον καιρό που αγόρασα το πρώτο δισκάκι 45 στροφών. Ήταν Άνοιξη του 1981, περνούσα έξω από ένα δισκοπωλείο κι έτσι αυθόρμητα μπήκα μέσα. Να πω ότι σπίτι δεν είχα ακόμη πικ απ. Τι με έκανε να αγοράσω κάτι που μου ήταν εντελώς άγνωστο, ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στο θέμα μας λοιπόν. Ποιός ήταν ο πρώτος μου δίσκος ;

Barrabas, and the title " On the road again " .

και ακολούθησαν

Greg Kihn Band " Jeopardy "

Wham " Young guns "

Tight Fit " The lion sleeps tonight "

Falco " Der Kommisar "

Bucks Feez " My camera never lies "

Τώρα να τολμήσω να αναφέρω τον αριθμό των δίσκων που ανήκουν στη συλλογή μου; Λοιπόν, 6378 Maxi και LP 2205 ,2205 μικρά 45άρια και καμιά 1200 διπλά. Τα αναφέρω κι αυτά ελπίζοντας ότι κάποιος μαζεύει δισκάκια και ψάχνει κάποιο συγκεκριμένο. Το πρόβλημα μου φυσικά είναι ο χώρος αποθήκευσης, αφού συνέχεια με " απειλούν " ότι μια ημέρα θα τα βρω έξω στο δρόμο. Φευ, αυτό το χούι δεν κόβεται. Χαιρετισμούς Γιώργος.
 
πρέπει να έχω γύρω στους 250 δίσκους που αγόραζα με το χαρτζιλίκι μου. Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το Scoundrel days by Aha. Τί τέλειος δίσκος!!!!
 
Πρώτο LP που αγόρασα με το χαρτζιλίκι μου, το οσκαρικό soundtrack της ταινίας Chariots of fire με μουσική τού Vangelis Papathanasiou.

Πρώτο single το Merry christmas everyone τού Shakin' Stevens.

Πρώτο CD το Aftermath των Rolling Stones, δώρο με το πρώτο Sony Discman που μου ήρθε τότε από την Αμερική.

Από τον Vangelis και έπειτα, ένας μικρός χαμός.

Γύρω στα 1500 LP, 700-800 singles και πάνω από 1500 CD's.
 
Εχω κι εγω καμια 350αρα βινυλια κυριως classic metal και 70s progressive.

Εχω ομως παθει μια ανεξηγητη ζημια με το Dual (οσο φτανω προς το τελος της πλευρας αρχιζει να παραμορφωνεται ο ηχος) και δεν υπαρχει πλεον αντιπροσωπεια ή εταιρεια... :(

Δυστυχως η ευκολια που μας προσφεραν τα CD και τα mp3,σκοτωσαν τη πραγματικη απολαυση της προσεκτικης ακροασης.Ακουμε ενα κομματι και στα καπακια παμε γι αλλο...
 
Εγώ έχω γύρω στα 1.140 33άρια και περίπου 150 45άρια. Όλα ελληνικά και κάποια από αυτά πολύ σπάνια. Εξακολουθώ ν' αγοράζω βινύλια όπου βρω κι έχω ξοδέψει ένα σωρό λεφτά, αλλά δε με νοιάζει καθόλου. Κάντε μια βόλτα από το σχετικό blog που έχω φτιάξει: vinylmaniac.madblog.gr
 
Πολυ πλουσιο σε πληροφοριες το blog σου φιλε Τασο!
 
Δεν έχω πολλά βινύλια, αλλά στη συλλογή μου υπάρχει κάτι από σχεδόν κάθε είδος μουσικής. Ελληνική και ξένη ποπ, ροκ, χαρντ ροκ, χέβι μέταλ, κάποια soundtrack, ροκ εντ ρολ, λαικά, ελαφρά. Τα 33άρια είναι γύρω στα 100. 45άρια άρχισα ν' αγοράζω σχετικά πρόσφατα από τα μεταχειρισμενάδικα και έτσι, μέχρι τώρα, έχω μόλις 15 (κυρίως Ποπ της δεκαετίας τού '80).

Το πρώτο βινύλιο που αγόρασα η ίδια ήταν το soundtrack της ταινίας Licence To Kill το 1989. Το τελευταίο, το οποίο κοντεύω να λιώσω στο πικαπ, είναι το Cloudbusting (maxi) της Kate Bush.
 
Ξέρετε κανένα καλό δισκοπωλείο με λογικές τιμές και ποικιλία (για Αθήνα); Έχω αρκετά χρόνια να αγοράσω βινύλιο και έχω χάσει επαφή.
 
Leon είπε:
Ξέρετε κανένα καλό δισκοπωλείο με λογικές τιμές και ποικιλία (για Αθήνα); Έχω αρκετά χρόνια να αγοράσω βινύλιο και έχω χάσει επαφή.
Βινύλια καινούργια φέρνουν τα metropolis αλλά λίγα

Θα σου συστήσω ένα δισκοπωλείο ( Το υπόγειο) το οποίο έχει μόνο used βινύλια - cd και είναι το φτηνότερο με διαφορά στην Αθήνα και ειδικά από αυτά στο Μοναστηράκι.

Βρίσκεται πίσω από τη Νομική σε έναν πεζόδρομο (καπλανων 14) κάθετο στη Μασαλίας. Έχει 50ς, 60ς,70ς, 80ς, 90ς και Ελληνικά various :D Εχτές που βγήκα μια τσάρκα σε Μοναστηράκι (οπού πήρα κάποια πράγματα) πέρασα κι απο κει και πήρα σε cd ένα Gallagher, δύο Mountain, ένα Blue Oyster Cult και σε βινύλια, ένα Dire Straits και ένα Simon & Garfunkel, έδωσα 24 ευρώ με απόδειξη ( :D )

Σαν χώρος μου αρέσει και έχει πολύ πράμα αναλόγως βέβαια τι ψάχνεις.

Στο Μοναστηράκι πηγαίνω σε μια στοα μαύρη κι άραχνη δίπλα από το 7+7 οπού έχει μόνο used και σε σχετικά καλές τιμές. Ειδικεύεται σε Hard/ Heavy και έχει αρκετά καλό ράφι με 70ς rock ψυχεδέλεια κλπ.
 
Dragon_K. είπε:
Βινύλια καινούργια φέρνουν τα metropolis αλλά λίγα
Θα σου συστήσω ένα δισκοπωλείο ( Το υπόγειο) το οποίο έχει μόνο used βινύλια - cd και είναι το φτηνότερο με διαφορά στην Αθήνα και ειδικά από αυτά στο Μοναστηράκι.

Βρίσκεται πίσω από τη Νομική σε έναν πεζόδρομο (καπλανων 14) κάθετο στη Μασαλίας. Έχει 50ς, 60ς,70ς, 80ς, 90ς και Ελληνικά various :D Εχτές που βγήκα μια τσάρκα σε Μοναστηράκι (οπού πήρα κάποια πράγματα) πέρασα κι απο κει και πήρα σε cd ένα Gallagher, δύο Mountain, ένα Blue Oyster Cult και σε βινύλια, ένα Dire Straits και ένα Simon & Garfunkel, έδωσα 24 ευρώ με απόδειξη ( :D )

Σαν χώρος μου αρέσει και έχει πολύ πράμα αναλόγως βέβαια τι ψάχνεις.

Στο Μοναστηράκι πηγαίνω σε μια στοα μαύρη κι άραχνη δίπλα από το 7+7 οπού έχει μόνο used και σε σχετικά καλές τιμές. Ειδικεύεται σε Hard/ Heavy και έχει αρκετά καλό ράφι με 70ς rock ψυχεδέλεια κλπ.
Ναι τα ξέρω και τα δύο, άρα ευτυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα. Ιδίως αυτό στη Μασσαλίας το είχα "λιώσει".

Ένα άλλο που μου άρεσε είναι στην Κηφισίας κοντά στο Μετρό στάση Πανόρμου, λίγο μετά την Αγία Τριάδα όπως ανεβαίνεις. Καλή επιλογή με μεταχειρισμένα και "ψαγμένος" ιδιοκτήτης. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακόμα. Πρέπει να το τσεκάρω κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ. Θα κατέβω αύριο στο κέντρο να χτυπήσω κανά δισκάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα