Δίσκοι Βινυλίου

Leon είπε:
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακόμα. Πρέπει να το τσεκάρω κάποια στιγμή.

Οκ μόλις μάθεις ρίξε κάνα "σύρμα" να χουμε το νου μας :D :D

ΟΚ αφού τα ήξερες μια χαρά. Επί τη ευκαιρία τα είπα μήπως θέλει και κάνας άλλος να "κατηφορίσει στην υπόγα" :D
 
Εννοείται ότι θα ενημερώσω. Θα ρίξω και μια ματιά σε αυτά που υπάρχουν στα Εξάρχεια να δω τι παίζει. Απλά πρέπει να έχω γύρω στα τρία χρόνια (μπορεί και παραπάνω) να αγοράσω δίσκους και δεν ήξερα αν τα παλιά γνωστά μαγαζιά πουλάνε ακόμα βινύλιο.

Αλήθεια στο 7+7 τι παίζει τώρα; Παλιά αγόραζα συχνά από εκεί αλλά μετά ανέβηκαν οι τιμές και έπεσε η ποικιλία από ότι θυμάμαι. Πουλάει ακόμα βινύλιο;
 
Έχει κι αυτό κάποια βiνυλια όχι όμως πάρα πολλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σου συστήσω ένα δισκοπωλείο ( Το υπόγειο) το οποίο έχει μόνο used βινύλια - cd και είναι το φτηνότερο με διαφορά στην Αθήνα και ειδικά από αυτά στο Μοναστηράκι.

Βρίσκεται πίσω από τη Νομική σε έναν πεζόδρομο (καπλανων 14) κάθετο στη Μασαλίας. Έχει 50ς, 60ς,70ς, 80ς, 90ς και Ελληνικά various :

Λοιπον φυσικα μιλας για το παλιο δισκοπωλειο που οι παλοιοτεροι το ηξεραν ως "Σολωνος και Μασαλιας". Η (σχετικα) καινουρια του διευθυνση ειναι ακριβως αυτη που αναφερεις. Πηγα εχτες και πηρα 5 lp(t-rex,moody blues,ian mc cullough,μια συλλογη rythm and blues και al stewart)τα περισσοτερα σε πολυ καλη κατασταση στην εξωφρενικη τιμη των...... 8 ευρω!!!!!.εχει παρα πολυ καλες τιμες και μεγαλη ποικιλια
 
να ρωτήσω κάτι?Οι 78 στροφών τι διαφορά έχουν από αυτούς των 33 στροφών?
 
thebest20 είπε:
να ρωτήσω κάτι?Οι 78 στροφών τι διαφορά έχουν από αυτούς των 33 στροφών
οι δισκοι 78 στροφων ειναι για γραμοφωνο. Ενω αυτοι των 33 στροφων ειναι οι γνωστοι σε ολους μας δισκοι lp που παιζουμε στα πικ απ
 
Έχω στην κατοχή μου περίπου 500 δίσκους των 33 στροφών και καμιά 15αριά των 45 στροφών!!!


Οι περισσότεροι είναι rock-hard rock, αλλά έχω και disco, ρεμπέτικα, classic κ.α.



Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν αυτός...


1216512166_im1980.jpg


Βέβαια έχω και πολύ παλιότερους από αυτόν(Queen, Def Leppard, Rolling Stones κ.α.) που μου τους έχει χαρίσει ο μπάρμπας μου που έχει πάνω από 1500 κομμάτια(κανένα Ελληνικό) και τα χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα !!!
 
Bmwnek είπε:
Έχω στην κατοχή μου περίπου 500 δίσκους των 33 στροφών και καμιά 15αριά των 45 στροφών!!!
Οι περισσότεροι είναι rock-hard rock, αλλά έχω και disco, ρεμπέτικα, classic κ.α.



Βέβαια έχω και πολύ παλιότερους από αυτόν(Queen, Def Leppard, Rolling Stones κ.α.) που μου τους έχει χαρίσει ο μπάρμπας μου που έχει πάνω από 1500 κομμάτια(κανένα Ελληνικό) και τα χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα !!!
+1!

Περίπου 500 δίσκους, κληροδότημα των γονιών μου, που ξεκίνησαν από τα τέλη της δεκαετίας του '60 και συνέχισα με κάποιους δικούς μου, από την ηλικία των 11 μέχρι και τα 14 μου περίπου!...

Πιο πριν, δώρο των γονιών μου σε βινύλιο, οι επιτυχίες των Στρούμφ, φυσικά! Αν δεν απατώμαι, ήταν 3 δίσκοι που κυκλοφόρησαν και μου τους είχαν αγοράσει όλους! (Δεν το συζητάμε ότι είχαν μισήσει τα στρουμφάκια μετά από αυτό! :D )...

Με την πρώτη ευκαιρία, θα ανεβάσω φωτογραφίες των Στρουμφο-δίσκων! :)
 
Leon είπε:
Αλήθεια στο 7+7 τι παίζει τώρα; Παλιά αγόραζα συχνά από εκεί αλλά μετά ανέβηκαν οι τιμές και έπεσε η ποικιλία από ότι θυμάμαι. Πουλάει ακόμα βινύλιο;
Εγώ μπήκα τυχαία και είχε κάποια cds της Αλέξιας και της Μπέσσυς Αργυράκη μόνο 1,99e το καθένα,αλλά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είχαν εξαντληθεί και ότι θα τα έφερναν πάλι αργότερα με τιμές γύρω στα 4e το καθένα!!!Τελικά δεν τα έχουν φέρει ακόμα και είναι καλά cds,της Μπέσσυς Αργυράκη "Απειλή" & "Ξαναγύρισα" και της Αλέξιας "Έλα Μια Νύχτα" & "1,2,3"
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά.

Πρόσφατα, στο μιά βόλτα :D στη Θεσσαλονίκη πέτυχα ένα μαγαζάκι (υπόγειο) με πολλούς δίσκους βινυλίου (μάλιστα είχε και εκείνο των Poll που είναι σε λινάτσα) .

Αν θυμάμαι καλά ήταν στον μεγάλο πεζόδρομο που ξεκινάει από την Αψίδα του Γαλέριου στη Ροτόντα. :cool: Μόνο που δε συγκράτησα όνομα... :precry:
 
Αλήθεια,τι τιμή είχε ένα βινύλιο?είχα ακούσει ότι το 90-92 ένα βινύλιο έκανε 5.000-6.000 δρχ αλλά το υλικό του ήταν ακριβό...το cd από την άλλη είναι φτηνό υλικό αλλά έχει ίδια τιμή με το βινύλιο γιατί οι εταιρείες βρήκαν το cd ως πιο εύκολη λύση για να βγάλουν χρήματα...δεν είχαν προβλέψει όμως σωστά ότι ήταν εύκολο να βγουν cd-r μηχανήματα και κενά cds
 
Κάπου εκεί ήταν οι τιμές στα βινύλια αν θυμάμαι καλά, αλλά για αυτό που είμαι σιγουρος είναι οτι τα cd όταν πρωτοβγήκαν είχαν την ίδια τιμή και φυσικά το 1/10 του κόστους του βινυλίου.

Τώρα τα βινύλια που βγαίνουν έχουν σίγουρα πάνω απο 30 - 40 ευρώ και σίγουρα απευθύνονται σε πολύ ειδικό κοινό.
 
Exω γυρω στα 350 βινυλια κυριως metal και καποια hard rock, progressive, τα οποια αγορασα μονος. Θα ειχα και εγω μια ωραιοτατη συλλογη απο τους δικους μου αν δεν ημουν το παιδακι απο την κολαση. Ειχα το χομπυ μικρος να ξυνω τους δισκους με αποτελεσμα να καταστραφουν οι περισσοτεροι. Μην με βαρεσετε, το εκανα μονος μου οταν μεγαλωσα.

Αρχισα να αγοραζω μονος μου απο το χαρτζιλικι μου δισκους απο το 1992 και μετα. Σχεδον καθε Σαββατοκυριακο μαζι με τα παιδια που μενουν διπλα, σηκωνομασταν 8 η ωρα για να ειμαστε 9 στην Αθηνα και να φερουμε βολτα ολα τα μαγαζια. Η πλακα ειναι πως καναμε μια ερευνα αγορας λες και θα παρουμε οικοπεδο. Κι ομως πολλες φορες απεδιδε μιας και δεν ηταν στανταρ καποιος φθηνοτερος αλλα επαιζε απο δισκο σε δισκο. Αρχικα σνομπαραμε τα μεταχειρισμενα, θελαμε εστω και οι λιγοστοι δισκοι μας να ειναι ολοκαινουργιοι μονο απο εμας παιγμενοι. Αυτο αλλαξε τουλαχιστον για εμενα γυρω στο τελος του λυκειου αλλα μονο για γκρουπ που δεν ηταν πρωτα στην προτιμηση μου ή ηθελα να δοκιμασω. Κατοπιν οσο περναγε ο καιρος επαιρνα λιγοτερους δισκους και μετα σχεδον μονο cd.

Τα περισσοτερα λεφτα τα εχω δωσει το Ροκ Σιτυ, στο Μετροπολις και το Χαπενινγκ (ηταν απεναντι απο την σχολη). Ακολουθει το 7+7, ο Ζαχαριας, ο Τσαμπας και η Στοα παρακατω.

Οσον αφορα τις τιμες. Οταν πρωτοεσκασαν τα cd το 90-91 ειχε γινει μεγαλο σουσουρο για την επανασταση, την καταπληκτικη ποιοτητα κτλ, επαιζε και η κλασσικη ελληνικη ημιμαθεια οποτε ειχε ημιθεοποιηθει το μεσο. CD ειχαν αρχικα ελαχιστα μαγαζια. Ξεκινησε η κυκλοφορια με κυριως κλασσικη μουσικη (θυμαμαι ενα μαγαζακι στην Μπενακη αν δεν κανω λαθος που ειδικευοταν) και καποια καραονοματα οπως Τζακσον, Μπον τζοβι κτλ. Οι τιμες δεν ηταν ιδιες με τους δισκους οπως τα θυμαμαι εγω. Τα cd εκαναν 6-7000 τοτε, ποσον αρκετα μεγαλο. Μετα σταθεροποιηθηκε γυρω στις 5-6000 δρχ. Εγω στην αρχη δεν αγοραζα καθολου cd. Οχι γιατι ημουν ξυπνιος, ειχα μασησει και εγω το ''υπερτατη ποιοτητα'' μπουρδολογημα. Απλα στην τιμη ενος cd επαιρνες 2 δισκους. Ισως και παραπανω αν δεν ηταν καινουργια κυκλοφορια. Ενας καινουργιος metal δισκος κυμαινοταν στις 3-4000 μαξιμουμ, ενω πιο παλιοι (οχι μεταχειρισμενοι) αρχιζαν απο 1000δρχ. Μεχρι και τα τελη 90 εβρισκες πολυ μεγαλες διαφορες στην τιμη cd-δισκου. Για παραδειγμα το symphony of enchanted lands των Rhapsody σε limited edition picture disk το εχω με την ζελατινα του και η τιμη επανω λεει 3000δρχ. To far beyond driven σε αλμπουμ με το κομμενο εξωφυλλο (με το τρυμανι στον κωλο αντι για το μκρανιο) των Pantera το ειχα παρει το 97 1500 δρχ. Το 10ιντσο picture disk Οld των Machinehead το ειχα παρει 500δρχ!!!!! Θυμαμαι μου ειχε φανει τοσο ξεφτιλα τιμη που πηρα 2-3 για να πηγαινω δωρα σε φιλους μιας και η παρεα εχει γιορτες-γεννεθλια κατα το διαστημα των χριστουγεννων.

Ξαφνικα μια ωραια πρωια οι δισκοι μετακομισαν απο το μεγαλο Μετροπολις στο μικρο που παλια ειχε τα cd. Τα βυνιλια επιασαν μια μικρη γωνια στο Ροκ Σιτυ και οι cdιερες κατελαβαν το χωρο. Επισημα πλεον το βινυλιο περναγε στο βασιλειο των συλλεκτικων ακριβων εκδοσεων. Τα cd εμειναν κυριαρχα και φυσικα η τιμη τους δεν επεσε. Απλα διατηρηθηκε περιπου στα ιδια μεγεθη και παρουσιαστηκαν οι πρωτες προσφορες. Γυρω στις 3000 (δηλαδη οσο ακριβες παλιες κυκλοφοριες ή φθηνες νεες σε βινυλιο) και κυριως πραγματα που δεν πουλουσαν και πολυ. Πολυ αργοτερα και οι εταιρειες εριξαν λιγο νερο στο κρασι τους (οσον αφορα το χωρο του μεταλ εννοω) και βελτιωσαν τον τιμοκαταλογο τους σε συνδιασμο με το οτι το Μετροπολις μεγαλωσε παρα πολυ, επεκταθηκε παντου και ειχε την ευχερεια να τιναξει την αγορα στον αερα προσφεροντας πολυ καλυτερες τιμες απο τον ανταγωνισμο με εξαιρεση το Ροκ Σιτυ το οποιο μετα μεγαλης λυπης διαπιστωνω πως δεν πηγαινει καλα. Ειναι σπανιο σημερα αν ξερεις να ψωνισεις και δεν πας σε κανενα φαρμακειο τυπου V..... να δωσεις πανω απο 20 ευρω για καινουργια κυκλοφορια με εξαιρεση ειδικες εκδοσεις.

Απο εκει βεβαια καταλαβαινουμε πως για να εχει διατηρηθει η τιμη στο ιδιο επιπεδο εδω και σχεδον 20 χρονια, χωρις να καταστραφει ολη η δισκογραφια, τι λεφτα μας μασησαν τοσα χρονια.
 
Ναι τα v***in πουλάνε ένα απλό cd 25e
 
Μιλαμε για τρελο φαρμακειο. Δεν εχω αγορασει ποτε τιποτα, ακομα και οταν τα επισκεπτομουν χαζολογωντας στο Village Park.
 
joe είπε:
με εξαιρεση το Ροκ Σιτυ το οποιο μετα μεγαλης λυπης διαπιστωνω πως δεν πηγαινει καλα.
Αντιλαμβάνομαι το συναισθηματικόν του πράγματος Joe ,αλλά σε αυτό το σημείο είμαι τελείως αντίθετος.

Κάποια πράγματα έχουν ήδη γραφτεί και κάποια άλλα ίσως γραφτούν, τόσο για το δισκάδικο όσο και για την Εταιρεία διανομής δίσκων και επανεκδόσεων, που για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα υπήρξε ο -σχεδόν- αποκλειστικός νταβατζής του Ελληνικού εμπορίου metal δίσκων, μέχρι που κάποιοι αποφάσισαν να ξυπνήσουν και έπεσε "λουκέτο"

Συγχωρεσέ με αλλά θα θα το πω όπως το αισθάνομαι.

Κανένα δάκρυ για το Rock City . Στα τσακίδια και ο τελευταίος τους να κλείσει την πόρτα. ΑΡΚΕΤΑ !!!
 
Οπως ειπες και εσυ βλεπω το θεμα απο την συναισθηματικη του πλευρα. Απο εκει πηρα τους πρωτους μου δισκους και αρκετους στην συνεχεια. Το βασικοτερο ολων ηταν πως μετα απο ερευνες αγορας το Ροκ Σιτυ ειχε γενικοτερα καλυτερες τιμες απο τους αλλους, ακομα και απο το γιγαντωμενο Μετροπολις. Και αυτο ηταν που με ενοιαζε περισσοτερο.
 
Leon είπε:
Αλήθεια στο 7+7 τι παίζει τώρα; Παλιά αγόραζα συχνά από εκεί αλλά μετά ανέβηκαν οι τιμές και έπεσε η ποικιλία από ότι θυμάμαι. Πουλάει ακόμα βινύλιο;

Αν και πηγαίνω πολύ συχνά Μοναστηράκι, είχα πολύ καιρό να κατέβω στο 7+7. Πήγα σήμερα και απ' ότι είδα πάει για λουκέτο. Πολύ λίγα πράγματα και ψιλοακριβά.

Αντιθέτως oι "Μεταχειρισμένοι" πάνε μια χαρά. Και πως να μην πηγαίνουν όταν μπροστά μου σήμερα ένας ιδιώτης πούλησε στο μαγαζί τριάντα cd (Rock-Hard) 60 ευρώ.

Για μια κούπα ρύζι...
 
Τα δικά μου είναι γύρω στα 5000 maxi singles από 10ετία 80's και γύρω στα 400 lp's. :) Α ξέχασα... έχω και καμμιά 400αριά ελληνικά τα οποία μου τα έδωσε ένας φίλος που δεν είχε χώρο (Πουλόπουλοι, Βοσκόπουλοι και σια από ελληνικές ταινίες) αλλά δεν μου λένε τίποτα. Απλά υπάρχουν. Βέβαια δεν πρόκειται να πουλήσω ούτε έναν. Κάποια singles βέβαια που είναι αγαπημένα, όταν τα ξαναβρίσκω τα παίρνω πάλι.

Ο πρώτος μου; Δεν ήταν ένας. Ήταν ένα πακέτο από περίπου 1000 maxi singles όταν έκλεισε ένα μαγαζί που δούλευα και τους πήρα μαζί με 2 Technics MK2. :)

Για τα rock ήμουν από τους τυχερούς που πρόλαβα να έχω όλες τις ψηφιοποιήσεις από το κλασσικό μπλογκ chrisgoesrocks το οποίο καταργήθηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα maxi singles τι περιέχουν συνήθως??????1 track στην κάθε πλευρά ή παραπάνω?Συνήθως στη δεύτερη πλευρά τι μπαίνει?Κάποιο κομμάτι που δεν υπάρχει στο αντίστοιχο album b-side????????Η εκτέλεση του κομματιού είναι διαφορετική από αυτή που υπάρχει στο album?
 
Πίσω
Μπλουζα