Δεισιδαιμονίες γύρω απ' το ανθρώπινο σώμα

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Στα παλιά χρόνια η ανθρώπινη ζωή διακατέχονταν από προλήψεις και δεισιδαιμονίες που δεν περιορίζονταν στην θέα μαύρης γάτας και ξεχασμένης ανοιχτής σκάλας. Υπήρχαν πολλοί μύθοι γύρω από διάφορα χαρακτηριστικά του ανθρώπινου σώματος, με μερικές ιστορίες να είναι αρκετά αγριευτικές. Οι περισσότερες από αυτές έχουν εκλείψει, μερικές όμως συνεχίζουμε να τις λέμε και σήμερα.

Ο αδερφοδιώχτης: η φλέβα που φαίνεται ανάμεσα στα φρυδια ορισμένων ανθρώπων. Εαν γεννιόταν ένα κορίτσι στην οικογένεια με αυτό το χαρακτηριστικό, τότε η μητέρα δεν θα μπορούσε να ξαναγεννήσει αγόρι, κι αν το γεννούσε θα ήταν πεθαμένο. Ο μόνος τρόπος να ξωρκίσουν το "κακό" ήταν το κορίτσι να πετάξει το αγαπημένο του ρούχο ή παιχνίδι στην σόμπα και να το αφήσει να καεί εντελώς.

Το κενό στα μπροστινά δόντια: Λέγεται ότι οι άνθρωποι με κενό ανάμεσα στα δύο μπροστινά δόντια θα γίνουν πετυχημένοι και πλούσιοι. Ειχα μία δασκάλα στο δημοτικό που πίστευε κι επέμενε σ' αυτή την πρόληψη φέρνοντάς μας την Καίτη Γαρμπή για παράδειγμα!

Οι φακίδες: Θεωρούνται σημάδια από φωτιά. Λένε ότι το παιδί που γεννιέται με φακίδες έχασε την ζωή του από φωτιά και του δίνεται μία δεύτερη ευκαιρία.

Τα φιλιά των αγγέλων: Τα σημάδια που έχει ένας άνθρωπος από την γέννησή του έγιναν από αγγελους που φίλησαν το παιδί μόλις γεννήθηκε και του έδωσαν ευλογία.

Το κρητικό σπυρί: Παλιά οι άνθρωποι έβγαζαν στο πρόσωπο ένα σπυρί που δεν έφευγε, και για να μην γεμίσει το σώμα βουτούσαν σε καυτό λάδι ένα φύλλο ελιάς και το έκαιγαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημαδια που εχουν στο σωμα τους καποιοι, κατα μια φιλη μου (και τον κυκλο της) εγιναν επειδη οι μητερες τους μυρισαν ενα τριανταφυλλο (μπορει και αλλο ανθος), κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Εκεινη εχει ενα σημαδι στο λαιμο, και λεει πως οντως η μαμα της μυρισε ενα λουλουδι πριν προλαβουν να την σταματησουν

Τα αραια δοντια που φανερωνουν μελλοντικα πλουτη, τυχη ή πλουσιο γαμπρο, το πιστευαν στην δικη μου κοινωνια. Το αντιστοιχο ισχυε για οποιον δεν ειχε κενα.

Τα ματια που μισοκλεινουν στον υπνο, ηταν αποτελεσμα γιατι η εγκυος μαμα εφαγε λαγο, και αρα το παιδι "λαγοκοιμοταν"

Η δικη μου μαμα εφαγε λαγο, αλλα ο λαγος εδρασε 11 χρονια αργοτερα στην αδερφη μου :p
 
Ο αδερφοδιώχτης: η φλέβα που φαίνεται ανάμεσα στα φρυδια ορισμένων ανθρώπων. Εαν γεννιόταν ένα κορίτσι στην οικογένεια με αυτό το χαρακτηριστικό, τότε η μητέρα δεν θα μπορούσε να ξαναγεννήσει αγόρι, κι αν το γεννούσε θα ήταν πεθαμένο. Ο μόνος τρόπος να ξωρκίσουν το "κακό" ήταν το κορίτσι να πετάξει το αγαπημένο του ρούχο ή παιχνίδι στην σόμπα και να το αφήσει να καεί εντελώς.
Οτι να ναι.
 
Crimson Moonlight είπε:
Το κενό στα μπροστινά δόντια: Λέγεται ότι οι άνθρωποι με κενό ανάμεσα στα δύο μπροστινά δόντια θα γίνουν πετυχημένοι και πλούσιοι. Ειχα μία δασκάλα στο δημοτικό που πίστευε κι επέμενε σ' αυτή την πρόληψη φέρνοντάς μας την Καίτη Γαρμπή για παράδειγμα!
Μιλάμε για επιστημονική κατάρτιση η δασκάλα. :banghead:
 
Αν κάποιο αγοράκι είχε αριστερά στο μέτωπο ένα σημαδάκι σαν κεραυνός, τότε αυτό γλύτωσε από βέβαιο θάνατο σε αντίθεση με τους γονείς του. The boy who lived :p .

article-0-003FDD5300000258-371_224x376.jpg

Σόρρυ αλλά δεν κρατήθηκα με αυτά που διάβασα :rofl:
 
Γενικως υπηρχε η πεποιθηση οτι οι εμπειριες της γυναικας κατα την εγκυμοσυνη θα επηρεαζαν την υγεια του παιδιου.

Επισης θυμαμαι διαφορα τετοια σε παιδικα βιβλια και περιοδικα, οπως το Βιβλιο των Μικρων Εξερευνητών. Θυμαμαι ενα αρθρακι με "κατηγοριες" χεριών και τι σημαινουν για τον καθενα.
 
Crimson Moonlight είπε:
Το κενό στα μπροστινά δόντια: Λέγεται ότι οι άνθρωποι με κενό ανάμεσα στα δύο μπροστινά δόντια θα γίνουν πετυχημένοι και πλούσιοι. Ειχα μία δασκάλα στο δημοτικό που πίστευε κι επέμενε σ' αυτή την πρόληψη φέρνοντάς μας την Καίτη Γαρμπή για παράδειγμα!
Ακλόνητο επιχείρημα! Ειλικρινά εδώ υποκλίνομαι!

Από δεισιδαιμονίες θυμάμαι το "Τετάρτη και Παρασκευή τα νύχια σου μην κόψεις, και Κυριακή να μη λουστείς, αν θέλεις να προκόψεις", αλλά και το "δεν κόβουμε τα νύχια μας τη νύχτα". Για το πρώτο, δεν ξέρω το πώς συνδέονται οι μέρες νηστείας με το κόψιμο των νυχιών, και ίσως το λούσιμο της Κυριακής να πήγαινε σαν υπονοούμενο "ας λούζεσαι και τις άλλες μέρες, όχι μόνο μια Κυριακή". Για το δεύτερο, είχε γίνει αναφορά σε κάποιο μάθημα στο δημοτικό, με θέμα τις προλήψεις, και το είχε πετάξει μια συμμαθήτριά μου. Η δασκάλα μας εξήγησε ότι ο προφανής λόγος αυτής της πρόληψης είναι ο χαμηλός ή ανύπαρκτος φωτισμός τις νυχτερινές ώρες, και τα νύχια αν τα στραβοκόψεις σε πονάνε, οπότε και δεν υπήρχε θέμα "γρουσουζιάς" ή "γκαντεμιάς"...
 
Θυμάμαι η μάνα μου μου έλεγε να μην μασάω τσίχλα την νύχτα για κάποιο λόγο που είχε να κάνει με τους νεκρούς (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες). Πάντως τότε που μάσαγα τσίχλες μετά τις 12 τη νύχτα, δεν θυμάμαι να είδα ποτέ κανένα φάντασμα να προσπαθεί να μου κάνει μπου.

nwntas είπε:
Για το δεύτερο, είχε γίνει αναφορά σε κάποιο μάθημα στο δημοτικό, με θέμα τις προλήψεις, και το είχε πετάξει μια συμμαθήτριά μου. Η δασκάλα μας εξήγησε ότι ο προφανής λόγος αυτής της πρόληψης είναι ο χαμηλός ή ανύπαρκτος φωτισμός τις νυχτερινές ώρες, και τα νύχια αν τα στραβοκόψεις σε πονάνε, οπότε και δεν υπήρχε θέμα "γρουσουζιάς" ή "γκαντεμιάς"...
Αντικειμενική άποψη και αν η δασκάλα είχε γάτα στο σπίτι, παίζει να ήταν και μαύρη.
 
telonio είπε:
Θυμάμαι η μάνα μου μου έλεγε να μην μασάω τσίχλα την νύχτα για κάποιο λόγο που είχε να κάνει με τους νεκρούς (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες). Πάντως τότε που μάσαγα τσίχλες μετά τις 12 τη νύχτα, δεν θυμάμαι να είδα ποτέ κανένα φάντασμα να προσπαθεί να μου κάνει μπου.
Εμένα πάλι μου έλεγε ότι το Ψυχοσάββατο δεν πρέπει να λουζόμαστε διότι κυκλοφορούν οι ψυχές.

Επιπλέον μου έλεγαν ότι το να τρώω και να κάθομαι με το ένα πόδι πάνω στο άλλο δείχνει ασέβεια προς τον Θεό. Τώρα ως ενήλικας τίποτα από τα 2 δεν τηρώ και ιδίως το 2ο διότι ποτέ δεν πίστεψα στο γεγονός ότι το να θέλω να κάθομαι άνετα και να απολαμβάνω το φαγητό μου είναι ασέβεια προς το Θεό.
 
Εμένα μου έλεγε η μητέρα μου όταν ήμουν μικρή να μην σταυρώνω ποτέ τα χέρια μπροστά όταν ξαπλώνω, γιατί αυτή είναι η στάση των νεκρών :animlaugh: Κι εγώ το έκανα μερικές φορές επίτηδες για να την ταράξω, μου ξυπνούσε το πειραχτήρι μέσα μου.
 
perlastar είπε:
Εμένα μου έλεγε η μητέρα μου όταν ήμουν μικρή να μην σταυρώνω ποτέ τα χέρια μπροστά όταν ξαπλώνω, γιατί αυτή είναι η στάση των νεκρών :animlaugh: Κι εγώ το έκανα μερικές φορές επίτηδες για να την ταράξω, μου ξυπνούσε το πειραχτήρι μέσα μου.
Το είχα ξεχάσει αυτό. Η μάνα μου και εμένα μου το ανάφερε αυτό, μια φορά θυμάμαι που ήμουν κρυωμένος και τάβλα στο κρεββάτι. Βέβαια, ήταν μέχρι να δω σε μια εγκυκλοπαίδια μια φωτογραφία της μούμιας του Ραμσή, την στάση που είχαν τοποθετήσει τα χέρια του. Φυσικά την υιοθέτησα και εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:p Ένα άλλο χαζό , μη μετράς τα αστέρια γιατί θα βγάλεις σπυράκια!!!
 
Είχα ακούσει ότι οι γυναίκες με "μουστάκι" (φυσικά εννοώ ελαφρύ...) είναι ιδιαίτερα θερμές στο κρ:shtup:. Δεν ξέρω, δεν απαντώ...

Κάτι άλλο που ακούμε συνήθως, είναι ότι οι χοντροί είναι ευγενικοί και καλοί άνθρωποι. Ή το άλλο κομπλεξικό, "Στους ψηλούς ο πάνω όροφος είναι ξενοίκιαστος"...
 
johnny19818 είπε:
Επιπλέον μου έλεγαν ότι το να τρώω και να κάθομαι με το ένα πόδι πάνω στο άλλο δείχνει ασέβεια προς τον Θεό.
Μαλλον αυτο εχει να κανει γενικοτερα με την αντιληψη οτι η ωρα του φαγητου ειναι ιερη, οποτε οτιδηποτε το απρεπες, αποτελει ασεβεια στο φαγητο, και επομενως αμαρτια.
 
Α, μιας και αναφερθήκατε σε ψηλούς και κοντούς, θυμήθηκα που λέγανε ότι οι κοντοί είναι συνήθως πολύ πιο νευρικοί άνθρωποι από τους ψηλούς, και το δικαιολογούσαν λέγοντας ότι όσο μεγαλύτερο το ύψος, τόσο καλύτερη η κυκλοφορία του αίματος. Οι δύο γιατροί του φόρουμ ας μας φωτίσουν :)
 
" μην μασάς τσίχλα γιατί δεν θα βγάλεις μουστάκι " .... Τρίχες ! :p
 
Α ναι, κι εγω ειχα ακουσει οτι η τσιχλα θεωρουταν κοριτσιστικο χαρακτηριστικο, και οτι "δεν κανει" να μασανε τα αγορια :)
 
Eάν όταν κάθεσαι κουνάς τα πόδια μπρος-πίσω καλείς τον Διάβολο.

Εαν κοιμάσαι με τα χέρια σε στάση μούμιας ή γενικά αν κοιμάσαι ανάσκελα θα έρθει να σε πάρει η Μόρα.

Στην εκκλησία απαγορεύεται να καθόμαστε σταυροπόδι ή με σταυρωμένα τα χέρια γιατί έτσι δείχνουμε να περιγελούμε την σταύρωση.

Και το κλασσικό, ότι οι άνθρωποι με κόκκινα μαλλιά έχουν μαγικές δυνάμεις.

Ειχα ακούσει και για την γιορτή ενός Αγίου, ότι αν μία έγκυος εκείνη τη μέρα πεθυμήσει κάτι και δεν το πάρει, αυτό θ' αποτυπωθεί πάνω στο δέρμα του παιδιού ώς ανεκπλήρωτη λαχτάρα. Όμως δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ ποιός Άγιος είναι αυτός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Crimson Moonlight είπε:
Ειχα ακούσει και για την γιορτή ενός Αγίου, ότι αν μία έγκυος εκείνη τη μέρα πεθυμήσει κάτι και δεν το πάρει, αυτό θ' αποτυπωθεί πάνω στο δέρμα του παιδιού ώς ανεκπλήρωτη λαχτάρα. Όμως δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ ποιός Άγιος είναι αυτός.
Για την Υπαπαντη του Σωτηρος το λενε. 2 Φεβρουαριου.
 
Πίσω
Μπλουζα