Δεσποινίς Διευθυντής (1964)

BETTY BOOP

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
3.049
Ωραία κωμωδία!!!

elsint17

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
355
γεια σας

μηπως θυμαται να μου πει καποιος πως λεγεται ο ηθοποιος που ενσαρκωνει τον γιανγκο,τον γιανγκουκο οπως τον ελεγε η διευθυντρια-τζενη καρεζη στην ταινια "δεσποινις διευθυντης" ειναι εκεινος που χορευουν στο παρτυ του ναυαρχου-δημητρη νικολαιδη και συμπλεκεται με τον αλεκο σαμιωτακη-αλεκο αλεξανδρακη

ευχαριστω

elsint17

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
355
BETTY BOOP είπε:
ΚΙΜΩΝ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στο ρόλο του Γιάγκου.
ευχαριστω πολυ

για μενα ειναι απο τις καλυτερες κωμωδιες με εξυπνο σεναριο και ευρυματικες ατακες

δεν ξερω γιατι δεν αρεσει η ατακα "γυρισατε" ειναι πολυ ευστοχη στην μεταμορφωση της ως γυναικα αφενος και απο την αλλη μοιαζει με την φωνη της κοπελας του νιτσας μαρουδα

δεν ξερω ποσοι το προσεξαν αλλα στην αφισα αναγραφει την δεσποινα στυλιανοπουλου που δεν παιζει στην ταινια

RoscoPColtrane

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
44
Ναι ρε παιδιά, γιατι κολλάτε στο γυρίσατε? Μια χαρα στιγμη του σεναρίου είναι. Δειχνει ακριβώς την ανικανότητα της κοπέλας να γίνει από τυπική δ/ντης ναζιάρα.
Αν δε μου άρεσε μια σκηνή είναι αυτή που μετα το πάρτυ γυρίζουν σπίτι με τον πατέρα της κάθονται στα σκαλιά και τραγουδάνε κάτι σε μελο (δε θυμάμαι τώρα ποιο είναι)
Οι βιομήχανοι ακόμα και μεθυσμένοι δεν καθονται να τραγουδουν στα σκαλια του σπιτιου τους 3 το πρωι! :) Αλλά η ταινία είναι τόσο ωραία που συγχωρούμε ενα μικρο παραστρατημα!

Τελευταία επεξεργασία:

oldgrcinfun

Retro Member
Αντιδράσεις
208
Ναι ρε παιδιά, γιατι κολλάτε στο γυρίσατε? Μια χαρα στιγμη του σεναρίου είναι. Δειχνει ακριβώς την ανικανότητα της κοπέλας να γίνει από τυπική δ/ντης ναζιάρα.
Αν δε μου άρεσε μια σκηνή είναι αυτή που μετα το πάρτυ γυρίζουν σπίτι με τον πατέρα της κάθονται στα σκαλιά και τραγουδάνε κάτι σε μελο (δε θυμάμαι τώρα ποιο είναι)
Οι βιομήχανοι ακόμα και μεθυσμένοι δεν καθονται να τραγουδουν στα σκαλια του σπιτιου τους 3 το πρωι! :) Αλλά η ταινία είναι τόσο ωραία που συγχωρούμε ενα μικρο παραστρατημα!
Μα δεν ήταν βιομήχανοι. Εκείνη εργαζόταν ως πολιτικός μηχανικός και ο πατέρας της διατηρούσε ανθοπωλείο.

RoscoPColtrane

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
44
Εχμ anyway, πλούσιοι φαινόταν-το σπίτι ακριβο. Πολυ πιθανο να κάνω λάθος ομως οπότε αναιρώ!

tzias57

RetroMasteR
Αντιδράσεις
390
ΚΙΜΩΝ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ στο ρόλο του Γιάγκου.
ο οποίος υπήρξε σύζυγος της Κατερίνας Γιουλάκη. Επίσης όταν αποσύρθηκε από τα καλλιτεχνικά διατηρούσε πολλά χρόνια ταξιδιωτικό γραφείο.

marysuz73

Retro Member
Αντιδράσεις
342
Στην αρχή τραγουδούσαν το "Τρία παιδιά Βολιώτικα" και μετά το γύρισαν στο "It's a long way to Tipperary" για να το πουν και στα αγγλικά!

Αντιδράσεις
88
ειναι πολυ καλη ταινια,ομορφο σεναριο,πολυ καλες ερμηνειες

εμενα μου αρεσει και η σκηνη που καταβαινει τα σκαλια ο νικολαιδης και του λεει την ειδατε;
και απαντα με το γνωστο ποιημα
αν και ειναι και μελαηχολικη στιγμη αφου αφορα ανεκπληρωτο ερωτα

η σκηνη με το "γυρισατε" εμενα μου αρεσει και ειναι επιβεβλημενη σεναριακα και πετυχημενη

και μενα δεν μ αρεσε πολυ εκει που τραγουδανε με το πατερα της μετα το παρτυ αλλα ειναι λεπτομερεια στο συνολο

oldgrcinfun

Retro Member
Αντιδράσεις
208
Κάτι που μου φαίνεται πως συμβαίνει σε πολλές ταινίες από προβολή σε προβολή τους. Έχω την εντύπωση πως κάποιες σκηνές τις γύρισαν περισσότερες από μία φορά, και πότε προβάλλουν μια εκδοχή και πότε άλλη. Οι διαφορές πάντως είναι πολύ μικρές και ασήμαντες. Για παράδειγμα στην προβολή της ταινίας πριν από λίγο, στη σκηνή Βογιατζή - Αλεξανδράκη προς το τέλος της ταινίας, στην ερώτηση του Βογιατζή "με γάτες χόρευες;" ο Αλεξανδράκης απάντησε "όχι με αρκούδες", ενώ σε άλλη προβολή είχε απαντήσει "και με γάτες".

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
18.535
Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες @oldgrcinfun. Μηπως θυμασαι καμια αλλη περιπτωση ακομα;

Blue Max

RetroJunkie
Αντιδράσεις
6.612
Το είχε εχθές βράδυ στην tv. Υπέροχη κωμωδία,
Πλέον τις ξαναβλέπω με άλλη οπτική και σίγουρα με ακόμα περισσότερη αγάπη και νοσταλγία.
Από τις αγαπημένες μου ατάκες το σκοντάψαμε σε γνωστές φυσιογνωμίες (μαγικό) και ο Ναύαρχος στο πάρτυ, Έξοχα, στον κήπο, φίλοι μου! Γιαγκούκος vs κο Σαμιωτάκη. Και η εξάδελφη είπε πολλά καλά που τώρα μου διαφεύγουν.

Περαστικός

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
135
Η αλήθεια ειναι πως η Καρέζη σε πολλές σκηνές είναι υπερβολική και αδικεί τον ρόλο της σε αυτή την ταινία. Αυτό το καταλαβαίνεις πολύ καλά όταν ακούσεις την, πολύ καλή, Βέρα Κρούσκα να υποδύεται τον ίδιο ρόλο στην εκδοχή του ραδιοφωνικού θεάτρου που έχει ήδη αναρτηθεί εδώ. Τόσο η σκηνή με το "γυρίσατε;" όσο και οι αμήχανες σκηνές στο πάρτι του Γελεβουρδέζου που κι εκεί δεν είναι απο τις καλύτερες στιγμές ηθοποιίας της Καρέζη, κατα την γνώμη μου πάντα, η Βέρα Κρούσκα τις αναδεικνύει και δίνει ρεσιτάλ υποκριτικής.
Κατα τα άλλα είναι το απόλυτα αγαπημένο μου έργο του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου, και είναι σημείο αναφοράς για εμένα. Το έχω δει πολλές πολλές φορές και ακόμη το βλέπω με μεγάλη ευχαρίστηση γνωρίζοντας όλες τις ατάκες.
Για όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει το ραδιοφωνικό θέατρο ας ανοίξει αυτόν το σύνδεσμο.

Μπλουζα