Δημοπρασίες + υπολογιστές περασμένης δεκαετίας

Να πω την αλήθεια δε θέλω να ξεπερνώ τα 50 - 60 ? το μηχάνημα... Όσο σπάνιο κι αν είναι. Εντάξει δε θέλω να είναι και στο κουτί του αλλά να έχει καλή εμφάνιση και να λειτουργεί. Να θυμάμαι, μαζί με την παρέα μου, κάτι από τα παλιά.

Καληνύχτα παιδιά!!!
 
DiMioN τι έχεις παιδί μου;;; Πού τα έχεις βάλει τόσα μηχανήματα;
 
Έχω πάρει κι άλλα από τότε που είχα κάνει post (όχι πολλά 5-6 περίπου ακόμα)... Έχω δύο τεράστιες βιβλιοθήκες τα έχω πάνω.

Έπισης πήρα και 3 καμπίνες arcade!
 
Γιατί δε κάνεις μια έκθεση... νομίζω πως πολλοί της γενιάς μας θα έρθουν να δούνε τα μηχανήματα... Πιστεύω πως είναι μία καλή ιδέα.
 
Πρώτον είμαι Μυτιλήνη, οπότε είναι δύσκολο.

Και δεύτερον έχω ακόμα πολλά να μαζέψω και είναι ακριβώ hobbie.

Καληνυχτώ προς ώρας τα λέμε το πρωί.
 
Θέλω... Atari Lynx, Atari 2600, Atari Jaguar, Amiga 500.

Καληνύχτα παιδιά!!!
 
Αντε να δουμε τι εχει περισεψει να σε φτιαξουμε και σενα 2600αρη! :)
 
Έκανα ένα πέρασμα μόνο το νήμα οπότε αν το είπε άλλος απολογούμαι, αλλά:

αντικείμενα από δεύτερο χέρι (και μηδενικής χρηστικής αξίας) δεν επιδέχονται φόρο.
 
Εγώ ένα θα πω..μην πέσεις στην παγίδα να θαμπωθείς από τις τιμές στο ebay...

Έτσι την πατήσαμε όλοι και κάναμε στην αρχή αγορές...με τιμές που θα μπορούσαν να ήταν χαμηλότερες αν είχαμε λίγη υπομονή.

Στο ebay, ψάχνε, χάζευε..και άρχισε να αγοράζεις αφού δεις πρώτα τι παίζει σε γενικές γραμμές με τις τιμές.

Επίσης, και στις αγγελίες εδώ βγάινουν μηχανήματα σε πολύ καλές τιμές...

Atari 2600 θα βάλω εγώ 2-3 σε αγγελίες εντός των επόμενων ημερών χεχε (διαφήμιση λολ)

Για τις τσιμπημένες τιμές που είπες ότι παρατήρησες στο retromarket...μην σου κάνει εντύπωση. Ελλάδα όλα είναι πιο τσιμπημένα, γιατί ενσωματώνουν τα μεταφορικά..και στην περίπτωση του retromarket όπως και αρκετών παιδιών που βάζουν κατά καιρούς αγγελίες εδώ...περιλαμβάνουν και τον έλεγχο για την καλή λειτουργία των μηχανημάτων.
 
Plink είπε:
Για τις τσιμπημένες τιμές που είπες ότι παρατήρησες στο retromarket...μην σου κάνει εντύπωση. Ελλάδα όλα είναι πιο τσιμπημένα, γιατί ενσωματώνουν τα μεταφορικά..και στην περίπτωση του retromarket όπως και αρκετών παιδιών που βάζουν κατά καιρούς αγγελίες εδώ...περιλαμβάνουν και τον έλεγχο για την καλή λειτουργία των μηχανημάτων.
Και εκτός αυτού, εάν είναι προβληματικό (άνθρωποι είμαστε, τα μηχανάκια είναι ήδη πολύ παλιά), το μαγαζί είναι εντός Αθηνών και το επιστρέφεις αναίμακτα, ενώ από κάποια χώρα του εξωτερικού άντε να το επιστρέψεις (με δικά σου έξοδα) και να σου επιστραφεί και το άγχος μέχρι να σου επιστραφεί και η επικοινωνία με τον πωλητή κλπ κλπ.
 
Στο retromarket στις τιμές είναι και τα ταχυδρομικά;

Δεν είδα τις τιμές επειδή είχε πρόβλημα στη βάση δεδομένων... ελπίζω να διορθώθηκε.

Πάντως... να πω την αλήθεια τα 100άρια που ζητάνε ορισμένοι γι` αυτά τα μηχανήματα μου φαίνονται πολλά. Εντάξει... έχουν συναισθηματική αξία αλλά δε πρέπει να... στα αρπάζουν κι έτσι. Με το παιδί που είχε τα μηχανήματα που πήρα, τα πήγαμε πολύ καλά. Τα είχε πεταμένα σε ένα πατάρι και ήθελε να τα δώσει σε κάποιον που θα τα πρόσεχε... Βέβαια μετά μπήκε κι αυτός στο "πνεύμα" του πωλητή και συναγωνιζόταν τον άλλον γνωστό για τις δημοπρασίες του στο άλλο "κατάστημα".

Παιδιά περιμένω τις αγγελίες σας...
 
Παιδιά μετά από το τέλος μιας δημοπρασίας... ποια είναι τα βήματα πληρωμής με paypal;
 
Χτες μίλαγα με Έλληνα πωλητή και ζήταγε 180? για Oric-1 και 140? για Spectrum 128K

Φυσικά δεν ήταν στο κουτί τους.

Είχε και Lynx αλλά δεν τόλμησα να ρωτήσω τιμή.
 
Το Ρετρομαρκετ έχει πολλά καλά κομμάτια και boxed. Τα μεταφορικά λογικά δε συμπεριλαμβάνονται, αφου δεν ξέρει το κατάστημα πού θα τα στείλει. Τα υπολογίζει στο τέλος. Εχω ενημερώσει τον αρμόδιο ;) να διορθώσει το πρόβλημα με τα είδη.
 
Φαντάσου... και δεν ήταν καν στο κουτί τους.

Rygar θα περιμένω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χάρη μονο. Οταν ποστάρεις π.χ. στις 18.16 και στις 18.20 θες να ξαναποστάρεις συνεχόμενα, κάνε Edit στο προηγούμενο (υπάρχει κουμπάκι Edit) και γράψε εκεί μέσα, π.χ. EDIT: μπλά...μπλά...μπλά... αυτό που θες να πεις.
 
Shock είπε:
Χτες μίλαγα με Έλληνα πωλητή και ζήταγε 180? για Oric-1 και 140? για Spectrum 128KΦυσικά δεν ήταν στο κουτί τους.

Είχε και Lynx αλλά δεν τόλμησα να ρωτήσω τιμή.
Επρεπε να του ριξεις την ερωτηση "Ρε μαγκα.. Dragon και καινουριο δηλαδη ποσο θα τον κοστολογουσες?!?!" ;)
 
phil_vr είπε:
Επρεπε να του ριξεις την ερωτηση "Ρε μαγκα.. Dragon και καινουριο δηλαδη ποσο θα τον κοστολογουσες?!?!" ;)
Όσο μπορούσε phil. Η λογική είναι να βγάλεις όσο περισσότερα μπορείς. Προσωπικά προτιμώ να δώσω χρήματα στο Royal mail παρά σε έλληνα πωλητή.
 
ChrisTOS είπε:
Προσωπικά προτιμώ να δώσω χρήματα στο Royal mail παρά σε έλληνα πωλητή.
Θα έρθω να συμφωνήσω μαζί σου... έχουμε δει μερικούς τέτοιους που δεν ξέρουν τι ζητάνε... μια βόλτα σε ελληνικά site δημοπρασιών το αποδεικνύει (βλέπε tblits@s)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα