Δημοσκόπηση: Αγαπημένη πασχαλιάτικη ταινία

Αγαπημένη πασχαλιάτικη ταινία

  • Ο Χιτών

    Ψηφοφορίες: 2 8,7%
  • Κβο Βάντις

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Μπεν Χουρ

    Ψηφοφορίες: 7 30,4%
  • Ο Δημήτριος και οι μονομάχοι

    Ψηφοφορίες: 4 17,4%
  • Οι 10 εντολές

    Ψηφοφορίες: 4 17,4%
  • O Βασιλεύς των Βασιλέων

    Ψηφοφορίες: 3 13,0%
  • Δαυίδ και Βησθαβέ

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Η ωραιότερη ιστορία του κόσμο

    Ψηφοφορίες: 1 4,3%
  • Σαμψών και Δαλιδά

    Ψηφοφορίες: 1 4,3%
  • Βαρραβάς

    Ψηφοφορίες: 1 4,3%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    23
off topic mode on


::) :nono:

RIO είπε:
. Πολύ καλή ταινία ( όχι χριστιανική αλλά Ρωμαική) είναι και η πτώση της Ρωμαικής αυτοκρατορίας​, με Γκίνες και Πλάμερ...
Αμα ειναι να το απλωσουμε ,να βαλουμε μεσα και το Μονομαχο του Ridley Scot το οποιο ειναι ουσιαστικα remake της "Πτώσης της Ρωμαικής αυτοκρατορίας"με ενα ποιο γηινο ισπανο "Κιγκινατο" αντι για τον Livius ...


:biglaugh:



off topic mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου αρέσουν καθόλου οι πασχαλιάτικες ταινίες θρησκευτικού περιεχομένου.

Τις βαριέμαι αφόρητα. Ηταν αφορμή ακόμα και να αρχίσω να διαβάζω μεσα στην Μ.βδομάδα ( :precry: ) όταν πήγαινα σχολείο (και μέναμε στην Αθήνα) εάν δεν υπήρχε τίποτα άλλο.

Οταν πηγαίναμε στα χωριά βέβαια ούτε σκέψη για θρησκευτικές ταινίες και γενικότερα τηλεόραση. Ολη μέρα ποδήλατο και παρέες!

Ακόμα και τώρα, με το που δω τέτοια ταινία, έχω εξαφανιστεί...
 
αριαδνη είπε:
πάντως ισως πιο πετυχημένη πασχαλινη ταινια θεωρηθηκε ο Μπεν Χουρ, μόνο ενας χρόνος να γυριστει η σκηνή με τις αρματοδρομίες! 11 οσκαρ ρεκορ που εσπασε μόνον ο Τιτανικός.Ο Ιστον εχει παιξει σε πολλες ταινιες! τρεις στην δημοσκοπηση βλέπω!
Δεν έχει σπάσει έχει ισοφαριστεί από τον "Τιτανικό" και από τον "Άρχοντα των δαχτυλιδιών: Η επιστροφή του βασιλιά"
 
retrofan είπε:
Θα μ' ενδιέφερε πολύ αν ξέρει κανένας συμφορουμίτης πότε πρωτοπροβλήθηκε το "Κατά Ματθαίον" του Παζολίνι στην ελληνική τηλεόραση. Εγώ θυμάμαι να το βλέπω στο πρόγραμμα και να το αγνοώ #) (είχα περάσει τη φάση "θρησκευτική ταινία με χλαμύδα") κάπου στα 16 μου. Ως εκ τούτου, καθόλου μα καθόλου δεν σημάδεψε τα παιδικά μου Πάσχα :) .
Εγω θυμαμαι οτι ειχε προβληθει το 1984 και δεν μου αρεσε καθολου τοτε (σε σχεση με τον Ιησου απο την Ναζαρετ του Τζεφιρελι που ειχα δει μολις ενα χρονο νωριτερα).Γενικα μετα τα μεσα των 80's η κρατικη τηλεοραση εβαζε θρησκευτικες ταινιες με το σταγονομετρο...
 
Nemo είπε:
off topic mode on
::) :nono:

Αμα ειναι να το απλωσουμε ,να βαλουμε μεσα και το Μονομαχο του Ridley Scot το οποιο ειναι ουσιαστικα remake της "Πτώσης της Ρωμαικής αυτοκρατορίας"με ενα ποιο γηινο ισπανο "Κιγκινατο" αντι για τον Livius ...


:biglaugh:



off topic mode off
Να πω την αλήθεια, δεν το κατάλαβα το μήνυμα... :wait2:
 
θα ηθελα να ψηφισω το jesus christ superstar αλλα δεν υπαρχει οποτε θα επιλεξω τον βαραββα του αντονι κουιν
 
Παιδια απο οτι κατάλαβα από τις ταινιες αυτές, το αξιωμα του χιλιαρχου ήταν κατι σαν σημερινός αξιωματικός ή διοικητής, υψηλόβαθμος δηλ. το λέω γιατι εμφανιζεται συνεχώς σε όλες αυτές τις ταινίες, βλεπε quo vadis, the robe, ben hur!
 
Freaktmp, υστερα απο τη φωτογραφια της Hedy που παρεθεσες, κοντευεις να με πεισεις για το Σαμψων και Δαλιδα. :)

Μ' αρεσει πολυ κι εμενα αυτη η κουκλα και σε οσες ταινιες της την εχω δει, εχω θαυμασει τον ελαφρως μπλαζε τροπο με τον οποιον ερμηνευε τους ρολους της. Της πηγαινε πολυ!

Υπενθυμιζω για αλλη μια φορα οτι το πανεμορφο κεφαλι της ειχε μπολικο μυαλο μεσα, μια που η Hedy ηταν μια απο τους εφευρετες της πρωτης μορφης των μεθοδων διασπορας φασματος, βασικης τεχνολογιας για τις ασυρματες τηλεπικοινωνιες σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Freaktmp, υστερα απο τη φωτογραφια της Hedy που παρεθεσες, κοντευεις να με πεισεις για το Σαμψων και Δαλιδα. :) Μ' αρεσει πολυ κι εμενα αυτη η κουκλα και σε οσες ταινιες της την εχω δει, εχω θαυμασει τον ελαφρως μπλαζε τροπο με τον οποιον ερμηνευε τους ρολους της. Της πηγαινε πολυ!

Υπενθυμιζω για αλλη μια φορα οτι το πανεμορφο κεφαλι της ειχε μπολικο μυαλο μεσα, μια που η Hedy ηταν μια απο τους εφευρετες της πρωτης μορφης των μεθοδων διασπορας φασματος, βασικης τεχνολογιας για τις ασυρματες τηλεπικοινωνιες σημερα.
To ιδιο κοντευω να παθω και εγω!Παντως και το" Σαμψων και Δαλιδα" ειναι μια απο τις ταινιες που δεν βλεπουμε πολυ στην Ελληνικη tv
 
αριαδνη είπε:
Παιδια απο οτι κατάλαβα από τις ταινιες αυτές, το αξιωμα του χιλιαρχου ήταν κατι σαν σημερινός αξιωματικός ή διοικητής, υψηλόβαθμος δηλ. το λέω γιατι εμφανιζεται συνεχώς σε όλες αυτές τις ταινίες, βλεπε quo vadis, the robe, ben hur!
Το αξίωμα του χιλιάρχου ήταν ισοδύναμο με ενός ανώτερου αξιωματικού για λεπτομέρειες δες εδώ:

αριαδνη είπε:
 
Thor είπε:
Το αξίωμα του χιλιάρχου ήταν ισοδύναμο με ενός ανώτερου αξιωματικού για λεπτομέρειες δες εδώ:
ευχαριστω πολύ thor!! βλέπω οτι έχεις πολλές κινηματογραφικές γνώσεις !!

Διαβαζα οτι το Μπεν Χουρ γυριζοτανε για 10 χρόνια :eek:
 
bambinella 100 είπε:
Freaktmp, υστερα απο τη φωτογραφια της Hedy που παρεθεσες, κοντευεις να με πεισεις για το Σαμψων και Δαλιδα. :)
Γενικα οι ταινιες που επαιζε η τηλεοραση καθε πασχα ειναι μαλλον πολυ στεγνες για τα γουστα μου.

Νομιζω οτι ειναι εμφανης η ελλειψη μεγαλων γυναικειων ονοματων, και οπου υπαρχουν εχουν περιορισμενους ρολους.

Γι' αυτο νομιζω οτι απ' ολες τις ταινιες του poll αυτες του DeMille ξεχωριζουν γιατι ο ανθρωπος ηταν μαστορας στην παρουσιαση της γυναικειας ομορφιας και του ερωτισμου.

Το Samson and Delilah ηταν το πιο sexy που τολμουσε να δειξει η ελληνικη τηλεοραση πασχα. Το μονο αλλο πραγμα που αξιζει να θυμίσουμε ειναι η Anne Baxter στο The Ten Commandments.

tumblr_lk51hy9Awm1qzoaqio1_r1_1280.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Νομιζω οτι ειναι εμφανης η ελλειψη μεγαλων γυναικειων ονοματων, και οπου υπαρχουν εχουν περιορισμενους ρολους.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν περάσανε και λίγα μεγάλα ονόματα των φίφτις και σίξτις (τότε που ήταν η "χρυσή εποχή" για τέτοιου είδους ταινίες) από τη θρησκευτική θεματολογία.

Ντέμπορα Κερ στο "Κβο Βάντις"

Χάιντι Λαμάρ στο "Σαμψών και Δαλιδά"

Σούζαν Χέιγουρθ στο "Δαυίδ και Βησθαβέ"

Τζίνα Λολομπριτζίτα στο "Σολωμόν και η Βασίλισσα του Σαββά"

Άβα Γκάρντνερ στη "Βίβλο"

Αν προσθέσουμε και τις "ρωμαϊκες", έχουμε την Ελίζαμπεθ Τέιλορ ("Κλεοπάτρα"), την Τζιν Σίμονς ("Σπάρτακος") και την Σοφία Λόρεν ("Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας")

Ε! Στα περί περιορισμένου ρόλου έχεις δίκιο! Ανάμεσα σε Χριστό, προφήτες και πατριάρχες, πού να βρεθεί γυναικείος ρόλος της προκοπής :cool:
 
Εγω μιλαγα για τις ταινιες του poll. Αν παμε παραπερα οντως υπαρχουν βαρβατοι γυναικειοι ρολοι, αλλα αυτες οι ταινιες δεν επαιζαν καθε πασχα.

Τωρα για την Deborah Kerr, ειδικα σε αυτη την ταινια, ο ρολος δεν εχει ζουμι. Παιζει το καλο κοριτσι και τιποτα παραπανω.

Η Susan Hayward απο την αλλη ηταν ενα καυτο μωρο. Μαλλον θα πρεπει να κατσω να ξαναδω το David and Bathsheba, γιατι δεν το εχω προσφατο.
 
retrofan είπε:
Κρίμα μόνο που δεν έκανα την δημοσκόπηση από την ανάποδη, όπως είπε κι ο συμφορουμίτης thor :p "Πιο μπλιαχ ταινία που έχετε συνδέσει με το Πάσχα". Ο "Δημήτριος κι οι μονομάχοι" γκανιάν αλλά κάτι Δαλιδάδες, κάτι Βησθαβές, τον παλεύανε :cool:
Το πατριωτακι η Σουζαν Χειγουρθ το ερωτευτηκε, αφου εκτιμησε δεόντως τα προσόντα του στην αρένα! αλλά έφαγε ο καημένος χυλόπιτα , οταν ο Κλαυδιος έγινε αυτοκράτορας και η γυναικα του στάθηκε πλάι του, τα ξέχασε όλα - ! ο χιτων ηταν βιβλίο πριν μεταφερθεί στο σινεμά, η συνέχεια του Δημητριου ειναι εντελώς αυθαιρετη φυσικά αφου η πρώτη ταινια πηγε πολύ καλά σε εισπράξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίκαιρο θέμα :) να πω πως ο Δημήτριος και οι μονομάχοι( την ξανάδα την ταινία) και είναι πολύ καλή πραγματικά. Εχει και σασπενς και ωραιους ηρωες και φυσικά ξεχωρίζει ο Δημήτριος..
 
Ψήφισα την ''Ωραιότερη ιστορία του κόσμου'' για την εκπληκτική ερμηνεία του Μαξ Φον Σύντοβ στον ρόλο του Χριστού. Δεύτερη επιλογή μου ο ''Χιτών'' για το θείο εκείνο πλάσμα, την Τζην Σίμονς.
 
Ψήφισα τις "10 Εντολές" επειδή πάντα με συνάρπαζε η ιστορία του Μωυσή. Επίσης πολύ ψηλά έχω το Κβο Βάντις, τον Χιτώνα (πολύ ωραίο βιβλίο) και τον Μπεν Χουρ (το είχα δει 10 χρονών στο "Ράδιο Σίτυ" στη Θεσσαλονίκη και είχα πάθει πλάκα με τις σκηνές της ναυμαχίας και της αρματοδρομίας...)

Το "Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο" (εκτός λίστας) το είχα δει πολύ μικρός το Πάσχα του '82 και μου είχε κάνει εντύπωση. Πάντως από τις παραγωγές που πραγματεύονται τη ζωή του Ιησού για μένα ο "Ιησούς από τη Ναζαρέτ" θα μείνει αξεπέραστη...
 
Vagbith, έχεις διαβάσει το κβο βάντις στην αυθεντική του μορφή; γιατι μιλήσαμε για το βιβλίο αυτό αλλά δεν κατάλαβα αν το έχεις διαβάσει . Εγω δυστυχως μόνο στην παιδική του μορφή η οποια είναι ελλειπής και αποσπασματική και δεν μπορω να πω αν είναι καλό ή όχι..

Σήμερα είχε το μέγκα τον Βαρραβά !( έχω διαβάσει και το βιβλίο το οποιο είναι σχετικά μικρό)

αν μπορούσα δε να ξαναψηφισω μάλλον θα εριχνα τήν ψηφο στον Δημήτριο αυτή την φορά, οχι πως δεν ήταν καλός και ο χιτων μόνο που το τέλος δεν είναι τόσο αισιο όπως στον Δημήτριο... Και όπως λέει και ο vagbith, το βιβλίο εξαιρετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα