Δημοσκόπηση ρετρολιχουδιών

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.943
ποια ή ποιες απο τις παρακατω ρετρολιχουδιες ηταν οι αγαπημενες σας;

1.γαριδακια


2.σοκολατες



3.σοκοφρετες



4.γκοφρετες



5.μπισκοτα



6.καραμελες



7.παγωτα



8.πιτσες



9.σοκολατουχο γαλα



10.μερεντα



11.αλλο





ΥΓ:οποιος θελει μπορει να αναφερει και μαρκα του προϊοντος
 
Έτοιμη η δημοσκόπηση. Πολλαπλών επιλογών κιόλας ;)

Οι δικές μου επιλογές είναι σοκοφρέτες και σοκολάτες
 
Ψηφισα γιατι ηταν τα αγαπημενα μου : γαριδακια (με ιδιατερη προτιμηση τα φοφικο, τα δρακουλινια και τα εξτρα τυρογαριδακια), μετα οι σοκολατες και ειδικα η ΙΟΝ (σημερινη Break με τις πολλες γευσεις), οι σοκοφρετες με την ΙΟΝ με φουντουκια (λιχουδια μεχρι σημερα), οι γκοφρετες με την κουκουρουκου και τα αυτοκολλητα της και τα παγωτα με το ψυγειο (κυριως) της Αλτζιντα
 
Τα γαριδάκια και τη μερέντα ψήφισα. Θυμάμαι έπαιρνα ένα σαϊτάτι ψωμί στο σχολείο που είχα βάλει μέσα μερέντα και γαριδάκια και το έτρωγα. Τώρα μου φαίνεται αηδία αλλά τότε το έβρισκα πολύ νόστιμο.
 
Ψήφισα Γκοφρέτες και Σοκοφρέτες !!! Και μάλιστα ... πιστεύω ότι σε αυτό το "ζήτημα" η γενιά μας ήταν αρκούντως τυχερή : Πρόλαβε τις πιο νόστιμες γκοφρέτες / σοκοφρέτες και μάλιστα .... όταν αυτό το προϊόν ήταν "στα ντουζένια του" !!! Πώς, λοιπόν, αυτό το έδεσμα να μην έχει σούπερ- επιτυχία σε εμάς τα πιτσιρίκια ???

Αυτήν την ... "επιτυχία" τους, όμως, οι ..... γκοφρετο-παραγωγοί την "παρεξήγησαν" : Στα επόμενα χρόνια "ρίξανε" στο εμπόριο γκοφρέτες με ...ό,τι "απίθανους" συνδυασμούς μπορείς να φαντασθείς, οι περισσότεροι εκ των οποίων .... ατυχέστατοι [ακούς εκεί .... γκοφρέτα με .... γιαούρτι :eek: o_Oo_O] ...... Κι αυτός, λοιπόν, είναι ο λόγος που - όπως προανέφερα - η γενιά μας είναι τυχερή σε αυτό το "ζήτημα" : Διότι προλάβαμε τις γκοφρέτες ως ... γκοφρέτες, όχι ως .... κι εγώ δεν ξέρω τι ....

Ηθικόν δίδαγμα : Σερενάτα και πάσης Ελλάδος άμα λάχει να 'ουμε .....
 
Να πάρει!

Εγώ δεν είδα ότι είναι πολλαπλών επιλογών! :(

Ψήφισα μόνο τα παγωτά!

Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλα ήταν στις "αδυναμίες" μου! :D
 
Τα ψήφισα κι εγώ όλα!

Όταν ήμουν παιδί η μητέρα μου έπαιρνε διάφορες τέτοιες λιχουδιές, αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες και όχι συχνά. Υπήρχε πάντα κάτι στο σπίτι, αλλά όχι πολλά πράγματα, για να μην κακομαθαίνουμε στις λιχουδιές. Τα έβαζε πάντα σε ένα ντουλάπι ψηλά και για να τα φτάσω, όταν κοιμόταν και πεινούσα, έπαιρνα καρέκλα για να ανέβω να τα πάρω! Στο δια ταύτα:

γαριδάκια: αγαπημένα μου ήταν τα Λόττο και τα Δρακουλίνια! Μάλιστα, ο αδερφός μου είχε κερδίσει σε διαγωνισμό των Δρακουλινίων έναν φακό που μπροστά του έβαζες κάτι διαφανείς τάπες και με το φως έβλεπες το σχήμα που ήταν τυπωμένο πάνω στον τοίχο. Νομίζω ότι ο διαγωνισμός αυτός είχε κάτι φωσφοριζέ αυτοκόλλητα.

σοκολάτες: η μητέρα μου έπαιρνε συνήθως τη σοκολάτα υγείας του παυλίδη, στη μπλε συσκευασία. Δεν τη συμπάθησα ιδιαίτερα. Αλλά συμπαθούσα την ΙΟΝ γάλακτος και την ΙΟΝ αμυγδάλου. Ενίοτε μας έπαιρνε την Kinder σοκολάτα, την οποία υπεραγαπούσα! Παρόμοιο σοκολατοειδές, το Kinder Bueno, που ακόμα λατρεύω! Crunch μπλε και λευκη και Break σοκολάτα που και που έτρωγα. Θυμάται κανείς τη Milky Way;;;; Επίσης, για ένα διάστημα η μητέρα μου μου έφερνε κάθε μέρα ένα αυγό Kinder!

σοκοφρέτες/γκοφρέτες: Η κλασσική σοκοφρέτα (αγαπημένη με το φουντούκι στην πράσινη συσκευασια) και η Κουκουρούκου (θυμάμαι και το άλμπουμ με τη Μάσκα του Τζιμ Κάρεη, αλλά δε νομιζω να ειναι στα πλαίσια του ρετρό του φόρουμ ακόμα). Και στις εκδρομες, καμια φορά Amaretti (με σοκολατα) ή Zoom (με φράουλα)

μπισκότα: Μιράντα, πτιμπερ και γεμιστά παπαδοπούλου! Αυτόν τον στρογγυλό μπλε κύλινδρο με τα μεγάλα μπισκότα με γέμιση βανίλια στις εκδρομές (δε θυμάμαι όνομα, νομίζω Rodeo). Αλλά μου άρεσαν και κάτι μπισκοτάκια γάλακτος που είχαν σχήματα ζωων. Θυμάμαι και κάτι άλλα μπισκότα με σοκολάτα και περίεργη γεύση που είχαν σχήμα γραμμάτων, αλλά δε μου άρεσαν. Και φυσικά, τα κλασσικά μπισκότα με ζάχαρη στο μεταλλικό κουτί!!!

καραμέλες: το κλασσικό βραχιολάκι/κολιέ με τις καραμελίτσες θυμάμαι. Μου άρεσαν επίσης και κάτι καραμελάκια τούτι φρούτι, σε μπλε κουτάκι!

παγωτά: φυσικά καραμπόλα και lucky cup! Σπανίως πύραυλο 4x4. Κοκτέηλ ή Ροκετ και αργότερα Πατούσα, Μπανανα και καραμελέ. Ή αυτή τη γρανίτα λεμόνι φράουλα σε ξυλάκι, της Δελτα. Δεν ξεχνώ, βεβαίως, βεβαίως, το χύμα παγωτό σε χωνάκι από το ζαχαροπλαστείο δίπλα από το πατρικό του μπαμπά μου. Φράουλα φυστίκι, κάθε φορά που πηγαίναμε στη γιαγιά μου και στο θείο μου! Και μετά...

σοκολατουχο γαλα:...και μετά ένα μπουκάλι γάλα Choco, στην πλαστική συσκευασία με το ασημί χαρτάκι! Είχε πάντα η γιαγια μου στο ψυγείο! Στο σπίτι πίναμε Hemo, μετά Ovomaltine και μετά Caotonic. Μερικές φορές μου έπαιρνε η μάνα μου Yoko Choko, ειδικά αν έμενα σπίτι το πρωί.

μερέντα:... ενώ έτρωγα μέχρι ένα διάστημα μερέντα, όταν έμαθα τη νουτέλα την αγάπησα περισσότερο. Ως παιδί δεν τη ζητούσα συνέχεια, αλλά μεγαλώνοντας...

Αυτά είναι που μου ήρθαν πρόχειρα πρόχειρα. Σημειώνω πως δεν έτρωγα συνέχεια τέτοιου είδους λιχουδιές, η μητέρα μου ήταν αρκετά αυστηρή σε αυτό.
 
Kambia σ ευχαριστω πολυ για τη δημοσκοπηση πολλαπλων επιλογων,η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο να διαλεξεις μονο μια ρετρολιχουδια :)

ευχαριστω πολυ και ολους εσας που συμμετεχετε στη δημοσκοπηση :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Ψηφισα

@γαριδακια :ιδιαιτερη προτιμηση στα τυρογαριδακια,δρακουλινια και φουντουνια

@σοκολατες:αυτες που ειχαν στο εσωτερικο περιτυλιγμα κολλημενη μια φιγουρα απο κινουμενα σχεδια,αγαπημενες μου οι ΙΟΝ και οι lacta.Γενικα ημουν και ειμαι λατρης της σοκολατας

@σοκοφρετες/γκοφρετες :φυσικα η σερενατα και μετα η κουκουρουκου

@σοκολατουχο γαλα:εργοστασιου Τρικαλων,για μενα ηταν το καλυτερο γιατι ηταν και νοστιμο και ηταν και φρεσκο.Στις διακοπες ομως επινα yoko choco ή carnation που ηταν μακρας διαρκειας

@μερεντα Παυλιδης:η αγαπημενη γευση
 
Τα ψηφισα ολα εκτος απο μπισκοτα που ποτε δεν τρελαινομουν, και πιτσες που ως παιδι γεννημενο τη δεκαετια του '70, δεν τις ετρωγα συχνα ουτε στο σπιτι ουτε εξω.

Απο γαριδακια, μου αρεσαν τα Mr Chips. Ειδικα οταν πετυχαινα και το μεγαλο δωρο που ηταν το χρωματιστο μπρελοκ, η χαρα μου δεν περιγραφεται!

Οι σοκολατες ηταν η αγαπημενη μου λιχουδια, με ιδιαιτερη προτιμηση στη Μελο με ολοκληρο αμυγδαλο (η μοναδικη τυλιγμενη σε χρυσο χαρτι) και στο Kiss. Απο το τελευταιο, υπηρχε εποχη που ετρωγα δεκα τη μερα, κυριολεκτικα! Δεν εφαγα ποτε στη ζωη μου σοκολατα υγειας, μαυρη, πικρη, η οπως αλλιως τη λενε. Ακομα και σημερα, οταν επειχειρω να δοκιμασω με την ελπιδα οτι αυτη τη φορα ισως αλλαξω γνωμη, μου ειναι αδυνατον ακομα και να την καταπιω.

Απο γκοφρετες, για μενα υπηρξε μοναχα μια που θα αγαπω και θα ξεχωριζω και που μου εμεινε αξεχαστη. Γκοφρετα Σαφαρι. Απλως ανεπαναληπτη.

Αγαπημενες μου καραμελες ηταν οι γαλακτος με μαλακη υφη, τυλιγμενες στο χρυσοχαρτο με την αγελαδιτσα. Ευτυχως τις βρισκω μεχρι σημερα. Κατα τα αλλα, οι υπολοιπες καραμελες δε μου αρεσαν ιδιαιτερα και δεν τις πολυετρωγα.

Απο παγωτα ετρωγα τα παντα, αρκει να μην ειχαν μεσα κομματακια γλασαρισμενων φρουτων. Αυτο το βρισκω εφιαλτικο ακομα και τωρα.

Στο σοκολατουχο δεν ειχα και πολλες επιλογες. Το Μιλκο ηταν μια απο τις λιγες που ειχα και η πιο γνωστη. Στις αρχες της δεκαετιας του '80 μου αρεσε πολυ το Νουνου με κακαο σε μεταλλικο κουτι. Απιστευτη νοστιμια! Νομιζω πως ηταν το καλυτερο σοκολατουχο που ηπια ποτε. Σημερα κυκλοφορει ως Νουνου Choc, αλλα καμια σχεση με την παλια γευση.

Η Μερεντα ηταν αλλη μια αγαπημενη μου λιχουδια κι επειδη η μαμα καποια στιγμη φοβηθηκε οτι το παρακανω, αποφασισε να μου φτιαχνει μονη της Μερεντα σπιτικη που θα ειχε πιο αγνα υλικα. Ενταξει, δεν ηταν ασχημη, αλλα εγω ηθελα εκεινη που ηξερα, οποτε εγκατελειψα τη συνταγη της μαμας, προς μεγαλη ευχαριστηση του Παυλιδη!

Γενικα ως παιδι, υπηρξα τυχερη αφου χορτασα γλυκα και λιχουδιες. Ημουν και μοναχοπαιδι και ο μπαμπας, μου αγοραζε ο,τι τραβαγε η ψυχη μου. Φυσικα επειδη ολα αυτα μονο καλο δεν εκαναν σε εναν παιδικο οργανισμο, υπηρξα ταυτοχρονα και ατυχη. Το καλο ειναι οτι σημερα δεν αισθανομαι στερημενη οταν θυμαμαι εκεινα τα χρονια. Και μαλλον ειναι περιττο να αναφερω οτι η αγαπη μου σε ολες αυτες τις νοστιμιες εχει παραμεινει μεχρι τωρα που ειμαι κοτζαμ' γυναικα.

Κι ας μην υπαρχει εκεινη η ποιοτητα που υπηρχε τοτε.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενες μου καραμελες ηταν οι γαλακτος με μαλακη υφη, τυλιγμενες στο χρυσοχαρτο με την αγελαδιτσα.

bambinella, εννοείς τις τετράγωνες καραμέλες "Λάβδας", εεε ???? Αυτή δεν ήταν η "μάρκα" τους ??? Είχαν πολύ απαλή γεύση, αλλά δεν θα έλεγα ότι μού πολυ- άρεσαν [μάλιστα, όταν με κερνούσαν καραμελίτσα κι ήταν τέτοια, θυμάμαι ότι "ξενέρωνα" ως παιδάκι] ... Εκείνη την εποχή, η αγαπημένες μου καραμέλες ήταν της ΙΟΝ με γεύση ούζο !!! Παρόλο που δεν έτρωγα πολλές καραμέλες, από αυτές .... μπορούσα να "τσακίσω" ένα πακετάκι στην καθισιά μου !!! Αλλά γενικά ... αυτές οι μικρές τετράγωνες καραμέλες τις ΙΟΝ, με την τρυπούλα στη μέση και με τις ένα σωρό διαφορετικές γεύσεις [πορτοκάλι / θέλω κι άλλη - βουτύρου / με γεύση ονείρου, μάς έλεγε το διαφημιστικό σποτ ... ] ... Από τα ωραιότερα πράγματα που βρήκαμε μπροστά μας ως παιδάκια, μέεεεγα respeeeect στην ΙΟΝ γι' αυτό το προϊόν !!! Όλες οι γεύσεις μια χαρά, αλλά σαν την "ούζου" καμία [κατά την ταπεινή μου άποψη] .....

Στις αρχες της δεκαετιας του '80 μου αρεσε πολυ το Νουνου με κακαο σε μεταλλικο κουτι. Απιστευτη νοστιμια! Νομιζω πως ηταν το καλυτερο σοκολατουχο που ηπια ποτε.

 


Ναι ναιιιιι .... μπράβο που το θυμήθηκες !!! Το Νουνου - σοκολατούχο στο μεταλλικό κουτί με το "δαχτυλιδέ" άνοιγμα [πρωτοποριακό για κείνα τα χρόνια] .... τι άπαιχτη γεύσηηη .... αλλά εμένα ως παιδάκι με "πόρωνε" και το χάρτινο περιτύλιγμα του μεταλλικού κουτιού, σε χρώμα απαλό καφέ .... Είμαστε πολύυυ τυχεροί που το προλάβαμε [και μετά ... ήρθε το ΜΙΛΚΟ και τα ... "παραγκώνισε" όλα τα άλλα σοκολατούχα .... ] ....
 
Καραμελες Λαβδας και Κοκος!

Θυμασαι Rinus, το τραγουδακι απο την τηλεοπτικη διαφημιση του Νουνου με κακαο;

Οταν διψασεις, προπονηθεις

οταν θα τρεξεις, αν κουραστεις

να η παρεα σου παντου

Νουνου με κακαο Νουνου

Σαν να εχω ακομα τη μουσικη του στα αυτια μου. Κριμα που δεν ξερω νοτες για να τη γραψω!.... :D
 
Ψήφισα γαριδάκια,σοκολάτες και μερέντα

Aπό γαριδάκια κυρίως Πακοτίνια,Πιτσίνια και Extra

από σοκολάτες Lacta και ΙΟΝ

και από Merenda,τα μικρά μερεντάκια με τη Barbie
 
katerinak είπε:
ποια ή ποιες απο τις παρακατω ρετρολιχουδιες ηταν οι αγαπημενες σας;
Στα late 70s & 80s ???

1.γαριδακια


ολα εκτος απο τα δρακουλινια (και τους κλωνους τους) ,ιδιαιτερη αδυναμια στα extra τυρογαριδακια και στα πατατακια με ριγανη


 


2.σοκολατες



ολες οι σκετες (χωρις ξηρους καρπους ) με φανερη προτιμηση
πρωτα στις Παυλιδης και μετα στις Ιον (τωρα βεβαια ειναι εντελως αντιστροφα)

 


3.σοκοφρετες



ιδιαιτερη αδυναμια ειχα στην πρασσινης συκευασιας σοκοφρετα της Ιον


 


4.γκοφρετες ...


 

 


5.μπισκοτα



τα γεμιστα με σε διαφανες πακετο με ενα εξωγηινο(τα θυμαται κανεις αυτα ???) ,



και μετα τα γεμιστα παπαδοπουλου


 


6.καραμελες (οχι)


 


7.παγωτα (ολα με ελαχιστες εξαιρεσεις )


 


8.πιτσες (της παλιας μας γειτονισσας της κ.Φ. , και της μητερας μου ( η συνταγη ηταν της κυριας Φ.)


 

 


9.σοκολατουχο γαλα ( το αντιστοιχο σοκολατουχο γαλα της Αγνο (το μισολιτρο) το οποιο μαζι με κρεατοπιτα ηταν το αγαπημενο κυριακατικο/γιορτινο πρωινο των 80ς )
,carnation πολυ μικρος

 


10.μερεντα



,την μερεντα υπαρχει κι αλλη ???



(Πρσοχη Διαφημηση !!!!σχετικα τελευταια ανακαλυψα και το πολυ ωραιο μερεντοειδες με φουντουκοπαστα του Αγαπητου )


 


11.αλλο



Τα περισσοτερα γλυκα της μητερας μου ,(ειδικα η τουρτα φραουλα ζελε ,τουρτα μοκα ), τα χτυπητα αυγα , τα classicα caprice
,, το bounty (με το ινδοκαρυδο) .....

 


Btw
μια ερωτηση


Ολα αυτες τις σοκολατολιχουδιες με γεμιση τυπου mars tweex ,bounty,σε ποια απο τις κατηγοριες εντασσονται ????


 

 


Εdit sto poll ψηφισα παγωτα με το σκεπτικο αν επρεπε να διαλεξω μονο ενα ειδος γλυκου και να μην ξαναφαω κανενος ειδους αλλο , η επιλογη μου θα ηταν παγωτα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εβαλα γαριδακια που ηταν παντα το αγαπημενο σνακ ειδικα δρακουλινια και η πιτσα μεξικανα κλασικη αγαπημενη εβαλα και σοκολατες ακομα τις τιμω ειδικα την κιςς αν και εχει γινει ουτε η μιση πλεον την lila pause δυστυχως και αυτην παραλαγμενη disney family που ειχα την διαδικασια να τρωω πρωτα το απεξω και να μου μενει ο ηρωας απο βανιλια αν και δεν βρισκω πουθενα πλεον δυστυχως και Kinder εκπληξη βεβαιως βεβαιως
 
Ξέχασα να πω και για τις μικρές βανίλιες που ήταν σε πλαστικά ποτηράκια μινιατούρες!Και τρώγονταν με κουταλάκια ίδια με αυτά που τρώγαμε τα μερεντάκια!
 
Αλλάζω το ρήμα από αόριστο σε ενεστώτα. Τα πιο πολλά από τα παραπάνω, εξακολουθούν να είναι από τα αγαπημένα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα γαριδάκια (όλα εκτός από τα Φουντούνια), παγωτό (ιδίως το Lucky cup και Καραμπόλα με τα δωράκια) και μερέντα (τα μικρά μερεντάκια και τη σπιτική μερέντα από κακάο και ζαχαρούχο γάλα).
 
Τα ψηφισα όλα εκτος απο πιτσες και ενα ακομα γιατι ποιο μικρο παιδι της ηλικιας μας δεν τρελαινονταν για φουντουνια,κις,λακυ καπ,μα εγω θα εδινα τα παντα να γινομουνα παιδι ανηλικο τα μαθητικα τα χρονια δεν τα αλαζω με τιποτα!!!!
 
ΔΕΝ ψηφισα σοκολατες,που αρχισα να τρωω σε μεγαλη ηλικια,καραμελες που θεωρω οτι σημερα ειναι πολυ καλυτερες

και σοκολατουχο γαλα γιατι ο γερο-Δασκαλοπουλος ειχε πει καποτε στον πατερα μου (παρουσια μου)πως το φτιαχνουν! :)

βεβαια οταν τελειωσα το σχολειο,θεωρησα το Μιλκο ενα καλο φαρμακο για το χανγκοβερ(τον πατσα τον ανακαλυψα πιο μετα..) :D
 
Πίσω
Μπλουζα