Δημοσκόπηση ρετρολιχουδιών

caprice κι εγω την ιδια απορια εχω με τη bambinella :) παντως οταν πρωτοειδα το username σου,το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν τα caprice παπαδοπουλου :)
 
bambinella 100 είπε:
Δηλαδη απο τα Caprice προερχεται το caprice; :)
katerinak είπε:
caprice κι εγω την ιδια απορια εχω με τη bambinella :) παντως οταν πρωτοειδα το username σου,το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν τα caprice παπαδοπουλου :)
Ω ναι !!!! Ως φόρος τιμής στα μεσημέρια του Σαββάτου που καθόμασταν με τη ξαδέλφη μου και βλέπαμε βιντεοκασέτες με ένα κουτί παραμάσχαλα (και 10 κιλά λιγότερο) η κάθε μία.
 
Όλες οι λιχουδιές αυτές ήταν υπέροχες, αλλά τα παγωτά ήταν και είναι η μεγάλη αδυναμία μου!
 
Γαριδακια ολα τα ειδη εκτος απο πακοτινια. Ποτε δεν τα συμπαθησα αυτα. Ιδιαιτερη προτιμηση στα δρακουλινια και φουντουνια που φυσικα ακομα καταναλωνω ενιοτε.

Μερεντα μου αρεσει παρα πολυ με κουλουριακια κανελλας, αλλα μονο ετσι. Στο ψωμι η μονη της δεν τη θελω.

Παγωτα νομιζω ειναι το αυτονοητο. Με ειχε πιασει η μανια καποτε με τα κυπελλακια που ειχαν και παιχνιδι μεσα. Αν δεν επαιρνα τετοια θα επαιρνα το μεγαλυτερο πυραυλο που εβρισκα

Οι πιτσες δεν νομιζω οτι ταιριαζουν ομως στη δημοσκοπηση γιατι ειναι "κανονικο" φαγητο. Θα ταιριαζε σε δημοσκοπηση για junkfood/γρηγορο φαγητο, μαζι με cheeseburgers, σουβλακια hot dogs κλπ.
 
bspus τις πιτσες τις προσθεσα στη δημοσκοπηση γιατι παλιοτερα δεν τις θεωρουσα "κανονικο" φαγητο : απ οτι θυμαμαι μονο στη γιορτη καποιου συγκεκριμενου συγγενη μας τις δοκιμαζα σε τετραγωνες μπουκιτσες(τα γνωστα "καναπεδακια" που εβαζαν στους μπουφεδες κι επαιρνε ο καθενας ο,τι ηθελε)

Σιγουρα στη σημερινη εποχη θα ταιριαζε περισσοτερο η πιτσα σε μια αλλη δημοσκοπηση (πχ. αυτη που προτεινεις) , αλλά στην τοτε εποχη (δεκαετια '80 με αρχες '90) ;

caprice μας ελυσες την απορια σχετικα με το username σου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και οι πίτσες είναι η καλύτερη λιχουδιά μάλλον δε θα έπρεπε να ήταν στη δημοσκόπηση γιατί δεν είναι κάτι που το αγόραζες άμεσα από το περίπτερο ή το ψιλικατζίδικο και το απολάμβανες με μιας όπως όλα τα υπόλοιπα!! Παρόλα αυτά τα γαριδάκια (όλων των τύπων) οι σοκολάτες ( όλων των τύπων) και τα παγωτά (τα περισσότερα) ήταν η αδυναμία μου!!
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι τσάκιζα και αυτά martinika1.jpg(πηγή φωτό: Elbisco πλέον)
 
caprice είπε:
Ξέχασα να αναφέρω ότι τσάκιζα και αυτά Προβολή συνημμένου 46072(πηγή φωτό: Elbisco πλέον)
caprice τωρα που ειδα τη φωτογραφια θυμηθηκα κατι μπισκοτα που ηταν μισοκαλυμενα με σοκολατα γαλακτος,δεν ξερω αν ηταν τα "μαρτινικα" παντως μου αρεσε περισσοτερο η πλευρα με την επικαλυψη σοκολατας :)
 
Εξτρα τυρογαριδάκια με ατέλειωτο κυνήγι του στρογγυλού γαριδακίου!
 
αν και δεν ψηφισα τις καραμελες,οι αγαπημενες μου ηταν σιγουρα αυτες που περιγραφω στο ποστ δυστυχως ακομα δε βρεθηκε η ονομασια τους,τις δοκιμασα γυρω στα τελη του '80 ,ηταν τελειες και μοναδικες.Σε γευση ψιλοεμοιαζαν με τις σημερινες Βaloo βουτυρου
 
.....το ήταν δεν καταλαβα :p ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
.....το ήταν δεν καταλαβα....
το "ηταν" μπορει να σημαινει οτι απο τοτε άλλαξαν αρκετα οι γευσεις των προϊοντων και τωρα μπορει να μη μας αρεσουν πια αυτες οι ρετρολιχουδιες
 
katerinak είπε:
το "ηταν" μπορει να σημαινει οτι απο τοτε άλλαξαν αρκετα οι γευσεις των προϊοντων και τωρα μπορει να μη μας αρεσουν πια αυτες οι ρετρολιχουδιες
έχεις δίκιο δεν το είσα σκεφτεί έτσι... :)
 
Ρε παιδιά, η δημοσκόπηση έπρεπε να ήταν ποιο εκτενής. Εμένα με ξετρέλεναν τα τζέλο με γεύση κόλα, τα δρακουλίνια και τα φουντούνια (δεν ήταν γαριδάκια)!

--- Edit ---

Α! Και τα Πίτσα Μεξικάνα!
 
nkarytia είπε:
Ρε παιδιά, η δημοσκόπηση έπρεπε να ήταν ποιο εκτενής. Εμένα με ξετρέλεναν τα τζέλο με γεύση κόλα, τα δρακουλίνια και τα φουντούνια (δεν ήταν γαριδάκια)!--- Edit ---

Α! Και τα Πίτσα Μεξικάνα!
στα γαριδακια περιλαμβανονται και τα φουντουνια και τα δρακουλινια και τα πιτσα μεξικανα κι ολα τα υπολοιπα,υπαρχουν οι συσκευασιες των περισσοτερων απ αυτα εδω

Αν εβαζα στη δημοσκοπηση την ονομασια απο καθε γαριδακι θα γεμιζε η δεκαδα(οριο επιτρεπτων επιλογων για καθε δημοσκοπηση) στο πι και φι
 
Offtopic mode on:

Άντε, ανοίξτε κι ένα poll γι' αγαπημένο γαριδάκι! Κατερινάκι? Nkarytia? :)

Άντε γρήγορα! :D

Offtopic mode off (κι εννοείται ότι θα διαγραφεί μόλις ανοίξετε το poll, ε! :flower: )
 
Αγαπημένα όλα τα junk food της ψηφοφορίας.Τα τσάκιζα όλα σε ποσότητες Gargantua (και με έκαναν τέτοιο). :p
 
Ψήφισα γαριδάκια. Αγαπημένη εξάρτηση, ακόμα και τώρα, που αγοράζω σχεδόν κάθε εβδομάδα.

Αγαπημένα τα "εξτρα τυρογαριδάκια" της Tasty. Kι επειδή η λιχουδιά θέλει και μεράκι, σας αποκαλύπτω ότι μου αρέσουν όχι "φρέσκα", αλλά όταν μείνουν ανοιχτά μια μέρα και αρχίσουν να "κολλάνε" στα δόντια...(Περί ορέξεως, έτσι ;)
 
katerinak είπε:
αν και δεν ψηφισα τις καραμελες,οι αγαπημενες μου ηταν σιγουρα αυτες που περιγραφω στο ποστ δυστυχως ακομα δε βρεθηκε η ονομασια τους,τις δοκιμασα γυρω στα τελη του '80 ,ηταν τελειες και μοναδικες.Σε γευση ψιλοεμοιαζαν με τις σημερινες Βaloo βουτυρου
Να σε ρωτήσω αν εννοείς κάτι τετράγωνες πολύ μαλακές τυλιγμένες σε χρυσαφί χαρτάκι με μια (κόκκινη?) αγελάδα πάνω; Η γιαγιά μου τις είχε πάντα (ο παπούς ήταν λάτρης των καραμελών και της ζάχαρης γενικά όμως δεν είχε δόντια για πιο σκληρή καραμέλα και σιχαινόταν τα ζελεδάκια)?

Δεν θυμόμουν όνομα αλλα βρήκα στο γκουγκλ μια μάρκα κοκός που πρέπει να κυκλοφορεί ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
Να σε ρωτήσω αν εννοείς κάτι τετράγωνες πολύ μαλακές τυλιγμένες σε χρυσαφί χαρτάκι με μια (κόκκινη?) αγελάδα πάνω; Η γιαγιά μου τις είχε πάντα (ο παπούς ήταν λάτρης των καραμελών και της ζάχαρης γενικά όμως δεν είχε δόντια για πιο σκληρή καραμέλα και σιχαινόταν τα ζελεδάκια)?Δεν θυμόμουν όνομα αλλα βρήκα στο γκουγκλ μια μάρκα κοκός που πρέπει να κυκοφορεί ακόμα...
οχι Thor δεν ειναι οι καραμελες γαλακτος "κοκος" , τις εχω περιγραψει εδω αυτες που μου αρεσαν και ηταν για μενα οι τελειοτερες καραμελες
 
Πίσω
Μπλουζα