Δημοσκόπηση ρετρολιχουδιών

Πάααρα πολύ καλές οι παραπάνω καραμέλλες. Είχαν πρωτολανσαριστεί σαν "Βέρδερς Έχτε", και στα γερμανικά "Echte", αλλά προφανώς λόγω της δύσκολης προφοράς απλοποιήθηκε. Και το σακουλάκι ήταν κάπως αλλιώς, που δε θυμάμαι.

Έγώ είχα τρέλλα με τις καραμέλλες κανέλλας, τις "πλακέ", σε αυτή τη ζελατίνα με τα πριονωτά δοντάκια (που ενίοτε σου "έκοβαν" και το χέρι). Νομίζω η φίρμα ήταν Λάβδας.

Επίσης πάντα είχα φόβο ότι θα πνιγώ με τις μακρόστενες κυλινδρικές καραμέλες τύπου Κοκός νομίζω, και ίσω;ς γι αυτό καταργήθηκαν.

Και τέλος, μου την έσπαγε το πόσο κόλλαγαν στα δόντια αυτές με την αγελάδα...A

Αυτά τα ολίγα από καραμέλλες.

Α, ξέχασα (αν και δεν ήταν λιχουδιά αλλά για να σου ανοίξει η μύτη από συνάχι) και τις καραμέλλες-...αιθέρα "Fisherman's". Για να σ' έβλεπα να πιείς παγωμένο νερό καπάκι από πάνω !

Ψήφισα "πίτσες" υπό την έννοια ότι ήταν κάτι πολύ ωραίο και σπάνιο, δεν πουλιόταν στα τυροπιτάδικα, κι αν δεν το απολάμβανες οικογενειακά σε εστιατόριο, οι τότε παραλλαγές σε κυλικεία κλπ. δεν αξίζαν φράγκο...Κι έτσι ονειρευόμασταν πότε θα πάμε όλοι μαζί για πίτσα ! Δηλαδ΄΄η τώρα μιλάμε για κάτι Ρappas Κηφισιά, για κάτι Zeas ασσαλιμάνι, και τέτοια. Αλλά από εδώ αρχίζει άλλη ιστορία !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σοκοφρέτες. Απαραίτητες με την ανάγνωση των reviews του Pixel.
 
thebest20 είπε:
Ξέχασα να πω και για τις μικρές βανίλιες που ήταν σε πλαστικά ποτηράκια μινιατούρες!Και τρώγονταν με κουταλάκια ίδια με αυτά που τρώγαμε τα μερεντάκια!
Αυτό ξαναπές το! Ποτηράκια σε σχήμα λεμονιέρας αν θυμάμαι καλά. Γινόταν Ο ΧΑΜΟΣ με αυτά στο δημοτικό στα μέσα του '90. Θα το επιβεβαιώσει και ο Dr. SLUMP.

Επίσης, θυμάμαι κάτι σαν μαλλί της γριάς, που μόλις το έβαζες στο στόμα, γινόταν τσίχλα! Είχα φάει αρκετό από αυτό. Θα το θυμάται και ο Dr. επίσης.

Τέλος, τσίχλες γεμιστές με σιρόπι μέντας μέσα, δεν θυμάμαι μάρκα. Και είναι αξιοπερίεργο που η Trident έβγαλε τις Splash και τις διαφημίζει σαν κάτι ολοκαίνουργιο και πρωτοφανές στην αγορά...

ΦΖΠ1 είπε:
Α, ξέχασα (αν και δεν ήταν λιχουδιά αλλά για να σου ανοίξει η μύτη από συνάχι) και τις καραμέλλες-...αιθέρα "Fisherman's". Για να σ' έβλεπα να πιείς παγωμένο νερό καπάκι από πάνω !
Αυτό συνέβαινε και με τις Smint {αλήθεια, πού εξαφανίστηκαν αυτές;}. Μου είχε προτείνει ο Dr. SLUMP να το δοκιμάσω, κυριολεκτικά πάγωνε ο οισοφάγος σου! Αλλά με τις Fisherman's Friend σίγουρα θα ήταν πολύ πιο έντονο...

fab είπε:
κουκουρούκουυυυυυ μιαμ !!!!!!!!!
Κουκουρούκου τρώγαμε σχεδόν καθημερινά στις αρχές+μέσα '90!

Dr. SLUMP είπε:
Πολύ ενδιαφέρουσες οι εικόνες από τη σειρά κατά την αγαπημένη μου ρετροπερίοδο (αρχές 90s)!
Πρέπει να υπάρχει πολύ υλικό τώρα που ψηφιοποιούνται τόσες σειρές από τα κανάλια.

Ίσως πετύχουμε τίποτα και από το Αχ Ελένη που μόλις μπήκε στο YouTube του Mega!
Μας άνοιξαν την όρεξη οι φίλτατοι, Dr.!!! Ωραία πράγματα εκείνη την περίοδο. Επίσης {βλ. και στο thread αυτό}, έπινα smoothies, της ΦΑΓΕ νομίζω, με γάλα και φρούτα. Μου άρεσε κυρίως η φράουλα. Πώς τα λέγανε όμως...;

ΥΓ.: Φαίνεται ότι έχουμε περάσει πολλά μαζί αρχές '90, ε Dr.;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Α, ξέχασα (αν και δεν ήταν λιχουδιά αλλά για να σου ανοίξει η μύτη από συνάχι) και τις καραμέλλες-...αιθέρα "Fisherman's". Για να σ' έβλεπα να πιείς παγωμένο νερό καπάκι από πάνω !
Αυτό συνέβαινε και με τις Smint {αλήθεια, πού εξαφανίστηκαν αυτές;}. Μου είχε προτείνει ο Dr. SLUMP να το δοκιμάσω, κυριολεκτικά πάγωνε ο οισοφάγος σου! Αλλά με τις Fisherman's Friend σίγουρα θα ήταν πολύ πιο έντονο...
 
Αυτά που είπες πιο πάνω τα θυμάμαι όλα καθαρά! Στις αρχές του '90 είχαμε τις καλύτερες σαχλαμαρίτσες (σ...λοϊδια που τα έλεγαν και οι μαμάδες μας χαχαχ)!

mk193 είπε:
Μας άνοιξαν την όρεξη οι φίλτατοι, Dr.!!! Ωραία πράγματα εκείνη την περίοδο. Επίσης {βλ. και στο thread αυτό}, έπινα smoothies, της ΦΑΓΕ νομίζω, με γάλα και φρούτα. Μου άρεσε κυρίως η φράουλα. Πώς τα λέγανε όμως...;

ΥΓ.: Φαίνεται ότι έχουμε περάσει πολλά μαζί αρχές '90, ε Dr.;;;
Μάλλον λες για το Milk Shake της ΦΑΓΕ! Δεν ήταν smoothie αλλά κυρίως γάλα με γεύσεις φρούτων και σοκολάτας. Έβγαινε περιέργως σε κυπελάκι/ποτηράκι τύπου κρέμας καραμελέ αλλά όχι διάφανο. Θυμάμαι ακόμα χαρακτηριστικά τη γεύση του, ενώ το χειμώνα πέτυχα στο Lidl ένα πολύ παρεμφερές shake!
 
Έχω ψηφίσει άλλο διότι δεν είδα πουθενά πίτα γύρο τον οποίο έχω ακόμη αδυναμία. :gyros:
 
Τι ανοησία, όταν ψήφισα ούτε εγώ είχα δει ότι ήταν πολλαπλής επιλογής, με αποτέλεσμα να δυσκολευτώ πολύ. Ψήφισα Μερέντα, ήταν πάντα η αγαπημένη μου, όπως και τα μερεντάκια. Αν μπορούσα να προσθέσω κι άλλα, θα έβαζα σίγουρα τις σοκολάτες, τα παγωτά και τις πίτσες. Όχι ότι δεν τιμούσα και άλλες κατηγορίες, αλλά αυτά ήταν τα αγαπημένα μου. Από σοκολάτες ξεχώριζα τις Ιον Αμυγδάλου, Lacta, Kinder, Λευκή Crunch, Lion, Κiss, Bounty, Disney με τις λευκές φιγούρες και Lila Pause. Aπό παγωτά την Καραμπόλα και το Number One. Η πιτσολατρεία είναι παντοτεινή, ενώ θα προσέθετα και τα Caprice, που ήταν εξάρτηση.
 
Ολα εννοειται...ισως δεν τρωγαμε τοσο πολυ Μερεντα.

Ολα εκτος απο την πιτσα. Δεν ηταν και τοσο παιδικο, δηλαδη δεν την βρισκαμε στο περιπτερο κιολας. :D

Φυσικα και μας αρεσε, αλλα ηταν φαγητο βραδυνης εξοδου.
 
Γαριδάκια, που ακόμα λατρεύω, και παγωτά, που μετρούσαμε πόσα είχαμε φάει κάθε καλοκαίρι :)
 
Πέρα από όλα τα ανωτέρω, λάτρευα Ψεύτικα παγωτά χωνάκι και γριάς το μαλλί!
 
Πίσω
Μπλουζα