Διάσημα Ρητά

Αυτο το τελευταιο μου θυμισε τη φραση του Σταλιν

The death of one man is a tragedy, the death of millions is a statistic.
 
Aκολουθουν μερικα ρητα απο μια θρυλικη σταρ.....

Μεη Γουεστ:

Οταν ειμαι καλη, ειμαι πολυ καλη. Οταν ειμαι κακια, ειμαι καλυτερη.


Δεν αγαπησα ποτε κανεναν αλλον οσο αγαπησα τον εαυτο μου.



Μεταξυ δυο κακων διαλεγω παντα αυτο που δεν εχω δοκιμασει.



Δε μετρανε οι αντρες στη ζωη μου. Μετραει η ζωη στους αντρες μου.



Πιστολι ειναι αυτο στην τσεπη σου η χαιρεσαι που με βλεπεις;



Στις μερες μας αν ενας αντρας ανοιξει την πορτα για μια κυρια, ειναι πιθανοτατα ο πορτιερης.



Να φροντιζεις την εμφανιση σου. Ποιος ειπε οτι ο ερωτας ειναι τυφλος;



Ο,τι αξιζει να το κανεις, αξιζει να το κανεις αργα.



Το να κανεις λαθος ειναι ανθρωπινο, αλλα η αισθηση ειναι θεικη.



Το σεξ ειναι οπως το μπριτζ. Εαν δεν εχεις καλο συντροφο, θα πρεπει να εχεις καλο χερι.
 
caprice είπε:
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους. Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις (Κ.Π.Καβάφης)
Αυτό δεν είναι ρητό, αλλά η τελευταία φράση από το ποίημα του Καβάφη «Περιμένοντας τους Βαρβάρους». Σαν «ρητό», αποκτά την αξία του μόνο αν έχει διαβάσει κανείς ολόκληρο το ποίημα, άσχετα αν σαν φράση χρησιμοποιείται αποσπασματικά.

bambinella 100 είπε:
Πιστολι ειναι αυτο στην τσεπη σου η χαιρεσαι που με βλεπεις;
Χαχα Κορυφαίο!
 
Δημήτρη μου, με επιτρέπεις να διαφωνήσω (τουλάχιστον αποσπασματικά!) :)

Dimitrissss είπε:
Αυτό δεν είναι ρητό, αλλά η τελευταία φράση από το ποίημα του Καβάφη «Περιμένοντας τους Βαρβάρους». Σαν «ρητό», αποκτά την αξία του μόνο αν έχει διαβάσει κανείς ολόκληρο το ποίημα, άσχετα αν σαν φράση χρησιμοποιείται αποσπασματικά.
Ρητό: Ουσιαστικό, προερχόμενο εκ της ρήσης.


ρήση
θηλυκό

  1. σύντομη φράση ή πρόταση από γνωστό πρόσωπο, η οποία εκφράζει μια αντίληψη της πραγματικότητας ή κάποια αρχή, και που επίσης έχει γίνει γνωστή και λέγεται από το γενικό κοινό

πηγή: http://el.wiktionary.org/wiki/ρήση

Καταλαβαίνεις, επομένως, ότι ρήση ή ρητό μπορεί να είναι οποιοδήποτε απόφθεγμα έχει πει κάποιος διάσημος - σε έργο του ή στην πραγματικότητα. Το πόσο ευρέως διαδεδομένο είναι κάτι δεν το καθιστά ρήση, όπως και το αντίθετο. Στο συγκεκριμένο ρητό που παραθέτει η Caprice (και για όσους έχουν διαβάσει το ποίημα), μπορείς να βρεις αρχές ή αλήθειες ακόμα και σήμερα!

Π.χ. αγαπημένη δική μου ρήση είναι μια φράση του Σοφοκλή (από το στόμα του Οιδίποδα τύραννου) και μάλιστα αυτή με την οποία ανοίγει το ομώνυμο έργο: "Αλίμονο, αλίμονο! Πόσο φοβερό είναι να γνωρίζει κανείς την αλήθεια, όταν δεν ωφελεί πια να την ξέρει!"

Τέλος, έτσι κουβέντα για να γίνεται, ένα site που είναι αφιερώμενο στα αποφθέγματα, δικαιώνει το παραπάνω post :http://www.gnomikologikon.gr/authquotes.php?auth=612 (κοίτα περίπου στη μέση)
 
"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα." Σωκράτης

"Αν δεν είχα καμία αίσθηση του χιούμορ, θα είχα από καιρό αυτοκτονήσει." Μαχάτμα Γκάντι ( http://www.skotosteme.gr/2011/10/10.html )

"Σκέφτομαι, άρα υπάρχω." Ρενέ Ντεκάρτ

Κι ένα έξυπνο σκεπτικό που δεν το είχε κάνει ιστορικό πρόσωπο αλλά το είχα διαβάσει κάποτε σ' ένα περιοδικό:

"Aν οι γυναίκες αναζητούσαν πράγματι τους άνδρες με χιούμορ τότε τις διαφημίσεις της Σμιρνόφ θα τις έκανε ο Μίστερ Μπιν."
 
Dimitrissss είπε:
Αυτό δεν είναι ρητό, αλλά η τελευταία φράση από το ποίημα του Καβάφη «Περιμένοντας τους Βαρβάρους». Σαν «ρητό», αποκτά την αξία του μόνο αν έχει διαβάσει κανείς ολόκληρο το ποίημα, άσχετα αν σαν φράση χρησιμοποιείται αποσπασματικά.
"Έτσι είναι .... αν έτσι νομίζετε" Luigi Pirandello



Για να θυμόμαστε:

 
D@redevil είπε:
Δημήτρη μου, με επιτρέπεις να διαφωνήσω
Και μόνο για το εντελώς καβαφικό με επιτρέπεις, διαφώνησε με την ψυχή σου!

caprice είπε:
"Έτσι είναι .... αν έτσι νομίζετε"
ΧΑΧΑΧΑ Το retromaniax είναι πια τόσο μα τόσο προβλέψιμο... (Όχι, αυτό δεν είναι ρητό).

«Σκύλα εσύ; Ύαινα εγώ!» (δεν σας λέω ποιος το είπε)
 
Dimitrissss είπε:
Και μόνο για το εντελώς καβαφικό με επιτρέπεις, διαφώνησε με την ψυχή σου!
ΧΑΧΑΧΑ Το retromaniax είναι πια τόσο μα τόσο προβλέψιμο... (Όχι, αυτό δεν είναι ρητό).

«Σκύλα εσύ; Ύαινα εγώ!» (δεν σας λέω ποιος το είπε)
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι αγαπητέ !!!!

Για να είμαστε και εντός του θέματος :)
 
Dimitrissss είπε:
Και μόνο για το εντελώς καβαφικό με επιτρέπεις, διαφώνησε με την ψυχή σου!


ΧΑΧΑΧΑ Το retromaniax είναι πια τόσο μα τόσο προβλέψιμο... (Όχι, αυτό δεν είναι ρητό).

«Σκύλα εσύ; Ύαινα εγώ!» (δεν σας λέω ποιος το είπε)
Ε, αφού με επιτρέπεις, τότε θα το πάω ένα βήμα παραπέρα! :)

Μήπως ο κτήτωρ των πνευματικών δικαιωμάτων του ανωτέρω αποφθέγματος είσαι εσύ?

http://el.wikipedia.org/wiki/Συζήτηση_χρήστη:VJSC263IO/Αρχείο

(Δεν κυκλοφορούν και πολλοί Dimitrissss στο νετ! ;) )

Και μου επιτρέπεις να ρωτήσω γιατί θεωρείς λογικό να τσουβαλιάζεις ένα ολόκληρο φόρουμ, σε μια σου φράση?

Πραγματικά, δεν επιθυμώ να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και μάλιστα μέσα σε thread, αλλά κάπου αδικείς το φόρουμ που σε φιλοξενεί και -ίσως άθελά σου- προσβάλλεις τους οικοδεσπότες και τα λοιπά μέλη.

Και το post μου θα κλείσει με ένα λατινικό ρητό (μπας και σώσουμε το offtopic): Verba volant, scripta manent (βασισμένο στο ομηρικό "έπεα πτερόεντα"). Επίσης από τα αγαπημένα μου και μάθημα ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Μήπως ο κτήτωρ των πνευματικών δικαιωμάτων του ανωτέρω αποφθέγματος είσαι εσύ?
Όχι, αλλού ανήκει το copyright.

D@redevil είπε:
caprice είπε:
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι αγαπητέ !!!!
Στο τσακίρ κέφι βλέπω, οι φιλενάδες! χεχε

D@redevil είπε:
Και μου επιτρέπεις να ρωτήσω γιατί θεωρείς λογικό να τσουβαλιάζεις ένα ολόκληρο φόρουμ, σε μια σου φράση? (...) αλλά κάπου αδικείς το φόρουμ που σε φιλοξενεί και -ίσως άθελά σου- προσβάλλεις τους οικοδεσπότες και τα λοιπά μέλη.
Αυτό είναι δική σου εικασία. Εκτός αν πετάς επιδέξια το μπαλάκι σε καμιά super φιλενάδα για τις περεταίρω γνωστές συνοπτικές διαδικασίες! :sealed:

Nemo είπε:
και το avatar του ειναι το ιδιο με εδω ...
Κυρία, κυρία, αυτός είναι! Χαχαχα Μπράβο Κολόμβε μου, ανακάλυψες την Αμερική! Αν σ' ενδιαφέρει πάντως -που δεν το νομίζω- μέλη που πρωτογνώρισα εκεί, τα βρήκα μετά κι εδώ. Έχουμε πιεί και καφέ, να σκεφτείς. Μικρή χώρα η Ελλάδα και όλοι γνωριζόμαστε... (τζάμπα και η «ανακάλυψη»!)
 
Και σε τι απ' όλα τα παραπάνω είσαι ontopic?! :)

Σε τίποτα! Βλέπεις, δε χρειάζεσαι τη δική μου βοήθεια! Πας εξαιρετικά από μόνος σου! Συνέχισε να προσβάλλεις το φόρουμ και τον κόσμο! Μπορείς :)

Μερικές φορές, απλά βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας! (λαϊκή παροιμία, ρητό, απόφθεγμα! Και για μάντεψε! Βασισμένο και αυτό στο έργο του Σοφοκλή! ;) )
 
Dimitrissss είπε:
Η ανάγνωσή σου είναι επιλεκτική ή είναι ιδέα μου;

Dimitrissss είπε:
Κυρία, κυρία, αυτός είναι! Χαχαχα Μπράβο Κολόμβε μου, ανακάλυψες την Αμερική!
Ιδέα σου! :)

Και τώρα με συγχωρείς, αλλά 1ον έχουμε βγει ανεπανόρθωτα εκτός τόπικ & 2ον πρέπει να πάω για ύπνο! Αύριο δουλεύω! :)

Καλό σου βράδυ!
 
Πολέμιον ανθρώποις αυτοί εαυτοίς / Ανάχαρσις, (Εληνο)Σκύθης φιλόσοφος

(Ο εχθρός του ανθρώπου είναι ο ίδιος εαυτός του )
 
Γιατί εξηφανήσθη μυστηριωδώς το μήνυμα του Nemo;
 
Γιατι το εσβησε ο ιδιος.
 
ο ιδιος το εσβησα ..... (οπως θα σβησω και αυτο)
 
Πίσω
Μπλουζα