Διάσημα Ρητά

Παρακαλώ τους D@redevil, Dimitrissss και Nemo να μην συνεχιστεί αυτό το τρελλό Off topic. Τα μηνύματα θα διαγραφούν (για να μην αναρωτιέστε που πήγαν) για να γυρίσουμε στην αρχική ουσία του thread.

Edit

Διαγράφηκαν τα τελευταία posts
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Misha, το αποφθεγμα της υπογραφης σου, τινος ειναι; #)
Δεν γνωρίζω το βρήκα σε ένα άλλο ελληνικό φόρουμ και ήταν υπογραφή ενος άλλου παιδιου.Μερικά άλλα ρητα τώρα:

Στην πολιτική λέγονται πράγματα που δεν γίνονται

και γίνοται πράγματα που δεν λέγονται.

Κωσταντίνος Καραμανλής

Οποιος έχει αυτιά να ακουει ας ακούει.

Ιησούς Χριστός
 
Αϊνσταϊν:

Ο Θεος μπορει να ειναι πολυπλοκος, συνθετος, απομακρος, αλλα δεν ειναι κακος. Πιστευω οτι το Συμπαν φτιαχτηκε με απολυτη ταξη. Δεν ειναι χαος.

 


Σαλβαντορ Νταλι:

Το μονο ασχημο με τη σημερινη νεολαια ειναι πως δεν ανηκουμε πλεον σ' αυτην.

 


Γουντυ Αλλεν:

Εχω μια απαντηση. Εχει κανεις καμια ερωτηση;

 


Χαρυ Τρουμαν:

Οταν εχεις δικιο, κανεις δεν το θυμαται. Οταν εχεις αδικο, κανεις δεν το ξεχνα.

 


Γκαιτε:

Οταν δυο ανθρωποι μαλωνουν, φταιει εκεινος που ειναι πιο εξυπνος.

 


Καζανοβα:

Δεν κατακτω. Υποκυπτω.

 


Μαξ Καουφμαν:

Δεν ηξερα τι θα πει ευτυχια μεχρι να παντρευτω. Αλλα τοτε ηταν πια αργα.

 


Λα Ροσφουκω:

Ερωτας ειναι η ψευδαισθηση οτι μια γυναικα ειναι διαφορετικη απο τις υπολοιπες.

 


Θορντον Ουαϊλντερ:

Πολλοι ανθρωποι που περασαν ολη τη ζωη τους με αγαπες, ξερουν λιγοτερα πανω στην αγαπη απο το παιδι που εχασε το σκυλο του χθες το βραδυ.

 


Αυγουστινος:

Το μετρο της αγαπης ειναι η αγαπη χωρις μετρο.

 


Τζων Λεννον:

Ζωη ειναι αυτο που συμβαινει την ωρα που εσυ κανεις σχεδια για το μελλον.
 
Αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη, μέχρι την επόμενη

 


Νικος Γκαλης
 
Δυο συγχρονοι Ελληνες.....

Ζαχος Χατζηφωτιου:

Στυλ ειναι να μην αλλαζεις.

 


Μικης Θεοδωρακης:

Βασανιστε με, αλλα μιλατε μου στον πληθυντικο!

 


......και ενα βιντεο με διασημα ρητα:

15&feature=plpp_video
 
Πίσω από κάθε γυναίκα που ξεχώρισε βρίσκεται ένας άντρας που την παράτησε :p

Όσκαρ Ουάιλντ

 


Μην υποτιμάς τον αυνανισμό. Είναι σεξ με κάποιον που αγαπώ πολύ :p

Γούντυ Άλεν

 

 


Κι όμως ... Γυρίζει ...

 


Γαλιλαίος (φεύγοντας από την Ιερά Εξέταση όπου έχει μόλις απαρνηθεί τη θεωρία του περί ηλιοκεντρικού συστήματος με περιστροφή της γης)


 




Ειλικρινά είμαι καχύποπτος απέναντι σ' όποιον έχει μια ακλόνητη άποψη για ένα περίπλοκο θέμα


Σκοτ Άνταμς



 
Κι ενα ακομα, που δεν ξερω ποιος το ειπε, αλλα το βρηκα χαριτωμενο:

Τα καλυτερα βιβλια γραφτηκαν απο συγγραφεις την ωρα που περιμεναν τις γυναικες τους να ετοιμαστουν.
 
Δωσε εξουσια σε ενα "τιποτα" και πολυ συντομα θα εχεις μπροστα σου ενα μεγαλο τερας... Δικο μου. Βambinella μπραβο πολυ ωραιο θεμα! Σημειωση: Δεν κανω πολιτικο σχολιο.
 
"Ο πόλεμος τελείωσε. Την ειρήνη να φοβάσαι..." Μπέρτολντ Μπρεχτ, στο έργο του "Ο κύκλος με την κιμωλία"

κι ένα πολύ ωραίο της εποχής, αλλα που δεν ξέρω την πατρότητα : "Η ληστεία μιας Τράπεζας δεν είναι τίποτα μπροστά στην ίδρυσή της..."
 
κανένα σχέδιο δεν επιζεί της πρώτης επαφής με τον εχθρό ( Νομίζω ο Κλαούζεβιτς)
 
"Ο σκοπός του πολέμου δεν είναι να πεθάνεις για την πατρίδα σου, αλλά να κάνεις τον εχθρό να πεθάνει για τη δική του"

Στρατηγός Πάτον

"Δεν ξέρω με τι όπλα θα γίνει ο 3ος Παγκόσμιος Πόλεμος, αλλά ο 4ος ΠΠ θα γίνει με ξύλά και πέτρες"

"Δυο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία... Αν και για το 1ο δεν είμαι και τόσο σίγουρος"

Άλμπερτ Αϊνστάιν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
κι ένα πολύ ωραίο της εποχής, αλλα που δεν ξέρω την πατρότητα : "Η ληστεία μιας Τράπεζας δεν είναι τίποτα μπροστά στην ίδρυσή της..."
Και αυτό του Μπρεχτ είναι (από την οπέρα της πεντάρας)

stratos84 είπε:
"Ο σκοπός του πολέμου δεν είναι να πεθάνεις για την πατρίδα σου, αλλά να κάνεις τον εχθρό να πεθάνει για τη δική του"
Στρατηγός Πάτον
Εγώ το ήξερα σαν "Δεν σας ζητώ να πεθάνετε για την πατρίδα σας αλλα να κάνετε τους μπάσταρδους απέναντι να πεθάνουν για τη δικιά τους" (το πνεύμα πάντως είναι το ίδιο οπότε μάλλον είναι θέμα μεταφραστή η διαφορά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Και τι δεν κάνατε για να με θάψετε όμως ξεχάσατε πως ήμουν σπόρος" Ντίνος Χριστιανόπουλος

"Death is here and death is there,death is busy everywhere" Percy B. Shelley

"All the world's a stage and all the men and women merely players" William Shakespeare

"Tell them I've gone pig farming in Bolivia" Leigh Bowery on his deathbed
 
Eυχαριστώ, Thor... Και να σκεφτείς επι ποιάς εποχής τα έλεγε αυτά. Που να είχε ζήσει τη σημερινή Γερμανία...
 
Νομίζω ότι είναι πάντα επίκαιρο (και μην ξεχνάς την οικονομική κρίση που πέρασε η Γερμανία τη δεκαετία του 20)

και για να μεινουμε στις τράπεζες:

Η τράπεζα θα σου δανείσει όσα χρήματα θες φτάνει να της αποδείξεις ότι δεν τα χρειάζεσαι και

Ο τραπεζήτης θα σου δανείσει ομπρέλα στην ξηρασία αλλα θα την ζητήσει πίσω μόλις αρχήσουν τα πρωτοβρόχια

και τα 2 του Μαρκ Τουαίην (1835-1910)
 
Thor είπε:
Νομίζω ότι είναι πάντα επίκαιρο (και μην ξεχνάς την οικονομική κρίση που πέρασε η Γερμανία τη δεκαετία του 20)
και για να μεινουμε στις τράπεζες:

Η τράπεζα θα σου δανείσει όσα χρήματα θες φτάνει να της αποδείξεις ότι δεν τα χρειάζεσαι και

Ο τραπεζήτης θα σου δανείσει ομπρέλα στην ξηρασία αλλα θα την ζητήσει πίσω μόλις αρχήσουν τα πρωτοβρόχια

και τα 2 του Μαρκ Τουαίην (1835-1910)
Δώσε μας και μια ερμηνεία για το 1ο (Για την τράπεζα).
 
Υποθέτω ότι εννοεί ότι ένας ευκατάστατος (με καλό εισόδημα, ακίνητη περιουσία, ενέχυρα, εγγυητές κτλ) έχει περισσότερες πιθανότητες να πάρει δάνειο από μια τράπεζα από ότι κάποιος που δεν έχει αυτές τις προϋποθέσεις. Αυτός όμως που τις έχει (και με κάποια δόση υπερβολής πάντα) ουσιαστικά δεν έχει επιτακτικά ανάγκη το δάνειο
 
Ακριβώς, αν πας στην τράπεζα και δούνε εισόδημα 1 εκατομμύριο ευρώ και κάμποσα ακίνητα να προσημειώσουνε, δεν πρόκειται να το πολυσκεφτούν για να δώσουν δάνειο. Αλλά επί της ουσίας, αν έχεις τέτοια περιουσία δεν το χρειάζεσαι!
 
John Wayne

"For Brigitte Bardot, I'm ready to give up my cowboy hat".

 


Χρονια πολλα, Μπριζιτ!
 
Πίσω
Μπλουζα