Διάσημα Ρητά

Dartacan είπε:
kazantzakis1510.jpg

Νίκος Καζαντζάκης
Καταρχας να δωσω συγχαρητηρια στην Βιβη για αυτο το ωραιο θρεντακι! :flower:

Δευτερον...

Για να ευθυμισουμε λιγο... :D .... το εν λογο σχολιο του Καζαντζακη

το ειχε τροποποιησει λιγο ενας συναδελφος στην δουλεια μου

και μαλιστα το ειχε κανει και T-shirt και εγραφε το εξης...

"Δεν ελπιζω τιποτα,Δεν φοβαμαι τιποτα...Ειμαι παντρεμενος!" :eek:

Και ενα Ελληνικο Ιστορικο...

"Μολων Λαβε"


Λεωνιδας



 
Σ' ευχαριστω, Σταυρο.

Μια κι εκανες λογο για παντρεμενους, ας αναφερω μερικα ρητα ακομα γι' αυτους, αγνωστης πατροτητας.

Απιστος δεν ειναι ο ανδρας που ερωτοτροπει, αλλα αυτος που δεν επιστρεφει στη γυναικα του.

 


Μια γυναικα αγωνιζεται χρονια ολοκληρα να αλλαξει τις συνηθειες του ανδρα της και μετα παραπονιεται οτι ο ανδρας της δεν ειναι εκεινος που παντρευτηκε.


 


Οι ανδρες θα ελεγαν λιγοτερα ψεματα, αν οι γυναικες τους εκαναν λιγοτερες ερωτησεις.


 


Μια γυναικα ανησυχει για το μελλον μεχρι να βρει εναν ανδρα. Ενας ανδρας δεν ανησυχει ποτε για το μελλον μεχρι να βρει μια γυναικα.


 


Η διαφορα μεταξυ εραστη και συζυγου ειναι 20 κιλα.



 
bambinella 100 είπε:
Σ' ευχαριστω, Σταυρο.Μια κι εκανες λογο για παντρεμενους, ας αναφερω μερικα ρητα ακομα γι' αυτους, αγνωστης πατροτητας.

Απιστος δεν ειναι ο ανδρας που ερωτοτροπει, αλλα αυτος που δεν επιστρεφει στη γυναικα του
το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο διαβαζοντας το ρητο αυτο ειναι οτι συμφωνα μ αυτο,ο Κωστας Πρεκας στην ταινια "ψυχη και σαρκα" ηταν πιστος αφου επεστρεψε στη γυναικα του..
 
katerinak είπε:
το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο διαβαζοντας το ρητο αυτο ειναι οτι συμφωνα μ αυτο,ο Κωστας Πρεκας στην ταινια "ψυχη και σαρκα" ηταν πιστος αφου επεστρεψε στη γυναικα του..
:D :D:D Καλα λες, katerinak! Νομιζω κατι παρομοιο με το ρητο, λεει και η Βλαχοπουλου στον επιλογο της Ζηλιαρας:

"Ο,τι και να κανουν μωρε οι αντρες σας, που θα πανε; Σε σας θα γυρισουν!"
 
" Η μέρα έρχεται το Johnie φεύγει "

Ρητό ισχύον καθολικά, κάθε Κυριακή ξημερώματα στο μαγαζί μετά από ξενύχτι θαμώνων το Σαββατόβραδο.

Περιττό να σας πω πως "φεύγει" το Johnie. Καταλάβατε. :beerz:
 
-"Τι σπρώχνετε οι από πίσω";

-"Τι τρέχετε οι από μπρος";

Ρωμαίοι λεγεωνάριοι λίγο έξω από το γαλατικό χωριό του Αστερίξ, 50 π.χ. :biglaugh:
 
Αριστοτελης Ωνασης:

Ο κανονας ειναι πως δεν υπαρχουν κανονες.
 
Εβαν Εσαρ:

Ο μηνας του μελιτος τελειωνει οταν εκεινη αρχιζει να αναρωτιεται τι απεγινε ο αντρας που παντρευτηκε κι εκεινος τι απεγινε το κοριτσι που δεν παντρευτηκε.

 


Τσαρλι Τσαπλιν:

Παντα μου αρεσει να περπατω στη βροχη γιατι ετσι κανεις δεν μπορει να καταλαβει πως κλαιω.
 
Παραθέτω μερικά σε δική μου μετάφραση:

Δεν είναι ανάγκη να πολεμήσεις για να κάνεις εχθρούς. Αρκεί να πεις ανοιχτά τη γνώμη σου.


Martin Luther King

Και κάποια που μου αρέσουν πολύ, τα οποία ανήκουν σε έναν που θεωρείται από τους σοφότερους ανθρώπους που πέρασαν ποτέ από τη γη, τον βασιλιά Σολομώντα.

Για όλα πάνω στη γη υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος και ο συγκεκριμένος καιρός.

 


Ματαιότητα ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότητα.


 


Δεν υπάρχει τίποτα κρυφό κάτω από τον ήλιο.


 


Επειδή στην πολλή σοφία υπάρχει πολλή λύπη και όποιος προσθέτει γνώση, προσθέτει πόνο.


 


Και κάποια που είναι πάλι από βιβλίο του Σολομώντα, αλλά γράφει ότι ανήκουν σε κάποιον Αγούρ:

Αυτά τα τρία δεν χορταίνουν ποτέ, μάλιστα τέσσερα δεν λένε ποτέ "φτάνει":


Ο άδης, η στείρα μήτρα, η γη που δεν χορταίνει από νερό, και η φωτιά, που ποτέ δεν λέει "φτάνει".


 


Αυτά τα τρία είναι θαυμαστά για μένα, μάλιστα τέσσερα δεν καταλαβαίνω:


Τα ίχνη του αετού στον ουρανό,



τα ίχνη του φιδιού πάνω στο βράχο,



τα ίχνη του πλοίου στη μέση της θάλασσας,



και τα ίχνη του ανθρώπου στη νιότη του.
 
Ξερετε ποιος διασημος ειπε: το ''γνωρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζωα'' να 'ταν η Μπαρντο;

παω να βρω μερικα ωστενικα ρητα
 
αριαδνη είπε:
Ξερετε ποιος διασημος ειπε: το ''γνωρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζωα'' να 'ταν η Μπαρντο;παω να βρω μερικα ωστενικα ρητα
Δεν ξέρω ποιος το είπε, αλλά με την πάροδο των χρόνων ολοένα και περισσότερο ενστερνίζομαι την άποψη αυτή.
 
Ο Μενέλαος Λουντέμης, τελικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγαπημένο μου που το χρησιμοποιώ συχνά:

Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.
Αλμπέρ Καμύ ( 1913-1960 , Γάλλος συγγραφέας)

 




 


Το κορυφαίο όλων, δεν χρειάζεται συστάσεις.


 




Ο παντρεμένος ζει σαν σκύλος και πεθαίνει σαν άνθρωπος. Ο ανύπανδρος ζει σαν άνθρωπος και πεθαίνει σαν σκύλος.
 
johnny19818 είπε:
Δεν ξέρω ποιος το είπε, αλλά με την πάροδο των χρόνων ολοένα και περισσότερο ενστερνίζομαι την άποψη αυτή.
Η Ωστεν το έλεγε και αλλιως:'' όσο περισσότερο γνωριζω τους ανθρώπους, τοσο λιγότερο τους εκτιμω''

αληθεια το ελεγε ο Λουντεμης,εχει πει και αλλα καταπληκτικά

''η γνωση μιλάει, η σοφία ακούει'' τζιμι χεντριξ

''Ποτε δεν είναι αργα να γινεις αυτό που θα μπορουσες να εισαι''

τζωρτζ ελλιοτ συγγραφεας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wernher von Braun β [ 1912-1977 ] β Γερμανός φυσικός

Μη ρωτάς τι θέλει ο κόσμος. Ρώτα τι είναι αυτό που σε ζωντανεύει και


κάντο. Γιατί αυτό που θέλει ο κόσμος, είναι ζωντανούς ανθρώπους



πολύ μου αρεσε
:)




και αυτό τέλειο:

Κανένας άντρας και καμία γυναίκα δεν αξίζει τα δάκρυά σου. Ο μόνος που τα αξίζει, δεν θα σε κάνει ποτέ να κλάψεις¦ Ανώνυμος

 


β¦ Οι άνθρωποι νομίζουν πως ξέρουν τι είναι απόλαυση, ενώ στην πραγματικότητα ξεριζώνουν τα φτερά τους για χάρη μιας αυταπάτης Ανώνυμος.

 


Εάν μια φορά λυπηθείς που δε μίλησες, εκατό φορές θα μετανιώσεις πως δεν έμεινες σιωπηλός Ανώνυμος.

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικα ευθυμα μερες που είναι:

Σε κάθε σπίτι, ενας τρελός και στο δικό μου όλοι

Όλος ο κόσμος είναι ένα απέραντο τρελοκομείο αλλά εδώ είναι τα κεντρικά

Το καλύτερο πραγμα που μπορεις να κάνεις για τους φτωχούς είναι να μην εισαι ένας από αυτους

:p :p
 
Μπριζιτ Μπαρντο (για τον Αλαιν Ντελον):

Ειναι ωραιος, το παραδεχομαι, αλλα ωραιο ειναι και το κομοδινο μου.
 
Η καλλονή μονάχη δεν εμπνέει τον έρωτα, πολλές φορές ευχαριστεί, αλλά δεν προκαλεί τη στοργή.

μιγκελ ντε βερθαντες
 
''Τα σημαντικά δεν μπορούν να μετρηθούν πάντα

και όσα μπορούν να μετρηθούν δεν είναι πάντα σημαντικά''

Αλμπερτ Αινσταιν
 
Ντυνομαι για τις γυναικες και γδυνομαι για τους αντρες.

Angie Dickinson
 
Πίσω
Μπλουζα