Διάφορα Χαρτάκια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάστε τα περιβόητα "χαρτάκια" ή "αυτοκόμνητα" ;

Κάθε χρόνο, υπήρχε η σειρά με το ελληνικό πρωτάθλημα.

Εγώ μάζευα κυρίως τις συλλογές της PANINI και είχα τρελό κόλλημα

με τα αυτοκόλλητα "Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΖΕΝΤΑΙ".

Δυστυχώς ήταν η μόνη σειρά, που δεν κυκλοφορούσε στο

κλασσικό "φακελλάκι".

Η συγκεκριμένη έβγαινε σε κουτάκια. Κάθε κουτάκι είχε λίγα

αυτοκόλλητα και 6 τσιχλόφουσκες.

Για να συμπήρώσεις την συλλογή, έπρεπε να κάνεις σφράγισμα σε όλη την οδοντοστοιχία σου ή να πεθάνεις από ζάχαρο !

Εκτός αν είχες το θάρρος να πετάξεις τις τσίχλες,

πράγμα δύσκολο όμως !

Ως δια μαγεία, όσα άτομα κόντευαν να συμπληρώσουν το άλμπουμ

και τους λείπανε 2-3 νούμερα, σε όλους λείπανε ΤΑ ΙΔΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ !

Κάτι που επιβεβαίωνε το urban-legend των "σπάνιων νούμερων".

Γι'αυτό ορισμένες σειρές, αυτοδιαφημίζονταν με την ατάκα :

"ΟΧΙ ΣΠΑΝΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ" !

Επίσης μάζευα δαιμονισμένα αυτοκόλλητα "ΜΠΕΡΝΑΡ ΚΑΙ ΜΠΙΑΝΚΑ : ΚΟΜΜΑΝΤΟΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ", από την ομώνυμη ταινία κινουμένων σχεδίων,

που είχα δει στον κινηματογράφο.
 
Ιππότης της ασφάλτου, ΝΒΑ, Ράμπο, μέχρι και «χαρτάκια» Τόλμη και Γοητεία είχαν βγει.

Καλά η σειρά με το ελληνικό πρωτάθλημα είχε πάντα κάποια πανσπάνια. (Τερματοφύλακες και παγκίτες μικρών ομάδων συνήθως, χιχι :p )

Το εθιστικότατο παιχνίδι που παίζαμε για να κερδίσουμε «χαρτάκια» από τους άλλους το θυμάστε; Βρίσκαμε έναν τοίχο και αρχίζαμε… ομηρικές μάχες. ;)

exetlaios είπε:
Για να συμπήρώσεις την συλλογή, έπρεπε να κάνεις σφράγισμα σε όλη την οδοντοστοιχία σου ή να πεθάνεις από ζάχαρο !
LOL :D
 
Τοιχάκο το λέγαμε εμείς... όποιος πλάκωνε με το χαρτάκι του ένα αντίπαλο χαρτάκι το έπαιρνε...
 
Χε χε και "Διάστημα 1999", μην το ξεχνάτε αυτό, ήταν θρυλικές οι εποχές που παιζόταν αυτή η σειρά. Θυμάμαι τη "Μάγια" την τύπισσα που μπορούσε να μεταμορφωθεί σε διάφορα ζώα ή εξωγήινους, είχα πάθει πλάκα μαζί της.!!!!!!!
 
Μήπως θυμάται κανείς σας τα Stickers ; Έτσι νομίζω ονομάζονταν... Ήταν συνήθως σε χρυσαφί πλαίσιο (ψιλομεγάλα σε σχέση με τα υπόλοιπα) και με μεγάλη θεματολογία. Από αφίσες ταινιών μέχρι αφηρημένη τέχνη. Τα μάζευα σαν τρελός. Και ακόμη ψάχνω να τα βρώ σαν τρελός :( :( :(
 
Αχ..ναι!!!Τα θυμάμαι και εγώ τα stickers αυτά.Ήταν τρελή πόρωση!!!Ιδίως το άρωμα του αυτοκόλλητου,ήταν τόσο χαρακτηριστικό.Τι θυμήθηκα τώρα!!:rolleyes:
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε τα περιβόητα "χαρτάκια" ή "αυτοκόμνητα" ;
Κάθε χρόνο, υπήρχε η σειρά με το ελληνικό πρωτάθλημα.

Εγώ μάζευα κυρίως τις συλλογές της PANINI και είχα τρελό κόλλημα

με τα αυτοκόλλητα "Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΖΕΝΤΑΙ".

Δυστυχώς ήταν η μόνη σειρά, που δεν κυκλοφορούσε στο

κλασσικό "φακελλάκι".

Η συγκεκριμένη έβγαινε σε κουτάκια. Κάθε κουτάκι είχε λίγα

αυτοκόλλητα και 6 τσιχλόφουσκες.

Για να συμπήρώσεις την συλλογή, έπρεπε να κάνεις σφράγισμα σε όλη την οδοντοστοιχία σου ή να πεθάνεις από ζάχαρο !

Εκτός αν είχες το θάρρος να πετάξεις τις τσίχλες,

πράγμα δύσκολο όμως !

Ως δια μαγεία, όσα άτομα κόντευαν να συμπληρώσουν το άλμπουμ

και τους λείπανε 2-3 νούμερα, σε όλους λείπανε ΤΑ ΙΔΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ !

Κάτι που επιβεβαίωνε το urban-legend των "σπάνιων νούμερων".

Γι'αυτό ορισμένες σειρές, αυτοδιαφημίζονταν με την ατάκα :

"ΟΧΙ ΣΠΑΝΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ" !

Επίσης μάζευα δαιμονισμένα αυτοκόλλητα "ΜΠΕΡΝΑΡ ΚΑΙ ΜΠΙΑΝΚΑ : ΚΟΜΜΑΝΤΟΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ", από την ομώνυμη ταινία κινουμένων σχεδίων,

που είχα δει στον κινηματογράφο.
Εχω ακόμα PANNINI διάφορα με Σουπερ συλλεκτική αξία τα PAC-MAN ! Επίσης έχω από Πόλεμο των άστρων όχι αυτοκόλλητα αλλά την τράπουλα! .. Επίσης θυμάμαι μάζευα και Ιππότη της ασφάλτου με το αλμπουμ αλλά νομίζω αυτό πετάχτυκε.
 
candy είπε:
Αχ..ναι!!!Τα θυμάμαι και εγώ τα stickers αυτά.Ήταν τρελή πόρωση!!!Ιδίως το άρωμα του αυτοκόλλητου,ήταν τόσο χαρακτηριστικό.Τι θυμήθηκα τώρα!!:rolleyes:
υπήρχαν και ορισμένα stickers που τα έξυνες και μύριζαν φρούτα, αρώματα κλπ.
 
Αντε παιδια καιρος να τα σκαναρετε και να τα ανεβασετε σε καποιο threat!!! :D
 
Γιαυτο το θεμα μιλησα και σε αλλο σημειο του φορουμ.

Που να φανταστω οτο ακομα και γιαυτο θα κανατε ενοτητα!

Μπραβο στον εγκεφαλο που τα σκεφτηκε ολα, αληθεια, ποιος ειναι??

Να (ξανα)πω μονο οτι τα πιο μαματα χαρτακια(περα απο ποδοσφαιρικα βεβαιως) ηταν αυτα με τους super ηρωες..Θυμαμαι το μεγαλου σχηματος αναδιπλουμενο αλμπουμ..Και το πιο σπανιο χαρτακι-αυτοκολητο ηταν του SUPERMAN...που εχω ειχα τη τρελλη τυχη να αποκτησω απ το 4ο μου κι ολας πακετακι με χαρτακια που αγορασα!! Ενα τετοιο χαρτακι αξιζε οσο περ.150-200 αλλα. Θυμαμαι στη ταξη τις δοσοληψιες που γινοντουσαν με αυτα τα χαρτακια..σκετο Χρηματιστηριο χα χα χα
 
το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω, το 'χω ωωωωχ δεν το έχω! Με ποιο το ανταλλάζεις;
 
χα χα ναι.....θυμαμαι καπως ετσι τα πραγματα.

Θυμαμαι επισης και το παιχνιδι που παιζαμε...

Βαζαμε ενα χαρτακι σε ενα τοιχο(Στο διαλειμμα του σχολειου )

και το αφηναμε να πεσει κατω..ο επομενος παιχτης επρεπε να καπακωσει

με το δικο του χαρτακι το χαρτακι του αντιπαλου για να το παρει....

Πολυ αγωνια!!!!
 
exetlaios είπε:
με τα αυτοκόλλητα "Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΖΕΝΤΑΙ".

Δυστυχώς ήταν η μόνη σειρά, που δεν κυκλοφορούσε στο

κλασσικό "φακελλάκι".

Η συγκεκριμένη έβγαινε σε κουτάκια. Κάθε κουτάκι είχε λίγα

αυτοκόλλητα και 6 τσιχλόφουσκες.

Για να συμπήρώσεις την συλλογή, έπρεπε να κάνεις σφράγισμα σε όλη την οδοντοστοιχία σου ή να πεθάνεις από ζάχαρο !

Εκτός αν είχες το θάρρος να πετάξεις τις τσίχλες,

πράγμα δύσκολο όμως !
Από αυτά τα κουτάκια (έχω ακόμα ένα τέτοιο, χωρίς τις τσίχλες όμως) δείτε αυτο: [edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω όλες τις σειρες PANINI ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ του 1982,1983,1984 και απο Μουντιαλ του 86 του 90 και 94. Φυσικα είχα και άλλα, αλλά δυστυχώς δεν διασώθηκαν!!!
 
χμμμ σε βλεπω να τρως χωσιμο για scan-αρισμα!! :D

Μηπως εχεις το PANINI με τους δεινισαυρους?? (το ψαχνω εναγωνιως,εστω και scanned!!!)
 
Πρέπει να κάνω κατάδυση στο retro stock μου, έχω σίγουρα κάτι που θα κόβατε φλέβες!

Δεν λέω όμως τι! :D
 
περιμένουμε εναγωνίως...
 
ΑΑ+ το επιτράπέζιο που αναφέρεις το έχω ακόμη! Ο 5χρονος ανιψιός μου αρέσκεται να παίζει με τις μπίλιες. Μήπως να το χαντακώσω πουθενά μπας και καταφέρω να το διασώσω;
 
Πίσω
Μπλουζα