Διάφορα Χαρτάκια

Βουταρια. Στο σχολείο όταν ανεβαίναμε στον όροφο που ήταν η τάξη μας και κάποιος απο πάνω πέταγε κανένα χαρτάκι φωνάζοντας βουταρία, όλο το κοπάδι γύρναγε να το πιάσει.
 
Εμείς είχαμε το γιάχμα.....δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως έβγαιναν αυτές οι λέξεις.......:whothehell: :102:
 
Εμείς στην Πάτρα τα αυτοκόλλητα της Panini τα λέγαμε ΤΥΧΕΣ (γιατί πράματι όταν άνοιγες το φακελάκι από ένα σημείο και μετά δεν ήξερες τι θα σου τύχει μπορεί να σου τύχαιναν διπλή φορά). Τεσπά τις διπλές τύχες λοιπόν τις ανταλλάσαμε ή παίζαμε...καθώμασταν και οι 2 σε ένα πεζούλι ο ένας δίπλα στο άλλο ρίχναμε πότε ο ένας πότε ο άλλος και ότι πλάκωνες (το ένα αυτοκόλλητο το άλλο) βούταγες...ά ρε ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΤΖΟΓΟΣ ΕΠΟΧΗΣ 80

albums που είχα

dukes

candy candy

bravestarr

masters of the universe

rambo (η ταινιά)

rambo (η σειρά κιν. σχεδιών)

Τhundercats

Ghostbusters (σειρά κιν. σχεδίων)

Νιτζάκια ( η χονγονέζικη σειρά ταινιών)
 
Το θρυλικο Espana 82 δεν το "κολλαγε" κανεις ?

album_espana_82.jpg

esp82-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω συμπληρωμενο το αλμπουμ του μουντιαλ του '90 (Ιταλια) ...
 
Eγω έχω ακόμη σχεδόν συμπληρωμένα τα άλμπουμ Transformers και το πρωτάθλημα μπάσκετ Ελλάδας - Ρωσίας 1988.
 
Telamona εγραψες.Ακομη θυμαμαι αυτο το καλοκαιρι του ΄82 με την μασκωτ τον Ναρανχιτο που τον ειχα και σε κουκλακι.Εγω το ειχα συμπληρωσει ολοκληρο.Αν μπορεσεις ανεβασε αλλες φωτο απο το album
 
Δυστυχως Johnk10 - και εγω συμπληρωμενο το ειχα αλλα πεταχτηκε σε καποια μετακομιση... οι φωτο που εβαλα εδω ειναι απο το google....1982...οι καλυτερες Εθνικες ομαδες (σε ατομικο επιπεδο αξιας παιχτων) της Βραζιλιας και Δ.Γερμανιας που εχουν παρουσιαστει ποτε, αλλα ο Rossi και η παρεα τους ειχαν αλλα σχεδια..πολυ με ειχε στεναχωρησει ο αποκλεισμος του Eder του Falcao του Renato του Junior του Socrates του Zico και των υπολοιπων - επισης στον τελικο ο Karl-Heinz Rummenigge (για μενα, και οχι μονο - ο πλεον ολοκληρωμενος Ευρωπαιος ποδοσφαιριστης ever) χαθηκε αναμεσα στη γενικη μετριοτητα της Δ.Γερμανιας και ο Rossi βρηκε την ευκαιρια...τεσπα περασμενα αλλα ποτε ξεχασμενα.
 
Οι Βραζιλιάνοι απλά αυτοκτόνησαν σε αυτό το μουντιάλ, όπως έκαναν και 4 χρόνια αργότερα σε εκεινον τον φοβερό προημιτελικό με την Γαλλία. Και, όντως η Βραζιλία του 82-86 ήταν το κάτι άλλο .... ξεχνιέται η φωτοβολίδα του Eder ... ;;
 
χαρτακια!!! μεγαλο κολλημα!!!χαρα με το που αγοραζες το φακαλακι,αγωνια τι θα ειχε μεσα και μετα ειτε ξενερωνες (αν τα ειχες διπλα) ειτε χαιροσουν αν δεντα ειχες!!! θυμαμαι οτι γραφαμε σε ενα χαρτι ποια μας λειπουν(νουμερα) και οταν βρισκαμε καποιο που δεν ειχαμε αρχιζαν τα παζαρια ανταλλαγης!!!

εκτος απο την κλασσικη ανταλλαγη,την βουταρια και τον τοιχο θυμαμαι αλλους 2 τροπους αποκτησης μεγαλυτερου "πακου". στον πρωτο γυρναγαμε τα χαρτακια αναποδα και παιζαμε με τους λιγοντες αριθμους.αν το χαρτακι που εριχνες ειχε τον ιδιο λιγοντα αριθμο με αυτο που ειχε κατω τα επαιρνες.

και ο δευτερος και πιο καλος.πιαναμε τον "πακο" στο ενα χερι πχ στο αριστερο.βαζαμε ενα χαρτακι καθετα σε αυτον και με τον δεικτη του αλλου χεριου το εκσφενδονιζαμε(αν ειναι αυτη η σωστη λεξη) μερικα μετρα μακρυα. οποιος το πηγαινε πιο περα τα μαζευε ολα.

εχω κατι χαρτακια (οχι αυτοκολλητα) απο το 1985 (εχει σαραβακο με φανελα πανιωνιου!!!)

δεν ξερω πως, τοτε ειχα κολλησει και με κατι αυτοκολλητα που απεικονιζαν λουλουδια.τα θυμαται κανεις?
 
dim είπε:
δεν ξερω πως, τοτε ειχα κολλησει και με κατι αυτοκολλητα που απεικονιζαν λουλουδια.τα θυμαται κανεις?
Τα θυμάμαι!!! Ηταν το 1986 νομίζω γιατί μου φαίνεται οτι ήταν το καλοκαίρι του μουντιάλ Mexico86. Το τελευταίο αυτοκόλλητο κάθε δισέλιδου ήταν το σπάνιο.
 
Θυμάμαι με πόσο δέος αντιμετώπιζαν κάποιοι αυτοκόλλητα του Αναστόπουλου, του Χουάν Φίνες, του Τσαλουχίδη.

Καθαρά μοναχικό ήταν το ότι επιχείρησα να μαζέψω το album της ταινίας Batman (1989). Στην περιοχή που ζούσα ήμουν ο μοναδικός fan της ταινίας. Μετά από χρόνια διαπίστωσα ότι τα αυτοκόλλητα ήταν ανατυπωμένη έκδοση των αυθεντικών trading cards.
 
O ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!! ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΧΑΡΤΑΚΙΑ BATMAN ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ;;;;; ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 
Ε, φίλε, είδες πόσο "αίσθηση" έκαναν τότε; Πολλοί ούτε καν τα είχαν δει ποτέ τους :)

Βέβαια, σε ποιότητα δεν είχαν καμία σχέση με τα πολύ καλά albums της Panini (π.χ. το Indiana Jones), ήταν οι φωτογραφίες από τις αυθεντικές αμερικάνικες trading cards, χωρίς όμως τις λεζάντες κτλ. Η Panini είχε βγάλει αργότερα για το Animated Series, αλλά βγήκε σε μια εποχή που είχαμε μεγαλώσει πλεον για να κυνηγάμε χαρτάκια :)
 
Οι δικες μου συλλογες με χαρτακια:

Candy-Candy

Heidi

Thundercats (2 διαφορετικα album)

Barbie

Στρουμφακια

Snorkels

Ο ξαδερφος μου ειχε ολα τα ποδοσφαιρικα που κυκλοφορουσαν!

Επισης ειχα και τα γνωστα stickers!
 
Domniki...σου έχει μείνει τίποτα από τότε?
 
Τι να πρωτοθυμηθώ από τα PANINI με τους ποδοσφαιριστές, απο ελληνικό πρωτάθλημα, ευρωπαϊκά, παγκόσμια, αυτό με τους δεινόσαυρους, με τον ταρζαν σε σοκοφρέτα που δεν βρίσκαμε το τελευταίο για να το συμπληρώσουμε, χαιντι, ιππότης της ασφάλτου. Παίζαμε με τους φίλους μου για να κερδίσει ο καθένας περισσότερα από τον άλλο, με τα νούμερα ή τα πετάγαμε στον αέρα και όσα καθότανε όμοια τα κερδίζαμε, τι εποχές!!!!. Είπα στην γυναίκα μου, ότι παιχνίδι παρατάει το παιδί θα το κρατάω στην αποθήκη γιατί μετά από χρόνια θα τα αναπολεί και αυτό όπως και εμείς τώρα.
 
ότι παιχνίδι παρατάει το παιδί θα το κρατάω στην αποθήκη γιατί μετά από χρόνια θα τα αναπολεί και αυτό όπως και εμείς τώρα.
Εχεις μεγαλη αποθηκη , original ? :)
 
akmakas είπε:
Domniki...σου έχει μείνει τίποτα από τότε?
Ναι akmakas, τα εχω ολα τα αλμπουμ μου. Θα ποσταρω φωτογραφιες την επομενη φορα που θα παω στο πατρικο μου. Στην Αθηνα εχω μονο την Καντυ-Καντυ, που το εφερα για να το δουν οι αλλες καντυοβιες.
 
Πίσω
Μπλουζα