Διαβάζατε Τιραμόλα?

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Καλα,μονο εγω διαβαζα Τιραμολα?

Ατσιδας ο υπηρετης...

Πεπο,

Καρλο

Φαντασμακ!

Βαρελης & Λουκανικος...

Το πρωτο τευχος το ειχα διαβασει πολυ μικρος και με μεγαλη δυσκολια...καπου 5-6 χρονων :eek:
 
...βεβαίως και το διαβάζαμε όλοι μας !! :D

...εκτός απο τους ήρωες που έγραψες, θυμάμαι ακόμα και τον "Σερίφη Φοξ" (που έμοιαζε με κοράκι) και τον βοηθό του, Κόνυ (έμοιαζε με λαγό).

Επίσης τον "Τοπ Μιξ" !! Εναν σερίφη με μορφή ποντικού (το όνομα του οποίου θυμίζει τον γνωστό απο τα παλιά γουέστερν, Τομ Μιξ).
 
Ααα,ο Τοπ Μιξ...βεβαια.

Θυμαμαι καποιους αλλα οχι τα ονοματα.

Αληθεια, υπαρχουν πουθενα στο ιντερνετ αυτα τα περιοδικα?
 
...εγώ πάντως δεν τα έχω βρεί πουθενά...
 
Τιραμολα σεραφινο και Μαυτι μαους ηταν τα περιοδικα τα οποια τα

αγοραζα οτα ξεμενα απο τα αγαπημενα μου περιοδικα!!!!

Τα θεωρουσα πολυ β κατηγοριας αλλα τα γουσταρα καταβαθος!!!
 
Μπαα?? β' κατηγοριας ε?...

και ποια θεωρουσες α'κατηγοριας, για λεγε να ακουσω

(υποψιαζομαι οτι θα μου πεις τιποτα αηδιες...χα χα χα)
 
Κάποια περιοδικά σκόρπια υπάρχουν όχι όμως πολλά.

Και για κατέβασμα αλλά και για αγορά...
 
Το Μάιτυ Μάους θέλει ειδική ενότητα από μόνο του! Είμαι ασυγχώρητος που το ξέχασα (είχα πολλές ντουζίνες τεύχη)
 
billy είπε:
...εγώ πάντως δεν τα έχω βρεί πουθενά...
Δεν υπάρχουν billy και όχι μόνο αυτά αλλά τίποτα από κόμικς μεταφρασμένα στα ελληνικά.

Εγώ ξεκίνησα να σκαννάρω πριν μερικούς μήνες και προσπαθώ να δημιουργήσω μια δυναμική πάνω στο θέμα (υπάρχει και ένα Τιραμόλα ψηφοποιημένο :D ).

Σιγά-σιγά βλέπω να μπαίνουν στο παιχνίδι και άλλοι παίχτες αλλά πολύ διστακτικά...

Βλέπεις το κόμικς είναι σε νηπιακή ηλικία ακόμα στην Ελλάδα, αντίθετα από την Ευρώπη και την Αμερική που είναι αναγνωρισμένα τέχνη...

Πιστεύω τα επόμενα χρόνια να υπάρξει εξέλιξη και να δούμε ωραίες κινήσεις πάνω στο θέμα "Κόμικς"
 
...με βρίσκεις σύμφωνο 100% Valtasar, και πολύ θα ήθελα να βοηθήσω σκανάροντας παλιά κόμιξ, αν δεν μου τα είχαν "σουτάρει" εδώ και πολλά χρόνια (επιφυλάσσομαι μήπως και καταφέρω να βρω κανένα ξεχασμένο εκτός Αθηνών, αλλά μάλλον χλωμό. Τα μόνα που έχω κρατήσει σίγουρα είναι τα διάφορα "κομπιουτεροπεριοδικά" και κάποια απο αυτά σε όχι και τόσο καλή κατάσταση...).

Ομως κάτι για "ψηφιοποιημένο τεύχος Τιραμόλα" πήρε το μάτι μου !! :D ...το έχεις κάνει upload κάπου μήπως;

...είμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφέρονται και άλλοι... :D ).
 
O ambu_dare και ο AEON ξέρουν που έχω ανεβάσει την ψηφιακή μου βιβλιοθήκη.... 100 μοναδικά τεύχη μέχρι τώρα(τον τελευταίο μήνα...) και θα συνεχίσω μετά τις διακοπές

Απορώ πως δεν σε έχουν ενημερώσει....?

[edit]

Αν ενδιαφέρεται η διαχείρηση μπορώ να συνεισφέρω μερικά μοναδικά κομμάτια και εδώ, να κάνουμε ξεχωριστό αυτό το μέρος σε κόμικς..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Valtasar, όπως σου έγραψα και στο PM, εννοείται πως με ενδιαφέρει oποιαδήποτε τέτοιου είδους συνεισφορά, με μόνο σημείο το οποίο θα πρέπει να προσεχθεί το εξής: να ανεβαίνουν τεύχη / συλλογές για τα οποία δεν υφίσταται πια copyright status ή είναι χλωμό γενικότερα να υφίσταται (εκδοτικοί οίκοι που έχουν κλείσει κλπ). Ενδεχομένως στην πορεία να μπορέσουμε για παλιά copyrighted comics να πάρουμε και επίσημα σχετικές άδειες (για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο από κάθε άποψη). Ισχύουν πάντα και όσα αναγράφονται στους Κανόνες Λειτουργίας
 
...για να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις, απλά να πω ότι θεώρησα πως δεν υπήρχε θέμα δικαιωμάτων για ένα κόμικ τόσο παλιό όσο ο Τιραμόλα, γι'αυτό και ρώτησα έτσι "στην ψύχρα" !!

(πάντως οι πληροφορίες που μου δώσατε, με κάλυψαν πλήρως - ευχαριστώ :) ).
 
Έχω ενημερώσει σε άλλο thread αλλά λίγο πιο καμουφλαρισμένα. ;)


Αρκετοί νομίζω το πήραν είδηση.


Δικαιώματα υπάρχουν για τα πάντα. Φτάνει να τα θυμηθούν... :mad:
 
Αμα ειναι να τεθει και θεμα δικαιωματων...σωθηκαμε!!:eek:
 
Τιραμολα το παιδι λαστιχο θυμαμαι σε καποια φαση δουλευα τους συμαθητες μου οτι ειχε βγει ενα περιοδικο ονοματι μολατιρα :D οπου αντι να τεντωνεται ο ηρωας συρικνωνοταν , τι να πεις μικρο παιδι ημουνα. :eek:
 
Ποιος ξερει τον ξενο τιτλο του περιοδικου (μαλλον ιταλικο) για να βρουμε καμμια πληροφορια στο ΝΕΤ. :confused:
 
Τιραμόλα

Ο λαστιχενιος σουπερ ηρωας απο καουτσουκ που επαιρνε οποια μορφη ηθελε τον ειδαμε να μεταμορφωνεται σε αυτοκίνητο, τρένο, αεροπλάνο, ανοιχτήρι κονσέρβας, σφυρί, κομπρεσέρ, πορτατίφ μέχρι και αλεξιπτωτο.

Ονομα αυτου "Τιραμολα" ,συντροφια στις κωμικες περιπετειες του ειχε :

Ατσιδας ο υπηρετης...

Πεπο,

Καρλο

Ματζεστικ

Βαρελης & Λουκανικος...

Eπισης διαβαζαμε ιστοριες απο:

Τον "Σερίφη Φοξ" (που έμοιαζε με κοράκι) και τον βοηθό του, Κόνυ (έμοιαζε με λαγό).

Καθως και το ινδιανακι με το κεφαλι που εσπαγε τα παντα με κουτουλιες Καριμπου.

To συγκεκριμενο περιοδικο εμπαινε στο σπιτι μου καθε παρασκευη σαν μερος της "Αγιας Τετρας" (Μικυ μαους,Ποπαυ,Σεραφινο,Τιραμολα) .

Απιθανες διασκεδαστικες περιπετειες απο τον αγαπημενο μας ηρωα.

Εξώφυλλα από τη δεκαετία του '70

attachment.php


Ο Τιραμόλα είναι χαρακτήρας κόμικ. Πρωτοσχεδιάστηκε το 1952 σε σενάριο του Ρομπέρτο Ρέντσι και σχέδιο του Τζόρτζιο Ρεμπούφφι. Κυκλοφόρησε σε ομώνυμο περιοδικό. Το βασικό χαρακτηριστικό του ήρωα ήταν ότι το σώμα του ήταν φτιαγμένο από καουτσούκ, κι έτσι είχε τη δυνατότητα να εκτείνει τα μέλη του για πολλά μέτρα έως και χιλιόμετρα. Ο χαρακτήρας ήταν ένα απλό σχέδιο, με μαύρες γραμμές για σώμα, οβάλ πρόσωπο, έναν κύλινδρο για μύτη και ημίψηλο καπέλο.
Τα κόμικς του Τιραμόλα κυκλοφόρησαν στην Ιταλία για αρκετά χρόνια, και υπήρχαν στην αγορά μέχρι τη δεκαετία του '80. Στη δεκαετία του '90 το κόμικ έγινε ξανά της μόδας και κυκλοφόρησε από άλλες εκδόσεις, με νέες ιστορίες και μοντέρνο σχέδιο, χωρίς όμως επιτυχία.

Στην Ελλάδα το περιοδικό πρωτοκυκλοφόρησε το 1970, από τον εκδοτικό οίκο Καμπανά. Στο περιοδικό εμφανίζονταν εκτός από τον Τιραμόλα και άλλοι ήρωες, όπως οι Πέπο και Κάρλο, ο λύκος Πουγκατσώφ, ο ινδιάνος Καριμπού και ο υπερήρωας Μίστερ Ματζέστικ.
Aπο βικιπαιδεια

Εκφραση που παραμενει ως τις μερες μας "Ποιος εισαι ο Τιραμολα,εισαι" δειχνει τον αντικτυπο του περιοδικου ως σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τιραμόλα-Σεραφίνο διάβαζα και εγώ. Ο Τιραμόλα είχε την πιο γαμάτη υπερδύναμη και οι ιστορίες του Σεραφίνο ήταν πολύ διασκεδαστικές.
 
Πίσω
Μπλουζα