Διαβάζατε Τιραμόλα?

Nαι ειναι απιστευτα οικιες καρικατουρες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα αυτο εδω το Ιταλικο σάιτ κανει μνεια στο φορουμ μας και στο παρον thread :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει αναφερθεί στη Σελ. 4, Post #34 από τον Wally. ;)

Δεν πειράζει όμως... Καλό είναι να θυμόμαστε οτι ή φήμη του retromaniax εξαπλώνεται! :D
 
Έπαιρνα Τιραμόλα στο Σεραφίνο αλλά πάντα τα θεωρούσα κατώτερα των Μίκυ και της παρέας του.

Πάντως, ευχαριστώ όλους όσους με έκαναν να θυμηθώ.
 
11 Απριλίου 1975 - Νο 251

Τιραμολα #251 greekeagle.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Τιραμόλα αποτελεί μια από τις αγαπημένες μου παιδικές αναμνήσεις και φυσικά μια από τις πιο χαρακτηριστικές comic φυσιογνωμίες που 'χουν βγει ποτέ χαράζοντας τον δρόμο για τους επόμενους, διάσημους "λαστιχένιους" υπερήρωες όπως τον Mister Fantastic από τους Fantastic Four και τον Monkey D.Luffy από το One Piece.

Πλάκα-πλάκα με τον ενδιαφέρον σχεδιασμό του και τις φοβερές δυνάμεις του θα μπορούσε άνετα να γινόταν ένα καλοφτιαγμένο videogame.

Aardvark είπε:
Εκφραση που παραμενει ως τις μερες μας "Ποιος εισαι ο Τιραμολα,εισαι" δειχνει τον αντικτυπο του περιοδικου ως σημερα.
Αυτό ξαναπέστο. Μέχρι και σε τραγούδι των Ημισκουμπρίων (δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς) ακούγεται η ατάκα "Που είναι το Σεραφίνο; Που είναι το Τιραμόλα;", ατάκα που μου 'χει μείνει.

βρηκα μια σειρα με τον τιραμολα αν και δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ο εξυγχρονισμος στην μορφη του

Προβολή συνημμένου 174934
Ούτε κι εμένα μ' άρεσει. Άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια κλασσικού comic ήρωα να γίνει προσιτός στην νέα, "cool" γενιά (στην ίδια παγίδα είχε πέσει κι ο Popeye).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
[...]Μέχρι και σε τραγούδι των Ημισκουμπρίων (δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς) ακούγεται η ατάκα "Που είναι το Σεραφίνο; Που είναι το Τιραμόλα;", ατάκα που μου 'χει μείνει.[...]


Ημισκούμπρια-Ο Τρόφιμος


"! (έπεσες σε φαν! :D )

Τόσο χαρακτηριστικό καρτούν, που μέχρι και σήμερα, είναι γνωστό ακόμα και από τις νεώτερες γενιές...

Εναλλακτικά στην καθημερινότητά μας, εκτός από τη φράση "πού να φτάσω εκεί - ποιος είμαι, ο Τιραμόλα?", χρησιμοποιούμε και την φράση "εμπρός λοιπόν καλό μου χέρι" από τον συμπαθέστατο Σαΐνη! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπίσης μια άλλη φράση που μου 'ρθε στο μυαλό είναι το "Πως περπατάς έτσι σαν Τιραμόλα;" για όσους περπάταγαν άγαρμπα.
 
Διάβαζα φανατικά μια εποχή Σεραφίνο και είχε όλους τους παραπάνω χαρακτήρες. Αξέχαστοι επίσης οι Κάρλο και Πέπο.
 
Αν διαβάζαμε λέει!!!! Ξεκοκκαλίζαμε..............Τιραμόλα και Σεραφίνο αν και τότε τα πρωτεία είχαν τα Μίκυ, Ποπάϋ κτλ, ο Τιραμόλα είχε τα πιο γλυκά εξώφυλλα!!!!

Μετά σου λέει ότι γινόμαστε νοσταλγικοί.........πως να μην γίνεις με τόσες υπέροχες αναμνήσεις. :hurrah:
 
Μου είχαν δώσει μερικά τιραμόλα κάτι μεγαλύτερα παιδιά, που ήθελαν να τα πετάξουν λόγω χώρου ( το ίδιο έκανα και εγώ μετά από λίγα χρόνια :xm: ) . Μου είχαν αρέσει πολύ και οι χαρακτήρες και οι ιστορίες.
 
Υπάρχει ένα σιφόνι για νιπτήρες που λέγεται τιραμόλα επειδή είναι σαν φυσαρμόνικα και πήγα σε ένα μαγαζί με υδραυλικά να ζητήσω ένα τιραμόλα και η κοπέλα με κοιτούσε περίεργα! Προφανώς δεν είχε ακούσει ποτέ για τον τιραμόλα!
 
-Δυο μεριδες Τιραμολα στο 4

-Εγινε

-Καντες τρεις.

 Σπεσιαλιτε του μαγαζιου οι Τομοι

Τιραμολα Κλασικα 1.jpg

 Τιραμολα Κλασικα 2.jpg

Τιραμολα Κλασικα 3.jpg

Επιδορπιο Οπισθοφυλλο Πανέ γαρνιρισμενο με σκονη.

Τιραμολα οπισθοφυλλο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν εβλεπα το ΑΠΑΝΤΑ νομιζα οτι έλεγε "απάντα, Τιραμόλα" :p
 
Τη ζωη για να την ζησης πρεπει παντα να γελας..Τιραμολα σα διαβαζεις,πικρες βασανα ξεχνας!!

Τιραμολα τευχη 1.jpg

Τιραμολα τευχη 2.jpg

Τιραμολα τευχη 3 .jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να είχα διαβάσει 1-2 τεύχη αλλά δεν με είχε τραβήξει ποτέ ιδιαίτερα
 
Ωραία τευχίδια... :thumbup:

Μόλις αντιλήφθηκα οτι η συλλογή μου "Τιραμόλα" είναι αρκετά περιορισμένη...

Κάτι πρέπει να κάνω...
 
Πως λένε τον χαρακτήρα που τραβάει ο Τιραμόλα και λέει "Σου είπα δε θα πας πουθενά" στο ποστ 75;
 
Είναι ο υπηρέτης του ο "Ατσίδας"...
 
Ατσιδας. Ο οποιος νομιζω οτι εχει διαφορετικες μορφες, ισως αναλογα το σκιτσογραφο, ή αναλογα την εποχη που σχεδιαστηκαν οι ιστοριες.

Στη μια μορφη ειναι καπως κοντοχοντρος και πιο κωμικος.

Στην αλλη μορφη ειναι ψιλολιγνος, ανεκφραστος και πιο "κουλ" τυπος, ενω εχει και καμια 500αρια πραγματα κρυμμενα στη στολη του.
 
Πίσω
Μπλουζα